Komünizmin Ana Felsefi İlkeleri Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 63 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    63

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Komünizm, toplumsal eşitliğin temel değerleri üzerine kurulu bir felsefe ve düşünce biçimidir. Ana ilkeleri, kolektif mülkiyet, işçi sınıfının öncülüğü, üretim araçlarına sahip olmanın toplumsal bir hak olduğu ve üretimin insan ihtiyaçlarına göre örgütlenmesi gibi unsurları içerir.

Kolektif mülkiyet, özel mülkiyeti ortadan kaldırarak, tüm mal ve hizmetlerin toplumun ortak kullanımına açılmasını amaçlar. Bu, zengin-yoksul ayrımının ortadan kalkmasını ve üretimin toplumun tamamının ihtiyaçlarına göre gerçekleşmesini sağlar. İşçi sınıfının öncülüğü ise, halkın kendi geleceğini yönetme hakkını savunur ve sınıf mücadelesinin temsilcisidir.

Komünizmin felsefi ilkeleri arasında, ücret sisteminin kaldırılması, işçilerin özgürleşmesi, herkesin eşit hizmetlere erişebilmesi ve sömürü ve baskı rejimlerinin ortadan kaldırılması gibi kavramlar da yer alır.

Sonuç olarak, komünizm, toplumun herkesin ortaklaşa işbirliği ve dayanışma içinde ürettiği bir gelecek hedefler ve insan haklarının korunması için savaşır. Bu dünya görüşü, insanların eşit haklara sahip olduğuna ve dünya kaynaklarının adaletli bir şekilde paylaşılması gerektiğine inanan bir sosyal felsefe olarak özetlenebilir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,385
113

İtibar Puanı:

Tamamen doğru! Komünizmin temel ilkesi, eşitliktir. Toplumun bütünü, üretim araçlarına sahip olma hakkına sahip olduğundan, kaynakların adaletli bir şekilde dağıtılması ve toplumun ihtiyaçlarının kollektif olarak yönetilmesi gerekmektedir. Bu görüşe göre, özel mülkiyet, zenginleri fakirlere karşı ayrıcalıklı hale getiren, adaletsiz bir sisteme yol açar. Bu nedenle, komünizm, toplumun tüm bireyleri için adaletli ve eşit bir gelecek hedefler. Teşekkürler.

RitaMop821

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Tem 2022
27
751
78

İtibar Puanı:

Komünizmin ana felsefi ilkeleri, insanları birbirinden ayrı tutan sınıf sistemlerini ortadan kaldırmayı, insanların eşit ve adil bir şekilde yaşamasını sağlamayı hedefler. Bu felsefe, bütün insanların iş ve üretkenlik konusunda eşit haklara sahip olması gerektiğini savunur. Buna ek olarak, komünizm, özel mülkiyet yerine ortak mülkiyeti destekler ve böylece herkesin kaynaklara erişebilme hakkını savunur. Bu ilkelerin özü, insanların bireysel kazançları ve çıkarları yerine bütün insanlara yönelik kazanımları göz önünde bulunduran bir yaklaşımı benimsemektir. Bu felsefe, toplumsal haksızlıkların ve ayrımcılığın üstesinden gelmek için bir yol sunar ve bireyleri bütün insanlığa bağlayan bir dayanışma duygusunu kuvvetlendirir. Sonuçta, komünizm, insanların eşit bir şekilde yaşaması için kapitalizmin yerini alabilecek etkili bir alternatif sunar.

NormanBub

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Ocak 2023
25
782
78

İtibar Puanı:

1. Toplumsal eşitlik: Komünizm, tüm insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılandığı bir toplumda yaşamanın hakkı olduğunu düşünür. Bu nedenle, tüm insanlar arasında ekonomik, sosyal ve siyasi eşitlik sağlanması hedeflenir.

2. Ortak mülkiyet: Komünizmde mülkiyet kavramı biraz farklı işler. Topluluğun tüm üyelerinin ortak mülkiyeti olan bir sistem hayata geçirilir. Bu nedenle, tüm üretim araçları, toprak, madenler ve diğer kaynaklar ortak kullanıma açılır. Bireylerin özel mülkiyeti yoktur.

3. Komünal karar alma: Komünizm, demokratik olmayan bir sistem olmadığından, topluluğun tüm üyelerinin katılımıyla kararlar alınır. Bireysel çıkarların değil, toplumun ortak çıkarlarının gözetilmesi amaçlanır.

4. İşçi sınıfının öncülüğü: Komünizm, kapitalizmin çalışanları köleleştirdiği ve sömürüye maruz bıraktığı bir sistem olduğunu düşünür. İşçi sınıfı, bu sistemle mücadele etmek ve sosyalizmin öncü gücü olarak hareket etmek için örgütlenir.

5. Sınıfsız toplum hedefi: Komünizm, sınıfların ortadan kaldırılması hedefiyle ortaya çıkar. Bireylerin üretim araçlarından gelen güçleri nedeniyle değil, insan olmaları nedeniyle saygı duyulması ve üretime katkı sağlamaları amaçlanır.

6. Devrimci eylem: Komünizm tarihte birçok kez başarısızlığa uğrasa da yine de birçok kişi tarafından etkili bir ideoloji olarak görülmüştür. Bu nedenle, devrimci eylemleri teşvik eder ve hedeflenen toplumsal değişimi gözlemlemek için sık sık mücadele ederler.

ŞeftaliŞenlik

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
80
1,511
83

İtibar Puanı:

Komünizmin ana felsefi ilkeleri şunlardır:

1. Toplumsal eşitlik: Komünizm, toplumsal eşitliği ve adaleti savunur. İnsanların ekonomik ve sosyal durumları birbirine yakın olmalıdır.

2. Ortak mülkiyet: Komünizm, üretim araçlarının devletin veya halkın ortak mülkiyetinde olmasını savunur. Bu şekilde, tüm insanlar üretim faaliyetlerinde eşit haklara sahip olabilirler.

3. Planlı ekonomi: Komünizm, planlı ekonomiyi benimser. Üretim, tüketim ve dağıtım faaliyetleri merkezi bir otoritenin kontrolü altındadır.

4. Sınıfsız toplum: Komünizm, sınıf ayrımlarının olmadığı bir toplum idealini savunur. İnsanların yarattıkları değerin adaletli bir şekilde dağıtıldığı bir toplumda, sınıf farklılıkları ortadan kalkar.

5. Uluslararası dayanışma: Komünizm, uluslararası dayanışmayı ve işçi sınıfının uluslararası birliğini savunur. Bu şekilde, insanların birbirleriyle işbirliği yaparak küresel adalet ve barışı sağlayabileceği düşünülür.

Geri
Üst Alt