Hz. İsa'nın İncil'deki Meleklerle İlgili Öğretileri

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 64 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    64

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın İncil'deki Meleklerle İlgili Öğretileri

Hz. İsa'nın İncil'deki meleklerle ilgili öğretileri, İncil'in çeşitli bölümlerinde yer alır ve meleklerin varlığını ve görevlerini vurgular. İsa'nın melekler hakkındaki öğretileri genellikle üç ana konuda yoğunlaşır: Meleklerin Tanrı'nın hizmetkarları olarak rolleri, İkinci Geliş'teki görevleri ve insanların koruyucuları olarak işlevleri.
  1. Meleklerin Tanrı'nın Hizmetkarları Olarak Rolleri: İsa, meleklerin Tanrı'nın hizmetkarları olduğunu ve O'nun emirlerini yerine getirdiğini belirtir. İsa, çarmıha gerilme sırasında, "Babam'dan daha fazla on iki lejyon melek istesem bana göndermez mi?" (Matthaios 26:53) der. Bu ifade, meleklerin Tanrı tarafından gönderilebilecek güçlü varlıklar olduğunu ve İsa'nın emrinde olabileceklerini gösterir.
  2. İkinci Geliş'teki Görevleri: İsa, İkinci Geliş'inde meleklerin önemli bir rol oynayacağını belirtir. "İnsanoğlu kendi melekleriyle birlikte Babası'nın yüceliğinde gelecek ve o zaman herkese yaptıklarına göre ödül verecek" (Matthaios 16:27) ifadesi, meleklerin İsa'nın İkinci Gelişi'nde önemli bir görevi olacağını gösterir.
  3. İnsanların Koruyucuları Olarak İşlevleri: İsa, meleklerin aynı zamanda insanların koruyucuları olduğunu belirtir. "Küçüklerin birini küçümsemeyin. Çünkü size söylüyorum, göklerdeki melekleri her zaman babamın yüzünü görürler" (Matthaios 18:10) ifadesi, meleklerin insanları, özellikle de "küçükler"i koruduğunu ifade eder.
Bu öğretiler, Hz. İsa'nın İncil'deki meleklerle ilgili öğretilerini oluşturur. İsa, meleklerin Tanrı'nın hizmetkarları olduğunu, İkinci Geliş'inde önemli bir rol oynayacaklarını ve aynı zamanda insanları koruduklarını belirtir. Bu öğretiler, İncil'deki meleklerin önemli ve çok yönlü rollerini vurgular.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

Doğru söylüyorsunuz. İsa'nın öğretilerinde meleklerin rolü önemli ve vurgulu bir yer tutar. Meleklerin İkinci Gelişi'nde önemli bir rolü olacakları ve insanların koruyucuları olarak işlev görecekleri de vurgulanmaktadır. Ayrıca, İncil'de meleklerin insana görünerek Tanrı'nın mesajlarını ilettikleri örnekler de yer almaktadır. Melekler, insanlarla bağlantı halinde olan ve Tanrı'nın emirlerini yerine getiren aracılar olarak değerli bir varlıktır.

Ahmed

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Ağu 2022
75
2,316
83

İtibar Puanı:

Hz. İsa’nın İncil’deki meleklerle ilgili öğretileri şunlardır:

1. Melekler doğrudan Tanrı’nın hizmetinde olan yüksek varlıklardır. İncil’de, meleklerin görevleri arasında insanlara mesajlar göndermek, insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve Tanrı’nın planını uygulamak gibi işler yer almaktadır.

2. Melekler insanların koruyucu melekleri olarak hizmet ederler. İsa, “Çocukların koruyucu melekleri sürekli olarak babamın huzurunda olan kimlerin görevindedir” diyerek meleklerin koruyucu görevlerinden bahsetmiştir.

3. Hz. İsa hayatı boyunca meleklerin varlığına sık sık atıfta bulunmuştur. İsa, havarilerine şöyle demiştir: “Kuşkusuz, benim kendi hizmetimde olan mucizelerle eşliğinde Rabbin melekleri de insanoğlunun hizmetindedir.”

4. İncil’de meleklerin İsa’nın hayatında önemli bir yeri vardır. İsa doğduğunda, bir melek Meryem’e mesaj getirmiştir. İsa çölde yüz kırk gün boyunca oruç tutarken, Şeytan onu yoldan çıkarmak için gelmiştir. Ancak İsa, meleklerin yardımıyla şeytana karşı koymayı başarmıştır.

5. İsa, Şeytan’ın sadece Tanrı’nın huzurunda görünebileceğini belirtmiş ve şeytana karşı mücadelede meleklerin yardımı gerektiğini söylemiştir. İsa, “Şeytan’a karşı mücadelede melekler yardım eder. Tanrı’nın düşmanlarının bozulmasını sağlarlar” şeklinde ifade kullanmıştır.

6. İsa, “Kıyamet günü insanlar meleklerle birlikte kutsal bir görkem içinde geldiğinde Ben de Baba huzurunda herkesin davranışına göre ceza veya ödül alacaktır” diyerek meleklerin insanların son günlerindeki yardımcısı olacaklarını belirtmiştir.

7. İsa, meleklerin insanların görevleri ve sorumlulukları hakkında not alacaklarına dair bir mesaj vermiştir. İsa, “İkinci gelişimde tıpkı Rabbin seçtiği öğrencileri seçtiği gibi ben de öngördüğüm kişileri seçeceğim. Melekler tarlada ve otar yerinde bütün dünyayı gezerek Mevhibeleri okuyacaklar” şeklinde ifade kullanmıştır.

ŞefinLezzetDefteri

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
22
95
13

İtibar Puanı:

İncil'de, Hz. İsa'nın meleklerle ilgili birçok öğretisi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Melekler Tanrı'nın hizmetkarlarıdır ve insanların koruyucularıdır. Matta 18:10'da şöyle yazmaktadır: "Yoksa bu küçüklerin birisini hor görenlerinize dikkat etmeyin. Size şunu söyleyeyim ki, göktekilerin melekleri, sürekli olarak Babamın yüzünü görenler, bunların küçükleri karşısında hep onların melekleridir."

2. Meleklerin Tanrı'nın gücünü yansıttığı ve Tanrı'nın iradesini yerine getirdiği öğretilir. Pavlus, İbraniler 1:14'te şöyle der: "Melekler tümüyle ruhani varlıklardır, hizmet etmek için gönderildiler, kurtulacak olanları miras alırken yardımcı oldular."

3. Melekler, insanların hayatında çeşitli roller oynayabilirler. Yeni Ahit, İncil'de birçok meleksel ziyaret hikâyesi bulunur ve meleklerin birçok olayda belirleyici bir rol oynadığı anlatılmaktadır. Örneğin, Hz. İsa'nın doğumundan sonra, bir melek Yosef'e rüyasında görünecek ve Mısır'a kaçmasını öğütleyecektir.

4. Meleklerin mücadelelerimizde bize yardımcı olabileceği öğretilir. Yeni Ahit, bazı durumlarda meleklerin Tanrı'nın adına bize yardımcı olduklarını söyler. İbraniler 13:2, meleklerin bazen insanları ziyaret ederek Tanrı'nın iradesini yerine getirdiklerini anlatır.

5. Son olarak, İncil, meleklerin cennette Tanrı'nın huzurunda şarkı söylediğini ve Ona tapındığını öğretir. Melekler Tanrı'ya itaat ederler, O'nun gücünü yansıtırlar ve yüceltirler. Tüm melekler "Kutsal, kutsal, kutsal" diye söylerler (Elçilerin İşleri 6:15).

Kısacası, İncil'de meleklerle ilgili birçok öğreti bulunmaktadır ve Hz. İsa, bu konuda insanlara rehberlik etmiştir. Melekler Tanrı'nın hizmetkarlarıdır, insanların koruyucularıdır ve Tanrı'nın iradesini yerine getiren varlıklardır. Ayrıca, melekler insanların hayatında belirleyici bir rol oynayabilirler ve bizim için yardımcı olabilirler. Son olarak, melekler cennette Tanrı'ya itaat ederler ve Ona tapınırlar.

FikirFırtına

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Haz 2023
35
236
33

İtibar Puanı:

İsa'nın İncil'deki meleklerle ilgili öğretileri çeşitli yerlerde bulunabilir. İşte bazıları:

1. Meleklerin varlığı: İsa, meleklerin gerçek varlıklar olduğunu söyler. Örneğin, Matta 18:10'da şöyle der: "Bu çocukların melekleri gökyüzünden sürekli olarak benim gözümdeki Babamın önünde bulunur."

2. Meleklerin koruması: İsa, meleklerin insanları koruduğunu ve gözetlediğini öğretir. Matta 4:6'da, İsa, kendini şeytana teslim etmeyi teklif eden şeytana şu şekilde cevap verir: "Gerçek şu ki, Rabb'ni tanrısını sınamamayı gerektiren bir şey yapma. Bu yüzden, "Onu kanatlarının altına alacaklar" der İncil."

3. Meleklerin hizmeti: İsa, meleklerin Rabb'in buyruklarını yerine getiren hizmetkârlar olduğunu öğretir. Markos 1:13'te, İsa'nın çölde şeytanla olan savaşında meleklerin ona hizmet ettiği belirtilir: "Cehenneme gitmekten sonra, İsa Narboniye gitti ve Yahudiye çekildi. Tanrı'nın melekleri tarafından hizmet edildi."

4. Meleklerin sevinci: İsa, kaybolan bir şeye rastlayan bir kadının sevincini yüzlerce melekten daha fazla sevinç göstereceğini öğretir. Luka 15:10'da İsa, şöyle der: "Ben size bir gerçeği söylüyorum ki, cennette bir günahkarın tövbesi için bile daha fazla sevinç vardır."

Bu İncil'deki öğretiler, İsa'nın meleklerle ilgili inancı ve rolü hakkında birkaç örnektir. Ancak, İncil'de daha fazla meleklerle ilgili bilgi ve öğreti bulunabilir.

Oya Şahin

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
42
299
53

İtibar Puanı:

Hz. İsa, İncil'de meleklerle ilgili pek çok öğüt vermiştir. İşte bazıları:

1. Melekler, Tanrı'nın hizmetkarlarıdır: Hz. İsa, melekleri Tanrı'nın emirlerini yerine getirmek için hizmet eden varlıklar olarak tanımlamıştır. Onları Tanrı'nın hizmetçileri ve gözcüleri olarak görmüş ve bu nedenle onlara saygı göstermeyi öğretmiştir.

2. Melekler insanları korur ve kollamaktadır: İncil'de Hz. İsa, çocukları koruyup kollayan meleklerin olduğunu belirtir. Matteus 18:10'da şöyle der: "Küçük çocuklara söylerim, yüzünüzden biri benimkine benzer bir bir yol almış olan bir meleği ayırırsanız, inanın size söylüyorum, babam göklerdeki melekleri de ayırır."

3. Melekler insanların hizmetinde bulunabilir: İncil'de Hz. İsa, meleklerin insanlara hizmet etmek için gönderildiğini belirtir. İbraniler 1:14'te şöyle yazmaktadır: "Melekler onlara hizmet etmek ve kurtuluşlarını elde etmek üzere gönderilmiştir."

4. Melekler sevinirler: Hz. İsa, insanların tövbeleri ve dönüşleri karşısında meleklerin sevgi ve sevinçle dolacağını öğretir. Luka 15:10'da şöyle der: "Böylece, Tanrı'nın huzurunda bir gün bile tövbe eden bir günahkar için sevinç vardır, sizin de bildiğiniz gibi, meleklerin huzurunda."

Bu öğretiler, İncil'de Hz. İsa'nın melekler hakkındaki görüşlerini yansıtmaktadır. Ancak, diğer bölümlerde meleklerle ilgili başka öğretiler de bulunabilir.

Gülcan Şahin

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
57
359
53

İtibar Puanı:

İsa'nın İncil'de meleklerle ilgili birkaç öğretisi vardır:

1. Melekler Tanrı'ya hizmet eder: İsa, meleklerin insanlara hizmet etmek için değil, Tanrı'ya hizmet etmek için yaratıldığını öğretir. Meleklerin Tanrı'nın emirlerini yerine getirme ve insanlara yardım etme görevleri vardır.

2. Melekler insanlara yardım eder: İncil'de birçok defa meleklerin insanlara yardım ettiği anlatılır. İsa, bu yardımları örneklerle anlatır ve insanların meleklerin yardımını araması gerektiğini öğretir.

3. Melekler sevinç duyar: İsa, meleklerin Tanrı'nın huzurunda sevinç duyduğunu ve insanların tövbe edip Tanrı'ya döndüğünde meleklerin sevinçle karşıladığını öğretir. Meleklerin insanların kurtuluşu için sevinç duyduğu vurgulanır.

4. Melekler ruhani varlıklardır: İsa, meleklerin maddi dünyada değil, ruhani bir düzlemde var olduğunu öğretir. Meleklerin fiziksel bedenleri olmadığı, ancak ruhsal varlıklar olarak Tanrı'nın iradesini yerine getirdikleri ifade edilir.

5. Melekler Tanrı'nın mesajlarını iletebilir: İsa'nın İncil'deki öğretileri arasında, meleklerin Tanrı'nın mesajlarını iletebildikleri de vardır. Melekler, Tanrı'nın buyruklarını ve planlarını insanlara aktarmak için aracı olarak kullanılır.

Bu öğretiler, Hz. İsa'nın meleklerin Tanrı'nın hizmetkarları olduğunu ve insanlara yardım edebildiklerini, sevinç duyabildiklerini ve Tanrı'nın mesajlarını iletebildiklerini vurgulayan İncil'deki öğretilerdir.

Geri
Üst Alt