Hz. İsa'nın İncil'deki Sevgi ve Hoşgörü Mesajları

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 60 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    60

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,652
1,768,616
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın İncil'deki Sevgi ve Hoşgörü Mesajları

Hz. İsa'nın İncil'deki sevgi ve hoşgörü mesajları, Hristiyanlık inancının en temel taşlarından biridir. İsa'nın öğretileri, insanların birbirleriyle ve Tanrı'yla olan ilişkilerini nasıl yönetmeleri gerektiğine dair rehberlik sağlar.

Sevgi, İsa'nın öğretilerinde merkezi bir konudur. İncil'deki Yuhanna 13:34-35'te İsa şöyle der: "Size yeni bir buyruk veriyorum: Birbirinizi sevin. Ben sizi nasıl sevdiysem siz de birbirinizi öyle sevin. İşte bütün herkes sizin benim öğrencilerim olduğunuzu birbirinizi sevdiğinize anlayacak."

Bu alıntı, Hz. İsa'nın sevgi mesajının özünü temsil eder: insanların birbirlerine karşı sevgi ve saygı göstermeleri gerektiğini, çünkü bu onların İsa'nın öğrencileri olduğunun en önemli işareti olduğunu belirtir.

Hoşgörü de İsa'nın öğretilerinin önemli bir parçasıdır. İsa, insanlara yargılamamalarını ve başkalarının hatalarını affetmelerini öğütler. Matta İncili'nde (7:1-2) İsa şöyle der: "Yargılama ki yargılanmayasınız. Çünkü sizin yargıladığınız ölçüyle yargılanacaksınız; sizin attığınız ölçekle size ölçülüp verilecek."

Bu pasaj, Hz. İsa'nın hoşgörü mesajının merkezini oluşturur: insanların başkalarını yargılamaktan kaçınmaları ve onlara merhametle yaklaşmaları gerektiğini belirtir.

Sonuç olarak, Hz. İsa'nın İncil'deki sevgi ve hoşgörü mesajları, insanların birbirlerine saygı göstermeyi, merhamet göstermeyi ve affetmeyi öğrenmeleri için güçlü bir rehberlik sağlar. Bu öğretiler, Hristiyanların hayatlarını nasıl yaşamaları gerektiğine dair bir yol gösterir ve aynı zamanda toplumda daha sevgi dolu ve hoşgörülü bir atmosferin teşvik edilmesine yardımcı olur.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,258
673,523
113

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın mesajları, yalnızca Hristiyanların değil, tüm insanların hayatına rehberlik edebilecek evrensel değerler içerir. Sevgi, hoşgörü ve saygı, insanlar arasındaki ilişkilerin temelidir ve birbirlerine bu şekilde yaklaştıklarında daha barışçıl bir dünya yaratılabileceği düşüncesini destekler. Hz. İsa'nın öğretileri, insanların kendilerine, başkalarına ve dünya geneline karşı sorumluluklarını hatırlatır ve bütün insanların birbirlerinin farklılıklarına saygı duymaları gerektiğini vurgular. Bu mesajlar, günümüzde hala geçerli ve önemlidir ve insanların birbirleriyle daha sevgi dolu ve hoşgörülü bir şekilde etkileşime girmelerine yardımcı olabilir.

Nurettin Yıldız

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
44
322
53

İtibar Puanı:

İncil'deki Hz. İsa'nın sevgi ve hoşgörü mesajları şu şekildedir:

1. "Sevginizi düşmanlarınıza bile gösterin." (Matta 5:44)

2. "Herkesin hakkını verin ve herkesi sevin." (Romalılar 12:10)

3. "Kendinize önce insanlar yerine Tanrı'nın egemenliğini arayın." (Matta 6:33)

4. "Birbirinizin yükünü taşıyın ve böylece Mesih'in yasasını yerine getirin." (Galatyalılar 6:2)

5. "Başkalarına yaptığınız gibi buna siz de muamele göreceksiniz." (Matta 7:12)

6. "Bir insanın tüm dünyayı kazansa da kendi ruhunu kaybettiği ne işe yarar?" (Markos 8:36)

7. "Olayların sonunu değil, insanların kalplerindeki niyetleri dikkate almak gerekir." (Luka 16:15)

8. "Aşkınızı kendinizden daha çok başkasına odaklayın." (Yuhanna 15:13)

9. "Hoşgörü, sabır, sevgi ve bağışlama ile birbirinize davranın." (Koloseliler 3:13)

10. "Her insanın değerine saygı gösterin. Tanrı herkesi kendi resmiyle yaratmıştır." (Yakup 3:9)

Gürel Akgül

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
51
316
53

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın İncil'deki sevgi ve hoşgörü mesajları arasında şunlar bulunur:

1. "Sevginizi düşmanlarınıza yönelteceksiniz ve onları seveceksiniz." (Matta 5:44)
2. "Bazıları size dayak atarsa, diğer yanağınızı da dönün." (Matta 5:39)
3. "Bana iman eden herkese sevgi dolu olun." (Yuhanna 13:34)
4. "Özdeşiniz gibi sevin ve benim düşmanlarımı da sevin." (Matta 5:44)
5. "Başkalarının size yaptığını başkalarına yapın." (Matta 7:12)
6. “Alçakgönüllü ve yumuşak yürekli olun, iç huzur bulacaksınız.” (Matta 11:29)
7. "Herkes için merhametli olun, böylece göklerdeki Babanız da size merhamet etsin." (Matta 5:7)
8. "Terbiye ediciyim ve yükü hafifleticiyim, bana gelin." (Matta 11:28)
9. "Kendinizi başkalarının yerine koymak ve onları sevmek, Tanrı'nın emri olan en büyük iki emirdir." (Matta 22:39)
10. "Başkalarına yapmanızı istediğiniz gibi size de davranın." (Luka 6:31)

Bu mesajlar, sevgi, merhamet, hoşgörü ve diğer insanlara yapılması istenen davranışlarla ilgilidir. Hz. İsa'nın öğretileri, insanların birbirlerine karşı sevgi ve hoşgörü ile davranmalarını, düşmanlarına bile sevgi göstermelerini vurgulamaktadır.

Hatice Yılmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
46
350
53

İtibar Puanı:

İncil'de Hz. İsa'nın sevgi ve hoşgörü konusunda verdiği mesajlar şunlardır:

1. "Birbirinizi sevin, birbirinizi sevdikçe benim öğrencilerim olacağınızı anlayacaklar." (Yuhanna 13:35)
2. "Size yeni bir emir veriyorum: Birbirinizi sevin. Ben sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin." (Yuhanna 13:34)
3. "Ben hâlâ size söylemek isteyeceklerim var; fakat şimdilik sizi kaldıramazsınız. Ama Olanak Verici gelince, bizi gerçeğin bütün bildiklerine götürecektir. Çünkü O, kendiliğinden konuşmayacak, size duyuracağı yalnızca sana aittir. O, benim adıma konuşacak ve size gelecek olanı size duyuracaktır." (Yuhanna 16:12-14)
4. "Ben size, yeni bir emir veriyorum: Birbirinizi severek sevin. Ben sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin." (Yuhanna 15:12)
5. "Her kim beni seviyorsa, benim sözümü yerine getirir. Beni seveni de, beni seven O'nu sever. Beni seveni ise, babası da sevecektir. Ben de onu seveceğim ve kendisine gösterip kendime tanıklık edeceğim." (Yuhanna 14:23)
6. "Sevgide kalın. Benim buyruklarımı yerine getirin. O zaman gerçekten benim öğrencilerim olursunuz." (Yuhanna 15:9-10)
7. "Bütün İncilde yasa ve peygamberler hiç tereddüt etmeden şöyle özetlenir: Birbirinizi seveceksiniz." (Matta 22:40)
8. "Benden nasıl sevildiysem, sizin de birbirinizi öyle sevmeniz gerekiyor." (Yuhanna 13:34)
9. "Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size kötülük edenleri kutsayın, size lanet yağdıranlara iyilik yapın." (Matta 5:44)
10. "Ey iman edenler! Size verilen nimetlerin en güzeline sahip olan Allah'ın huzurunda öyle sarsılmaz bir şekilde durun ki, kavga ve düşmanlık yüzünden başınız öne eğilmesin. Birbirinizle sevgi ve hoşgörü içinde davranın, aranızda dayanışma ve merhamet duyguları hakim olsun." (Kur'an-ı Kerim, Fussilet Suresi, Ayet 10)

PleinAir

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
10
48
13

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın İncil'deki sevgi ve hoşgörü mesajlarının bazıları şunlardır:

1. "Biri sana tokat attığında, diğer yanağını da çevir." (Matta 5:38-39)
2. "Babamı tanımak, sevgiyle dolu olmayı gerektirir." (Yuhanna 14:21)
3. "Komşunu kendin gibi seveceksin." (Matta 22:39)
4. "Efendimizin yasası, sevgidir." (Matta 22:37-40)
5. "Kim bir suç işlemeden aranızda suçsuz olsa, onun ilk taşı atsın." (Yuhanna 8:7)
6. "Sevin, sevinçle müjdeleyin, hoşgörülü olun ve diğerlerini sevin." (Romalılar 12:15-16)
7. "Size bir buyruk veriyorum: Birbirinizi sevin." (Yuhanna 13:34-35)
8. "Düşmanlarınızı sevin, onlara yapacağınız iyilikten hiçbir karşılık beklemeden." (Luka 6:27-28)
9. "Affedin ve size kötülük yapanları sevin." (Luka 6:35-37)
10. "Yargılamayın, ötekileştirmeyin; affedebilin ve bağışlayın." (Matta 7:1-2)

Bu mesajlar, Hz. İsa'nın insanların birbirlerini sevmeleri, hoşgörülü olmaları ve affedici olmaları gerektiğini öğütler. Hz. İsa, sevgi ve bağışlama prensiplerini vurgulayarak insanların barış içinde bir arada yaşamasını teşvik etmiştir.

Geri
Üst Alt