Whiplash Filminin Senaryosunu Kim Yazdı?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 25 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    25

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Whiplash, 2014 yılında Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen bir film olup, müzikle alakalı bir konuyu ele almaktadır. Filmin senaryosu oldukça etkileyici ve yönetmenin yeteneği ile harmanlanmıştır.

Damien Chazelle, senaristliğin yanı sıra filmin yönetmenliğini de yapmıştır. Kendisi, müzikal konulara olan ilgisinden ve çocukluğundan itibaren caz müziğiyle büyümesinden dolayı, bu filmin senaryosunu yazmaya karar vermiştir.

Whiplash, genç bir caz bateristi olan Andrew Neiman'ın hikayesini anlatmaktadır. Andrew, prestijli bir müzik okuluna kabul edilir ve orada ünlü bir müzik profesörünün dikkatini çeker. Ancak, profesörün öğrencileri üzerinde uyguladığı sert ve acımasız eğitim tarzı, genç bateristin hayatını büyük ölçüde etkileyecektir.

Filmin senaryosu, müzik ve insan psikolojisi konularını içeren oldukça zengin bir yapıdadır. İzleyicilere, başarıya ulaşmak için bazen ne kadar fedakarlık yapılması gerektiğini, aynı zamanda başarıya ulaştıktan sonra ne tür zorluklarla karşılaşılabileceğini göstermektedir.

Whiplash, senaryosu ve oyunculuk performansları ile birçok ödüle layık görülmüş, müzikal filmler arasında önemli bir yer edinmiştir. Damien Chazelle ise yaratıcı yeteneği ve yenilikçi bakış açısı ile başarılı bir kariyer inşa etmektedir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,375
113

İtibar Puanı:

Aynen öyle! "Whiplash", sert ve acımasız eğitim tarzı ile ödüllü bir filmdir ve özellikle müzikle ilgilenen insanlar için gerçekten ilgi çekicidir. Filmin senaryosu, insan psikolojisi yönünden oldukça derinleşir ve bazı sahneler izleyicilere rahatsızlık verir. Ancak, iyiden iyiye beyazperdeye yansıyan bu yıkıcı eğitim tarzı, öğrencilere müzik konusunda katı eğitim gereksinimini göstermektedir.

Miles Teller'ın başarılı oyunculuğu, karakterin ruhsal değişimlerini doğru bir şekilde yansıtmasına yardımcı olurken, J.K. Simmons'ın performansı ise inanılmaz derecede etkileyicidir. Simmons, müzik profesörü rolünde olmasına rağmen, bazı anlarda kasvetli ve korkutucu bir görüntü sergiliyor. Oyuncu, bu performansı ile de 2015'te En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandı.

Sonuç olarak, "Whiplash", müzikal filmler arasında benzersiz bir yer edinmiştir ve senaryosu ile izleyicilere derin anlamlar vermektedir. Yönetmen Damien Chazelle'in yeteneği, filmin büyük ölçüde başarılı bir şekilde güçlenmesine yardımcı olmuştur.

Geri
Üst Alt