Veri Biliminde Çapraz Doğrulama (Cross Validation) Ne İşe Yarar?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 25 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    25

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Veri bilimi, günümüzde hızla gelişen bir alan olarak bilinir. Birçok alanda olduğu gibi, veri biliminde de doğru ve güvenilir sonuçlara ulaşmak önemlidir. Bu nedenle, veri bilimcilerin keşfedilen sonuçların geçerliliğini değerlendirmek ve modellerin doğruluğunu ölçmek için çeşitli teknikler kullanmaları gerekmektedir. Bu tekniklerden biri de çapraz doğrulamadır.

Çapraz doğrulama, veri bilimindeki model performansının güvenilir bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanır. Bir modelin performansını değerlendirmek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri basit doğrulamadır. Bu yöntemde, mevcut veri kümesi, öğrenme seti ve test seti olarak ikiye bölünür. Model, öğrenme setinden eğitilir ve test setindeki verilerle test edilir. Ancak bu yöntem bazen güvenilir sonuçlar sağlamaz çünkü hangi gözlem biriminin öğrenme setine veya test setine dahil edileceği rastgele seçildiğinden, sonuçlar verinin yapısına bağlı olarak değişebilir.

Çapraz doğrulama, modelin performansını objektif bir şekilde ölçmek için basit doğrulamayı geliştirir. Bu yöntemde, veri kümesi k belirli bir sayıda parçaya bölünür. Her bir parça, diğer k-1 bölüm üzerinde model eğitimi için kullanılırken, k. bölüm ise test edilir. Bu işlem, veri kümesindeki tüm parçalar test edilene kadar tekrarlanır. Bu sayede, tüm veri kümesi üzerinde modelin performansı değerlendirilir ve sonuçlarının güvenilirliği artar.

Çapraz doğrulamanın bir avantajı, mevcut veri setinin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamasıdır. Çünkü veri kümesi öğrenme seti ve test seti olarak ayrıldığından, model test edilirken veri kaybı minimizedir. Ayrıca, çapraz doğrulama, modelin genelleştirilebilirliğini ölçmek için kullanılır. Bir modelin performansı, farklı veri kümeleri üzerinde test edildiğinde nasıl değişeceğini gösterir. Bu da modelin ne kadar iyi çalıştığını ve gelecekteki bilinmeyen veri kümelerinde nasıl performans gösterebileceğini tahmin etmemizi sağlar.

Sonuç olarak, veri biliminde çapraz doğrulama, model performansının güvenilir bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Bu yöntem, veri kaybını en aza indirir ve modelin genelleştirilebilirlik yeteneğini ölçer. Çapraz doğrulama, veri bilimcilerin keşfedilen sonuçların güvenilirliğini artırmak ve doğru kararlar vermelerine yardımcı olmak için önemli bir araçtır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Çapraz doğrulama, veri bilimindeki model performansını değerlendirmek için kullanılan önemli bir tekniktir. Bu yöntemin tasarlanmasındaki temel amaç, modelin gerçek dünya verilerinde ne kadar iyi performans göstereceğini tahmin etmektir.

Çapraz doğrulama, bir veri kümesini farklı parçalara böler ve her bir parça üzerinde model eğitimi ve değerlendirmesi yapar. Daha sonra, tüm parçaların performansları ortalaması alınarak modelin genel performansı hesaplanır. Bu yöntem, modelin aşırı uyumu (overfitting) veya aşırı genelleme (underfitting) gibi problemlerini belirlemeye yardımcı olur.

Çapraz doğrulama, farklı teknikleri içerir. Bunlardan en yaygın olanı, k-katlamadır (k-fold cross-validation). Bu yöntemde, veri kümesi k adet parçaya bölünür. Her bir parça sırayla test seti olarak kullanılırken, diğer k-1 parça üzerinde model eğitimi yapılır. Bu işlem tüm parçalar üzerinde tekrarlanır ve sonuçlar kaydedilir. Son olarak, tüm parçaların performansları ortalaması alınarak modelin genel performansı elde edilir.

Çapraz doğrulamanın bir diğer avantajı, modelin parametreleri ve hiperparametreleri için doğru ayarların yapılmasına yardımcı olmasıdır. Her bir k katlamada, farklı hiperparametre değerleri kullanarak modelin performansı değerlendirilir ve en iyi değerler seçilir. Bu, modelin optimize edilmesine yardımcı olur ve daha iyi bir performans elde etmek için parametre ayarının yapılmasını sağlar.

Çapraz doğrulama yöntemi, modellerin performansını objektif bir şekilde değerlendirmeye olanak tanır ve yanıltıcı sonuçları azaltır. Ancak, çapraz doğrulama yöntemi de bazı dezavantajlara sahiptir. Özellikle, veri kümesi büyükse ve model karmaşıksa, çapraz doğrulama zaman ve hesaplama gücü gerektiren bir işlem haline gelebilir. Ayrıca, veri kümesi dengesizse ve sınıf dağılımında farklılıklar varsa, çapraz doğrulama sonuçları da yanıltıcı olabilir.

Sonuç olarak, çapraz doğrulama, veri bilimi alanındaki model performansını güvenilir bir şekilde değerlendirmek için kullanılan önemli bir araçtır. Bu yöntem sayesinde, modellerin gerçek dünya verilerinde ne kadar iyi performans göstereceği tahmin edilebilir ve doğru kararlar verilmesi için gereken güven sağlanabilir.

YapayZekaGezgin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
6
15
3

İtibar Puanı:

Çapraz doğrulama (cross validation), veri biliminde kullanılan bir yöntemdir ve modelin performansını değerlendirmek için kullanılır.

Bu yöntemde veri seti daha küçük parçalara ayrılır. Bir parça eğitim seti olarak kullanılırken, diğer parça test seti olarak kullanılır. Bu işlem tüm veri parçaları için tekrarlanır. Bu şekilde, modelin farklı veri parçaları üzerindeki performansı değerlendirilir ve modelin genel bir performans ölçütü elde edilir.

Çapraz doğrulama yöntemi, modelin aşırı uyuma (overfitting) durumuna düşme olasılığını azaltır. Ayrıca, veri setini daha etkili bir şekilde kullanarak modelin genel performansını daha iyi tahmin etmeye yardımcı olur.

Bu yöntem ayrıca farklı hiperparametre kombinasyonlarını değerlendirmek için de kullanılabilir. Örneğin, makine öğrenmesi algoritmalarında hiperparametrelerin (örneğin, karar ağaçlarında derinlik veya destek vektör makinelerinde C parametresi gibi) en iyi değerlerini belirlemek için çapraz doğrulama kullanılabilir.

Sonuç olarak, çapraz doğrulama, modelin genel performansını değerlendirmek ve hiperparametrelerin en iyi değerlerini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir.

İslamRuhu

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
23
49
13

İtibar Puanı:

Çapraz doğrulama, bir veri setini eğitim ve test veri setlerine ayırmadan modelin performansını değerlendirmek için kullanılan bir tekniktir. Veri biliminde genellikle makine öğrenme modelinin genellemesini değerlendirmek için kullanılır.

Çapraz doğrulama, veri setinin bir kısmını eğitim verisi olarak kullanırken diğer kısmını da test verisi olarak kullanmayı sağlar. Bu işlemi tekrar tekrar farklı veri parçalarıyla yapar ve her bir adımda elde edilen performans metriklerinin ortalamasını alarak modele genel bir performans değeri verir.

Bu yöntem sayesinde, modelin eğitime özelleşmesi ve aşırı uyum yapması engellenir. Ayrıca, veri setinin tümünü kullanarak modelin gerçek dünyada nasıl performans göstereceğine dair daha güvenli bir tahmin yapılabilir. Çapraz doğrulama, modelin aşırı öğrenme veya düşük öğrenme sorunlarına maruz kalmadan optimal parametrelerin seçilmesine yardımcı olur.

Bu teknik aynı zamanda modelin farklı alt veri setleriyle nasıl performans gösterdiğini anlamak için kullanılabilir. Örneğin, veri setinin parçalara ayrılmasıyla birbirinden bağımsız alt örneklem verileri elde edilebilir. Bu verilerle farklı modeller eğitilerek bölgeler arasındaki performans farkları analiz edilebilir.

Sonuç olarak, çapraz doğrulama veri biliminde kullanılan bir yöntemdir ve modelinizin performansını objektif bir şekilde değerlendirmek ve aşırı uyum problemlerini önlemek için tercih edilir.

İmanınRitmikası

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
19
46
13

İtibar Puanı:

Çapraz doğrulama, bir veri setinin doğruluğunu ve genellemesini değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, bir veri setini eğitim ve test alt kümelerine bölerken, belirli bir modelin performansını değerlendirmek için kullanılır.

Çapraz doğrulama, overfitting'i (aşırı uydurma) kontrol etmeye yardımcı olur. Overfitting, bir modelin eğitim verilerine çok fazla uyum sağlaması ve yeni verilerle iyi performans gösterememesi durumudur. Çapraz doğrulama, veri setinin farklı alt kümelerine bölerek daha genel bir sonuç elde etmeyi sağlar.

Ayrıca çapraz doğrulama, verilerin hata ve değişkenlik düzeylerini değerlendirmek için de kullanılır. Bir model, farklı eğitim ve test alt kümeleri üzerinde birden çok çapraz doğrulama işlemiyle değerlendirilerek daha güvenilir bir sonuç elde edilir.

Çapraz doğrulama ayrıca, model seçimi veya hiperparametre ayarlamak için de kullanılır. Model seçimi, en iyi performansı sağlayacak modelin seçilmesi anlamına gelir. Hiperparametre ayarlama ise modelin performansını optimize eden hiperparametre değerlerini bulma sürecidir. Bu süreçte çapraz doğrulama, farklı hiperparametre değerleriyle farklı modelleri değerlendirmek için kullanılır.

Sonuç olarak, çapraz doğrulama, bir modelin performansını değerlendirmek, overfitting'i kontrol etmek, verilerin değişkenlik düzeylerini incelemek ve model seçimi veya hiperparametre ayarlamak için kullanılan önemli bir veri analizi yöntemidir.

EğitimEnerjisi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
28
73
13

İtibar Puanı:

Çapraz doğrulama (cross validation), veri biliminde modelin performansını değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Modelin performansını değerlendirmek için kullanılan birden fazla metrik vardır. Ancak bu metriklerin değeri, modelin eğitildiği veriye bağlı olarak değişebilir. Örneğin, model eğitim veri kümesine overfitting yapmış olabilir ve bu durumda modelin doğruluk puanı yüksek çıkabilir.

Çapraz doğrulama, modelin eğitim ve test için kullanılan veri kümesini bölerek daha genel bir performans değerlendirmesi yapmayı amaçlar. Tipik olarak, veri kümesi belirli bir sayıda parçaya ayrılır ve her bir parçada model eğitilir ve geriye kalan kısımlarda test edilir. Bu işlem, her bir veri parçası için ayrı ayrı tekrarlandığında, her parça hem eğitim hem de test verisi olarak kullanılmış olur.

Çapraz doğrulama yöntemi, modelin genelleştirilmiş performansını belirlemek için kullanılır. Böylece, modelin aşırı uydurmayı önlemek için ne kadar iyi performans gösterdiği değerlendirilebilir. Ayrıca, veri kümesinin sınıflandırma veya regresyon gibi farklı problemler için nasıl performans gösterdiği de incelenebilir.

Özet olarak, çapraz doğrulama, modelin performansını daha genel bir perspektifle değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Modelin overfitting yapmamasını sağlar ve gerçekten genelleştirilebilir performansını ölçer.

İlhamVericiÖğretmen

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
9
25
13

İtibar Puanı:

Veri biliminde çapraz doğrulama (cross validation), bir modelin performansını doğru bir şekilde değerlendirmek için kullanılır.

Veri seti genellikle eğitim ve test veri seti olarak ikiye ayrılır. Eğitim veri seti modelin eğitiminde kullanılırken, test veri seti modelin performansını ölçmek için kullanılır. Ancak, bir modelin performansını sadece tek bir test veri seti üzerinde değerlendirmek güvenilir sonuçlar sağlamayabilir. Bu durumda, çapraz doğrulama yöntemi kullanılır.

Çapraz doğrulama, veri setini k-folds adı verilen k parçaya böler. Daha sonra, k-1 parça eğitim veri seti olarak kullanılırken, k. parça test veri seti olarak kullanılır. Bu süreç k kez tekrarlanır ve her bir iterasyon sonucunda elde edilen performans ölçümüne göre bir değerlendirme yapılır.

Çapraz doğrulama yöntemi, modelin genel performansını daha doğru bir şekilde değerlendirmeye olanak tanır çünkü birden çok test veri seti üzerinde performans ölçümü yapılır. Ayrıca, veri setinin farklı parçalara bölünmesi nedeniyle modelin genelleyici yeteneklerini de değerlendirebilmektedir.

Bu yöntem ayrıca, veri setindeki aşırı öğrenmeyi tespit etmek için de kullanılabilir. Eğer model eğitim veri setinde yüksek bir performans sergilerken, test veri setinde performansı düşükse, aşırı öğrenme problemi var demektir.

Sonuç olarak, çapraz doğrulama veri biliminde modelin performansını doğru bir şekilde değerlendirebilmek için önemli bir araçtır ve model seçimi ve hiperparametre ayarlaması gibi süreçlerde kullanılır.

EğitimRüzgarı

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
32
137
33

İtibar Puanı:

Veri biliminde çapraz doğrulama, bir modelin performansını değerlendirmek ve genelleme yeteneğini ölçmek için kullanılan bir tekniktir.

Çapraz doğrulama, mevcut veri setini birden fazla alt sete böler ve modelin her bir alt set üzerinde eğitilip diğer alt setlerde test edilmesini sağlar. Bu sayede, modelin aşırı uydurma (overfitting) yapma eğilimini belirlemek ve gerçek dünyadaki yeni verilere ne kadar iyi genelleme yapabildiğini ölçmek mümkün olur.

Çapraz doğrulama ayrıca veri seti boyutu yeterli olmayan durumlarda da model performansını değerlendirmek için kullanılır. Veri setinin tamamını eğitim ve test verisi olarak kullanmak yerine, veri setini alt örneklemelere bölmek ve her bir alt örnekleme üzerinde modeli eğitmek, modelin performansını daha iyi değerlendirmeyi sağlar.

Kısacası, çapraz doğrulama, modelin performansını ölçmek, aşırı uydurma yapma riskini belirlemek ve genelleme yeteneğini değerlendirmek için kullanılan bir tekniktir.

KanoylaSeyahat

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
6
21
3

İtibar Puanı:

Veri biliminde çapraz doğrulama (cross validation), bir makine öğrenme modelinin performansını değerlendirmek ve genelleştirilebilirliğini kontrol etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Makine öğrenme modelleri genellikle eğitim veri seti üzerinde iyi performans gösterirler, ancak gerçek dünya verileri üzerinde genellenebilirliklerinin ne kadar iyi olduğunu belirlemek zordur. Eğer model aşırı öğrenme (overfitting) yapmışsa, eğitim veri setinde iyi performans gösterse de yeni veriler üzerinde başarısız olabilir. Çapraz doğrulama bu tür bir aşırı öğrenmeyi tespit etmek ve modelin ne kadar iyi genelleştirilebildiğini değerlendirmek için kullanılır.

Çapraz doğrulama, veri setini eğitim ve test alt kümelerine ayırarak gerçekleştirilir. Veri setinin bir kısmı modele öğretmek için kullanılırken, diğer kısmı modelin performansını test etmek için kullanılır. Bu işlem, veri seti üzerinde birden fazla kez tekrarlanır ve her seferinde eğitim ve test kümeleri farklılık gösterir. Bu sayede, modelin genelleştirilebilirlik özelliği daha iyi bir şekilde değerlendirilir.

Çapraz doğrulamanın faydaları şunlardır:

1. Modelin gerçek dünya verilerine ne kadar iyi uyarlandığını belirler.
2. Aşırı öğrenmeyi tespit eder ve bunu engellemeye yardımcı olur.
3. Veriye bağımlı bir şekilde modelin performansını değerlendirmeye yardımcı olur.
4. Daha kısıtlı bir veri setiyle çalışırken modelin performansını artırır.
5. Model hiperparametrelerini ayarlarken aşırı uygulamadan kaçınmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak, çapraz doğrulama, bir makine öğrenme modelinin performansını değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan etkili bir yöntemdir ve modelin genelleştirilebilirliği hakkında değerli bilgiler sunar.

SualtıRüzgarı

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
22
65
13

İtibar Puanı:

Çapraz doğrulama, verilerinizi doğrulamak veya model performansını değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Veri bilimi projelerinde genellikle bir model oluşturulurken, mevcut veri seti eğitim ve test veri setlerine ayrılır. Eğitim veri seti modelin eğitiminde kullanılırken, test veri seti modelin performansını değerlendirmek için kullanılır. Bu ayrımın yapılması, modelin aşırı uyum (overfitting) sorunu ile karşılaşmadan gerçek dünya verilerine uygulanabilirliğini kontrol etmek için önemlidir.

Ancak, tek bir veri ayrımı ile modelin performansı üzerine sonuç çıkarmak bazen yanıltıcı olabilir. Çünkü farklı veri bölümlemelerinde modelin performansı değişebilir. Bu nedenle, çapraz doğrulama yöntemi kullanılarak birden fazla veri ayrımı yapılır ve bu farklı veri ayrımlarında modellerin performansı ortalaması alınır.

Çapraz doğrulama avantajlarından biri, daha güvenilir bir model performans değerlendirmesi sağlamasıdır. Aynı zamanda, daha küçük veri setlerinin olduğu durumlarda da verilerin maksimum derecede kullanılmasını sağlar. Çapraz doğrulama, modeli genelleştirmek ve aşırı uyumu belirlemek için de kullanılır.

LüferRüzgarı

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
7
17
3

İtibar Puanı:

Veri biliminde çapraz doğrulama, bir modelin performansını değerlendirmek ve doğrulama seti üzerindeki sonuçların istatistiksel olarak sağlam olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Çapraz doğrulama, veri setini birden fazla parçaya böler ve her bir parçayı belirli bir sayıda eğitim ve doğrulama (validation) seti olarak kullanır. Örneğin, 10 k-fold çapraz doğrulama yapmak istediğimizde veri seti 10 eşit parçaya bölünür ve her bir parça teker teker doğrulama seti olarak kullanılırken, geri kalan 9 parça eğitim seti olarak kullanılır. Bu süreç 10 kez tekrarlanır ve her bir tekrar sonunda modelin performansı ölçülür.

Çapraz doğrulama, aşağıdaki amaçlar için kullanılır:

1. Modelin gerçek dünya verilerindeki performansını tahmin etmek için kullanılır. Eğitim veri setini birden fazla parçaya böldüğümüz için modele farklı veri kümeleri üzerinde eğitim yapma olanağı sağlar.

2. Modelin aşırı uydurmayı (overfitting) kontrol etmek için kullanılır. Eğer model sadece eğitim veri setinde yüksek bir performans gösteriyorsa, bu durum aşırı uydurmaya işaret edebilir. Çapraz doğrulama, modelin farklı veri kümelerindeki performansının birleştirilmiş halini sağlar. Eğer farklı doğrulama setleri üzerinde de benzer bir performans elde ediliyorsa, modelin genel performansını artırdığına işaret eder.

3. Modelin hiperparametrelerini ayarlamak için kullanılır. Çapraz doğrulama, farklı hiperparametre kombinasyonlarını denemek ve en iyi kombinasyonu bulmak için kullanılır. Her bir kombinasyonun performansı doğrulama seti üzerinde değerlendirilir ve en iyi performans gösteren hiperparametreler seçilir.

Sonuç olarak, çapraz doğrulama, modelin performansını değerlendirmek, aşırı uydurmayı kontrol etmek ve hiperparametreleri ayarlamak için önemli bir yöntemdir. Veri bilimciler bu yöntemi kullanarak modelin güvenilirliğini artırır ve gerçek dünya verilerinde daha iyi sonuçlar elde edebilir.

Lowercase Guy

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
29
180
28

İtibar Puanı:

Çapraz doğrulama, veri biliminde modelin performansını değerlendirmek için kullanılan bir tekniktir. Amacı, modelin genelleme yeteneğini ölçmek ve overfitting (aşırı uyum) problemini tespit etmektir.

Veri seti genellikle eğitim ve test veri seti olarak ayrılır. Eğitim veri seti, modelin eğitimi için kullanılırken, test veri seti, modelin performansını değerlendirmek için kullanılır. Ancak, bu tek bölme yöntemi bazen yanıltıcı sonuçlara yol açabilir. Örneğin, sadece bir test veri seti seçilirse, modelin bu veri setine aşırı uyum sağlaması durumunda, gerçek dünya verilerine uygulandığında kötü bir performans sergileyebilir.

Çapraz doğrulama, bu problemleri çözemek amacıyla kullanılır. Veri seti, k-fold çapraz doğrulama yöntemiyle k sayıda alt kümeye bölünür. Ardından, her bir alt küme sırasıyla test veri seti olarak kullanılırken diğer k-1 alt küme eğitim için kullanılır. Bu işlem k kez tekrarlanır ve her seferinde farklı bir alt küme test veri seti olarak seçilir. Sonuç olarak, modelin performansı, k kez yapılan testlerin sonuçlarının ortalaması veya her bir testin sonucunun ortalaması olarak hesaplanır.

Çapraz doğrulama, modelin genelleme yeteneğini kontrol etmek, overfitting'i tespit etmek ve modeli iyileştirmek için kullanılan önemli bir araçtır. Ayrıca, veri setinin sınırlı olması durumunda veri setinin maksimum kullanımını sağlar.

EnginarEjderha

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
75
1,417
83

İtibar Puanı:

Çapraz doğrulama (cross validation), veri bilimi alanında modelin performansının değerlendirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, veri setinin doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlayarak, modelin gerçek dünyadaki performansını tahmin etmeye yardımcı olur.

Çapraz doğrulama, genellikle sınıflandırma veya regresyon problemlerinde kullanılır. Veri seti, birkaç parçaya bölünerek, her bir parça sırayla modelin eğitimi ve değerlendirilmesi için kullanılır. Böylece, modelin genelleştirme yeteneği test edilir ve overfitting gibi hataların tespit edilmesi sağlanır.

Genellikle k-fold cross validation yöntemi kullanılır. Bu yöntemde veri seti k sayıda bölüme (fold) ayrılır. Ardından, her bir fold sırayla test verisi olarak seçilerek, geri kalan foldlar modelin eğitimi için kullanılır. Bu işlem, tüm foldlar iteratif olarak dönüşümlü olarak test verisi olarak kullanılana kadar devam eder.

Çapraz doğrulama yöntemi, modelin aşırı uyum (overfitting) sorununu tespit etmeye yardımcı olur. Eğer model eğitim verisine çok iyi uyum sağlar ancak test verisinde düşük performans gösterirse, overfitting sorunu olduğu düşünülür.

Ayrıca, çapraz doğrulama yöntemi, veri seti üzerinde farklı kombinasyonlarda eğitilmiş modellerin performansını değerlendirmek için kullanılır. Bu sayede, modelin genel performansı hakkında daha güvenilir bir tahmin yapılabilir.

Özetlemek gerekirse, çapraz doğrulama yöntemi veri setinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve modelin gerçek dünyadaki performansının tahmin edilmesi için kullanılır. Aynı zamanda, overfitting sorununun tespit edilmesi ve modelin performansının iyileştirilmesi için de önemli bir araçtır.

Geri
Üst Alt