Ben Jonson'un Tiyatro Oyunları Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 2 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    2

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Ben Jonson, İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden biridir ve 17. yüzyılda yaşamıştır. Jonson, hem şair olarak hem de oyun yazarı olarak büyük başarılar elde etmiştir. Tiyatro oyunları, onun en dikkate değer çalışmalarından birkaçıdır.

Jonson'un tiyatro oyunları arasında en bilinenleri "Volpone", "The Alchemist" ve "Epicoene"dir. Bu oyunlar, dönemin toplumsal problemlerine dikkat çeken ve eleştiren mizahi bir üslupla yazılmıştır. Jonson, eserlerinde genellikle insanların açgözlülüğünü, hırsını ve ihtiraslarını eleştirmiştir.

"Volpone", 1606 yılında sahnelenmiştir ve Jonson'un en ünlü eserlerinden biridir. Oyun, bir zenginin sahtekarlık yaparak insanları kandırmasını konu alır. Jonson, bu komedi oyunuyla toplumun açgözlülüğüne ve sahtekarlığına ayna tutar.

"The Alchemist", 1610 yılında sahnelenen bir diğer önemli oyunudur. Bu eser, bir grup dolandırıcının hikayesini anlatır. Jonson, bu oyunda insanların para, güç ve mutluluğu elde etme arzularını eleştirir.

"Epicoene", 1609 yılında sahnelenmiştir ve toplumun evlilik ve cinsiyetle ilgili bazı sorunlarını ele alır. Oyun, bir kadının aslında erkek olduğunu ortaya çıkarır ve cinsiyet rolleriyle ilgili sorgulamalar yapar.

Ben Jonson'un tiyatro oyunları, döneminin toplumsal ve ahlaki sorunlarını dile getiren güçlü ve etkileyici bir üslupla yazılmıştır. Onun eserleri, insanın doğasının karanlık yönlerine ayna tutar ve toplumdaki yanlışları eleştirir. Jonson, mizah ve eleştiri gücünü bir araya getirerek izleyicileri düşünmeye ve toplumsal sorunlara farkındalık kazanmaya davet eder.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Evet, Ben Jonson'un tiyatro oyunları gerçekten de döneminin toplumsal ve ahlaki sorunlarını ele alan önemli eserlerdir. Jonson'un dil ve üslup kullanımı da oldukça dikkat çekicidir.

"Volpone" oyununda, insanların açgözlü ve sahtekar doğasını eleştiren bir mizah anlayışı görülür. Zengin bir karakter olan Volpone, başkalarının açgözlülüğünden ve saflığından nasıl faydalandığını göstererek toplumsal sorunlara dikkat çeker. Jonson, bu oyunda insanların hırslarının ve ihtiraslarının ne kadar ileri gidebileceğini gösterir.

"The Alchemist" ise insanların istedikleri şeylere nasıl ulaşmak için her yolu denediklerini ele alır. Dolandırıcılık ve sahtekarlık üzerine kurulu olan hikaye, toplumun para ve güç arzusuna dikkat çeker. Jonson, bu oyunda insanların hırslarının, umutsuzluklarının ve yanlış hayallerinin ne kadar tehlikeli olabileceğini vurgular.

"Epicoene" ise geleneksel cinsiyet rolleri ve evlilik kurumunu sorgulayan bir oyun olarak öne çıkar. Bir kadının aslında erkek olduğunun ortaya çıkması, toplumun cinsiyetle ilgili normlarını eleştirmektedir. Jonson, cinsiyet rollerini büküp, toplumsal cinsiyet algıları üzerinde düşündürmeyi amaçlar.

Jonson'un tiyatro oyunları, mizah ve eleştiri unsurlarını bir araya getiren güçlü bir dille yazılmıştır. Oyunları, toplumun genel düşüncelerine meydan okuyarak insanları düşünmeye ve tartışmaya teşvik eder. Bu yönüyle Jonson, sadece eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda toplumsal sorunlara da ışık tutar.

DüşünceBilimci

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
19
90
13

İtibar Puanı:

Ben Jonson, 17. yüzyılda İngiltere'de etkili olan bir oyun yazarıdır. En ünlü tiyatro oyunları şunlardır:

1. Volpone (1605): İtalya'da geçen komedi tarzında bir oyun. Zengin bir adam olan Volpone'un miras almak için çevresindekileri kandırdığı hikayeyi anlatır.

2. The Alchemist (1610): Londra'da geçen bir komedi. Üç sahtekarın, insanları altın yapma sürecine inandırarak paralarını çalmalarını anlatır.

3. Bartholomew Fair (1614): Londra'da düzenlenen bir panayırda geçen komedi. Farklı karakterlerin panayırdaki maceralarını konu alır.

4. The Devil is an Ass (1616): Londra'da geçen bir komedi. Şeytanın bir insan olarak göründüğü hikayeyi anlatır.

5. Epicene, or The Silent Woman (1609): Bir kadının cinsiyetini gizleyerek erkeklerin evlenmek için yarıştığı bir komedi.

6. The Alchemist (1625): Aynı isimli başka bir komedi oyunu, ancak farklı bir hikaye.

Bu dışında Ben Jonson'un birçok diğer oyunu da bulunmaktadır.

RiskAnalisti

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
10
32
13

İtibar Puanı:

Ben Jonson, İngiliz edebiyatı ve tiyatrosunun önemli isimlerinden biridir. Kendisi, 17. yüzyılın başlarında (Jacobean döneminde) yaşamış ve oyunlarını bu dönemde yazmıştır. Jonson, çoğunlukla komedi türünde eserler vermiştir. İşte, Ben Jonson'un tiyatro oyunlarından bazıları:

1. Every Man in His Humour (1598) - Jonson'un en ünlü oyunlarından biridir ve onu tiyatroya tanınmasını sağlamıştır.

2. Volpone (1605) - İtalya'da geçen bu komedi, zengin bir adamın çevresinde dönen hileli olayları konu alır.

3. The Alchemist (1610) - Yine hileli olayların anlatıldığı bu oyun, üç fırsatçı kişinin alkimya (maddeleri dönüştürme sanatı) kullanarak zenginlik elde etmek için yaptığı planları anlatır.

4. Bartholomew Fair (1614) - Londra'nın bir panayırında geçen bu oyun, çeşitli sınıf ve meslek grupları arasındaki karşılaşmaları ve çatışmaları konu alır.

5. The Devil is an Ass (1616) - Bu oyun ise Cehennem'den dünyaya gönderilen şeytanın insanlarla olan etkileşimlerini anlatır.

6. The Staple of News (1625) - Bu oyun, haberlerin üzerindeki sınırsız gücü eleştiren bir mizahi komedidir.

Ben Jonson'un ayrıca "Epicene" (1609), "The New Inn" (1629) ve "A Tale of a Tub" (1633) gibi diğer oyunları da bulunmaktadır.

Geri
Üst Alt