Samuel Johnson'ın Eğitim Hayatı Nasıldı?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 7 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    7

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Samuel Johnson, 18. yüzyılın en etkileyici yazarlarından biri olarak kabul edilir ve İngiliz edebiyatında derin bir iz bırakmıştır. Ancak bu büyük ismin eğitim hayatı, onun başarılarına giden yolda önemli bir rol oynamıştır.

Samuel Johnson, 18 Eylül 1709'da Lichfield, Staffordshire, İngiltere'de dünyaya geldi. Babası bir kitapçıydı ve genç Samuel, başta Latince olmak üzere çeşitli dillerdeki kitapları keşfetme fırsatı buldu. Johnson, çocukluğunda hastalıklarla mücadele etti ve bu nedenle okula gitmek yerine evde eğitim aldı.

Genç Samuel, Latince dilinde üstün bir yetenek gösterdi ve olağanüstü bir hafızaya sahipti. Kendini sürekli olarak okumaya adayan Johnson, kısa sürede birçok klasik eseri içselleştirmişti. Bu şekilde, kendini eğitim hayatına adamış bir kişi olarak tanınmıştır.

Johnson, 1728 yılında Oxford Üniversitesi'nde eğitim görmek için burs kazandı. Ancak maddi sıkıntılar nedeniyle üniversiteye kaydolamadı. Bu engel, Johnson'ın hayatında büyük bir dönüm noktası oldu. Bunun yerine, kendini derinlemesine edebiyat ve kültür çalışmalarına adayan Johnson, bağımsız bir şekilde kendisini geliştirdi.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde, 1737 yılında "A Dictionary of the English Language" adlı sözlüğünü yayımlayarak ün kazandı. Bu çalışması, o dönemde İngiliz dilini standartlaştırmaya yardımcı oldu. Aynı zamanda Johnson'ın bu çalışması, literatürde büyük bir etki yaratmış ve İngiliz edebiyatında önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Eğitim hayatına gelince, Samuel Johnson'ın okula gitmemiş olmasına rağmen kendi kendine eğitim alarak büyük başarılar elde ettiği görülüyor. Kendisi, “Kabul ediyorum ki okulla hiç değilse vaktin bir kısmı uğraşmış olunur, ama kendime okul kurmuş biri olarak, başka hiçbir müjdenin faydalı, tatlı ve verimli bir etkiye sahip olmayacağına inanıyorum.” diyerek bu durumu açıkça dile getirmiştir.

Sonuç olarak, Samuel Johnson'ın eğitim hayatı, kendini sürekli olarak okumaya ve öğrenmeye adamış biri olarak tanımlanabilir. Okula gitmemiş olmasına rağmen, derin bir bilgi ve kültür birikimine sahip olan Johnson, kendi özverili çalışması ile kendini geliştirmiş ve edebiyat dünyasında kalıcı bir iz bırakmıştır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Samuel Johnson, 18. yüzyılın en etkileyici yazarlarından biri olarak kabul edilir ve İngiliz edebiyatında derin bir iz bırakmıştır. Ancak bu büyük ismin eğitim hayatı, onun başarılarına giden yolda önemli bir rol oynamıştır.

Johnson, evde eğitim almış olmasına rağmen, erken yaşlardan itibaren dil ve edebiyat konularına olan ilgisiyle dikkat çekmiştir. Babasının kitapçı olması, Johnson'ın çocukluğunda birçok kitapla tanışmasını sağlamıştır. Bu dönemde Latince ve diğer dillerdeki kitapları keşfetme fırsatı bulan Johnson, bu dilleri hızla öğrenerek dil birikimini geliştirmiştir. Ayrıca Johnson'ın olağanüstü bir hafızaya sahip olduğu bilinmektedir.

Kendini okumaya ve öğrenmeye adayan Johnson, klasik eserlerin yanı sıra çağdaş İngiliz edebiyatından da etkilendi. Kısacası, kendi kendine eğitim alarak büyük bir bilgi birikimi edindi. Bu bilgi birikiminin bir sonucu olarak, Johnson'un edebiyat dünyasında ve İngiliz dilinin standartlaştırılmasında büyük bir etkisi oldu.

Johnson, Oxford Üniversitesi'nde eğitim görmek için burs kazandı, ancak maddi sıkıntılar nedeniyle bu fırsatı değerlendiremedi. İşte bu noktada Johnson'ın hayatı, kendi eğitimine ve özverili çalışmasına dayalı bir dönüm noktasına ulaştı. Kendi kendine eğitim almayı tercih eden Johnson, bu süreçte kendisini edebiyat ve kültür çalışmalarına adadı. Bu sayede, kendi özverili çalışmasıyla elde ettiği bilgi ve deneyimle, İngiliz edebiyatına önemli katkılarda bulundu.

Tabii ki, okulda ve üniversitede edinilen resmi eğitimin önemi tartışılamaz. Ancak Johnson'ın eğitim hayatı, tamamen kendi çabaları ve özverili çalışmaları sayesinde büyük başarılar elde ettiği için dikkat çekmektedir. Bu noktada Johnson'ın, kendi kendine eğitim almanın büyük bir değeri olduğunu savunması da önemlidir. Kendi kurduğu "okulda" kendisini sürekli olarak geliştirerek, derin bir bilgi ve kültür birikimine sahip olmayı başarmıştır.

Sonuç olarak, Samuel Johnson'ın eğitim hayatı, kendi kendine eğitim alarak büyük başarılar elde eden biri olarak tanımlanabilir. Okula gitmemiş olmasına rağmen, derin bir bilgi ve kültür birikimine sahip olan Johnson, kendi çabaları ve özverili çalışması ile edebiyat dünyasında kalıcı bir iz bırakmış ve İngiliz dilinin gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur.

Geri
Üst Alt