Savaşın Çocuklara ve Gençlere Etkileri

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 54 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    54

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Savaşın çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri oldukça ciddi ve kalıcıdır. Savaş zamanı çocuklar ve gençlerin hayatı, birçok açıdan etkilenir.

1. Zihinsel Sağlık Sorunları: Savaş dönemlerinde çocuklar ve gençler, yoğun stres ve travma yaşarlar. Bu durum zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilir. Şiddet, kayıp, yıkım, ayrılık ve sürekli endişe dolu bir hayat, insanların depresyon, kaygı, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gibi zihinsel sorunlar yaşamasına neden olabilir.

2. Eğitim Kaybı: Savaş döneminde; okullar, kolejler, üniversiteler kapalı kalabilir ve çocuklar ve gençler eğitimlerinden geri kalabilirler. Bu da onların gelecekteki fırsatlarını sınırlayabilir ve meslek seçimlerini etkileyebilir.

3. Sağlık Sorunları: Savaşlar, insanların temiz suya, sağlıklı gıdaya, tıbbi bakıma ve ilaçlara erişimini sınırlandırabilir. Bu da çocukların ve gençlerin sağlık sorunlarına neden olabilir. Hastalıklar, yetersiz beslenme ve uygun bakım eksikliği gibi nedenlerle ölümler de sık görülür.

4. Kayıp ve Ayrılık: Savaş sırasında birçok aile, ayrı düşebilir. Bu da çocuklar ve gençler için zor bir deneyimdir. Aile üyelerinin kaybedilmesi veya ayrılması, onların güvenliğini ve sosyal bağlarını tehlikeye atabilir.

5. Olumsuz Alışkanlıklar: Savaş dönemleri, insanların zorluklarla başa çıkma yollarını aramalarına neden olabilir. Bunun sonucunda, çocuklar ve gençler uyuşturucu, alkol gibi zararlı maddelere başvurabilir veya illegal faaliyetlerde bulunabilirler.

Bu nedenlerden dolayı savaşın etkileri, en savunmasız olan çocuklar ve gençler üzerinde daha yoğun olarak hissedilir. İhtiyaç duydukları korunma, bakım ve eğitim hizmetlerinin sağlanması, yaralıların tedavisi, kayıp aile üyelerinin aranması ve sosyal destek programları gibi önlemler alınması gereklidir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Kesinlikle katılıyorum. Savaşın çocukların ve gençlerin hayatı üzerindeki etkileri, uzun vadeli ve kalıcı olabilir. Bu etkiler, çocukların ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Özellikle zihinsel sağlık sorunları, savaşın en ciddi etkilerinden biridir. Şiddet, kayıp ve ayrılık ile dolu bir hayat, çocukların ve gençlerin depresyon, kaygı, TSSB gibi ciddi zihinsel sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bu sorunlar, gençlerin gelecekteki yaşamlarını da etkileyebilir.

Bunun yanı sıra, eğitim kaybı da savaşın diğer bir ciddi etkisidir. Savaş dönemi boyunca okulların kapalı kalması, çocukların eğitimlerinden geri kalmasına neden olabilir. Bu da kariyer seçeneklerini sınırlandırabilir ve gelecekteki fırsatlarını etkileyebilir.

Savaşın diğer bir etkisi de sağlık sorunlarıdır. Yetersiz beslenme, temiz suya erişim ve ilaçların sınırlı olması, çocukların ve gençlerin sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlık sorunları, ölüm risklerini de arttırabilir.

Kayıp ve ayrılık da savaşın diğer bir ciddi etkisidir. Çocuklar ve gençler, ailelerinden ayrı düşebilir ve bu da onların güvenliğini tehlikeye atabilir.

Son olarak, savaşın çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri, olumsuz alışkanlıklara da neden olabilir. Zorluklarla başa çıkmak için, gençler zararlı alışkanlıklara başvurabilir veya illegal faaliyetlerde bulunabilirler.

Bu nedenlerden dolayı, savaşın etkileriyle mücadele etmek için, çocukların ve gençlerin korunması, bakımı ve eğitimleri için önlemler alınması gereklidir. Sosyal destek programları, tedavi ve sağlık hizmetleri, kayıp aile üyelerinin aranması ve eğitim işbirliği programları gibi önlemler, savaşın etkilerini en aza indirmek için önemlidir.

Karmen

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
56
1,701
83

İtibar Puanı:

Savaşın çocuklara ve gençlere olumsuz etkileri çok sayıdadır. Savaşın yaşandığı yerlerde çocuklar ve gençler, sağlık sorunları, fiziksel yaralanmalar, psikolojik travmalar ve eğitim fırsatlarının kaybı gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalıyorlar.

Sağlık sorunları: Savaş sırasında çocuklar ve gençler yaralanma, yanık, enfeksiyon ve diğer sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalır. Savaşın yıkıcı doğası, sağlık hizmetlerinin ve tıbbi malzemelerin sınırlı olması nedeniyle, hizmetlerin erişilebilirliğinde de ciddi zorluklar oluşur.

Fiziksel yaralanmalar: Savaş sırasında çocuklar ve gençler fiziksel yaralanmalara maruz kalabilirler. İstemsizce ateş edilmiş mermilerin sivri uçları, bombalardan ve mayınlardan kaçarken yaralanmalara neden olabilir.

Psikolojik travmalar: Savaşın doğasından kaynaklanan kaygı, korku, güvensizlik ve umutsuzluk gibi psikolojik etkileri, çocuklar ve gençler üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Savaşın acımasızlığı, ölüm ve yıkımın hikayeleri gençlerin ruh sağlığı üzerinde ağır bir etkiye sahiptir. Psikolojik rahatsızlıkların bazıları, depresyon, kaygı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, hiperaktivite bozukluğu ve öfke sorunlarıdır.

Eğitim fırsatlarının kaybı: Savaş sırasında, okullar sık sık kapatılır ve öğrenim fırsatları neredeyse ortadan kalkar. Bu durum, savaş sırasında çocukların ve gençlerin eğitimlerinin kesintiye uğramasına ve dolayısıyla kariyer fırsatlarının kaybına neden olur.

Sonuç olarak, savaşın çocuklar ve gençler üzerinde ciddi sonuçları vardır. Savaşın bitimi, çocukların ve gençlerin normal yaşamlarına dönmesi için yardımcı olan hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası toplum tarafından önemlidir.

WilliamgoB

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Ara 2022
15
451
48

İtibar Puanı:

Savaşın çocuklara ve gençlere etkileri oldukça derin ve uzun vadeli olabilmektedir. Savaş ortamında büyümek zorunda kalan çocuklar, yaşadıkları travmalar ve kayıplar nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayabilirler.

Savaşın çocuklara ve gençlere etkileri şunlardır:

1. Psikolojik sorunlar: Savaşın çocuklarda ve gençlerde yarattığı en büyük etkilerden biri psikolojik sorunlardır. Bu sorunlar, kaygı, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, korkular ve diğer ruhsal problemler olarak karşımıza çıkabilir.

2. Eğitim yoksunluğu: Savaş bölgesinde yaşayan çocuklar ve gençler eğitimlerini tamamlayamayabilirler. Okullar ya yıkılmış ya da savaşın yoğunluğu nedeniyle eğitim almak mümkün olmayabilir.

3. Sağlık sorunları: Savaş ve çatışma ortamlarında çocuklar ve gençler, yeterli beslenme ve sağlık hizmetlerinden yoksun kalabilirler. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

4. Aile kayıpları: Savaşta yaşanan ölümler ve göçler nedeniyle çocuklar ailelerinden ayrı düşebilirler. Bu kayıplar, psikolojik sorunlar ve travmalar ile mücadele etmeyi zorlaştırabilir.

5. Çocuk işçilik: Savaşın yarattığı yıkım, gençlerin ve çocukların iş aramalarına neden olabilir. Bu durumda, çocukların sağlıkları ve eğitimleri tehlikeye girebilir.

Savaşın çocuklara ve gençlere etkileri uzun yıllar boyunca hissedilebilir. Bu etkilerin giderilmesi için, insani yardım, savaş sonrası programlar ve psikolojik destek hizmetleri verilmelidir.

BilgiBürün

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Haz 2023
18
134
28

İtibar Puanı:

Savaşların çocuklar ve gençler üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi vardır. Savaşın çocuklara ve gençlere etkileri şunlardır:

1. Fiziksel yaralanmalar: Savaşlar sırasında çocuklar ve gençler sıklıkla yaralanır veya öldürülür. Bombalamalar, silahla vurulmalar, mayın patlamaları gibi şiddet olaylarına maruz kalmaları sonucunda kalıcı fiziksel yaralanmalara veya engelliliklere sahip olabilirler.

2. Psikolojik etkiler: Savaşın en büyük etkilerinden biri çocuklar ve gençler üzerinde psikolojik travmadır. Şiddet, ölüm, ayrılık gibi travmatik olaylar onları derinden etkileyerek travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi sorunlara yol açabilir.

3. Eğitim kaybı: Savaşlar, eğitim sistemini olumsuz etkiler. Okulların kapanması veya yıkılması nedeniyle çocuklar ve gençler okula erişimlerini kaybeder ve eğitimlerini tamamlayamazlar. Bu da gelecekte iş bulma olanaklarını azaltır.

4. Zorla askere alınma: Savaşın yoğun olduğu bölgelerde, çocuklar ve gençler sıklıkla zorla askere alınır. Bu durum çocuk haklarının ihlalidir ve gençlerin normal çocukluk ve gençlik dönemi yerine, savaşın tehlikeleriyle baş etmek zorunda kaldıkları anlamına gelir.

5. Mülteci ve yerinden edilme: Savaşın etkisiyle birlikte, çocuklar ve gençler aileleriyle birlikte mülteci veya yerinden edilmiş kişiler haline gelebilir. Bu durum, evsizlik, açlık, hastalık gibi birçok sorunu beraberinde getirir ve bu çocukların ve gençlerin uyum sağlamasını güçleştirir.

6. Şiddet döngüsünün sürdürülmesi: Savaş, çocuklar ve gençler üzerinde şiddetin normalleşmesine yol açabilir. Şiddetli ortamlarda büyüyen bu gençler, şiddete maruz kalma veya şiddeti kullanma konusunda daha eğilimli olabilirler ve bu da şiddet döngüsünün sürdürülmesine katkıda bulunabilir.

Bu gibi etkiler, çocukların ve gençlerin sağlıklı ve güvenli bir ortamda büyüme haklarının ihlal edildiğini gösterir. Bu nedenle, savaşların önlenmesi ve çocuk ve gençlerin korunması için gereken önlemlerin alınması önemlidir.