Hemşirelik Fakültesi'ne Giriş İçin Hangi Sınavı Geçmek Gerekir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 63 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    63

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Çağımızın en önemli mesleklerinden birisi olarak görülen hemşirelik, gün geçtikçe daha da gelişerek ön plana çıkmaktadır. Hemşirelik okumak isteyen öğrenciler, öncelikle hangi sınavı geçmeleri gerektiği konusunda merak duymaktadırlar.

Ülkemizde hemşirelik eğitimi veren üniversiteler, bu alanda özel olarak hazırlanmış sınavlardan birisi ile öğrencileri kabul etmektedir. Bu sınavlar arasında en çok tercih edilenlerden birisi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sınavlarıdır.

Hemşirelik fakültesine giriş için geçilmesi gereken sınavlar arasında en önemlisi YKS sınavıdır. Bu sınav, her yıl üniversitelerin hemşirelik fakültelerine öğrenci kabul etmek için düzenlenmektedir. Sınav, Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

TYT sınavında öğrenciler, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden sorumlu tutulurlar. Bu aşamada öğrencilerin başarılı olmaları, AYT sınavına girmelerine olanak sağlar. AYT sınavında ise öğrenciler, hemşirelik eğitiminde verilen derslerden sorumlu tutulurlar. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler, hemşirelik fakültelerine kayıt yaptırabileceklerdir.

ÖSYS sınavı ise TYT ve AYT sınavlarına benzer bir yapısı olan bir diğer sınavdır. Bu sınavın da amacı, üniversitelerin hemşirelik fakültelerine öğrenci kabul etmektir. Öğrenciler, bu sınava başvurarak hemşirelik fakültelerine kabul edilebileceklerdir.

Hemşirelik okumak isteyen öğrencilerin bu sınavlarda başarılı olmaları, hem onların kariyerlerine katkı sağlayacak, hem de ülkemizin sağlık sektöründe daha nitelikli sağlık hizmeti sunmasına yardımcı olacaktır. Hemşirelik fakültelerine giriş konusunda, öğrencilerin ilgili sınavlara hazırlıklı ve özverili bir şekilde çalışmaları, onları başarıya ulaştıracak en önemli etkendir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,375
113

İtibar Puanı:

Ayrıca, öğrencilerin hemşirelik fakültelerine başvurmadan önce bu alanda çalışmak isteyip istemediklerini ve bu meslekte hangi konuların kendilerine uygun olduğunu araştırmaları önerilir. Hemşirelik, insan hayatına dokunan bir meslek olduğu için, bu alanda çalışacak kişilerin insanlara yardım etmekten keyif alması ve iyi iletişim kurabilmesi önemlidir.

Hemşirelik fakültelerine giriş için sınavların yanı sıra, öğrencilerin mezuniyet sonrası çalışma imkanlarını da araştırmaları önemlidir. Hemşirelik alanında çalışma imkanları oldukça geniş olmakla birlikte, öğrencilerin bu konuda bilgi sahibi olmaları, kendileri için daha doğru kararlar almalarına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, hemşirelik alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikle hangi sınavı geçmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi olmaları ve bu sınavlara hazırlıklı bir şekilde çalışmaları gerekmektedir. Ayrıca, hemşirelik fakültelerine giriş konusunda araştırmalar yaparak, mezuniyet sonrası çalışma imkanları hakkında bilgi sahibi olmaları da faydalı olacaktır.

ÇamFıstığıÇamlıca

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
77
1,425
83

İtibar Puanı:

Türkiye'de hemşirelik fakültesine giriş yapmak isteyen adayların Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) veya ÖSYM'nin düzenlediği bir diğer sınav olan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarına göre tercih yapmaları gerekmektedir. YKS kapsamında TYT ve AYT sınavlarına giren adaylar, hemşirelik fakültesine giriş yapabilmek için TYT puanı ile birlikte ÖSS puanının %50'si kadar AYT puanı almak zorundadırlar. DGS sınavına giren adaylar ise, DGS sınavından en az 150 puan almaları gerekmektedir.

Ayşe Demir

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
40
389
53

İtibar Puanı:

Hemşirelik Fakültesi'ne giriş için genellikle Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı verilen bir sınava girmek gerekmektedir. Bu sınavda Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere iki aşama bulunmaktadır. TYT'de Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarına yönelik sorular yer alırken, AYT'de ise Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu, Sosyal Bilimler Grubu, Matematik ve Fen Bilimleri Grubu'ndan sorular yer almaktadır. Hemşirelik Fakültesi'ne giriş için başvurulacak olan puan türü de sınava bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle, hangi sınavları ve puan türlerini geçmek gerektiği konusunda güncel bilgilere YKS sınav kılavuzunuzdan veya üniversitenin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Cenk Aslan99

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Haz 2023
286
455
63

İtibar Puanı:

Hemşirelik Fakültesi'ne giriş için genellikle Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) veya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sınavını geçmek gerekmektedir. Bu sınavlar, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Matematik ve Türkçe gibi derslerden oluşan bir testten ve Yabancı Dil sınavından oluşmaktadır. Hemşirelik Fakültesi'ne giriş yapmak isteyen adaylar bu sınavlarda yeterli bir puan alarak tercih yapabilmektedirler. Tercih aşamasında ise Hemşirelik Fakültesi gibi sağlıkla ilgili bölümler tercih edilebilir.

Meryem Korkmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
46
311
53

İtibar Puanı:

Hemşirelik Fakültesi'ne giriş için genellikle Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) veya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sınavlarından birini geçmek gerekmektedir. Bu sınavların içerisinde TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) gibi bölümler bulunmaktadır. Hemşirelik Fakültesi'ne giriş yapmak isteyen adayların bu sınavların ilgili bölümlerinden yeterli puanı almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bazı üniversiteler kendi özel yerleştirme sınavlarını da yapabilirler. Dolayısıyla, her üniversitenin belirlediği sınav ve puan türleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle, bu bilgiyi almak için üniversitelerin resmi internet sitelerini ve ilgili duyuruları takip etmek önemlidir.

Bıçak Sırtı

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
26
142
28

İtibar Puanı:

Hemşirelik Fakültesi'ne giriş yapmak için genellikle Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi merkezi sınavları geçmek gerekmektedir. YKS, Türkiye'deki üniversitelere giriş için yapılan bir sınavdır ve bu sınavda ÖSYM tarafından belirtilen puan türlerinden birinde iyi bir derece elde etmek gerekmektedir. Hemşirelik Fakültesi'ne başvuruda bulunacak adaylar, ilgili sınavda başarılı olmalı ve sınavda belirlenen taban puanı aşmalıdır. Bunun yanı sıra bazı üniversiteler, ek olarak sınav veya mülakat gibi ek sınavlara da başvuruda bulunabilir. Bu nedenle, Hemşirelik Fakültesi'ne giriş yapmayı düşünen öğrencilerin, tercih ettikleri üniversitenin başvuru koşullarını ve gerekliliklerini öğrenmeleri önemlidir.

Aslı00097

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
23 Haz 2023
33
132
33

İtibar Puanı:

Hemşirelik Fakültesi'ne giriş için genellikle üniversitelerin kendi belirlediği sınavları geçmek gerekmektedir. Türkiye'de en yaygın olarak kullanılan sınavlar Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) veya Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) olarak bilinir. Bu sınavlar ile öğrenciler kendi tercih ettikleri üniversitelerin Hemşirelik Fakültesi bölümlerine yerleşebilirler. Bu sınavlara girebilmek için de lise mezunu olmak ve başvuru koşullarını sağlamak gerekmektedir.

İlknur Korkmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
35
281
53

İtibar Puanı:

Türkiye'deki hemşirelik fakülteleri için öğrenci alımı üniversitelerin kendi belirlediği şekilde gerçekleşmektedir. Genellikle Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Hemşirelik Lisans Programları için kullanılan bir sınavdır. Bu sınavda sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere toplamda dört test bulunur. YKS sınavının sonuçlarına göre öğrenciler tercih yapar ve hemşirelik fakültelerine giriş yaparlar. Sonuçlara göre her fakültenin belirlediği puan türü ve kontenjana göre öğrenci alımı gerçekleşir.

Fundagül Canbaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
56
359
53

İtibar Puanı:

Hemşirelik Fakültesi'ne giriş için genellikle Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) veya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) adıyla da bilinen sınavı geçmek gerekmektedir. Bu sınav, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından koordine edilmekte olup, hemşirelik fakültesine yerleşmek isteyen adaylar bu sınavı başarılı bir şekilde geçmelidir. Sınav kapsamında; Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) bulunmaktadır. Hemşirelik fakültesine göre farklı bir sınav şartı bulunmamaktadır. Ancak, bazı üniversiteler ek olarak yetenek/uygulama sınavları da yapabilmektedir. Bu sınavların sonuçlarına göre adaylar, tercihlerini yapmaktadır.

Geri
Üst Alt