Eğitim Fakültesi'nde Eğitim Araştırmaları Nasıl Yürütülür?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 31 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    31

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Eğitim bilimleri fakültesi, eğitim araştırmalarının yapıldığı birimler arasında yer almaktadır. Eğitim araştırmaları, eğitim sistemi ve öğrencilerin öğrenme süreçleri gibi konuları ele alır ve bu alanda çalışan kişilerin bu konular hakkında bilgi sahibi olmalarına olanak tanır.

Eğitim bilimleri fakültelerinde yürütülen eğitim araştırmaları, öncelikle öğrenci merkezli bir yaklaşım benimser ve öğrenci başarısını artırmayı hedefler. Fakültede yürütülen araştırmalar, öğrencilerin öğrenme süreçlerini daha iyi anlamak ve eğitim sisteminin nasıl geliştirilebileceği konusunda öneriler sunmak için tasarlanmıştır.

Eğitim araştırmaları, farklı disiplinlerden gelen araştırmacılar tarafından gerçekleştirilir. Bu araştırmaların birçoğu, nicel ve nitel araştırma yöntemlerini kullanarak veriler toplar ve bu verileri analiz eder.

Eğitim araştırmalarının yürütülmesi, araştırmanın amacı ve hedeflerine göre değişebilir. Bazı araştırmalar, öğrenci davranışlarını izleyerek öğrencilerin öğrenme stratejilerini anlamaya çalışırken, bazıları da öğretmenlerin eğitim tekniklerini analiz eder.

Eğitim bilimleri fakülteleri, eğitim araştırmalarının yanı sıra öğretmenlerin eğitimlerine de önem verir. Öğretmenler için eğitim programları hazırlanır ve eğitmenler tarafından sunulur. Bu eğitim programları, öğretmenlere öğrenci öğrenme sürecini daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve öğretmenlerin öğrencilerin öğrenmesine destek olmalarına yardımcı olur.

Eğitim araştırmaları, eğitim sistemimizi geliştirme açısından önemlidir. Öğrencilerin öğrenme sürecini daha iyi anlamak ve öğrencilerin başarısını artırmak için çalışan eğitim araştırmacıları, eğitim sistemimizi ileriye taşıyacak öneriler sunmaktadır. Bu nedenle, eğitim bilimleri fakültelerinin varlığı, ülkemizin eğitim sisteminin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

Eğitim araştırmalarının yürütülmesi için belirli adımlar ve yöntemlerin takip edilmesi gereklidir. Bu adımlar arasında öncelikle araştırmanın amacının netleştirilmesi ve konunun belirlenmesi yer alır. Daha sonra literatür taraması yapılır ve mevcut olan çalışmaların gözden geçirilmesiyle birlikte araştırmanın çerçevesi oluşturulur.

Veri toplama süreci de eğitim araştırmalarının önemli bir adımıdır. Nitel ve nicel veri toplama yöntemleri kullanılarak görüşmeler, anketler, gözlemler ve testler gibi farklı yaklaşımlar kullanılabilir. Verilerin toplanması tamamlandıktan sonra, analiz süreci başlar ve verilerin doğru bir şekilde yorumlanması için uygun yöntemler kullanılır.

Sonuç olarak, eğitim araştırmaları eğitim sistemimizin geliştirilmesi için vazgeçilmez bir araçtır. Eğitim bilimleri fakültelerinde gerçekleştirilen araştırmalar sayesinde eğitim sistemi, öğrencilerin öğrenme süreçleri ve öğretim teknikleri konularında önemli öneriler sunulmaktadır. Bu nedenle, eğitim bilimleri fakültelerinin desteklenmesi ve eğitim araştırmalarının yaygınlaştırılması, ülkemizin eğitim sistemini geliştirmek için büyük bir fırsat sağlamaktadır.

TatlıEvHanımı

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
19
44
13

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi'nde eğitim araştırmaları yürütmek için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

1. Araştırma Konusunun Belirlenmesi: İlk adım olarak, bir eğitim araştırması yapılacak alan veya konu belirlenmelidir. Araştırmacının ilgi alanı ve deneyimi göz önünde bulundurularak, hangi konunun üzerine çalışılacağı belirlenir.

2. Literatür Taraması: Seçilen konuyla ilgili güncel literatür taraması yapılmalıdır. Bu aşamada daha önce yapılan araştırmalar, teorik çerçeveler ve bulgular gözden geçirilmelidir. Bu, araştırmanın mevcut durumu ve açıklanacak boşlukları belirlemek için önemlidir.

3. Araştırma Sorularının Belirlenmesi: Araştırma soruları, araştırmanın amacını ve çalışmanın neyi ölçmeyi amaçladığını belirtir. Araştırmacının sorulara cevap aramasını sağlar ve çalışmanın odak noktasını belirler.

4. Veri Toplama Yöntemlerinin Seçimi: Araştırmada kullanılacak veri toplama yöntemleri belirlenmelidir. Gözlem, anketler, mülakatlar, odak grupları gibi çeşitli veri toplama yöntemleri kullanılabilir. Bu aşamada verinin nasıl toplanacağına ve analiz edileceğine karar verilir.

5. Veri Analizi: Veri analizi, toplanan verilerin düzenlenmesi, kodlanması, tasnifi ve yorumlanması aşamasıdır. Bu aşamada araştırmacı, elde edilen verileri analiz ederek, araştırma sorularına cevap bulur ve sonuçları yorumlar.

6. Bulguların Sunumu: Araştırmanın bulguları, yazılı veya sözlü olarak sunulur. Bir araştırma makalesi veya tezin yazılması veya bir konferansta sunulması gibi çeşitli sunum alternatifleri bulunmaktadır.

7. Sonuçların Değerlendirilmesi: Araştırmanın sonuçları, elde edilen bulguların anlamını yorumlama ve sonuçların genel değerlendirmesini yapma aşamasıdır. Araştırmacı, elde edilen sonuçları literatürle karşılaştırır ve önemli sonuçları vurgular.

8. Sonuçların Yayılması: Araştırmanın sonuçları, bilimsel dergilerde yayınlanarak veya ilgili eğitim kurumları, topluluklar veya eğitimcilerle paylaşılır. Araştırmanın sonuçları, daha geniş bir topluluğa ulaşarak eğitim politikalarını veya uygulamalarını yönlendirebilir.

Bu adımlar, eğitim araştırmalarının temel aşamalarını kapsamaktadır. Araştırmacının sahip olduğu uzmanlık alanına ve araştırma konusuna bağlı olarak bu adımlar değişebilir ve özelleştirilebilir.

Geri
Üst Alt