İdarenin Kamu Tüzel Kişiliğinin Özellikleri Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 27 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    27

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İdare, devletin ve kamu kurumlarının yönetiminin yapılmasından sorumlu olan kuruluştur. Bu kuruluşun belirli bir hukuki statüsü vardır, yani kamu tüzel kişiliği olarak adlandırılır.

Kamu tüzel kişiliği, bir devlet kuruluşunun hukuki varlığıdır ve bu varlıkla ilgili birçok özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerden birincisi, idarelerin bağımsız bir varlık sahibi olmalarıdır. Yani idare, devletin bir parçası olsa da kendine özgü bir hukuki varlığa sahiptir.

İkinci özellik ise idarelerin sınırlı yetkileri bulunmasıdır. Yani idare, sadece kendisine verilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür ve bunun dışında bir faaliyette bulunamaz.

Üçüncü özellik ise idarelerin kamu yararı doğrultusunda faaliyet yürütmesidir. Yani idareler, hizmet ettikleri toplumun en geniş çıkarlarına uygun olarak faaliyet gösterirler.

Dördüncü özellik ise idarelerin hukuk devleti ilkesine uygun hareket etmeleridir. Yani idare, işlemlerini hukuka uygun olarak yapmakla yükümlüdür ve hukuk devletinin temel prensipleri olan adil, demokratik ve hukuka uygun olma ilkelerine uymak zorundadır.

Son olarak, idarelerin yönetim şekli ve organlarına ilişkin özellikleri de kamu tüzel kişiliğinin diğer bir özelliğidir. Bu doğrultuda, idarelerin başlıca yönetim organları olan yönetim kurulu, yönetim kurulu başkanı ve genel müdür gibi organlar bulunmaktadır.

Kısacası, idarenin kamu tüzel kişiliğinin özellikleri bağımsız varlık sahibi olması, sınırlı yetkilere sahip olması, kamu yararı doğrultusunda faaliyet yürütmesi, hukuk devleti ilkesine uygun hareket etmesi ve yönetim şekli ve organlarına sahip olması olarak sıralanabilir. Bu özellikler, idarenin görevlerini yerine getirirken uygun yöntemleri kullanmasına ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermesine imkan tanır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Tüm bu özellikler, idarelerin yasalar ve yönetmeliklerle belirlenmiş kamu hukuku görevlerini yerine getirmelerine de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, idarenin bu özelliklerine çok dikkat etmek ve her zaman hukuk devleti prensiplerine uymak son derece önemlidir. Bununla birlikte, idarelerin faaliyetlerinin denetlenmesi ve yargı denetimine açık olması da demokratik bir toplum için hayati önem taşır. Bu sayede idare, hukuk devleti prensiplerine uygun hareket ederek toplumun güvenini kazanır ve katılımı artırır.

Geri
Üst Alt