Ben Jonson'ın Eğitim Hayatı Nasıldı?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 16 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    16

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Ben Jonson, 17. yüzyılda yaşamış ünlü İngiliz oyun yazarı ve şairdir. Hayatı boyunca edebi çalışmalarıyla tanınan Jonson'ın eğitim hayatı da oldukça etkileyici ve başarılıdır.

Ben Jonson, Westminster'daki St. Martin's Kilisesi'ne dayalı bir okul olan St. Martin's Okulu'nda eğitim gördü. Bu okul, o dönemde İngiltere'nin en prestijli okullarından biriydi ve Jonson'a klasik edebiyat, dilbilgisi ve retorik konularında sağlam bir temel sağladı.

Okul yıllarında Jonson, öğretmenlerinden ve sınıf arkadaşlarından etkilendi ve onlara gösterdiği ilgi ve yetenekle dikkat çekti. Latince, Yunanca ve diğer klasik dillerde derinlemesine bir bilgi edindi ve bu dillerde eserler yazmaya başladı.

Jonson, 1592 yılında babasının ölümü nedeniyle okulu terk etmek zorunda kaldı ve annesine finansal destek sağlamak için çalışmaya başladı. Ancak bu durum, onun eğitimine ve yazma yeteneklerine olan ilgisini azaltmadı. Kendi kendini yetiştirme yoluna gitti ve kendi kendine Latin, İtalyanca ve Fransızca gibi dilleri öğrendi. Ayrıca edebiyat ve felsefe konularında da kendini geliştirdi.

Jonson, yazılarıyla ün kazandıktan sonra, Cambridge Üniversitesi'nde bir süre öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu deneyim onun akademik kariyerine büyük katkı sağladı ve ona edebiyat dünyasında daha fazla tanınma ve saygınlık kazandırdı.

Ben Jonson'ın eğitim hayatı, disiplinli ve özverili bir çalışma ile geçti. Klasik edebiyat ve diller üzerine yaptığı çalışmalar, onun edebi kariyerinin temelini oluşturdu ve onu döneminin en önemli oyun yazarlarından biri haline getirdi. Kendi kendini yetiştirme ve sürekli öğrenme felsefesiyle hareket etti ve bu tutumu, onun başarılarına ve etkileyici edebi mirasına yansıdı. Ben Jonson, eğitimindeki bu başarılarını edebi çalışmalarıyla birleştirdi ve İngiltere edebiyat tarihinde unutulmaz bir figür haline geldi.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Ben Jonson'ın eğitim hayatı, 17. yüzyılda İngiltere'nin ünlü St. Martin's Okulu'nda başlayan bir süreçle şekillendi. Bu okul, o dönemde İngiltere'nin en iyi okullarından biri olarak kabul edilirken, Jonson'a çok çeşitli konularda güçlü bir eğitim sağladı. Özellikle klasik edebiyat, dilbilgisi ve retorik konularında derinlemesine bir bilgi edinmesine yardımcı oldu.

Okul yıllarında Jonson, öğretmenlerinden ve sınıf arkadaşlarından etkilenerek öğrenmeye merak saldı. Özellikle klasik dillerde olan yeteneği ve ilgisi dikkat çekiciydi. Latin, Yunanca ve diğer klasik dillerde çalışmalar yaparak, erken yaşlardan itibaren edebiyat ve dil konularında kendini yetiştirmeye başladı. Bu dillerde eserler yazarak, kendi yaratıcılığını ve edebi yeteneklerini keşfetti.

Ancak, Jonson'un eğitim hayatı zorluklarla da doluydu. 1592 yılında babasının ölümü Jonson'ı finansal zorluklarla baş başa bıraktı ve okulu terk etmesine neden oldu. Bununla birlikte, Jonson, eğitimine olan ilgisini ve yazma yeteneklerini asla kaybetmedi. Kendi kendini yetiştirme yolunu seçerek, Latince, İtalyanca ve Fransızca gibi dilleri öğrendi. Kendini edebiyat ve felsefe konularında geliştirdi ve sahip olduğu bilgi birikimini sürekli genişletti.

Edebiyat dünyasında ün kazandıktan sonra, Jonson Cambridge Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışma fırsatı buldu. Bu deneyim, onun akademik kariyerine büyük katkı sağladı ve edebiyat dünyasında daha fazla tanınma ve saygınlık kazanmasını sağladı. Jonson'ın öğretim görevlisi olarak çalıştığı süre boyunca, öğrencilere edebiyat, dilbilgisi ve retorik gibi konularda rehberlik etme şansı elde etti.

Ben Jonson'ın eğitim hayatı, disiplinli çalışma, özveri ve sonsuz bir açlıkla öğrenme felsefesine dayanıyordu. Özverili çalışması ve kendi kendini yetiştirme ile birleşen klasik eğitimi, Jonson'ın edebi kariyerinin temelini oluşturdu. Jonson'ın eğitimindeki başarıları, onun döneminin en önemli oyun yazarlarından biri olmasını sağladı. Kendini sürekli geliştiren ve öğrenen bir yaklaşım sergileyen Jonson, edebi mirasında da etkileyici bir çeşitliliğe sahiptir.

Sonuç olarak, Ben Jonson'ın eğitim hayatı, St. Martin's Okulu'nda aldığı klasik eğitimle başlayan, kendi kendini yetiştirme ve öğrenme arzusuyla şekillenen bir süreçtir. Kendi alanında birçok başarıya imza atan Jonson, İngiltere edebiyat tarihinde önemli bir yer edinerek unutulmaz bir figür haline gelmiştir.

Deniz Çelik

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
31
227
33

İtibar Puanı:

Ben Jonson, küçük yaşlardan itibaren eğitim alanında başarılı bir öğrenci oldu. 1573 yılında Westminster Okulu'na girdi ve burada klasik edebiyatla ilgili detaylı bir eğitim aldı. William Camden tarafından öğrencilik yıllarında keşfedilen yetenekleri sayesinde, Cambridge Üniversitesi'ne burs kazandı.

Cambridge Üniversitesi'nde "St. John's College"da eğitim gören Jonson, burada klasik edebiyat, felsefe ve retorik üzerine yoğunlaştı. Özellikle Latince ve Yunanca üzerinde büyük bir beceri kazandı. Üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başladı ancak benzersiz yazma yeteneği ve tiyatro sevgisi nedeniyle kısa sürede kendi yazarlık kariyerine odaklandı.

Jonson, eğitim hayatı boyunca disiplinli bir öğrenci olarak bilinirdi. Zorlu öğretmen ve mentorluklar ile karşılaşmasına rağmen, yetenekleri ve azmi sayesinde başarılı bir şekilde ilerledi. Eğitim sürecinde klasik edebiyatın yanı sıra İngiliz edebiyatını da keşfetti ve ilham aldı. Bu da onun kariyerinin ilerleyen dönemlerinde çağdaş İngiliz tiyatrosuna katkıda bulunmasına yol açtı.

Arda Korkmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
40
381
53

İtibar Puanı:

Ben Jonson, eğitim hayatına St. Martin's Parish School'da başladı. Daha sonra 1578 yılında Westminster School'a transfer oldu. Westminster School'da öğrenim gördüğü dönemde Latince, antik Yunanca ve edebiyat üzerine yoğun bir eğitim aldı. Jonson, Westminster School'da Latince'nin yanı sıra matematik, tarih ve retorik gibi dersler de aldı.

Jonson, Westminster School'dan mezun olduktan sonra 1592 yılında Cambridge Üniversitesi'ne gitmek için burs kazandı. Ancak maddi sıkıntılar ve ailesiyle olan sorunlar nedeniyle üniversite eğitimini tamamlayamadı ve iki yıl sonra ailesinin terk ettiği kenti terk ederek Londra'ya gitti.

Londra'da, tiyatro dünyasına adım atan Jonson, önce Shakespeare Company'si sonrasında da Kraliyet Tiyatrosu'nda oyunculuk yapmaya başladı. Aynı zamanda şiir ve oyun yazmaya devam etti. Jonson, İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Geri
Üst Alt