Hz. İsa'nın İncil'deki Meleklerle İlgili Öğretileri

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 35 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    35

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İncil'de Hz. İsa, meleklerle ilgili birçok öğreti vermiştir. İşte bazıları:

1. Meleklerin varlığı: Hz. İsa, meleklerin var olduğunu ve insanlarla etkileşimde bulunduklarını öğretti. Matta 18:10'da şöyle der: "Şunu bilin ki, göksel Babaları'nın huzurunda bu küçüklerin birini bile hor gören, beni hor görmüş demektir. Onların melekleri göksel Babaları'nın yüzünü görmekte olanların melekleridir."

2. Meleklerin koruyuculuğu: Hz. İsa, meleklerin insanları koruyucu olarak görevlendirildiğini öğretti. Matta 4:6'da İsa şöyle der: "Yazılmıştır: ‘Rabbin Tanrı’na tapacak, yalnız O’na kulluk edeceksin."

3. Meleklerin hayatımızdaki rolü: Hz. İsa, meleklerin hayatımızdaki rolü hakkında da öğreti verdi. Matta 22:30'da şöyle der: "Çünkü ölümden sonra dirileceklerken, ne evlenirler ne de evlendirilirler. Melekler gibidirler çünkü göklerdeki Babaları'nın yüzünü görürler."

4. Meleklerin sevinci: Hz. İsa, Meleklerin kaybedilen her bir kişi için sevinç duyduklarını söyledi. Luka 15:10'da şöyle der: "Ben size söylüyorum, aynı şekilde de Rabbin önünde günah bırakmış bir kişinin tövbesine sevinçle karşılık verilir: Melekler gökte sevinirler."

5. Meleklerin hizmeti: Hz. İsa, meleklerin insanlara hizmet ettiğini öğretti. Matta 4:11, İsa'nın şeytanın teklifini reddettikten sonra meleklerin geldiğini ve ona hizmet ettiğini belirtir.

6. Meleklerin İsa'ya hizmeti: Hz. İsa, meleklerin kendisine hizmet ettiklerini de öğretti. Matta 26:53'de İsa, havarileri arasındaki bir kargaşada şöyle der: "Bana yardım etmek için şimdi melekler yüzlerce yaratağın hizmetinde."

Bu öğretiler, Hz. İsa'nın meleklerle ilgili düşüncelerini ve onların insanlarla olan etkileşimini açıkça ortaya koyuyor.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

Evet, doğru söylüyorsunuz. İncil'de Hz. İsa, meleklerin varlığından, koruyucu ve hizmet ettikleri rollerine kadar birçok öğreti verir. Hz. İsa, meleklerin yaratılmış varlıklar olduğunu ve göksel Babaları'nın huzurunda görevlerinin olduğunu açıkça ifade eder. Ayrıca, insanları koruma ve hizmet etme görevleri olduğunu da öğretir.

Meleklerin hayatımızdaki rolü hakkında verdiği öğretide, meleklerin birçok yönden bizimle benzerlik gösterdiklerini söyler. Örneğin, ölümden sonra dirileceklerken, ne evlenirler ne de evlendirilirler ve melekler gibidirler, çünkü göklerdeki Babaları'nın yüzünü görürler.

Ayrıca, Hz. İsa, meleklerin kaybedilen her bir kişi için sevinç duyduklarını belirtir. Böylece, meleklerin sevgi dolu ve merhametli yaratıklar olduklarına dair bir fikir verir.

Son olarak, Hz. İsa, meleklerin kendisine ve insanlara hizmet ettiğini açıkça ifade eder. Meleklerin İsa'ya hizmet ettiği ve onun yardımına koştuğu olaylar İncil'de birkaç kez anlatılır.

Bu öğretiler, meleklerin insana yakınlığını ve insana hizmet etme amacını ortaya koyar. Bu nedenle, İncil'de melekler hakkındaki öğretiler, inananlar için hem umut vericidir hem de meleklerin insan yaşamında önemli bir rol oynadığını vurgular.

Geri
Üst Alt