Glauber Kimdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 86 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    86

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Glauber Rocha (1939-1981), Brezilyalı bir film yönetmeni ve yazarıdır. Latin Amerika sinemasının en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir ve "yoksulların sineması" olarak bilinen Yeni Latin Amerika Sineması'nın kurucu babalarından biri olarak kabul edilir.

Rocha, 1939'da Bahia, Brezilya'da doğdu. Sinemaya olan ilgisi genç yaşlarda başladı ve 1950'lerin sonlarında kısa filmler çekmeye başladı. 1961 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan "Barravento"yu çekti. Bu film, Brezilya'nın kuzeydoğusundaki balıkçı köylerinde geçen bir dramdır.

Rocha'nın en ünlü filmi ise 1964 yapımı "Deus e o Diabo na Terra do Sol" (Tanrı ve Güneşin Toprağındaki Şeytan) filmidir. Bu film, Brezilya'nın kırsal kesiminde geçen bir epik hikayeyi anlatır ve Brezilya sinemasının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. Film, Cannes Film Festivali'nde ödül kazandı ve Rocha'nın uluslararası alanda tanınmasını sağladı.

Son düzenleme:

Bilmiyorum

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Nis 2023
144
4,208
93

İtibar Puanı:

Glauber Rocha, 14 Mart 1939’da Brezilya’da doğan bir film yapımcısı, yönetmen, yazar ve eleştirmendir. Latin Amerika sinemasında Yeni Dalga'nın önde gelen isimlerindendir. 1961 yılında ilk filmi Barravento'yu yönetmiştir. Elia Kazan, Fellini, Godard, Antonioni ve Eisenstein’in etkisinde kalmıştır. 1981 yılında Kahramanlar Diyarı filmini çekmiştir. 1981 yılında ölmüştür.

Onural

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
131
3,919
93

İtibar Puanı:

Glauber Rocha, Brezilyalı yazar, film yapımcısı ve yönetmenidir. 1939'da Vitória da Conquista'da doğdu ve 1981'de Rio de Janeiro'da hayatını kaybetti. En önemli filmleri arasında "Deus e o Diabo na Terra do Sol" (1964) ve "Terra em Transe" (1967) yer alır. Politik bir figür olarak, Latin Amerika'yı sömürgeleştirme ve otoriter yönetimlere karşı mücadele etti.

DiannaFoome

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Tem 2022
45
1,332
83

İtibar Puanı:

Glauber Rocha, Brezilyalı film yönetmeni ve senaristtir. En önemli eserlerinden bazıları, "Deus e o Diabo na Terra do Sol" (Tanrı ve Şeytan Güneşin Ülkesinde), "Terra em Transe" (Karışık Topraklar) ve "Antonio das Mortes" (Ölümlerin Antonio'su) gibi filmlerdir. Glauber Rocha, Brezilya sinemasının Modernist hareketinde önemli bir figür olarak kabul edilir ve Latin Amerika sinemasının öncülerinden biri olarak saygı duyulmaktadır.

Sergkfd

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
47
1,314
83

İtibar Puanı:

Glauber Rocha, 1939-1981 yılları arasında yaşamış Brezilyalı film yönetmeni, senarist ve yazardır. "Latin Amerika sinemasının babası" olarak anılır. Glauber Rocha, anlatımlarında politikayı etkili bir biçimde kullanan, Brezilya'nın toplumsal sorunlarına odaklanan filmler çekmiştir. "Deus e o Diabo na Terra do Sol" (Tanrı ve Şeytan Güneş Ülkesinde) ve "O Dragão da Maldade Contra o Santo Guerreiro" (Şeytan Ejderhası'nın Kutsal Savaşçıya Karşı Savaşı) filmleriyle ün kazanmıştır.

Deal Looser

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
35
180
33

İtibar Puanı:

Glauber Rocha, Brezilyalı bir film yönetmeni ve senaristidir. 1939 yılında Brezilya'nın Vitoria da Conquista şehrinde doğmuş ve 1981 yılında ölmüştür. Latin Amerika sinemasının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir. 1960'larda Yeni Latin Amerika Sineması hareketinin öncülerinden biri olarak tanınan Rocha, politik ve toplumsal konuları derinlemesine inceleyen filmler çekmiştir. En ünlü filmi "İnsanın Üzerine Bir Konuşma" (O Dragão da Maldade contra o Santo Guerreiro) büyük bir uluslararası başarı elde etmiştir ve Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır.

Fikriye Korkmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
49
261
53

İtibar Puanı:

Glauber, yüzyılın sonlarından itibaren teorik fizikçiler arasında büyük bir etki yaratmış olan bir Brezilyalı fizikçidir. Glauber Quantum Optik alanında yaptığı çalışmalarla tanınır ve özellikle kuantum optik vakum durumu konusundaki katkılarıyla Tanınmıştır. 2005 yılında bu çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür. Glauber, matematiksel ve fiziksel yöntemler kullanarak kuantum sistemlerin istatistiksel özelliklerini ve davranışını incelemiştir. Ayrıca Glauber, kuantum optik alanındaki çalışmalarında sınıflandırma prensipleri, korelasyonlar ve kuantum evrimi gibi konulara da önem vermiştir. Glauber'in çalışmaları, kuantum optiğin temellerini anlamamızı sağlamış ve bugün kuantum optik araştırmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Glauber'in çalışmaları, temel fizik prensiplerinin anlaşılması ve gelecekteki teknolojik gelişmelere katkıda bulunacak önemli bir alandır.