10 Adımda Orta Sehpa Dekorasyonu Nasıl Yenilenir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

 • Evet

  Oy: 219 100.0%
 • Hayır

  Oy: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  219

Hulya90

Aşk İmkansız Olan Herşeyi Mümkün Kılar
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Ağu 2019
341
117,379
93
33
İstanbul

İtibar Puanı:

10 Adımda Orta Sehpa Dekorasyonu Nasıl Yenilenir?

Detaylarıyla ilham veren, modern ve şık bir evde, orta sehpa dekorasyonunun her zaman ayrıcalıklı olduğuna dikkat ettin mi? Ev sahibinin duygularını yansıtan objeler, hep el altında olması istenen kitaplar, şans getiren eşyalar… Dengeli bir kombinle sehpanın üzerinde bir araya geldiklerinde tüm bakışları çekiyorlar. Yaşam alanının merkezine alacağın bu eşyaları seçmek o kadar da zor değil. İlham veren Pinterest fotoğrafları ve trendleri kovalayan iç mimarlarımızın önerileriyle senin için bir yol haritası çıkardık! İşte şıkır şıkır ve havalı bir dekorasyon için izlenebilecek 10 adım…


orta-sehpa-stil.jpg


1- İlk olarak orta sehpanın ebatı ve materyaline karar vermelisin. Sehpanın uzunluğu, en fazla arkasındaki koltuğun üçte ikisi kadar olmalı. Son zamanlarda yükselişe geçen modern tasarımlı mermerler şıklığın altını çizmek için ideal. Daha sıcak ve samimi bir ortam istersen ahşap sehpaları tercih edebilirsin. Akçaağaç, meşe ya da ceviz, koltuğun ayaklarına ve diğer mobilyalara göre belirlemelisin.


Sehpa-Uzerinde-Kaktus.jpg


2- Dekoratif seçiminde, birkaç objeyi bir araya getireceğini düşünerek düz, yalın hatlar ve oval çizgiler kullanabilirsin. Girintili çıkıntılı formlara ve detaylı objelere daha az yer vermelisin.

3- Modern dekoratiflerde gri, siyah, beyaz, taş rengi, kum beji gibi natürel tonlar öne çıkıyor. Işığı yansıtan şık seçimler için altın sarısı ve gümüş tonları ideal. Sonbaharın vazgeçilmezi ise kızıl, turuncu ve sarılar.


Sehpa-icin-dekoratif-urunler.jpg


4- Desen kullanımında, çiçekler, kuşlar romantik figürler az ve öz olmalı. Çizgileri ve grafikleri karıştırmaktan korkma, farklı desenleri bir araya getirmek sezonun en havalı hareketi.

5- Bitkisiz olmaz! Sehpa üzerindeki canlılık ve doğallık evin tüm enerjisini değiştirir! Küçük saksı içinde yeşil yapraklı bitki, sukulent ya da kaktüs kullanabilirsin. Daha romantik bir tablo için mevsim çiçeklerini şeffaf vazoya yerleştirmek harika fikir. Mesela; günebakanlar! Küçük balkabaklarıyla birlikte mükemmel görünüyorlar. Sık değişim yapamıyorsan bir ipucu; su dolu vazo içinde devetabanı gibi büyük yapraklı dallar yaklaşık bir ay diri kalıyor. Ayrıca canlı çiçekler yerine kuru dal, bambu, buğday başakları, pamuklar da revaçta.

6- ‘Centerpiece’ denilen tepsi ve sepetlerin içine mini kombinler yaparken de seçici olmak gerek. İlk olarak küçük birkaç kitap sığdırmayı deneyebilirsin. Kitapların üzerine karakterini yansıtan kişisel bir obje yerleştir. Soyut ya da doğayı betimleyen bir figür olabilir. Biri uzun, diğeri kısa iki mumu yan yana koy. Daha yüksek olması için modern şamdanlar deneyebilirsin. Saksı ya da vazoyu da yerleştirince esas öğeler tamam! Eğer kitapları ya da vazoyu tepsi dışında kullanırsan, farklı duyulara hitap edecek birkaç öğeye daha şans tanıyabilirsin. Şık bir şişede karakterli esansların karışımı, kozalak ya da kuru dal detayları romantik duyguları uyandırır. Ama şüphesiz herkesi mutlu edecek parça; çikolata dolu bir kase olacaktır.

7- Kombin yaparken asimetrik düzenlemeler dene. Objeleri sehpanın tam ortasına koymak yerine üçe-iki oranına göre yerleştir.

8- Mis gibi dekorasyon için limon, portakal ve yeşil elmaları göz önüne almaya ne dersin? Sehpa üzerindeki objelerden sıkıldığında ya da ferahlığı aradığında büyük bir sepet, ahşap kutu ya da geniş cam vazo içine en sevdiklerini yerleştir. Sonuçta mevsim turunçgillerin!

9- Sehpanın üzerinde anı yaşatmaya devam et! Nasıl mı? Lezzetli kurabiyeler, yarım kalmış bir kahve ve o ayın dergilerinden birkaçıyla.

10- Ve son kural; her an göz önünde duran, evin odağına aldığınız her parçayı çok sev!


KAYNAK: Vivense Mobilya ve @Vivense
 

FilizC.

Emektar Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Tem 2019
247
84,017
93
İstanbul

İtibar Puanı:

Orta sehpa, oturma odası veya salonunuzun odak noktalarından biridir ve odanızın tarzını yansıtmak için önemli bir rol oynar. Orta sehpanızı yenilemek ve yeniden dekore etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Orta sehpanızı boşaltın ve temizleyin.
 2. Orta sehpanızın boyutlarını ölçün ve odanızdaki diğer mobilyalarla uyumlu bir şekilde dekore edin.
 3. Bir tema seçin veya mevcut tema ile uyumlu renkler belirleyin. Örneğin, nötr renkler veya canlı renkler seçebilirsiniz.
 4. Sehpanızın yüzeyine uygun bir tablo örtüsü veya runner ekleyin. Bu, sehpanın görünümünü değiştirir ve temanıza uygun bir dokunuş ekler.
 5. Dekoratif bir vazo veya mumluğu, sehpanızın ortasına yerleştirin. Bu, sehpanın yüksekliğini artırır ve görsel ilgi ekler.
 6. Çiçek veya bitki düzenlemesi yapın. Bir çiçek aranjmanı veya bitki sehpanıza doğal bir dokunuş ekler ve havayı temizler.
 7. Kitaplar veya dergiler gibi dekoratif nesneler kullanın. Bunları yığın veya gruplandırın ve sehpanın yüzeyinde yerleştirin.
 8. Dekoratif kutular veya sepetler kullanın. Bu, sehpanızda depolama alanı sağlar ve aynı zamanda düzenli görünmesini sağlar.
 9. Sanat eseri veya ayna ekleyin. Bu, sehpanın arkasındaki boş duvarı süsler ve odanızdaki diğer mobilyalarla uyumlu bir görünüm sağlar.
 10. Son olarak, dekoratif yastık veya minderler kullanarak, sehpanızın altına renk ve dokunuş ekleyin.
Özetle, orta sehpanızı yenilemek için bir tema belirleyin, uygun örtü, dekoratif objeler, bitki veya çiçek düzenlemeleri, kitaplar veya dergiler, kutular veya sepetler, sanat eseri veya ayna, ve dekoratif yastıklar kullanın. Bu adımları takip ederek, sehpanızın görünümünü kolayca yenileyebilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

BENAN

Kaplumbağaya dikkat et...
Kayıtlı Kullanıcı
1 Ağu 2019
259
95,160
93
İstanbul

İtibar Puanı:

MeryemKaya16

Meryem gibi ol
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Tem 2019
473
163,353
93
Bursa

İtibar Puanı:

Fatmacik01

Afrika Balı
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Ağu 2019
367
122,004
93
32
Adana

İtibar Puanı:

Melanie

Adayadayı
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Tem 2019
215
79,896
93

İtibar Puanı:

Geri
Üst Alt