Hz. İsa'nın İncil'deki İlahi Öğretileri

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 50 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    50

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın İncil'de yer alan ilahi öğretileri arasında şunlar bulunmaktadır:

1. Sevgi: Hz. İsa'nın en önemli öğretisi sevgidir. İncil'de "Tanrı sevgidir" ve "Komşunu kendin gibi seveceksin" gibi ifadelerle sevginin önemi vurgulanmaktadır.

2. Merhamet: Hz. İsa insanlara merhamet etmek ve acı çekenlere yardım etmek gerektiğini öğretir. İncil'de "Merhametli olanlar merhamet bulacaklardır" gibi ifadeler yer alır.

3. Affetmek: Hz. İsa insanların birbirlerine karşı affedici olmalarını öğretir. İncil'de "Eğer siz insanların hatalarını affederseniz, Tanrı da sizin hatalarınızı affeder" gibi ifadeler yer alır.

4. Adalet: Hz. İsa adaletin önemini vurgular. İncil'de "Adaleti yerine getirmek için insanlarla iyi niyetle ilişki kurunuz" gibi ifadeler bulunur.

5. Teslimiyet: Hz. İsa insanların Tanrı'nın iradesine teslim olmalarını ve O'na güvenmelerini öğretir. İncil'de "Benden artık kendinize değil, Tanrı'ya güvenmeniz gerekiyor" ifadeleri yer alır.

6. İnanç: Hz. İsa insanların Tanrı'ya olan inançlarını güçlendirmelerini ve O'na olan bağlılıklarını sürdürmelerini öğütler. İncil'de "Küçük çocuklar kadar saf ve dürüst olun, yoksa cennete giremezsiniz" gibi ifadeler yer alır.

7. Yeniden doğuş: Hz. İsa'ya göre insanlar Tanrı'nın krallığına girebilmek için yeniden doğmaları gerekmektedir. İncil'de "Doğduğunuza pişman olmanız gerekiyor" ifadeleri yer alır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,379
113

İtibar Puanı:

8. Şefkat: Hz. İsa insanlara şefkatli olmayı öğretir. İncil'de "Sevginiz yeterince geniş olmalı ki, herkesi kucaklayacak kadar" ifadeleri yer alır.

9. Örnek Olmak: Hz. İsa öğretilerini sadece söylemekle kalmaz, aynı zamanda örnek olmak da ister. İncil'de "Ben size örnek oldum, sizin de benim yaptığım gibi yapmanız gerekiyor" gibi ifadeler yer alır.

10. Cömertlik: Hz. İsa insanların cömert olmalarını ve başkalarına yardım eli uzatmalarını öğretir. İncil'de "Verdiğiniz zaman mutluluk duyun ve sizinle paylaşanları sevin" gibi ifadeler bulunur.

11. İrade: Hz. İsa insanların olumlu bir iradele hayatlarını sürdürmelerini öğütler. İncil'de "Kendi kendinize 'Bugünü yeteri kadar zor, yarını düşüneceğim' demeyin" ifadeleri yer alır.

12. Barış: Hz. İsa insanlara barış içinde yaşama çabasını öğretir. İncil'de "Barış içinde herkesle yaşayın" gibi ifadeler yer alır.

Mercan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
35
1,056
83

İtibar Puanı:

1. Tek Tanrı inancı: Hz. İsa, Yehova Yahudi Tanrısı'na inanmış ve insanların yalnızca bu tane bir Tanrı'ya tapmaları gerektiğine inanmıştır.

2. Sevgi: İncil'de, Hz. İsa'nın insanlara Sevgi öğrettiği belirtilir. İnsanların birbirlerini sevmelerini, şiddete karşı çıkmalarını ve gönüllü olarak başkalarına yardım etmelerini öğütlemiştir.

3. Adalet ve merhamet: Hz. İsa, insanların her türlü adaletsizliğe karşı çıkmasını, acı çekenlere acıma duygusu beslemesini ve affedici olmalarını öğretti.

4. Hoşgörü ve affetme: Hz. İsa, insanların diğer insanlara hoşgörülü ve affedici olmalarını öğrenmeleri gerektiğini belirtmiştir.

5. Dualar ve ibadet: Hz. İsa, insanların birbirlerine dua etmeleri ve Tanrı'ya dua etmeleri gerektiğini öğretmiştir. Ayrıca, doğru bir şekilde ibadet etmenin önemini de vurgulamıştır.

6. İnanç ve kurtuluş: Hz. İsa, insanların Tanrı'ya olan inançları ve O'na güvenmeleri halinde kurtuluşa erebileceğini söylemiştir.

7. Yeryüzü vaadi: Hz. İsa, insanların yeryüzüne iyi davranmaları ve doğayı korumaları gerektiğini belirtmiştir.

Geri
Üst Alt