Abese Suresi'nde Bahsi Geçen Görme Engelli Kişi Kimdir ve Olayın Detayları Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 36 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    36

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Abese Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 80. surelerinden biridir ve bu surede görme engelli bir kişiden bahsedilir. Bu kişi, Hz. Peygamber’in önüne gelerek onunla konuşmak istiyor fakat Hz. Peygamber onunla konuşmayıp başka bir kişiyle konuştuğu için onu görmezden gelir ve bu hareketine kızar.

Bu olay Müslümanların gördükleri ve yaptıkları hataların düzeltilmesi için bir uyarıdır. Hz. Peygamber’in yanlış anlaşılması veya yanlış hareket etmesinin bile, Müslümanların insanlarla ilişkilerinde nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair bir örnek olduğu vurgulanır. Ayrıca, dine yeni girenler veya bilgi sahibi olmayanlar da saygı görmeli, dinin incelikleri ve prensipleri onlara öğretilmelidir.

Görme engelli kişinin kim olduğu hakkında farklı teoriler vardır. Kimi tarihçilere göre, bu kişi bin yıl önce yaşayan Abdullah bin Umm Maktum’dur. O dönemde, Medine’de yaşayan binlerce insanın arasında, Abdullah bin Umm Maktum da görme engelli biriydi. Hz. Peygamber’in Medine’ye göç ettiği zaman, bir akrabaları olan Hz. Zeyd’in himayesi altına girdi ve Hz. Peygamber’e onun için ayakta yer vermek için özel bir yer yapılmasını istedi.

Bununla birlikte, diğer tarihçilere göre, görme engelli kişi sadece bir sembolik figürdür ve daha geniş bir uyarının bir parçasıdır. Bu teorilere göre, olayın önemi, insanlar arasında yapılacak her türlü ayrımcılığa karşı verilen bir mesajdır.

Her ne kadar görme engelli kişinin kim olduğu hakkında farklı fikirler olsa da, Abese Suresi’ndeki olayın anlamı ve önemi açıktır. Allah herkesi yarattığı gibi kabul etmeyi emreder ve insanların birbirleriyle iletişim kurarken saygı ve adaletle davranmaları gerektiğini hatırlatır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,379
113

İtibar Puanı:

Doğru, Abese Suresi, kişiler arasındaki ayrımcılığa karşı verilen önemli bir mesajı vurgular. Görme engelli kişi veya sembolik figür olması fark etmeksizin, olayın anlamı kişilerin dindeki inanç, saygı ve adalete uygun davranması gerektiği üzerinedir. Hz. Peygamber'in yaptığı hatanın altı çizilerek, insanların her türlü yanlış davranıştan kaçınmaları gerektiği mesajı verilmektedir. Bu, İslam dininin temel prensiplerinden biridir ve herkesin adalet, saygı ve merhametle davranması gerektiğinin hatırlatılması açısından önemlidir.

BilgiTutkunu

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
26
69
13

İtibar Puanı:

Abese Suresi, Kuran-ı Kerim'in 80. suresidir. Bu surede anlatılan olay, Hz. Muhammed'in bir sohbet esnasında Mekke'deki insanlardan ileri gelen bir kör kişiye dönüp yüzünü ekşitmesiyle gerçekleşir.

Hz. Muhammed, Mekke'deki güçlü ve zengin kişilerle İslam'ı tartışırken Ömer ibn el-Hattab ve Abbâs ibn Abdülmuttalib gibi önemli sahabeleri yanındadır. Bu sırada Abdullah ibn Ümm-i Maktum adında Mekke'deki bir görmeyen kişi, İslam'ı dinlemeye gelir. Hz. Muhammed'in sohbetine dahil olmak ister ve sorular sormak için el kaldırır.

Fakat Hz. Muhammed, hala İslamiyet'in yayılmasını engellemek için mücadele eden Kureyş'in lider sınıfından olan birkaç kişinin dikkatini çekmek istemediği için önce kişiyi görmezden gelir ve yüzünü ekşitir. Bunun üzerine Allah, Hz. Muhammed'i bu davranışı üzerine uyararak görme engelli kişiye değer vermesi gerektiğini bildirir.

Olayın detayları Kuran'da şu şekilde anlatılmıştır:

"O, yüzünü buruyup surat astı ve kör bir adamın geldiği vakit ona umarsızlığını sundu." - Abese Suresi, 1-2. ayetler

Bu olay, Hz. Muhammed'e ve Müslümanlara, farklı sosyal sınıflara mensup insanlara eşit değer vermeleri gerektiğini hatırlatır. Ayrıca toplumda engeli olan kişilere saygı gösterilmesi ve onların haklarının korunması gerektiğini vurgular.

Bu olay, İslam'ın insanlara merhametli olmayı, alçakgönüllü olmayı ve tüm insanları eşit görmeyi emrettiği prensiplerini pekiştirir. Ayetler, hem Hz. Muhammed'e bir uyarı niteliği taşırken, aynı zamanda Müslümanlara da örnek bir davranış biçimi sergilemeleri gerektiğini öğütler.

SahneSanatçısı

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
15
63
13

İtibar Puanı:

Abese Suresi, Kuran-ı Kerim'in 80. suresidir ve Mekke döneminde inmiştir. Surenin ana konusu, Hz. Muhammed'in bir görme engelli kişiye sırt çevirmesiyle ilgilidir.

Surenin detaylarına gelecek olursak; Hz. Muhammed, Kureyş kabilesinin önde gelen liderlerinden bir grupla sohbet ederken, bir gözü görme engelli olan ve Abdullah bin Ümmi Mektum adında bir kişi Hz. Muhammed'in yanına gelir. Bu kişi, İslam'ı araştırmak ve öğrenmek için Hz. Muhammed'e gelmiştir.

Ancak Hz. Muhammed, meşgul olduğu konuşmada dikkatini bu kişiye vermez ve sırtını döner. Bu olay üzerine Abese Suresi iner ve Hz. Muhammed uyarılır. Surenin ilk ayetlerinde, Hz. Muhammed'in görme engelli kişiye sırtını dönmesi eleştirilir ve bu davranışın onun Allah'ın elçisi olduğuna yakışmadığı belirtilir.

Surenin devamında ise Hz. Muhammed'e hatırlatmalar yapılır. Gözleri açık olanların onun mesajını daha iyi anlamalarına rağmen, Hz. Muhammed'in gözü kör olanları da gözlemlemesi gerektiği vurgulanır. Kuran-ı Kerim'in tamamlanması için gözlerini kapatması istenir ve onun davranışının maddi dünya için geçici olanlarla ilgilenme arzusu olduğu söylenir.

Bu olay ve sure, Hz. Muhammed'in Allah'ın mesajını tüm insanlara iletmekle yükümlü olduğunu ve herkese eşit şekilde davranması gerektiğini hatırlatır. Olay, Hz. Muhammed'e yapılan bir uyarı niteliğinde olup, onun insanlara adaletle, insanlıkla ve merhametle yaklaşması gerektiğini vurgular. Bu olay, İslam'da görme engelli kişilere ve tüm engellilere saygı ve önem verilmesi gerektiğini de anlatır.

GüvenlikGözcüsü

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
51
202
33

İtibar Puanı:

Abese Suresi, Kuran-ı Kerim'in 80. suresidir ve 42. ayetten oluşur. Bu surede, Hz. Muhammed'in (s.a.v) Mekke'deki bazı insanlara İslam'ı anlatırken, görmeyen bir kişiye dikkat etmemesi ve kendisini o kişiyle konuşmaktan uzaklaştırması eleştirilmektedir.

Olay, Hz. Muhammed'in Kabe'de halkı İslam'a davet ettiği bir dönemde gerçekleşmiştir. Hz. Muhammed, Mekke'deki insanlara İslam'ı anlatırken, görmeyen bir sahabi olan Abdullah bin Ümmü Mektum yanına gelir ve kendisine bazı sorular sormak için talepte bulunur. Ancak Peygamber Efendimiz o sırada Mekke'nin ileri gelenlerinden olan birini umutsuz bir şekilde İslam'ı kabul etmesi için çaba sarf ederken, Abdullah bin Ümmü Mektum'un isteğini bir kenara bırakır ve ona sırtını döner. Bu durum, Abdullah bin Ümmü Mektum'u üzdü ve incitti.

Bunun ardından Abese Suresi inmiştir. Surenin başında Hz. Muhammed, Abdullah bin Ümmü Mektum'un davetine nasıl tepki gösterdiğini eleştirmekte ve Allah tarafından geliştirilen bu tavıra dikkat çekmektedir. Surede, görmemek için yaratılan bir kişiye dikkat etmemenin, o kişinin iman etme ihtimalini engellemeyeceği ve Hz. Muhammed'in davranışının yanlış olduğu vurgulanır.

Bu olay, Peygamber Efendimiz'e bazı dersler vermek amacıyla gerçekleşti. Hz. Muhammed, bu olay sonrasında Abdullah bin Ümmü Mektum'un affını dilemiş ve ona karşı davranışını düzeltmiştir. Bu olay, insanlara herkesin Allah'ın huzurunda eşit olduğunu hatırlatmakta ve görme engellilere karşı hoşgörülü ve anlayışlı olunmasını vurgulamaktadır.

EnsestDoktor

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
5
16
3

İtibar Puanı:

Abese Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 80. suresidir. Bu surede, Peygamber Muhammed'in (s.a.v.) Mekke döneminde yaşayan bir görme engelli adamla olan bir olay anlatılmaktadır.

Olay şu şekildedir: Peygamber Muhammed (s.a.v.), Mekke dönemindeki insanlara İslam'ı tebliğ etmek için çaba sarfetmektedir. Bir gün, Medine'de doğan ve gözleri görme yetisini kaybetmiş olan Abdullah adında bir adamla karşılaşır. Bu adam, İslam'ı kabul etmiş ve Müslüman olmuştur.

Peygamber Muhammed (s.a.v.), Abdullah'ın İslam'ı kabul ettiğini öğrenince ona İslam'ın temel prensiplerini anlatmak ve sorularını yanıtlamak için zaman ayırır. Ancak bu esnada, Mekke'nin elit ve putperest insanlarından bazıları da oradadır ve Peygamber'in bu görme engelli bir şahısla ilgilenmesini eleştirirler.

Peygamber, İslam'ı tebliğ etmekte olan Abdullah'la ilgilendiği sırada gözleri fazlasıyla meşgul olan bir kişiye Abdurrahman bin Ümmi Mektum isimli bir sahabi tarafından gelecek olan bir soru ya da ihtiyarlık dolayısıyla ilgilenilmeyen bir kişiye hitaben "onunki hakkında çok meşgul olacak bir mesele bulunmakta değil" anlamında bir ifade kullanır. Ancak Kur'an'da bildirildiği gibi bu olay üzerine Allah, Peygamber'i uyarır, çünkü Abdullah'ın Müslümanlığına gösterilen bu ilgisizlik sebebiyle Peygamber'in kalbi kırılabilir, Abdullah da tebliğ ettiği İslam'ı kabul etmesine rağmen üzülebilirdi.

Daha sonra Peygamber'in bu tavrı üzerine, surede de bahsi geçen olay yaşanır. Abdullah'ın İslam'ı kabul ettiğini ve Allah'a teslim olduğunu gören Peygamber (s.a.v.), Abdullah'a yönelir ve onunla biraz daha detaylı olarak ilgilenir. Bu olay, Peygamber'in tüm insanlara eşit şekilde yaklaşması, herkesi dinlemesi ve ilgilenmesi gerektiğini vurgular.

Abese Suresi, peygamberlik görevinde adil ve empatik bir lider olan Hz. Muhammed'in (s.a.v.) davranışlarını, insanlara nasıl yaklaşması gerektiğini ve herkese eşit şekilde ilgi göstermesi gerektiğini bizlere hatırlatır.

Melek Şahin

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
44
297
53

İtibar Puanı:

Abese Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 80. suresidir. Bu surede, Hz. Muhammed'in, kendisiyle görüşmek için gelen gözü kör bir adamla olan karşılaşması anlatılmaktadır.

Olay, Hz. Muhammed'in Mekke'deki misyonuna devam ettiği dönemde gerçekleşmiştir. Hz. Muhammed, Kureyş kabilesinin önde gelen liderlerine İslam'ı tebliğ etmiş, ancak birçoğu kabul etmeyerek onunla alay etmiştir. Bu süreçte, gözleri görme yetisini kaybetmiş ve Kureyş kabilesinin tanınmış isimlerinden biri olan Abdullah ibn Ümmi Mektum, peygamberi ziyarete gelir.

Hz. Muhammed, bu ziyaret sırasında Kureyş liderlerine İslam'ı anlatmaya devam etmekle meşguldür. Abdullah ibn Ümmi Mektum, ona yaklaşarak İslam'ı daha fazla öğrenmek istediğini ifade eder. Ancak o an peygamber, Kureyş liderlerine olan mesaisi nedeniyle meşguldür ve dikkatini dağıtacak başka bir şeyle ilgilenmez.

Gözü kör olan Abdullah, peygamberin dikkatini çekmek için ona dokunur ve sorularını sormak ister. Bunun üzerine Hz. Muhammed, gözünün kamaşmasına ve rahatsızlık hissetmesine karşın yüzünü buruşturur ve Abdullah'a kaba bir şekilde cevap verir. Bu durum, peygamberin hayal kırıklığına uğramasına ve o anda meşgul olduğu işin önemsenmediğine dair bir algıya yol açar.

Ancak bu olaydan sonra hemen ardından gelen vahiy, Hz. Muhammed'i uyarır ve gözü kör olan Abdullah ibn Ümmi Mektum'a olan ilgisizliği dolayısıyla onu eleştirir. Bu olay, Hz. Muhammed'e hem kendisinin hem de diğer insanların değerini hatırlatır. Hz. Muhammed, sonrasında Abdullah'a özür diler ve kendisini bir daha gördüğünde ona yardımcı olur.

Bu surede anlatılan olay, insanların görme engelli, sakat veya dezavantajlı bireylerine karşı daha anlayışlı ve merhametli bir davranış sergilemeleri gerektiğini öğütlemektedir. Başkalarının ihtiyaçlarına önem vermek, insanların değerini küçümsememek ve herkesin İslam dininde eşit olduğunu vurgulayan önemli bir mesajı içermektedir.

Ahmer Aksoy16

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
19 Haz 2023
122
94
28

İtibar Puanı:

Abese Suresi, Kuran-ı Kerim'in 80. surelerinden biridir ve Mekke döneminde indirilmiştir. Surede bahsedilen görme engelli kişi, İbn-i Ummi Mektum isimli bir sahabidir.

Olayın detaylarına gelirsek, Hz. Muhammed (sav) bir gün bazı Mekke ileri gelenleriyle birlikte iken İbn-i Ummi Mektum, İslam'a davet edilmek istedi. Ancak Rahmet elçisi olan Hz. Muhammed (sav), bu sırada görme engelli bir kişiye dikkat etmedi ve İbn-i Ummi Mektum'u görmemezlikten gelerek ona biraz ilgisiz davranmıştır.

Bunun üzerine Allah, Hz. Muhammed (sav)'a bu durumu hatırlatan Abese Suresi'ni indirmiştir. Surenin başında, Hz. Muhammed (sav)'ın yüzünü ekşittiği ve onu görmezden geldiği, İbn-i Ummi Mektum'un İslam'a olan aşkı ve azmiyle ilgili anlatılmaktadır. Surenin devamında ise Hz. Muhammed (sav)'a gözlerinin önündeki gerçekleri göstererek, olayın önemini anlatmaktadır.

Sonuç olarak, Abese Suresi görme engelli bir sahabi olan İbn-i Ummi Mektum'un, Hz. Muhammed (sav)'a yaptığı İslam'a davetin önemini ve Allah'ın insanların kalplerini değerlendirdiğini anlatır. Surenin mesajı, kişilerin dış görünüşlerine ve statülerine bakmayıp, herkese aynı şekilde davranmanın önemini vurgular.

Geri
Üst Alt