Göğüs Duvarı Deformiteleri ve Göğüs Cerrahisi: Ne Bilmeliyim?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 64 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    64

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Göğüs duvarı deformiteleri, herhangi bir kişinin yaşayabileceği birçok durumdan bir tanesidir ve ciddi estetik ve fonksiyonel sorunlara neden olabilir. Göğüs deformiteleri, göğüs kafesi şeklini, boyutunu ve yapılarını etkileyebilir ve genellikle erkeklerde daha yaygındır. Göğüs cerrahisi, bu tür durumları tedavi eden bir cerrahi prosedürdür ve en sık kullanılan teknikler arasında göğüs duvarını düzeltmek, göğüs kaslarını yeniden yapılandırmak ve göğüs implantlarıyla boyut ve şekil sağlamak yer almaktadır.

Göğüs duvarı deformiteleri, genellikle doğuştan veya ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur ve bazı durumlarda diğer sağlık sorunlarıyla birlikte de olabilir. Bunlar arasında kalp ve akciğer sorunları, skolyoz veya malformasyonlar yer almaktadır. Göğüs deformiteleri genellikle estetik sorunlara neden olsa da, bazı vakaların ciddi fonksiyonel sorunlara da yol açabilir.

Göğüs cerrahisi, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve deformitenin türüne bağlı olarak yapılacak birkaç farklı prosedürü içerir. Göğüs duvarını düzeltmek için, genellikle birkaç küçük kesi yapılır ve göğsün içindeki kas ve kemik yapıların yeniden şekillendirilmesiyle komploze edilir. Göğüs kaslarının yeniden yapılandırılması, kasların kasılması veya gevşemesi nedeniyle ortaya çıkan göğüs deformitelerini onarmak için kullanılır. Göğüs implantları, göğüslerin boyut ve şeklini değiştirmek için sıklıkla kullanılır ve her bir hasta için özel olarak seçilen implantlar kullanılır.

Göğüs cerrahisi, birçok kadın ve erkek için hayatlarını değiştirmeye yardımcı olabilir. Estetik sorunların yanı sıra, fonksiyonel sorunları da ortadan kaldırabilir ve hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Ancak, göğüs cerrahisi ciddi bir prosedür olduğu için, herkesin ihtiyacına göre belirlenmelidir ve tecrübeli bir göğüs cerrahı tarafından gerçekleştirilmelidir.

Sonuç olarak, göğüs duvarı deformiteleri ve göğüs cerrahisi, herkesin yaşayabileceği ve herkesin dikkat etmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Uygun bir tedavi yöntemiyle, hastaların estetik ve fonksiyonel sorunları çözülebilir ve günlük hayatlarına daha iyi bir şekilde devam edebilmeleri sağlanabilir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,382
113

İtibar Puanı:

Ayrıca, göğüs cerrahisi geçiren hastaların iyileşme süreci yavaş olabileceği için, bu süreyi yönetmek de önemlidir. Hastaların doktorlarının verdiği talimatları dikkatle takip etmeleri ve gerektiğinde düzenli kontroller için randevu almaları önemlidir.

Ayrıca, göğüs cerrahisi yapan doktorların yetkin ve deneyimli olması çok önemlidir. Hastaların, doktorlarının deneyimlerine ve tavsiyelerine dikkat etmesi ve referanslarına bakması önerilir. Bu şekilde, hastaların kendilerine en uygun tedaviyi alması sağlanabilir.

Son olarak, göğüs deformiteleri ve göğüs cerrahisi ile ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, bir cerrahi uzman veya sağlık profesyoneliyle konuşmanız önerilir. Bu şekilde, özellikle tedavi seçenekleri konusunda tam bilgi ve doğru yönlendirmeyi alabilirsiniz.

losaltpriorne

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Haz 2022
24
728
78

İtibar Puanı:

Göğüs duvarı deformiteleri, göğüs kafesinin şekil ve boyutlarında ortaya çıkan anormalliklerdir. Bu anomaliler arasında pectus excavatum (trichter göğüs), pectus carinatum (dışa doğru şişkin göğüs) ve Poland sendromu (bir meme ve omuz kasını etkileyen bir durum) bulunabilir. Cerrahi müdahale, bu durumların düzeltilmesinde faydalı olabilir.

Göğüs cerrahisi, göğüs duvarı deformitelerini düzeltmek için yapılan cerrahi bir yöntemdir. Bu prosedürlerin amacı, göğüs duvarının şeklini ve boyutunu normalleştirmek, nefes alma ve kalp fonksiyonlarını iyileştirmektir. Cerrahi müdahale sırasında, göğüs kafesine bir dizi çizik yaparak kaburga kıkırdağı ve kemiklerini düzeltmek için çıkarabilirler.

Göğüs cerrahisi, genellikle herhangi bir yaşta yapılabilir, ancak en yaygın olarak ergenlik dönemi göğüs duvarı deformiteleri için uygulanır. Cerrahi sonrası iyileşme süresi, prosedürün türüne göre değişir ve süreler genellikle birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.

Herhangi bir cerrahi müdahale gibi, göğüs cerrahisi de belirli riskler taşımaktadır. Bunlar arasında enfeksiyon, kanama ve anestezi komplikasyonları yer alabilir. Prosedürün risklerini anlamak ve hedeflerini tam olarak anlamak için, cerrahınızla ilgili her türlü soruyu sormak önemlidir.

JerryRag

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
6 Haz 2022
26
783
78

İtibar Puanı:

Göğüs duvarı deformiteleri, göğüs duvarının normal şekil ve simetrisinin bozulmasıdır. Bu deformiteler genellikle doğumdan itibaren mevcuttur ve genetik faktörlere bağlıdır. Göğüs duvarı deformiteleri, pectus excavatum (çan kemiği çöküklüğü) ve pectus carinatum (deve hörgücü), en yaygın olanlarıdır.

Göğüs cerrahisi, göğüs duvarı deformitelerinin tedavisi için yapılan bir operasyondur. Bu operasyonlar genellikle gençlerde yapılır ve doğru bir şekilde yapılırsa, hastaların solunum fonksiyonlarını arttırabilir ve görünümlerini düzeltebilir. Göğüs cerrahisi, genellikle lokal anestezi altında yapılır ve hastalar birkaç gün içinde evlerine dönebilirler.

Göğüs cerrahisi sırasında, cerrah göğüs duvarının şeklini düzeltmek için farklı teknikler kullanabilir. Pectus excavatum için, sternuma yakın kas ve kıkırdakları çıkararak ve kalça kemiği greftleri kullanarak kanayı azaltarak ve çan şeklini düzeltmek için farklı materyaller kullanabilirler. Pectus carinatum için, göğüs duvarında bulunan kemiklerde düzeltme yapmak için farklı materyaller kullanabilirler.

Göğüs cerrahisi, herhangi bir cerrahi işlem gibi riskler taşır. En yaygın riskler arasında enfeksiyon, kanama, yara iyileşmesi ve anestezi reaksiyonları sayılabilir. Bu nedenle, ameliyat öncesinde doktorunuzla riskleri ve faydaları tartışmanız önemlidir.

Sonuç olarak, göğüs duvarı deformiteleri görsel açıdan rahatsız edici olabilir ve solunum fonksiyonunu etkileyebilir. Göğüs cerrahisi, bu deformiteleri düzeltmek için etkili bir seçenek olabilir. Ancak, bu ameliyatın riskleri ve faydaları hakkında mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Evgenyelh

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Haz 2022
61
1,919
83

İtibar Puanı:

Göğüs duvarı deformiteleri, göğüs kafesi, kaburga kemikleri ve sternumda doğumsal veya edinsel olarak meydana gelen bozulmalar veya şekil bozukluklarıdır. Bunlar arasında en sık görülenler pectus excavatum (gök deliği göğsü) ve pectus carinatum (güvercin göğsü) olarak adlandırılır. Ayrıca, kaburga kemikleri ve sternumun kırıkları gibi travma sonrası deformiteler de meydana gelebilir.

Göğüs cerrahisi, çeşitli göğüs duvarı deformitelerini düzeltmek için kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Pectus excavatum için Nuss prosedürü ve Ravitch prosedürü, pectus carinatum için ise braketli-tedavi gibi farklı cerrahi prosedürler mevcuttur. Tedavi seçeneği, deformitenin ciddiyetine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir.

Göğüs cerrahisi bir ameliyat olduğundan, komplikasyonları (kanama, enfeksiyon, anestezi reaksiyonları vb.) ve iyileşme süreci dahil olmak üzere çeşitli riskleri de vardır. Ayrıca, cerrahiden sonra rehabilitasyon süreci önemlidir ve bu süreç hastanın tam anlamıyla iyileşmesine kadar devam edebilir.

Tedavi seçenekleri hakkında bilgi almadan önce, göğüs duvarı deformiteniz hakkında bir uzman hekime danışmanız önemlidir. Göğüs cerrahisi hakkında bilgi sahibi olan bir doktor size tüm seçenekleri sunabilir ve size uygun olanı belirleyebilir.

ElmaElf

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
77
1,382
83

İtibar Puanı:

Göğüs duvarı deformiteleri, doğuştan veya sonradan edinilmiş bir dizi durumu ifade eden bir terimdir. Bu deformiteler arasında pectus excavatum (gök kubbe çöküntüsü) ve pectus carinatum (gök kubbe çıkıntısı) gibi göğüs şekil bozuklukları yer alır.

Göğüs cerrahisi, göğüs duvarı deformitelerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Pectus excavatum veya pectus carinatum tedavisinde kullanılan cerrahi teknikler arasında Nuss prosedürü ve Ravitch prosedürü gibi yöntemler yer alır.

Öncelikle, pectus deformitelerinin cerrahi tedavisinin birçok riski olduğunu anlamak önemlidir. Bu riskler arasında kanama, enfeksiyon, akciğer hasarı, anestezi riskleri ve hatta ölüm riski yer alabilir.

Cerrahiye karar vermeden önce, birçok doktor önce belirli bir süre boyunca takip edilmesini veya diğer tedavi seçeneklerini denemesini önerebilir. Bunlara genellikle fizyoterapi, egzersiz veya bracing gibi non-invaziv (cerrahi olmayan) seçenekler dahildir.

Bu nedenle, göğüs duvarı deformiteleri olan bir kişi, tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak için doktoruyla yakın bir işbirliği içinde olmalıdır. Ameliyat karar verildikten sonra, cerrahi sonrası iyileşme süreci, egzersiz veya fizyoterapi gereksinimleri gibi konularda da dikkatli olunması gerekir.

Berfin Durmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
287
53

İtibar Puanı:

Göğüs duvarı deformiteleri, göğüs kafesinin doğuştan gelen veya sonradan oluşan şekil bozukluklarını ifade eder. Bu deformiteler, genellikle kaburgaların normalden farklı bir şekilde oluşması veya anormal bir şekilde büyümesi sonucu ortaya çıkar.

Göğüs duvarı deformitelerinin en yaygın iki türü pectus excavatum (gömülü göğüs) ve pectus carinatum (çıkık göğüs) olarak bilinir. Gömülü göğüs durumunda, göğüs kafesi içeri doğru çöker ve sternum (göğüs kemiği) içeri doğru eğilir. Çıkık göğüs durumunda ise sternum ve kaburgalar dışarı doğru çıkık bir görünüm oluşturur.

Göğüs cerrahisi, göğüs duvarı deformitelerini düzeltmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu cerrahi prosedürler, deformitenin şiddetine ve semptomlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Göğüs cerrahisi genellikle çocuklarda ve adolesanlarda yapılır ve genellikle estetik amaçlarla değil, solunum ve kalp fonksiyonlarını iyileştirmek için gerçekleştirilir.

Göğüs cerrahisi genellikle kozmetik olarak kabul edilmez ve genellikle kişinin yaşam kalitesini ve solunum fonksiyonlarını iyileştirmek için yapılır. Cerrahi prosedürler arasında sternotomi (sternumun kesilmesi), başlarken (perküten girişimler) ve endoskopik yöntemler bulunabilir.

Göğüs cerrahisinden önce, cerrahın deneyimi ve uzmanlık alanı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Ameliyattan sonra iyileşme süreci genellikle en az altı hafta sürer ve bu süre boyunca fiziksel aktiviteler sınırlı olabilir. Ameliyat sonrası dönemde dikkatli olunması ve düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi önemlidir.

Sonuç olarak, göğüs duvarı deformiteleri ve göğüs cerrahisi, solunum ve kalp fonksiyonlarını iyileştirmek amacıyla yapılan bir tedavi seçeneğidir. Bu konuda uzman bir cerrahla iletişim kurarak, kişisel durumunuzu ve seçeneklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Geri
Üst Alt