Sorun Cevaplayalım

Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

+90 322 613 45 45

Clinton Richard Dawkins Biyografisi

RichardSef

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
7 Ara 2020
8
748
78

İtibar Puanı:

1941 yılında dünyaya gelmiş aşağıdaki kitapları yazmış.

 • 1976: Gen Bencildir
 • 1982: The Extended Phenotype
 • 1986: Kör Saatçi
 • 1995: Cennetten Akan Irmak
 • 1996: Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak
 • 1998: Gökkuşağını Çözmek
 • 2003: Bir Şeytanın Papazı
 • 2005: Ataların Hikayesi
 • 2006: Tanrı Yanılgısı
 • 2009: Yeryüzündeki En Büyük Gösteri
 • 2011: Gerçeğin Büyüsü
 • 2013: Merak Tutkusu
 • 2015: Karanlıkta Mum Işığı
 • 2017: Ruhtaki Bilim
 • 2019: Tanrıyı Aşmak: Bir Başlangıç Kılavuzu
Dawkins ateist ve hümanisttir, British Humanist Association Başkan Yardımcılığını yürütmektedir. Evren'in ve Dünya'daki yaşamın varoluşuna ilişkin yaratılışçı inanışlara karşı çıkışıyla bilinir. Çok sayıda popüler bilim kitabı yazmış, televizyon ve radyo programları yapmıştır. Kitapları 31 dile çevrilmiş ve milyonlarca satmıştır.

Dawkins'e 1989 yılında Oxford Üniversitesi tarafından doktora verildi. 1987 yılında Royal Society of Literature ödülü ve Los Angeles Times Edebiyat ödülü aldı. Aynı yıl BBC için hazırlanan Kör Saatçi belgeseli, yılın en iyi televizyon belgeseli seçildi. Diğer ödülleri; Londra Zooloji Topluluğu Gümüş Madalyası (1989), Finlay inovasyon[8] ödülü (1990), Michael Faraday Ödülü (1990), Nakayama ödülü (1994), American Humanist Association'ın verdiği yılın humanisti ödülü (1996), beşinci uluslararası Cosmos ödülü (1997), kistler ödülü (2001), İtalya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı madalyası (2001), The Royal Philosophical Society of Glasgow[9] tarafından verilen bicentennial Kelvin madalyası (2007) ve bilimi kamu için kullandığı için Nierenberg ödülü (2009).[10] Ekim 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 3., 2008 yılında 19. sırada yer almıştır. American Humanist Association'ın verdiği yılın hümanist ödülü (1996) 19 Nisan 2021 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımdan dolayı ödül kendisinden alınmıştır.[11]
 

Hee

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
25 Eki 2020
17
3,288
78

İtibar Puanı:

keşke sadece bir insan da bu sorun olsaydı, günümüzde dawkins gibi çok kişi var, atıyorum biyoloji üzerine master yapıyor sonra gelip evrimsel konularda kitaplar yazıyor. Ya aklı dengesi yerinde olsaydı imkansızın peşinde bu şekilde koşmazdı. Diğer tarafa gidip gelen var mı? varsa haberimiz olsun.
 

Bedizben

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
24 May 2020
24
4,537
78
İstanbul

İtibar Puanı:

Açıkcası dawkins kendi yaşam tecrübesiyle, kendine sorduğu Yaratıcı var mı yok mu gibi sorularla insanları kendince hipnoz ediyor diyebilirim. Ayrıca çok soru sormakla, yaratıcının varlığına veya yokluğuna netice koymak saçmalıktır.
 

Elchin

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Ağu 2019
58
19,066
83

İtibar Puanı:

Dawkins'e bir soru soracak olsaydım sanırım şunu sorardım.

Demokritus, Epikurus, Andrew Carnegie, Ivan Pavlov, Sigmund Freud, Clarence Darrow, Katherine Hepburn, Noam Chomsky, Warren Buffet, Bruce Lee, Stephen Jay Gould, Stephen Hawking, David Gilmour, Jodie Foster vb. kişiler ile Richard Dawkins arasındaki en büyük fark ne? Bence bunu düşünüp bunada bir kitap yazsın. Çünkü %100 düşünmüştür. :deli1:
 

Ferhanim

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Ağu 2019
39
12,845
83

İtibar Puanı:

2006 yılında verdiği bir konferansta kendisine yöneltilen "what if you are wrong?" sorusuna (ya yanılıyorsanız?) şu cevabı vermiştir...

"ya yanılıyorsam? yani hepimiz yanılıyor olabiliriz. spagetti canavarı hakkında, tek boynuzlu pembe at veya uçan çaydanlık hakkında da yanılıyor olabiliriz. örneğin siz tahminime göre hıristiyan bir çevrede yetiştirildiniz. diğer inançlara inanmamak nasıl bir şey bilirsiniz. çünkü bir müslüman değilsiniz, bir hindu değilsiniz. neden bir hindu değilsiniz? çünkü siz amerika'da doğup büyüdünüz, hindistan'da değil. hindistan'da doğup yetişmiş olsaydınız bir hindu olacaktınız. danimarka'da vikingler zamanında yetişmiş olsaydınız thor'a inanıyor olacaktınız. klasik yunan zamanında olsaydınız zeus'a inanacaktınız. orta afrika antik dönemde olsaydınız ulu cuvcuv dağı'na inanıyor olacaktınız. yani hıristiyanlığın tanrısını seçmek için özel bir sebep yok. sadece şans eseri çevrenizdeki diğerleri gibi siz de amerika'da doğup yetiştiniz. ve şimdi bana 'ya yanılıyorsanız' diye soruyorsunuz... peki ya denizin dibindeki ulu cuvcuv hakkında siz yanılıyorsanız?"

Her koyun kendi bacağından asılıyorsa, ben yanılmamak için boş yapmıyorum. Düşünmek ile boş yapmak arasında fark var. Bilim yapacaksan bilim yap, insanın yanılgı içerisinde olmadığını net bir şekilde öğrenebilir miyiz?
 

JeRRy

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
3 Ara 2019
10
1,951
78

İtibar Puanı:

Richard Dawkins, İngiliz evrim biyologu, çevrebilimci, sosyal bilimci ve ateist aktivist. Dawkins, Evrimsel Sosyal Teori adlı teorisi ile tanınmaktadır. Dawkins, İngiltere'de Eton College'den mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi'ndeki Balliol College'den Doktora derecesi aldı. Dawkins, çalışmalarını özellikle evrim biyolojisi, etolojisi ve çevrebilim konularında yoğunlaştırdı. En bilinen kitapları arasında, The Selfish Gene (1976), The Extended Phenotype (1982), The Blind Watchmaker (1986), River Out of Eden (1995), Unweaving the Rainbow (1998), The Ancestor's Tale (2004), The God Delusion (2006) ve The Greatest Show on Earth (2009) bulunmaktadır.
 

Egemen

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
2 Mar 2020
19
1,276
78

İtibar Puanı:

Richard Dawkins inanan bir ateisttir. O, insanların ve diğer canlıların evrim yoluyla ortaya çıktığına inanır. Dawkins ayrıca pozitif bilimin, bilimsel araştırmanın, rasyonalite ve seçilmişlik kuramının önemini vurgular.
 

Atiye

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2020
26
6,287
78
İzmir

İtibar Puanı:

Clinton Richard Dawkins, herkese açık olarak çeşitli tartışmalara katılmış, yayınlara konu olmuş, yaygın biyolojik evrim teorisini güçlü bir şekilde savunuyor. Dawkins'tan çıkan çalışmalar, insan evrimi olarak bilinen düşünce tarihi sürecinde dikkat çekiyor. Yaşamın çeşitliliğinin biyolojik evrim tarafından açıklanması için Dawkins, yapay araştırmacıların geliştirdikleri ve hala başkaları tarafından test edilen ekolojik alanlarda ve veritabanlarında teori ve hipotezler sunuyor. Dawkins, biyolojik evrimin en önemli terimlerini ve gözlemlerini tanımlayan kapsamlı araştırmaların yanı sıra insanları dinlerden, bilimin kutsal kitabına bir tür özgürlük operasyonu olarak piyasaya süren cesur liderliğini de öne çıkarmıştır. Hiçbir somut kanıt olmadan, insan hayatını üstün tutan ve insan hayatını oynayan dine veya bir filozofik sisteme inanmak için bir vesile olan birçok farklı görüşe karşı Dawkins'un ekümenik ve istikrarlı biyolojik evrim teorisini desteklediği görülüyor. Dawkins ile ilgili birçok insan onu güçlü bir ateist olarak görür, ancak birçok insan onu fareler tarafından kontrol edilen hayat koşullarına ek olarak insanın hayat koşullarını da belirleyen ve değiştiren kabiliyeti üzerinden hareket eden bir etik bilimci olarak da görür.
 

Eylül

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
29
1,729
78

İtibar Puanı:

Clinton Richard Dawkins savunuculuğunu daha çok evrimsel biyolojiden ve ateizme yapmaktadır. Onun temel savunusu dünyada olan her şeyin evrimsel sürece tabi olduğu ve bu sürece göre seçildiği şeklindedir. Dawkins aynı zamanda kültürel ve siyasal açıdan da evrimci bir savunu ortaya koymaya çalışmaktadır. Evrimsel biyolojinin ve ateizmin güçlenmesi için önemli bir sözcü ve destekçisi olarak Dawkins, kültürel alışkanlıklardan siyasal düzenlemelerin oluşturulmasına kadar farklı konularda evrimsel yaklaşımların önemi vurguluyor.
 

Nigar

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
21
1,226
78

İtibar Puanı:

Clinton Richard Dawkins, İngiliz göçmeni, evrimsel bilimci, felsefeci ve yazar olarak dünyanın en tanınmış ve yetkin bilim insanlarından biri olarak kabul edilir. 1941'de Nairobi, Kenya'da doğdu. Küçük yaşta İngiltere'ye göç etti ve orada birkaç özel okulda okudu. Üniversite eğitimini önce Oxford'da zoology alanında almaya başladı, ancak sonunda felsefe ve teoloji alanlarına yöneldi. Daha sonra Oxford'da doktora yaptı.

Dawkins'a özgü ve tartışılan çalışmalarından sonra hayatının geri kalan kısmını evrim teorisinin özgün ve sağlıklı bir şekilde propagandasına adadı. Dawkins, evrim teorisini ve insan bilincini tartışacak olan konuşmalarda ve uluslararası konferanslarda söz sahibi olmaktan memnuniyet duydu. Aşırı religöz olmayan tutumu ile bilim ve teoloji arasındaki tartışmalarda önemli bir rol oynadı.

1982 yılında yayınlanan kitabı The Selfish Gene, evrim teorisinin ve genetiğinin temel kavramları hakkında incelikli bir őerçeve sağladı. Yaptığı çalışmalar, insanların görevinin hayatın diğer öğeleri üstündeki müdahalecilik üzerine olmadığını, hayata biyolojik olarak müdahale edilebileceğini ve en önemlisi hayatın nedeni hakkındaki tartışmalar için cesur bir cevaplar geliştirdi.

Dawkins aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki pek çok kuruma, üniversiteye ve bilimsel organizasyonlara önemli bir rol oynadı. Dahası, son zamanlarda bazı çalışmalarını sosyal medyayla ve özellikle internet ile büyük bir bayraktarlıkta paylaştı. 2017'de sembolik bir Nobel fizyoloji ya da tıp ödülünün yanı sıra şeref doktora unvanını aldı.

Dawkins'ın en meşhur çalışmasının, niçin hayatın anlamı ve diğer içerikler hakkındaki görüşleri, genel bakış açısı ile evrimsel yaklaşımları bir araya getirerek çok boyutlu sorularının cevaplanmasına katkıda bulunan, popüler bir bilimsel kitaptan oluştuğu söylenebilir.

Dawkins, pek çok kişinin, hayatın temel anlamı hakkındaki katı inançlarını sarsacak kendi fikirlerini ortaya koymaktan çok memnundu ve bu nedenle bilim adamlarını, özellikle de çağdaş evrim teorisinin özgür ve akılcı bir tartışması için kapsamlı bir tartışma başlatılması için cesaretlendirmeyi amaçladı. bugün bu şekilde tedavi edilen pek çok yeni kuramsal felsefe vardır.
 

Alper Alibeyli

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
18
1,491
78

İtibar Puanı:

Clinton Richard Dawkins, bir İngiliz biyolog, evrim bilimci, ve bir ateist aktivistidir. Oxford Üniversite'de Akademik kariyerinde 1965 yılında başladı ve Cambridge ve üniversite'de profesör olarak çalıştı. 1989 yılından bu yana Oxford'da biyolojide emeritus profesör olarak çalışmaktadır.

Dawkins çeşitli akademik dalların yanı sıra kamuoyunu her yönden etkileyen yazarlık ve araştırmacılık alanlarında da önemli çalışmalar yapmıştır. En meşhur çalışmaları arasında "The Selfish Gene" (1976), "River Out of Eden" (1995) ve "The God Delusion" (2006) sayılabilir.

Dawkins ilk kez 2006 yılında "The God Delusion" adlı eserini basılı olarak yayımladı, bu eser ateizmi savunmak için yazılmış, büyük bir satış başarısında bulundu. Eğitim hayatında Dawkins iki Nobel ödülü almış olsa da, pek çok uluslararası ödülden de yararlanmıştır, bu arasında "International Humanist of The Year" (1979) ödülü de dahil. 2017 yılında Oxford Üniversitesi Dawkins'e "En Etkileyici Biyolog" ödülünü verdi.

Dawkins ünlü meşhur YouTuber arasında yer almıştır. 2011 yılında bir konferans vermişti ve 16DDvideo paketinin oluşturulması için BBC'de çalışmıştır. 2012 yılında ise çeşitli TED konuşmalarında yer almıştır. Dawkins kısa video kayıtları, fikri çalışmaları, kentsel gelişime ile araştırmalar, insanoğluya ilişkin detaylı çalışmalar ve rahatsız edici teorileri gibi alanlarda öne çıkmıştır.
 

Lale Zeynalova

Platin Üye
Platin Üye
1 Şub 2023
17
1,652
78

İtibar Puanı:

Clinton Richard Dawkins ünlü bir biyolog ve etolojidir. Evolutionary bilimcisine bağlı olarak, Dr. Dawkins şok edici ve ünlü Eğilim Metafiziğini (TED) savunmaktadır. Dawkins’ın Metafiziği çok bilim kuramsal olarak kurulmuştur ve insan bilinci durumunda yeni teoriler ortaya koyar. Dünya etrafındaki yaşamın özünün genetik olduğunu savunan Dawkins, kültür ve teknoloji faktörlerinin evrim süreçleri için birincil olmadığını argument ediyor. Dr. Dawkins dini inanç sistemlerinin kökündeki haksızlıkları sorguluyor ve özgür akıl ve kişisel seçimin hayatta kalmanın ötesindeki kapsamlı bir aktivite olduğunun kendini eriştiriyor. Dawkins'ın Metafiziğine göre, evrimsel yasaların her evrenden insanlık topluluğunu kapsaması gerektiğini savunuyor. İnsana özgü gelişim biyolojik olarak anlaşılmalıdır ve sosyolojik olarak şekillendirilmesi hayati öneme sahiptir.
 

BiyoTeknoloji

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
31 Ocak 2023
15
1,132
78

İtibar Puanı:

Clinton Richard Dawkins, biyokimyacı ve evrimsel biyolog olarak bilinir. O özellikle dine karşı evrimsel bakış açısını savunur. O dini inancın evrimsel ifadeleri ile uyumlu olmadığını savunur. Ona göre, evrim bütün canlıların ortak bir atadan geldiğini savunduğunda, herhangi bir türün ya da yaşam şeklinin, dine çelişen bir anlayışa sahip olması anlamsız olur. Dawkins ayrıca biyolojinin içerdiği evrimsel tarzdaki değişimlerinin, her şeyin tesadüflerle meydana geldiğini savunur. Bu, dine çelişir çünkü dini düşüncelerde, her şeyin bir Tanrı tarafından bir planla oluşturulduğu savunulur. O ayrıca, insan davranışlarının doğal seçilim kurallarına göre biyolojik olarak tekrarlanamayacağını savunur.
 

Mazlum

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
31 Ocak 2023
14
1,111
78

İtibar Puanı:

Clinton Richard Dawkins, tanınmış bir biyoloji profesörü ve ateist olan, modern zamanlarda en tanınmış bilimsel araştırmacı ve yazarlardan biri. Dawkins, evrim teorisini savunur ve 'Kutsal Boşluk' isimli popüler kitabındaki savunmasıyla ünlüdür. Dawkins, yaşamının Karmaşık Oluşumun Düzensel Evrimi adlı ilkeye ve rekabetçi seçilim savunmasına dayandırılmasına inanır. Aynı zamanda, Dawkins biyoteknoloji, genetik, gözlemsel astrofizik ve aklın evrimi gibi birçok alanı içeren geniş bir alanda belgesel filmler, konferanslar, radyo konuşmaları ve yazılar yazmakta, çeşitli muhteşem dünyaları incelemeyi seven insanlar tarafından yoğun bir belgesele konu olmaktadır. Dawkins inanmazlığını her zaman dinsel otoritelerin kurallarına dayanan ve dini inançların yaratıcısı olmayan ve canlıların değişmesini kolaylaştıran evrimci düşünme üzerine alır. Bu, insanların farklı kültürlerden ama birbirlerine benzer biçimde düşünebileceği anlamına gelir. Dawkins, Darwin'in ünlü çalışmalarının günümüze ulaşan nüfuzunu iddia ederken, mücadele verme konusunda çalışmalarını desteklemekte ve insan davranışları hakkında baconca bilgi sunmaktadır.
 
Geri
Üst Alt