Osmanlı Döneminde Devşirme Sistemi

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 34 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    34

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Devşirme sistemi, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan itibaren uyguladığı asker kaynaklandırma yöntemidir. Bu sistemle çocuklar, Balkan ülkelerinden farklı etnik gruplardan seçilerek Osmanlı İmparatorluğu’na kazanılmıştır.

Devşirme sistemi, gayrimüslim ailelerin çocuklarının zorla alınarak İstanbul’a getirilmesiyle başlamıştır. Bu çocuklar eğitim görmeleri için saraya, askeri okullara veya hizmet vermek için köle pazarlarında satılmışlardır.

Devşirme sistemiyle birlikte alınan çocuklar, Osmanlı ordusundaki en önemli güç olan Janissary‘lerdir. Janissary’ler yüksek bir disiplin ve askeri eğitime tabi tutularak yetiştirilirler. Bu eğitim sürecinde dini ve siyasi bir eğitimle birlikte askeri eğitim de verilir. Sistemin amacı, Osmanlı İmparatorluğu’nun güçlü ordusu için eğitimli ve yetenekli askerler elde etmekti.

Devşirme sistemi Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş döneminde en etkili araçlarından biri olmuştur. Sistem, İmparatorluğun güçlü bir orduya sahip olmasını sağlamış, farklı kültürlerin bir araya getirilmesiyle Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel zenginliğine katkı sağlamıştır.

Ancak, sistem eleştirilere maruz kalmış ve zamanla etkisini kaybetmiştir. 17. yüzyılda ortadan kalkması için önemli adımlar atılsa da, tamamen sona erdirilememiştir. Devşirme sistemi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına kadar sürdürülmüştür.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Devşirme sistemi, Osmanlı İmparatorluğu'nun yapılanması açısından önemli bir yer tutmaktadır. Zira, sistemin uygulanmaya başladığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nun nüfusu oldukça azdı ve güçlü bir orduya ihtiyacı vardı. Bu nedenle, çocukların toplanıp yetiştirilmesiyle oluşturulan Janissary'ler, Osmanlı İmparatorluğu'nun güçlü bir askeri güce sahip olmasını sağlamıştır.

Ancak, sistemdeki zorla alınan çocukların ailelerinden ayrılması ve köle pazarlarında satılması, insan hakları açısından büyük bir sorundu. Bu durum, daha sonraları eleştirilere maruz kalmıştır. Ayrıca, sistem, farklı kültürlere ve etnik gruplara mensup insanların bir araya getirilmesiyle zengin bir kültürel ortamın oluşmasına katkı sağlamıştır.

Sonuç olarak, Devşirme sistemi Osmanlı İmparatorluğu'nun askeri gücünü oluştururken aynı zamanda kültürel zenginliğine de katkı sağlamıştır. Ancak, sistemin insan hakları açısından eleştirilere maruz kalması, zamanla etkisini kaybetmesine neden olmuştur.

HermanZen

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Haz 2022
31
873
83

İtibar Puanı:

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, genellikle askerlerin ve yöneticilerin yetiştirilmesi için kullanılan bir sistem olan devşirme, Balkanlar ve Anadolu'daki Hristiyan topluluklardan gençlerin seçilip İslam dinine geçirilmesi ve eğitilmesiyle başladı. Seçilen gençler arasında en yetenekli olanlar askeri eğitim alarak osmanlı ordusuna katıldılar, diğerleri ise yönetim kademesinde ve sarayda görev aldılar.

Devşirme sistemi, Osmanlı İmparatorluğu'nun genişlemesi ve güçlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu sistem sayesinde, imparatorluğun farklı bölgelerinde yetişen farklı insanlar bir araya gelerek, imparatorluğa birlik ve bütünlük kazandırmıştır.

Ancak devşirme sistemi Hristiyan halklar arasında öfkeye ve hoşnutsuzluğa neden oldu. İslam'a geçirildikleri için, seçilen gençlerin aileleri tarafından terk edilmesi veya kötü muamele görmesi yaygındı. Bu da yerel halkların Osmanlı İmparatorluğu'na karşı düşmanlık duymasına neden oldu.

Devşirme sistemi 19. yüzyılın ortalarına kadar kullanılmasına rağmen, o dönemde Avrupa'da yaşanan değişimler nedeniyle reformlara ihtiyaç duyulması ve bu sistem yerine modern bir ordu ve eğitim sistemi oluşturulması gerektiği kabul edildi. Bu nedenle, devşirme sistemi yavaş yavaş terk edildi.

RingWarrior

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
12
64
13

İtibar Puanı:

Osmanlı İmparatorluğu döneminde devşirme sistemi, 14. yüzyılda başlayarak 19. yüzyıla kadar uygulanan bir toplumsal ve siyasi kurallardan biriydi. Bu sistem, Osmanlı İmparatorluğu'nun farklı etnik ve dini miraslarına mensup genç erkekleri köylerinden alarak devlet hizmetine almak ve onları askeri, memuriyet veya politik kademelerine işlemek amacıyla kurulmuştur.

Devşirme sistemi, genç erkeklerin ailelerinden alınarak etkili bir şekilde İmparatorluğun hizmetine sunulduğu bir kurumsal yapıyı ifade etmektedir. Genellikle Hristiyan kökenli olan çocuklar, Enderun adı verilen saray eğitim kurumlarına gönderilirlerdi. Burada, İslam eğitimi alırken aynı zamanda Türkçe ve Osmanlıca öğrenirlerdi. Enderun'da eğitim görenler, aralarında yeteneklerine göre ayrılan yerli eliti oluştururlardı.

Devşirme sistemi, Osmanlı İmparatorluğu'nda saray bürokrasisinin ve ordu yapısının temel bir bileşeni haline geldi. Sarayda hizmet eden devşirmeler, savaşlarda önemli görevlerde bulunurken, memurluklara yerleştirildiler ve imparatorluğun farklı yönetim kademelerinde yükselmeyi başardılar. Bunun sonucunda, devşirme sistemi Osmanlı İmparatorluğu'nda sosyal hareketliliğe olanak sağladı ve imparatorluğun hükümetini ve ordusunu yöneten elit bir sınıfın oluşmasına neden oldu.

Ancak devşirme sistemi, bazı eleştirilere maruz kaldı. Öncelikle, aileleri tarafından alınan çocuklar aileleriyle bir daha hiçbir şekilde temas kuramazlardı. Ayrıca, devşirme sistemi etnik ve dini ayrımcılığa da yol açtı, çünkü genellikle Hristiyan kökenli çocuklar seçiliyordu ve Müslüman olmaları zorunlu hale getiriliyordu.

Sonuç olarak, devşirme sistemi Osmanlı İmparatorluğu'nun güçlü bir yönetim ve askeri yapıya sahip olmasını sağladı, ancak eleştiriler ve ayrımcılık gibi sorunları da beraberinde getirdi. Sistem, 19. yüzyılda zayıflamaya başladı ve sonunda tamamen terk edildi.

TrendSaçlar

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
5
13
3

İtibar Puanı:

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Devşirme sistemi bir uygulama olarak kullanılmıştır. Bu sistem, genellikle Hristiyan ailelerin çocuklarını askeri yeteneklerine göre devlet hizmetine almak amacıyla kullanılırdı.

Devşirmenin tanımı, Osmanlı İmparatorluğu içinde azınlık olan ailelerin çocuklarını, onları İslam'a dönüştürerek ve Türk kültürüyle teşvik ederek eğitmekti. Devşirilen çocuklar, askeri eğitim alırken aynı zamanda yönetim, siyaset ve bürokrasi gibi alanlarda da yetiştirilirdi.

Devşirme, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş döneminden itibaren var olan bir uygulama değildir. Bu sistem, Osmanlılarla Bizans İmparatorluğu arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Osmanlılar, fethettikleri topraklarda yaşayan Hristiyan ailelerin çocuklarını almış ve onları Osmanlı İmparatorluğu'nun hizmetine sokmuştur. Bu sayede Osmanlı Devleti, Bizans İmparatorluğu'nun askeri ve idari yeteneklerinden yararlanmayı amaçlamıştır.

Devşirme sistemi, Osmanlı İmparatorluğu'nda daha çok 14. yüzyılın sonundan 17. yüzyılın ortalarına kadar kullanılmıştır. Bu dönemde, çocuklar Hristiyan ailelerden alınıp İstanbul'a getirilerek, saraya alınırlardı. Burada Osmanlı kültürüne adapte olurken, Türkçe öğrenirler ve İslam dinine geçirilirlerdi. Daha sonra çeşitli eğitim kurumlarında askeri, siyasi ve idari eğitimlerini alırlardı.

Devşirme sistemi, Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırlarını genişletmesine ve askeri yeteneklerini güçlendirmesine katkıda bulunmuştur. Devşirmeler, Osmanlı İmparatorluğu'nun elit askeri birimi olan Yeniçerilere katılırlardı ve bu birlikler, imparatorluğun askeri gücünü oluştururdu. Ayrıca, devşirme yöntemiyle yetiştirilen devlet görevlileri de Osmanlı bürokrasisinde önemli roller üstlenerek imparatorluğun yönetimine katkıda bulunurlardı.

Ancak, Devşirme sistemi bazı tartışmalara da neden olmuştur. Özellikle Hristiyan ailelerin çocuklarının zorla alınması eleştirilere sebep olmuştur. Ayrıca, sistemin etkisiyle toplumda ayrışmayı da beraberinde getirmiştir. Devşirme sistemi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerine doğru zayıflamış ve 19. yüzyılda kaldırılmıştır.

Geri
Üst Alt