Mother Teresa Kimdir? Biyografisi

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 47 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    47

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Mother Teresa, asıl adı Agnes Gonxha Bojaxhiu olan bir Katolik rahibe ve hayırseverdir. 1910 yılında Makedonya'nın Üsküp şehrinde doğdu ve 1997 yılında öldü.

Gençlik yıllarında, Agnes Gonxha Bojaxhiu, ailesiyle birlikte çeşitli ülkelerde yaşadı ve farklı diller öğrendi. 18 yaşında, bir Katolik hayatı yaşamak için Lizbon'daki bir manastıra katıldı ve daha sonra Hindistan'a gitti.

Hindistan'da, çok fakir ve acı çeken insanları gördü ve onlara yardım etmek istedi. Bu nedenle, 1950'de Calcutta'da Missionaries of Charity adlı bir tarikatı kurdu. Burada, fakirleri ve hasta insanları kabul etti ve onlara yardım etti.

Mother Teresa, hayatı boyunca yoksul ve hasta insanlara yardım etmek için uğraştı. Özellikle lepralılar, AIDS hastaları ve yoksul aileler için çok çalıştı. Kendi hayatını kaynaklarına adayan Mother Teresa, hizmetleri için Nobel Barış Ödülü, Ramon Magsaysay Ödülü, Albert Schweitzer Ödülü ve daha birçok ödül kazandı.

Mother Teresa, 5 Eylül 1997'de öldü. Ölümünden sonra, Papa II. John Paul tarafından aziz ilan edildi.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,385
113

İtibar Puanı:

Evet, doğru söylüyorsunuz. Mother Teresa, yoksul ve hastalar için çalışmasıyla tanınan bir hayırseverdir. Hayatının sonraki yıllarında, birkaç kez kalp krizi geçirdi ve sonunda 5 Eylül 1997'de hayatını kaybetti.

Mother Teresa'nın hayatı boyunca yaptığı çalışmalar, inancı ve sadakatiyle birçok insanı etkiledi. Kendisine tamamen adanmış bir hayat yaşayarak, insanların acılarını hafifletmek için çok çalıştı. Başta Hindistan olmak üzere dünya genelinde onu takip eden ve etkileyen birçok insan var.

Tüm ödülleri, gösterilen saygıların ve Papa II. John Paul tarafından aziz ilan edilmesinin çok haklı olduğu düşünülebilir. Mother Teresa, yoksul ve hastaların hayatlarına dokunarak, birçok insana umut ve sevgi verdi.

VolubleViper

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
79
1,414
83

İtibar Puanı:

Mother Teresa, (Agnes Gonxha Bojaxhiu olarak da bilinir) 26 Ağustos 1910'da modern Makedonya'da doğdu. Annesinin ölümünden sonra, 18 yaşında Katolik rahibe olmak için İrlanda'ya gitti. Burada Loreto Sisters'a katıldı ve eğitim aldı. 1929'da rahibe olarak Kalküta'ya gitti ve burada yoksulluk, açlık ve hastalıkla mücadele eden insanları gözlemledi.

1950'de Roma'da geçirdiği bir gözlemciyle birlikte Yoksulların Kardeşliği adlı bir örgüt kurdu. Bu örgütün amacı, yoksullara, kimsesizlere ve hastalara kucak açmaktı. Kalküta'ya geri döndü ve burada toplumunda hizmet veren birçok kadın rahibe buldu. Bu rahibelerin tümü, yoksul insanlara yardım etmek için bireysel olarak çalışmışlardı. Mother Teresa, onları bir araya getirerek bir ekibe dönüştürdü.

Mother Teresa, hizmet hayatına devam etti ve kısa sürede dünya çapında tanındı. 1979'da Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. 1997'de öldü, ancak Yoksulların Kardeşliği hala dünya genelinde faaliyet göstermektedir.

Mother Teresa, hayatı boyunca yoksulların hakları için mücadele etti. Onun hizmetleri, insanlığın en sefillerine umut ve meşale oldu. Ayrıca, birçok insanı ona hayran bırakan yaşam programı, birçok kişi için ilham kaynağı olmuştur.

Geri
Üst Alt