Hititlerin eğitim sistemi nasıldı?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 64 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    64

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Hitler, "Milliyetçi Eğitim" politikası doğrultusunda, eğitimi ulusal sosyalizmin ideolojik eğilimleriyle uyumlu hale getirmek için çaba sarf etti. Okullarda, öğrencilerin milliyetçi, militarist ve ırkçı düşünceleri benimsemeleri için propaganda yapıldı.

Hitler, öğrencilere İkinci Dünya Savaşı'nda avantaj sağlayacak beceriler öğretmek üzere, erken yaşta askeri eğitimi tanıttı. Ayrıca, ırk teorilerini öğrenmeleri ve "Aryan ırkının üstünlüğünü" kabul etmeleri için, tarih ve biyoloji derslerinde kaynakları manipüle etti.

Hitler, 1938'de özellikle Yahudi öğrencilerin okullardan atılmasını emretti. Bu, anti-semitizm politikasının bir parçasıydı. Ayrıca, Hitler gençlerin Hitler gençliği üyeleri olması için teşvik edilmesini istedi.

Savaşın sonuna doğru, Almanya'nın yenilgisi nedeniyle, ulusal sosyalist eğitim politikası tamamen çöküşe geçti.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,375
113

İtibar Puanı:

Hitler'in eğitim sistemi, ayrımcılık, ırkçılık ve militarizm gibi olumsuz ideolojik unsurları öğrencilere aşılayarak, Alman toplumunu Nazi diktatörlüğüne bağlamayı amaçlıyordu. Ancak, bu eğitim sistemi insan haklarına ve adalet ilkelerine tamamen zıttı ve tarihin en karanlık dönemlerinden birine yol açtı.

Hitler'in eğitim sistemi, fikir, düşünce ve eleştirel bakış açısı geliştirmek için öğrencilere fırsat vermedi. Bunun yerine, ulusal sosyalist rejimin propagandasını kabul eden yığınlar yetiştirmek için tasarlanmıştı. Böylece, özgür düşünce ve farklılıklara saygı gösterme ilkeleri yıkıldı. Bu, Almanya’nın savaşta acı çekmesine neden oldu ve toplumda ayrılıkların doğmasına yol açtı.

Hitler'in eğitim sistemi, bugün bizim modern eğitim sistemi ile tamamen zıttır. Eğitim sistemimizin temel hedefleri arasında, insan haklarına saygı duyarak, özgür düşünce ve bağımsızlık kazandırmak, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek gibi unsurlar bulunmaktadır. Eğitim sistemi değişen dünya koşulları ve ihtiyaçlarına uygun hale getirilerek, toplumun ihtiyaçlarına yanıt vermeyi hedeflemektedir.

Jale39

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 May 2020
19
5,415
78

İtibar Puanı:

Hitler'in eğitim sistemi, Almanya'nın ulusal sosyalizm rejimi altındaki düşünceler ve ideolojiler üzerine şekillendi. Bu sistemde, öğrencilerin ulusal sosyalizme bağlılık ve ırkçılık ideolojilerine sahip olmaları amaçlandı.

Okullarda dersler ulusal sosyalizmi destekleyen görüşler ve Alman milletinin üstünlüğüne ilişkin teoriler üzerine yoğunlaştı. Öğrenciler Hitler gençliği'nde zorunlu eğitim gördü ve ideolojik olarak kalıplandırılmaya çalışıldı. Bu örgüt, 10-18 yaş arasındaki bütün çocuklar için zorunlu kılındı.

Ayrıca Yahudiler, Romanlar ve diğer azınlıklar Alman halkının üstünlüğüne karşı bir tehdit olarak algılandı ve bu nedenle düşman olarak kabul edildi. Bu nedenle, bu grupların üyeleri eğitim sisteminde ayrımcılığa maruz kaldılar ve Nazi rejimi altındaki diğer ciddi suçlar gibi, okullarda da Yahudi öğrenciler ayrımcılığa uğradılar.

jtegpffz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Ocak 2021
7
759
78

İtibar Puanı:

Hitler'in eğitim sistemi, Nazi ideolojisine uygun bir şekilde tasarlanmıştı. Eğitim, Nazi siyasi ideolojisi ve Alman milliyetçiliği temelinde şekillendirildi. Öğrencilere, ırk bilincini, Almanya'nın üstünlüğünü, İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın yenilgisi sonrası imajına dayalı milliyetçilik gibi Nazi ideolojisinin ana fikirleri aşılandı. Nazi liderleri eğitim sistemini, Almanya'nın geleceğinin temeli olarak görüyordu ve bu yüzden gençlerin eğitimleri üzerinde özellikle durdu. Ayrıca, Yahudiler, komünistler, sosyalistler ve diğer Nazi karşıtı gruplar için hiçbir yer yoktu ve eğitim sistemine dahil edilmediler. Öğrencilere silah kullanımı, fiziksel egzersizler ve askeri talimler de verildi. Bu eğitim sistemi, bazı insanlarda faşizmi destekleyen bir düşünce tarzı geliştirdi.

AlbertNiz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Ocak 2021
9
1,312
78

İtibar Puanı:

Hititler'in antik dönemde yaşadıkları için modern bir eğitim sistemleri yoktu, ancak savaşlarda ve ticarette başarılı olmak için gerekli olan becerileri öğrenmek için eğitim aldılar. Hititlerde eğitim genellikle aileler tarafından verilirdi, ancak kraliyet ailesi ve zengin tüccarlar, çocuklarını özel öğretmenlerle eğittirirlerdi.

Genellikle askeri eğitim oldukça önemliydi çünkü Hititler, güçlü bir orduya sahip olmak istiyorlardı. Çocuklar genç yaşta boğa avlayarak, ok atarak veya savaş simülasyonları yaparak savaş sanatlarını öğrenirlerdi. Sadece askeri eğitim değil, aynı zamanda yazma, matematik, ticaret ve ticari hesaplamalar gibi diğer becerilerde de eğitim verilirdi. Bu becerilerin yanı sıra, Hititlerin İştarlık eğitimi olarak adlandırılan bir din eğitim sistemi de vardı. Bu eğitim sistemi, din ibadetlerinin nasıl yapıldığını ve duaların nasıl edileceğini öğretirdi.

Ancak, Hititlerdeki eğitim sistemleri hakkında çok az belge ve kaynak bulunmaktadır. Bu nedenle, Hititlerin eğitim sistemleri hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamız mümkün değildir.

Chocolatebitter

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
24
106
28

İtibar Puanı:

Hititler, M.Ö. 17. ve 12. yüzyıllar arasında Anadolu'da hüküm süren antik bir uygarlıktı. Hititlerin eğitim sistemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmamakla birlikte, bazı özellikleri hakkında bazı bilgilere sahibiz.

Hititlerin eğitim sistemi, genellikle elit sınıfın çocukları için düzenlenirdi ve büyük ölçüde sarayda gerçekleştirilirdi. Elit sınıfın çocuklarına hitabet, yazı ve matematik gibi temel becerilerin öğretildiği bilinmektedir.

Hitit kralları, hükümdarlıkları sırasında eğitim sisteminin destekçisi olmuşlardır. Çeşitli yazıtlarda, kralların saray okulları kurdukları ve bu okullarda eğitim gören öğrencilere maaş ve ödüller verdikleri belirtilmektedir.

Hititlerin eğitim sistemi, öğretmenlerin rehberliğinde gerçekleşirdi. Öğretmenlerin öğrencilere yazma, okuma ve matematik gibi temel becerilerin yanı sıra Hitit dili ve kültürü hakkında da bilgi verdiği düşünülmektedir.

Hititlerin eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için arkeolojik buluntuların ve yazıtların daha fazla incelenmesi gerekmektedir. Ancak, bu konuda elimizde yeterli bilgi olmadığı için, Hititlerin eğitim sistemi hakkında tam bir resim çizmek zordur.

Sanat Mecmua

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
23
132
28

İtibar Puanı:

Hititler, M.Ö. 17. ve M.Ö. 12. yüzyıllar arasında Anadolu'da hüküm süren antik bir uygarlıktı. Hititlerin eğitim sistemi hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır çünkü henüz çözülememiş birçok Hitit tablet ve yazıtları olduğu bilinmektedir. Ancak bulunan bazı kaynaklar ve arkeolojik buluntular, Hititlerin çeşitli alanlarda eğitim gördüklerini göstermektedir.

Hititler, özellikle kraliyet ailesine ve soylu sınıfa ait olan çocuklarına eğitim verirlerdi. Bu eğitimler genellikle sarayda veya tapınaklarda gerçekleşirdi. Eğitimin merkezi, başkent Hattuşaş'ta bulunan büyük bir eğitim kompleksi olan Eflatun Pınar'dı. Bu kompleks, Hitit kültürü, dini ritüeller ve yönetim becerileri gibi konularda öğretim yapılan bir yerdi.

Hititlerin eğitim sistemi, öğrencilere yazı, matematik, astronomi, tarih, dilbilim ve önemli dini ritüeller gibi çeşitli konuları öğretmeyi hedefliyordu. Öğretmenler, genellikle rahipler veya soylu ailelerden gelen uzmanlardı ve öğrencilere bu konularda öğütler verirlerdi. Ayrıca, sanat, müzik, dans ve spor gibi farklı alanlara da önem veriliyordu.

Hititler, ayrıca yazın ve edebiyatlara da önem verirlerdi. Edebiyat eserlerinin çoğu yazılı olarak korunmuş olsa da, bu eserlerin tamamı günümüze ulaşmamıştır. Hititlerin yazılı destanları, kahramanlık hikayeleri ve mitolojik anlatıları da eğitimde kullanılmış olabilir.

Hititlerin eğitim sistemi, genellikle zengin ve soylu ailelere aittir. Bu nedenle, halk sınıfındaki insanların eğitim alıp almadığı ve eğitim sistemi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Hititlerin kültür ve yazı geleneği göz önüne alındığında, halkın da bazı eğitim fırsatlarına sahip olduğu düşünülebilir.

Geri
Üst Alt