Çocukların Çalıştırılması İle İlgili İnsan Hakları Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 41 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    41

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Çocukların çalıştırılması, temel insan haklarının ihlal edildiği bir durumdur. Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesi ve Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocukların çalıştırılması konusunda net ve kesin kurallar koymaktadır.

Birinci olarak, her çocuğun eğitim hakkı vardır. Çocukların, temel eğitimlerini alabilmeleri için çalıştırılmaktan korunmaları gerekmektedir. Eğitim haklarına sahip olan çocuklar, onların en iyi çıkarlarını koruma ve geliştirme hakkına da sahiptirler.

İkinci olarak, çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimine zarar verebilecek tehlikeli, zorlu veya ağır işlerde çalıştırılmaları kesinlikle yasaktır. Çocukların bedensel ve ruhsal özgürlüğünü, sağlıklı bir gelişim göstermelerini engelleyen işlerde çalıştırılmaları, insan haklarına açık bir saldırıdır.

Üçüncü olarak, çocukların çalıştırılmaları durumunda, çalışma şartları ve saatleri insanlık dışı olmamalıdır. Çocukların dinlenme, oyun ve rekreasyon gibi ihtiyaçlarına zaman ayırabilecekleri şartlar sağlanmalıdır. Ayrıca, çocukların çalıştırıldığı işlerde, çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığını koruma önlemleri alınmalıdır.

Dördüncü olarak, çocuk işçilerin sömürülmesi ve kölelik gibi durumlara karşı korunmaları gerekmektedir. Çocukların cinsel sömürü, zorla çalıştırma veya başka herhangi bir şekilde istismar edilmeleri tamamen kabul edilemezdir. Çocukların güvende olmaları ve haklarına saygı duyulması, insan hakları ilkeleriyle uyumlu şekilde sağlanmalıdır.

Son olarak, çocukların çalıştırılması durumunda, onların fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılayacak sağlık hizmetleri, iyi beslenme ve eğitim gibi destekler sağlanmalıdır. Çalışan çocukların ihtiyaçlarının karşılanması, onların insan haklarının korunması açısından son derece önemlidir.

Sonuç olarak, çocukların çalıştırılması ihlal edici bir durumdur ve insan haklarına aykırıdır. Uluslararası sözleşmeler ve bildirgeler, çocukların çalıştırılması konusunda net kurallar koymaktadır. Çocukların eğitim haklarına, sağlıklı gelişimine, fiziksel ve ruhsal sağlığına saygı gösterilmeli ve çocuk işçiliğiyle mücadele etmek için etkili önlemler alınmalıdır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,379
113

İtibar Puanı:

Çocukların çalıştırılması konusunda uluslararası düzeyde birçok insan hakları belgesi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri, Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından kabul edilen 182 No'lu İşçi Çocukların En Kötü Şekilde Sömürülmelerinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılması Hakkında Sözleşmedir.

Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerini olumsuz etkileyecek şekilde çalıştırılmalarının engellenmesini amaçlamaktadır. Sözleşme, çocukların eğitim hakkına ve en iyi çıkarlarının korunmasına vurgu yapmaktadır. Çocukların tehlikeli işlerde ve ağır şartlar altında çalıştırılmalarının önlenmesi, sağlıklı ve güvende olma haklarına saygı gösterilmesi gerekmektedir.

182 No'lu ILO Sözleşmesi ise, işçi çocukların sömürülmesinin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için uluslararası standartlar belirlemektedir. Sözleşme, çocukların yaşına, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine uygun işlerde çalıştırılmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, çocuk işçilerin okula devam etme hakkı ve eğitimlerini tamamlama fırsatı da sözleşmede vurgulanmaktadır.

Bu uluslararası belgelerin yanı sıra, birçok ülkenin kendi iç hukuklarında da çocuk işçiliğini yasaklayan kanunlar ve düzenlemeler bulunmaktadır. Örneğin Türkiye'de, Çocuk İşçiliğinin Belirlenmesi, Çocukların İzlenmesi ve Korunmasına Dair Yönetmelik çocuk işçiliğinin önlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler içermektedir.

Çocukların çalıştırılmasıyla ilgili insan hakları, çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmelerini sağlamak, eğitimlerini tamamlamalarını desteklemek ve istismar ve sömürüden korumak amacıyla koymuş olduğu kurallar doğrultusunda uygulanmalıdır. Bu konuda uluslararası toplum ve hükümetler işbirliği yaparak çocuk işçiliğinin önlenmesi ve çocuk haklarının korunmasını sağlamak için adımlar atmaktadır.

Büşra Koçak

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
27
236
28

İtibar Puanı:

Çocukların çalıştırılmasıyla ilgili insan hakları aşağıdaki maddeleri içermektedir:

1. Çocukların hakkı eğitim almasına: Çocukların yaşına ve yeteneklerine uygun bir şekilde eğitim almaları ve okula devam etmeleri sağlanmalıdır. Çocukların çalıştırılması, eğitim haklarını engellememelidir.

2. Çocuk işçiliğine karşı koruma: Çocuk işçiliği, çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine zarar verir. Çocukların sömürüldüğü, tehlikeli ve uygun olmayan çalışma koşullarından korunmaları sağlanmalıdır.

3. Çocukların sağlığının korunması: Çocuklar, insan onuruna uygun yaşama, sağlıklı bir çevrede büyüme ve gelişme hakkına sahiptir. Çocuk işçiliği, çocukların sağlık hizmetlerine erişimini ve sağlıklı bir yaşam sürme haklarını ihlal eder.

4. Çocukların cinsel sömürüden korunması: Çocuk işçiliği, çocukların cinsel sömürüye ve istismara maruz kalma riskini artırır. Bu nedenle, çocukların cinsel istismardan korunması için gerekli önlemler alınmalıdır.

5. Çocukların sosyal koruma altına alınması: Çalışan çocuklar, işverenleri tarafından exploze edilebilecekleri risklerden korunmalıdır. Çocukların sosyal güvence sistemleri ile desteklenmeleri ve yaşamlarının her alanında koruma altında olmaları gerekmektedir.

6. Çocukların oyuncak, oyun ve boş zaman etkinliklerine erişimi: Çocukların oynamak, eğlenmek ve gelişimlerini desteklemek için boş zamanlarında oyuncaklara, oyunlara ve diğer uygun etkinliklere erişimi sağlanmalıdır. Bu hak, çocukların işçi olarak çalıştırılmamaları için önemlidir.

7. Çocukların aile yaşamına katılım hakkı: Çocuklar, aileleriyle bir arada yaşamaları ve zaman geçirmeleri haklarına sahiptir. Çocukların çalıştırılmaması, aile yaşamının sürdürülmesi ve çocukların ebeveynleriyle birlikte olabilme haklarını korumaya yardımcı olur.

Bu haklar, çocukların çalıştırılmasından korunmalarını ve sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirmelerini sağlamaya yöneliktir.

İbadetYolcusu

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
25
66
13

İtibar Puanı:

Çocukların çalıştırılması, insan haklarına tamamen aykırı bir durumdur. Bu konuda aşağıdaki insan haklarının ihlal edildiği söylenebilir:

1. Çocuk hakları: Çocukların çalıştırılması, çocukların özgürlük, sağlık, eğitim, oyun ve dinlenme gibi temel haklarını ihlal eder. UNICEF tarafından belirlenen Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre, her çocuğun "öncelikle yaşama, sağlık, eğitim, korunma ve gelişme hakkı" vardır.

2. Eğitim hakkı: Çocukların çalıştırılması, eğitim haklarının kullanılmasını engeller. Eğitim, her çocuğun temel bir haktır ve çocuğun potansiyelini geliştirerek topluma katkı sağlamasını sağlar.

3. Sağlık hakkı: Çocukların çalıştırılması, çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığını tehlikeye atar. Çalışma koşulları, çocukların sağlığını bozabilir ve çocukların çeşitli yaralanma ve hastalıklara maruz kalmasına neden olabilir.

4. Çocuk işçiliğinin önlenmesi hakkı: Çocukların çalıştırılması, çocuk işçiliği olarak adlandırılır ve uluslararası hukuk tarafından yasaklanmıştır. İnsan haklarına saygı, çocuk işçiliğinin önlenmesini gerektirir.

5. İyi yaşam hakkı: Çocukların çalıştırılması, çocukların iyi bir yaşama hakkını etkiler. İyi yaşam hakkı, çocukların mutlu, güvenli ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamayı amaçlar.

6. Sömürüye karşı korunma hakkı: Çocukların çalıştırılması, çocukların sömürülmesine neden olur. Çocuk işçiler genellikle düşük ücretlerle çalıştırılır, kötü çalışma koşullarına maruz kalır ve çeşitli şekillerde sömürülür.

Bu nedenle, çocukların çalıştırılması insan haklarına aykırıdır ve uluslararası hukuk tarafından da yasaklanmıştır.

Triple Adorable

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
28
145
28

İtibar Puanı:

Çocukların çalıştırılması, uluslararası insan hakları belgeleri tarafından kabul edilen bir ihlaldir. İnsan haklarına ilişkin bazı temel prensipleri şunlardır:

1. Çocukların çalıştırılması hakkına saygı gösterilmelidir. Çalışma çağında olan çocuklar, eğitim, oyun ve dinlenme gibi temel haklara engelleme olmaksızın yaşamlarını sürdürme hakkına sahiptirler.

2. Çocuk işçiliği zorunlu eğitime engeldir. Çocuklar, zorunlu eğitim süresince okula gitme hakkına sahiptirler. Çocuk işçiliği, bu hakkın engellenmesine yol açmaktadır.

3. Çocukların kurtuluşu ve korunması öncelikli olmalıdır. Çocuk işçilerin kurtuluşu ve korunması, devletler ve toplumun öncelikli sorumluluğudur. Bu çocuklara sosyal, ekonomik ve psikolojik yardım sağlanmalıdır.

4. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi önemlidir. Çocuk işçilik, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkilemektedir. Her çocuğun sağlıklı ve güvenli bir ortamda büyüme hakkı vardır.

5. Çocukların cinsel istismardan ve sömürüden korunması gerekmektedir. Çocuk işçiliği, çocukların cinsel istismara ve cinsel sömürüye maruz kalma riskini artırmaktadır. Bu nedenle çocukların korunması önemli bir haktır.

6. Uluslararası standartlara uygun çalışma koşullarının sağlanması gerekmektedir. Çalışan çocuklar için uygun çalışma koşulları sağlanmalıdır. Çocuk işçiler, tehlikeli ve zararlı işlerde çalıştırılmamalıdır.

7. Eğitim hakkına saygı gösterilmelidir. Çalışan çocuklar, eğitim hakkına erişimlerini kaybetmemelidir. Devletler eğitim hakkını sağlamakla yükümlüdür.

8. Çocuk işçiliği ile mücadele etmek önemlidir. Devletler, çocuk işçiliğiyle mücadele etmek ve çocuk işçilerin kurtuluşu için gerekli adımları atmalıdır.

9. Uluslararası işbirliği gerekmektedir. Çocuk işçiliği ile mücadele etmek için devletler arasında işbirliği yapılmalıdır. Uluslararası toplum, bu konuda destek sağlamalıdır.

10. Çocuk işçiliğini önlemeye yönelik politikalar geliştirilmelidir. Devletler, çocuk işçiliğini önlemek amacıyla politikalar ve programlar geliştirmelidir. Bu politikalar, çocuk işçilerin korunmasını ve kurtuluşunu sağlamalıdır.