Bir araç kazasında, yaralıların durumunu nasıl değerlendirilir ve nasıl hareket edilir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 98 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    98

Clezpisse

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
23 Ağu 2022
40
1,149
83

İtibar Puanı:

Bir araç kazasında, yaralıların durumunu nasıl değerlendirilir ve nasıl hareket edilir?

Bir araç kazasında, yaralıların durumunu değerlendirmek ve uygun şekilde hareket etmek önemlidir. Aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

1. Güvenlik: İlk olarak, kendinizi ve diğerleri için güvenliği sağlamalısınız. Eğer mümkünse, araçlarınızı yoldan kaldırın ve trafik akışına engel olmayın. Ayrıca, araç içinde kalan kişileri güvende tutmak için, aracın güvenliğini sağlamak önemlidir. Eğer araçta yangın veya patlama gibi tehlikeli bir durum varsa, herkes hızla araçtan çıkmalıdır.
  2. 112 acil servisi arayın: Kazazedelerin acil tıbbi yardıma ihtiyacı olabilir, bu nedenle hızlı bir şekilde 112 acil servisi aranmalıdır. İsterseniz 112 acil servis çağırma talimatlarını biliyorsanız, siz de arayabilirsiniz.
  3. Yaralıları değerlendirin: Eğer yaralılar varsa, öncelikle yaralıların durumunu değerlendirmelisiniz. Hangi yaralıların öncelikle yardıma ihtiyacı olduğunu belirleyebilmek için ABC kuralı uygulanmalıdır:
  • Airway (solunum yolu): Yaralının solunum yolu açık mı? Eğer yaralı nefes almıyorsa, hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Solunum yolu açık değilse, baş ve çene hizalanarak yaralının solunum yolu açılmalıdır.
  • Breathing (solunum): Yaralının solunumu var mı? Solunumu yoksa, acil müdahale gerekmektedir.
  • Circulation (dolaşım): Yaralı kalp atışı yapıyor mu? Kan kaybı olup olmadığını kontrol edin.
  1. Yaralıların konumunu değiştirin: Yaralıların durumuna göre, konumlarını değiştirmeniz gerekebilir. Ancak yaralılara mümkün olduğunca dokunmamaya çalışın, çünkü yanlış hareketler yapmak durumu kötüleştirebilir.
  2. İlk yardım uygulayın: Yaralılara mümkün olduğunca ilk yardım uygulayın. Kanama varsa, kanamanın durdurulması gerekir. Yaralının solunumu yoksa, suni solunum uygulanmalıdır.
  3. Bekleyin: 112 acil servis gelene kadar, yaralılara mümkün olduğunca yardım edin ve bekleyin.
Bir araç kazasında yaralıların durumunu değerlendirmek ve uygun şekilde hareket etmek hayat kurtarabilir.

Semra

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
31
2,089
83

İtibar Puanı:

Bir araç kazasında, yaralıların durumunu değerlendirmek öncelikli olarak güvenliği sağlamakla başlar. Kazanın meydana geldiği yerde araçların kontrolsüz şekilde ilerleyebileceği, yangın çıkarabileceği veya diğer zararlı etkilere sebep olabileceği için, öncelikle araçları durdurmak, yol güvenliğini sağlamak ve acil durum personeline haber vermek gerekir.

Bir sonraki adım, kazazedelerin fiziksel durumlarını kontrol etmektir. Yaralıların nefes alıp almadığı, kanamaların kontrol edilmesi, kırık ya da çıkık olup olmadığı, bilinçlerinin açık olup olmadığı, solunumlarının düzenli olup olmadığı gibi belirtilere bakılmalıdır. Bu belirtilere sahip olan yaralılara derhal müdahale edilerek acil yardım çağrılmalı ve mümkünse ilk yardım uygulanmalıdır.

Araç kazalarında yaralıların çoğu travmatik beyin hasarı, omurilik hasarı, yanıklar, kırıklar ve kanamalar gibi ciddi yaralanmalar yaşayabilir. Bu nedenle, kazazedelerin hareket ettirilmeden önce mümkün olduğunca sabitlenmesi gerekiyor. Yaralılara ilk yardım uygulanırken, mümkünse hareketsizleştirilen bölgenin hareket ettirilmemesi ve kırık ya da çıkık olup olmadığı konusunda inceleme yapılması önerilir.

Sonuç olarak, araç kazalarında öncelikli olarak güvenliği sağlamak, yaralıların sağlık durumlarını kontrol etmek, gerekli müdahalelere erken erişim sağlamak ve uygun acil tıbbi yardım ekipmanları ve donanımları kullanarak uygun şekilde hareket etmek gerekiyor. Bu sayede kazazedelere yardımcı olabilir ve hayat kurtarabilirsiniz.

Ayaz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Şub 2023
42
1,620
83

İtibar Puanı:

Bir araç kazasında, yaralıların durumunu değerlendirmek için öncelikle olay yerine gelinir ve etrafta olan tüm durumlar gözlemlenir. Yaralı olan kişilerin durumu kontrol edilir ve acil yardım talep edilir.

Yaralıların durumunu değerlendirmede, öncelikli olanlar aşağıdaki gibidir:

1. Solunum: Yaralı kişi solunum yapabiliyor mu? Solunum şekli nasıl?

2. Kanama: Yaralı kişinin kanaması var mı? Kanama nereden kaynaklanıyor?

3. Bilinç: Yaralı kişi ne kadar bilinçli? Konuşuyor mu?

Bir yaralı durduğunda, öncelikle yerde yatırılır ve gerektiği şekilde tedavi edilir. Bu amaçla, ilk yardım eğitimi almış bir kişi tarafından yaralıların tedavisi yapılabilir veya acil sağlık hizmetleri çağrılabilir.

Ayrıca, kaza yerindeki trafik akışının kontrol edilmesi de oldukça önemlidir. Bu, emniyeti sağlamak ve yaralanmaların oluşmasını önlemek için gerekli önlemler alındığında yapılabilir.

PolisHikayesi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
12
59
13

İtibar Puanı:

Bir araç kazasında, yaralıların durumunu değerlendirmek ve hareket etmek için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

1. Kendinizi güvenli bir konuma yerleştirin: İlk olarak, kazanın gerçekleştiği yerde kendinizi güvende tutmalısınız. Trafik akışından uzaklaşmak, aracınızı taşımak veya bir kenara çekmek gibi önlemler almanız gerekebilir.

2. Acil durumu tespit etmek için yaralılarla iletişim kurun: Yaralıların bilincini kontrol etmek ve tepki vermelerini sağlamak için onlarla konuşmaya çalışın. Eğer birine cevap vermemesi durumunda veya bilincini kaybetmiş bir şekilde görünüyorsa, bu durumu hemen yetkililere bildirin.

3. Acil durum yardım hattını arayın: 112 veya 911 gibi acil durum yardım hatlarını arayarak olayı bildirin ve gereken yardımı talep edin. Olay yerine acil sağlık ekiplerinin gelmesini sağlayın.

4. Yaralılara yardım etmek: Eğer yaralıların hayatlarının tehlikede olduğunu düşünüyorsanız, temel yaşam desteği (CPR) gibi birinci yardım eğitimi gerektiren müdahalelerde bulunabilirsiniz. Ancak, eğitim almamışsanız, yaralıların güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlamak dışında, müdahale etmemelisiniz.

5. Çevreyi güvence altına alın: Kazanın oluştuğu bölgedeki trafiği kontrol edin ve diğer sürücüleri uyarın. Güvenlik durumunu sağlamak için araçların kapatılması, acil şeritlerin kullanılması veya uyarı işaretlerinin yerleştirilmesi gerekebilir.

6. Yaralıların durumlarını izleyin: Sağlık ekipleri gelene kadar yaralıların durumunu gözlemleyin. Bilincini kaybeden bir kişi hakkında notlar almak, yaralanmaların türünü (kesik, kırık vb.) ve herhangi bir kanama veya nefes almada zorluk gibi belirtileri kontrol etmek önemlidir.

7. Yetkililere gereken bilgileri verin: Sağlık ekipleri ve polis memurları olay yerine geldiklerinde, arızalı araçlar, olayın nasıl gerçekleştiği ve yaralıların durumu gibi önemli bilgileri paylaşmalısınız.

8. Yaralılara moral desteği sağlayın: Yaralıların üzüntü, korku veya endişe gibi duygusal zorluklar yaşayabileceğini unutmayın. Onlara yardımcı olabilmek ve moral desteği sağlamak için sakin ve anlayışlı bir tutum sergileyin.

Bir araç kazasında yaralılarla ilgilenmek karmaşık ve potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Eğitimli sağlık personeli ve acil durum ekiplerinin gelmesine kadar en önemli adım, emniyetin sağlanması ve gerekli yardımın çağrılmasıdır.