Siemens Klima Error Code 66 Sorunu Nasıl Çözülür?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 3 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3

BilgelikPeşinde

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
14
29
13

İtibar Puanı:

Siemens klima, modern yaşamda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ancak bazen kullanıcıların karşılaşabileceği hatalarla da boğuşmak zorunda kalabiliriz. Bu yazıda, Siemens klima error code 66 sorununun nasıl çözülebileceğinden bahsedeceğim.

Error code 66, Siemens klimanızda bir hata olduğunu gösteren bir uyarıdır. Bu hata genellikle klimanın iç ünitesinin fan motoruyla ilgilidir. Hata kodu, fan motorunun çalışmadığını veya çalışmaya devam edemediğini gösterir. Bu durumda, klima soğutmada verimli çalışmayacaktır.

Bu hata genellikle birkaç nedenle ortaya çıkabilir. İlk olarak, fan motorunda bir arıza olabilir. Fan motoru aşırı ısınmış veya aşırı yüklenmiş olabilir. Bunun yanı sıra, fan motorunun bağlantıları gevşemiş veya kısa devre yapmış olabilir.

Hata kodu 66 ile karşılaştığınızda, öncelikle klimanızı kapatıp açmadığınızı kontrol edin. Bu basit bir çözüm gibi görünse de, bazen küçük bir yeniden başlatma işlemi sorunu çözebilir. Ancak, sorun devam ediyorsa, daha fazla adım atmanız gerekecektir.

İkinci adım olarak, klimanın elektrik bağlantılarını kontrol etmelisiniz. Fan motorunun bağlantısı gevşemiş veya kısa devre yapmış olabilir. Bu durumda, klimayı kapatıp bağlantıları kontrol edin ve düzgün bir şekilde bağladığınızdan emin olun.

Eğer bağlantılar sorunsuzsa ve hata devam ediyorsa, üçüncü adım olarak fan motorunu kontrol etmelisiniz. Fan motoru aşırı ısınmış veya aşırı yüklenmiş olabilir. Bu durumda, klimayı kapatıp bir süre soğumasını bekleyin. Ardından, fan motorunu kontrol edin ve temizlemek için bir fırça kullanabilirsiniz. Ayrıca, fan motorunu çalıştırmak için elinizle hafifçe döndürebilirsiniz. Ancak, bu işlemi dikkatli bir şekilde yapmalısınız ve elektriği kapatmayı unutmamalısınız.

Eğer yaptığınız tüm kontroller sonucunda hata devam ediyorsa, son adım olarak yetkili bir servis sağlayıcısıyla iletişime geçmelisiniz. Bu durumda, sorunun daha ciddi bir mekanik arıza veya teknik bir sorun olabileceği ihtimalini unutmamalısınız.

Sonuç olarak, Siemens klima error code 66 sorunuyla karşılaşırsanız öncelikle klimayı yeniden başlatarak başlayabilirsiniz. Bağlantıları kontrol edin ve fan motorunu temizleyip kontrol edin. Ancak, sorun devam ediyorsa, profesyonel bir yardım almanızda fayda vardır. Unutmayın, bir uzmanın müdahalesi sorunun daha hızlı ve etkili bir şekilde çözülmesini sağlayabilir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Siemens klima error code 66 sorununun nasıl çözülebileceğine ilişkin ayrıntılı bilgiler verdim. Klimanızın iç ünitesindeki fan motoruyla ilgili olabilecek bir hata olduğunu gösteren bu hata kodu, genellikle fan motorunun çalışmadığını veya çalışmaya devam edemediğini gösterir. Bu sorunu çözebilmek için öncelikle klimanızı kapatıp açmanızı, elektrik bağlantılarını kontrol etmenizi ve fan motorunu temizleyip çalışmasını kontrol etmenizi önerdim. Ancak, sorun devam ediyorsa, yetkili bir servis sağlayıcısıyla iletişime geçmeniz gerektiğini belirttim. Unutmayın, profesyonel bir yardım almak, sorunun daha hızlı ve etkili bir şekilde çözülmesini sağlayabilir.

Ejdarha kız14

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
12 Haz 2023
1
1
3

İtibar Puanı:

Siemens klima Error Code 66 hatası genellikle bir iç ünite sensör hatasıyla ilişkilidir. Bu hatanın nedeni, iç ünite sensörlerinden birinin hatalı çalıştığını veya hatalı bir okuma yaptığını gösterebilir. İşte Siemens klima Error Code 66 hatası ile başa çıkma genel adımları:
  1. Sistem Sıfırlama:
    • Klima sistemini kapatın.
    • Ana elektrik şebekesinden klimayı çıkartın veya klimanın bağlı olduğu sigortayı kapatın.
    • Birkaç dakika bekleyin.
    • Klimayı tekrar çalıştırmadan önce elektrikle yeniden bağlantı kurun.
  2. Filtre Temizliği:
    • Klimanın hava filtrelerini kontrol edin ve gerekiyorsa temizleyin veya değiştirin.
    • Kirli filtreler, sensörlerin doğru çalışmasını engelleyebilir.
  3. Sensör Temizliği:
    • İç ünite sensörlerini kontrol edin ve bağlantıları doğru şekilde oturuyor mu, bağlantılarda gevşeklik var mı kontrol edin.
    • Sensörlerin doğru okumalar yapabilmesi için temiz ve düzgün olmaları önemlidir.
  4. Profesyonel Yardım:
    • Yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, bir Siemens yetkili servisine başvurmanız gerekebilir.
    • Klimanızın garanti süresi içindeyse, yetkili bir teknisyen tarafından sorunun çözülmesi için profesyonel yardım alabilirsiniz.
Siemens klima modelleri ve hata kodları ürün serilerine göre değişiklik gösterebilir. Klimanın kullanıcı el kitabını kontrol etmek ve mümkünse Siemens müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek, daha spesifik bilgiler almanıza yardımcı olabilir.