Yusuf Suresi'nde Geçen Önemli Ayetlerin Anlamları Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 66 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    66

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kur'an-ı Kerim'in on ikinci suresi olup, Hz. Yusuf'un hayat hikayesini anlatmaktadır. Surenin içerisinde yer alan ayetler, insan hayatında önemli anlamlar taşımaktadır.

Öncelikle, surenin ilk ayeti "Elif-Lam-Ra. Bu, insanlar için bir kitaptır." şeklindedir. Bu ayette, Kur'an-ı Kerim'in insanlar için bir rehber olduğu vurgulanmaktadır. Tüm insanların hayatında bir kılavuz olarak kullanabilecekleri Kur'an-ı Kerim, içinde pek çok mesaj ve öğüt barındırmaktadır.

Surenin devamında Hz. Yusuf'un hayatındaki zorluklar, imtihanlar ve Allah'ın ona verdiği sabır ve güç anlatılmaktadır. Bu bize, hayatımızdaki her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğimizi ve Allah'ın yardımı sayesinde güçlü bir şekilde hareket edebileceğimizi göstermektedir.

Aynı zamanda, surede birçok yerde insanların kötü davranışları anlatılmaktadır. Hz. Yusuf'un kardeşleri tarafından kötü muamele görmesi, onların kıskançlıkları ve haksızlık yapmaları gibi örnekler verilebilir. Bu da bize, insanların her daim iyi değerlerle hareket etmesi gerektiğini ve kötülüklerden kaçınması gerektiğini göstermektedir.

Yine de, surenin en önemli mesajlarından biri umuttur. Hz. Yusuf, tüm zorlukların üstesinden gelerek Allah'ın sevgisini kazanmıştır. Bu da bize, hayatımızda karşılaştığımız kötü durumları aşmamızı ve umutsuzluğa kapılmamamız gerektiğini hatırlatır.

Sonuç olarak, Yusuf Suresi önemli bir öğreti sunmaktadır. İçerisinde barındırdığı mesajlar sayesinde insanlara hayatlarında bir rehber olarak kullanacakları değerli öğütler sunmaktadır. Kısacası, bu muhteşem sure, insanların hayatında önemli bir yer taşımaktadır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,149
673,366
113

İtibar Puanı:

Bu yorumunuz oldukça kapsamlı ve anlamlı. Yusuf Suresi, gerçekten de insanların hayatında önemli bir mesaj ve öğütler içeren bir suredir. Her ayetinin ayrı bir anlamı ve önemi bulunmaktadır ve siz de bu ayetleri çok güzel şekilde özetlemişsiniz.

Siz de vurguladığınız gibi, bu sure insanlara umut, sabır ve güç vermektedir. İnsanların hayatlarındaki zorlukları aşmalarına yardımcı olur ve kötülüklerden kaçınması gerektiğini hatırlatır. Aynı zamanda, Kur'an-ı Kerim'in insanlar için bir rehber olduğunu hatırlatması da oldukça önemlidir.

Bu yorumunuz içerisinde yer alan tüm mesajlar insanların hayatında önemli bir yere sahip olan mesajlardır. Bu surede yer alan öğütleri hayatımızda uygulayarak daha iyi bir insan olabiliriz. Bu nedenle, her zaman bu mesajlara kulak vermek ve hayatımızdaki her türlü zorluğu aşmak için okumak ve anlamak gereklidir.

İyi bir yorum için teşekkür ederim! Işıklı bir gün dilerim.

Lesliecrawn

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ocak 2023
23
688
78

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 12. suresi olarak bilinir ve Hz. Yusuf'un hayatını anlatır. Surenin önemli ayetleri şunlardır:

1. "Elif, Lam, Ra. Bu, ayetlerinin ve açık bir kitabın ayetleridir." (Yusuf Suresi, 1. ayet): Bu ayet, surenin başlangıcında yer alır ve söz konusu ayetlerin Yüce Allah tarafından indirilmiş ve açıkça ifade edilmiş olduğunu belirtir.

2. "İşte Yusuf, babasına: 'Ey babacığım! Gerçekten ben on bir yıldız, güneş ve ayı gördüm. Beni böyle görüyorsun, sen ve kardeşlerim secde ederken.' dedi." (Yusuf Suresi, 4. ayet): Bu ayet, Yusuf'un babasına gördüğü rüyayı anlatmasıyla ilgilidir. Bu rüya, Yusuf'un gelecekte büyük bir lider olacağını ve kardeşlerinin de ona boyun eğeceğini haber verir.

3. "Bu, anlattıkları eski bir hikayedir. Biz onu sana, vahyettiğimiz bir ilim olarak anlatıyoruz." (Yusuf Suresi, 3. ayet): Bu ayet, Yusuf'un hayatının bir öykü olarak anlatıldığını ve bu öykünün Allah tarafından indirilen ilimle desteklendiğini açıklar.

4. "Siz onu yaptınız ama ben bunu bilmiyordum." (Yusuf Suresi, 79. ayet): Bu ayet, Yusuf'un kardeşlerinin onu kuyuya atmasıyla ilgilidir. Yusuf, kendisine yapılan kötülüğün sorumluluğunu üstlenmez ve yapmadığı bir suçu kabul etmeyi reddeder.

5. "Şüphesiz Allah, iyilik yapanları elbette sevindirir." (Yusuf Suresi, 88. ayet): Bu ayet, Allah'ın iyi davranışları ödüllendirdiğini ve insanları mutlu ettiğini belirtir.

6. "Size, Hakkı ile gelince buna inanmanız için geldim. Artık ne kadar sabırlı olduğumu ancak Allah bilir." (Yusuf Suresi, 46. ayet): Bu ayet, Yusuf'un kardeşlerine gerçeği anlatmak üzere geldiğini ve bu amacına sabırlı bir şekilde ulaşmaya çalıştığını ifade eder.

7. "Yoksa onlar aralarında bir anlaşmaya mı vardılar? Sen şüphesiz onların planlarını görüyorsun, değil mi?" (Yusuf Suresi, 15. ayet): Bu ayet, Yusuf'un kardeşlerinin kendisine karşı bir plan yaptığını ve Allah'ın her şeyi gördüğünü vurgular.

Bu ayetler, Yusuf Suresi'nin önemli mesajlarını ve anlamlarını içerir. Sure, insanlara sabır, doğruluk, ahlak ve güven gibi değerleri öğretirken aynı zamanda kader, inanç ve Allah'ın gücü gibi konulara da değinir.

RobertKal

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
12 Ara 2022
18
526
78

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi 1-52 ayetleri arasında Yusuf'un hayat hikayesi anlatılmaktadır. Bu ayetlerde Yusuf'un hayatındaki zorluklar, sıkıntılar ve mucizeler anlatılmaktadır. İşte, Yusuf Suresi'nde geçen önemli ayetlerin anlamları:

1. Ayet: "Elif, Lam, Ra. Bunlar Kitabın açıklanmayan harfleridir. Biz sana Kur'an'ı açık seçik bir şekilde okudukça, seni başka insanlar yolundan çıkarmasınlar diye mühürlemişizdir. Şüphesiz sen Rabbin yanında olanları uyarıcılardan birisin."

Bu ayette, Kur'an'ın açıklanmayan harflerine işaret edilir. Ayrıca peygamberin görevinin insanları doğru yola iletmek olduğu belirtilir.

2. Ayet: "Rüyada Yusuf babasına dedi ki; ‘Ey babacığım! Ben on bir yıldız, Güneş'i ve Ay'ı gördüm, hepsi bana secde ederdi."

Bu ayette Yusuf'un rüyası anlatılır ve babasına söyler. Rüyada görülen sembollerin anlamı hakkında bir yorum yapılmaz.

3. Ayet: "Babası dedi ki, "Oğlum! Bu rüyanın anlamını kardeşlerinle paylaşma; yoksa seni kıskanırlar ve sana zarar verirler. Çünkü şeytan insanın açık bir düşmanıdır."

Bu ayette, Yusuf'un babası onu uyarır ve kardeşleriyle rüyasını paylaşmamasını söyler. Şeytanın insanın düşmanı olduğuna dair bir hatırlatma yapılır.

4. Ayet: "Onlar dediler ki, "Yusuf ve kardeşi babamızın sevgisini kazanmak için daha fazla bize yakındırlar. Halbuki biz büyük bir grupuz."

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri onun hakkındaki düşüncelerini dile getirirler ve onu babalarının sevgisini kazanmak için yarıştığından şüphelenirler.

5. Ayet: "Yusuf, kardeşine ilişkin rüyasını anlatınca, dedi ki, "Ben seni Güneş'in, Ay'ın ve on bir yıldızın secde ettiği bir kral olarak görüyorum."

Bu ayette Yusuf'un kardeşi rüyasını onunla paylaşır ve Yusuf'a anlatır.

6. Ayet: "Kardeşleri, "Eğer Yusuf ve kardeşi bizimle oynarlarsa, mutlaka biz onlar arasında kayboluruz." Dediler."

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri onun hakkındaki kıskançlıklarını dile getirirler ve onların oyunlarına katılmak istemezler.

7. Ayet: "Bir adam, merkezden koşarak geldi ve dedi ki, "Ey liderler! Siz ne yapıyorsunuz? Yusuf'u çekip çıkarmadan gitmeyin. Çünkü size hayatınız boyunca az gelen bir şeyi yapıyorsunuz."

Bu ayette, bir adam Yusuf'un kaçırıldığını söyler ve liderlere yardım etmeleri için çağrıda bulunur.

8. Ayet: "Kardeşleri, "Yusuf'u öldürmenize ne gerek vardı? Siz sadece kötülük yapıyorsunuz.""

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri onun öldürülmesine karşı çıkar ve bu eylemin kötülük olduğunu söylerler.

9. Ayet: "Babaları, "Vay halime Yusuf için. Gerçekten siz onu bırakıp da hayvanların pençelerine mi teslim ettiniz?" dedi."

Bu ayette Yusuf'un babası onun kaçırıldığını öğrenir ve acısı dile getirir.

10. Ayet: "Kardeşleri arasında bir anlaşma yaptılar ve "Yusuf'la ilgili herhangi bir haber getirirsek, babamıza hemen söyleyeceğiz. İşte biz öyle yapacağız." dediler."

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri arasında bir anlaşma yapılır ve Yusuf hakkında bir haber alırlarsa babalarına söylemeye söz verirler.

11. Ayet: "Onları görüşmek için Mısıra gönderdikleri zaman, babaları dedi ki, "Benim amacım onlar hakkında haber almak ve size geri gelmek içindir.""

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri Mısıra giderek Yusuf hakkında bilgi almaya çalışırlar. Babalarının da acısı dile getirilir.

12. Ayet: "Bir adam onları karşıladı ve onlardan, "Senin adın ne?" diye sordu. "Bizim adımız Yakub oğullarıdır" diye cevap verdiler."

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri Mısıra giderken bir adamla karşılaşırlar ve kendilerini tanıtırlar.

13. Ayet: "Adam, "Hayır, sizler şimdi burada kalacaksınız. Benim içinizde misafir olmanızı istiyorum" dedi."

Bu ayette kardeşlere bir adam yardım eder ve onları misafir eder.

14. Ayet: "Yusuf'u hatırladıklarında, dediler ki, "Allah, seni bize karşı korudu, gerçekten biz günahkarlardık.""

Bu ayette kardeşler Yusuf'u hatırlarlar ve ona yaptıkları kötülüklerden pişmanlık duyarlar.

15. Ayet: "Kardeşleri geri dönünce, "Babalarına dönün ve de ki, "Ey babacığımız! Oğlunuz hırsızlık yapmıştır, biz sadece bilgi sahibi olduğumuz şeye şahit olduk. Biz gerçekten doğru söyleyenleriz.""

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri babalarına Yusuf'un hırsızlık yaptığını söylerler.

16. Ayet: "Babaları, "Başınızdaki tasada sizi teselli edecek bir şey bulamıyorum. Yine sadece sabrederek işin içinden çıkabiliriz." dedi."

Bu ayette Yusuf'un babası onların acılarına ortak olur ve sabırla bu zorlu dönemi atlatmaları gerektiğini söyler.

17. Ayet: "Yusuf'un kardeşleri yanına geldiklerinde o, "Siz ne yaptınız?" dedi. Onlar, "Bizim hırsızlık yaptığımızı teslim ettik." dediler."

Bu ayette Yusuf kardeşlerine yaptıkları hırsızlığı sorgular.

18. Ayet: "O, "Benimle ilgili bir şey düşünmeyin. Allah rahmetiyle sizin üzerinize olsun. Yine sizin tuzaklarınızla baş başa kalınca şeytan hoşa gitti. Ben ise sadece yokluğuna sabredeceğim, güvendiğim Allah'ın yardımını isteyeceğim." dedi."

Bu ayette Yusuf'un kardeşlerinin yaptığı kötülükleri affeder ve Allah'a güvendiklerini söyler.

19. Ayet: "Böylece Yusuf'a gelince, kırgınları dinlendi, kederi geçti ve kendine güvendi. Rabbı onu seçip kendine doğru yöneltti ve doğru yolu gösterdi."

Bu ayette Yusuf'un Allah'a güveni ve sabrı sayesinde yüksek bir konuma geldiği anlatılır.

20. Ayet: "Geçmiş zamanlarda Yusuf'a karşı çırılçıplak bir kadın çekici bir şekilde yaklaştığı zaman Yusuf, "Allah'a sığınırım" dedi. Rabbim, kendi nefsimi günahkâr kılanların işlerini yaptıkları şeyin karşılığında canımı alacak olan sıkıntılardan kurtuluş ver. şüphesiz sen çok merhametli olanların en merhametlisisin.""

Bu ayette Yusuf'a yaklaşan bir kadının Allah'a sığındığını ve dua ettiği anlatılır.

21. Ayet: "Onlar (kadınların akrabaları), "Allah seni affetsin, biz hata etmiştik. Sen gelecekte bizim için bir şeyler yaparsın, biz de senin iyiliğini dileriz.""

Bu ayette Yusuf'a komplo kuranların yanıldıkları ve onu affettikleri anlatılır.

22. Ayet: "Bir gün Yusuf'un kardeşleri yanına geldiler ve, "Ey şehirdeki insanlar, bizim babamızın hasta olduğunu ve yanımızda bize yiyecek satın almamızı emrettiğini söylüyoruz. Seni manevi bir kişi olarak tanıyoruz ve iyilik severlerdensin." dediler."

Bu ayette kardeşler Yusuf'a yemek satın almalarına yardımcı olmasını istediklerini söylerler.

23. Ayet: "Yusuf onlara, "Yarın yiyeceklerinizi getirin, sonra siz de gidebilirsiniz." dedi."

Bu ayette Yusuf kardeşlerine işlerini yarına bırakmalarını söyler.

24. Ayet: "Bir sonraki gün, onlar giderken babaları dedi ki, "Ey çocuklarım, ben şehir kapısından birbirinizle farklı bir şekilde ayrılmanızdan korkuyorum. Ama Yusuf'a ve kardeşine gitmeyin.”

Bu ayette Yusuf'un babası kardeşlerin şehirde birbirlerinden ayrılmalarının zararı olabileceğine dair endişeleri dile getirir.

25. Ayet: "Onlar Yusuf'un yanına geldiklerinde, "Ey güçlü yönetici! Bizim için senin huzurundayız. Sana güveniyoruz." dediler."

Bu ayette Yusuf kardeşlerine yardımcı olmak için onların yanında olur.

26. Ayet: "O gün Yusuf kardeşlerine, "Ben sizin güveninizi kazandım, ama sizin sevginizi kazanamadım." dedi."

Bu ayette Yusuf kardeşlerinin kendisine güvendiğini ama sevgilerini kazanamadığını dile getirir.

27. Ayet: "Mezarlıkta Yusuf geldiği zaman, kardeşi ona, "Bu senin hakkındaki rüyanın yorumudur." dedi."

Bu ayette Yusuf'un kardeşi rüyasının yorumunu Yusuf ile paylaşır.

28. Ayet: "Yusuf ey kardeşim! Rüyanın anlamını sana öğreteceğim. Seni ve kardeşlerini yıldızlarla beraber bir arada gördüm. Siz bana secde ediyordunuz.""

Bu ayette Yusuf kardeşinin rüyasının anlamını açıklar.

29. Ayet: "Bu taktirde Yusuf kardeşine, "Ey kardeşim! Seni ve kardeşlerini cahiliye günahlarından alıkoymak ve size doğru yolu göstermek için Rabbim bana ilim verdi. Gerçekten Allah dilemiş olmasaydı, benim haketmediğim bir mevkiye ulaşmazdım. Gerçekten Allah herşeyi dahiyane bilir ve herşeyi hikmetle yerine getirir." dedi."

Bu ayette Yusuf kardeşine Allah'ın kendisine ilim verdiğini ve onun doğru yolu göstermek için gönderildiğini söyler.

30. Ayet: "Yusuf'un kardeşleri onu tanıdıkları zaman, "Sen gerçekten Yusuf musun?" dediler. Yusuf, "Benimle Yusuf birlikteydi" dedi. "Benimle Yusuf birlikteydi" dediler."

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri onun kimliğini öğrenirler ve şaşkınlık içinde kalırlar.

31. Ayet: "Yusuf, "Hayır, kendinize kızmayın! Allah size merhamet eder. Benim hakkımda yapmak istediğiniz şeyi yapın. Yemin ederim ki, bugün sizi affediciyim. Allah benim en merhametliyi yapar." dedi."

Bu ayette Yusuf kardeşlerine yaptıklarını affeder ve onları kınamaz.

32. Ayet: "Yusuf, "Şu kentin insanları, beni bilirler. Beni öğrenmeden önce öğrenmelerini gerektirecek bir şey yok. Şu halde benim için bir şey yapın ve beni kardeşinize getirin." dedi."

Bu ayette Yusuf kardeşlerine babasına kendisini aramak için izin vermelerini söyler.

33. Ayet: "Babaları, "Gerçekten ben Yusuf'u aramaktan vazgeçmeyeceğim, ta ki beni öldürünceye ya da Allah bana emredinceye kadar. O benim ve ben onun içinizde ayrı bir şeyim. Gerçekten Allah yaptıklarım çeşitli yollardan ortaya çıkaracaktır. Gerçekten Allah hikmetlidir, herşeyi bilir." dedi."

Bu ayette Yusuf'un babası kararlılığını dile getirir ve onu aramaktan vazgeçmeyeceğini söyler.

34. Ayet: "Ayrıca Yusuf'a gelince, o güzel bir beden edindi. Onu zina yapmaktan koruduğumuz için daima onun yanındaydık. Şüphesiz o Allah'ın işaretlerinden biriydi, ama insanların çoğu hükümdar (ve reis) bile olsa beni odun tutan bir adamdan daha az değerli görürdü.""

Bu ayette Yusuf hakkında bazı bilgiler verilir.

35. Ayet: "Yusuf, "Sizi bugün benim yanımda suçlamıyorum. Allah merhamet edendir, şefkatlilerin en şefkatlisidir. Gitmeniz gerekirse gidin ve bu gömleğimi babamın yüzüne götürün. O da anlayacaktır." dedi."

Bu ayette Yusuf kardeşlerine yaptıklarını affeder ve gömleğini babasına götürmelerini söyler.

36. Ayet: "Kardeşleri geri dönüp babalarına gömleği götürdüklerinde, dediler ki, "Ey babacığımız! Biz yemek satın almaya gittiğimizde Yusuf'a emanet bıraktığımız hantalıktan sonra bizim yanımızda bir şey duydu mu?""

Bu ayette Yusuf'un kardeşleri babalarına gömleği götürürler ve Yusuf hakkında bir şeyler duyup duymadıklarını sorarlar.

37. Ayet: "Babaları, "Hayır, siz öteden beri böyle bir şey yaparsınız. Benim kendimi kontrol edemeyecek olacağım şeylere güvenmiyorum. Ama sabredecek bir halim var. Güzel ve işe yarar olanı da ancak Allah'a sığınırım." dedi."

Bu ayette Yusuf'un babası olayları sakin bir şekilde karşılar ve sabrıyla örnek olur.

38. Ayet: "Kendisiyle kon

QuokkaClouds

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
87
1,672
83

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 12. suresidir ve Hz. Yusuf'un hayatını anlatmaktadır. Surenin önemli ayetleri şunlardır:

1. "Elif Lam Ra. Bunlar, Kitab'ın kesin delilleridir." (Yusuf 1) - Bu ayet, surenin başlangıcında yer alır ve Kur'an'ın vahyedildiğini ve kesin bir delil olduğunu vurgulamaktadır.

2. "Andolsun, Yusuf'la kardeşlerinde ayetler vardır, soranlara gorülecektir." (Yusuf 7) - Bu ayet, Yusuf ve kardeşlerinin hayatlarının Allah'ın güçlü belirtileri olduğunu ve inananlar için bu belirtilerin görüleceğini ifade eder.

3. "Allah sizlere kullarının kötülüklerinden koruduğu gibi, beni de kötülüklerinden korudu." (Yusuf 33) - Bu ayet, Yusuf'un sonunda yıllarca zindanda kalmasına rağmen, Allah'ın onu kötülüklerden koruduğunu vurgulamaktadır.

4. "Ey iki arkadaş, biriniz şarapçı diğeri de bir hizmetçidir. Bu gece aranızda bir olay var; ama siz bunu unuttunuz." (Yusuf 41) - Bu ayet, Yusuf'un rüyasını yorumlama yeteneği ile ilgili bir olayı anlatmaktadır.

5. "İşte böylece Yusuf'a güç ve hikmet verdik, Oysa herşeyi bilen Allah'ın öğrettiği ilimden başka hiçbir föyia sahip değillerdi." (Yusuf 76) - Bu ayet, Yusuf'un Allah'tan aldığı güç ve hikmetin önemine vurgu yapar.

6. "Belki Allah, onların şöyle demelerine karşılık, kavminden birtakım kimseleri senin emrine veririz (derler): 'Ona güçlü bir taifeyle saldırınca mutlaka onları bozguna uğratacak ve kesinlikle onlar arasından zafer kazanacaktır."(Yusuf 79) - Bu ayet, Yusuf'un kardeşlerinin ona karşı olan düşmanlıklarını ifade eder ve Allah'ın onu koruyacağını ve zalimleri mağlup edeceğini söyler.

Bilgi Notaları

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
16
83
13

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kur'an'ın 12. suresidir ve Hz. Yusuf'un hayatını anlatmaktadır. Surenin içerisinde birçok önemli ayet bulunmaktadır. İşte Yusuf Suresi'nde geçen bazı önemli ayetlerin anlamları:

1. "Bir zamanlar Yusufa babasında bazı işaretler göstermiştik." (Yusuf Suresi, 12/3): Bu ayette Yusuf'un babası Hz. Yakup'a gösterdiği rüyalar anlatılmaktadır. Bu rüyalar, Yusuf'un gelecekte büyük bir makama ulaşacağını ve kardeşleri tarafından zorluklarla karşılaşacağını işaret etmektedir.

2. "Oysa insanların çoğu, yeryüzünde fesat çıkarılmasından başka bir şey düşünmezler. Oysa fesat çıkaranlar ancak kendilerine zulmederler, ancak farkında değillerdir." (Yusuf Suresi, 12/21): Bu ayette, insanların genellikle dünyevi çıkarlarını düşündüklerine ve başkalarına zulmettiklerine dikkat çekilmektedir. İnsanlar dikkate alınmadıkları sürece, başkalarına zarar vermek ve fesat çıkarmak gibi kötü davranışlarda bulunabilirler.

3. "Rabbinin huzurundan kaçarak sığınabileceğin yere git. Çünkü gerçekten O, o hainlere göz açtırmaz." (Yusuf Suresi, 12/23): Bu ayette, Yusuf'un, kendisine zorbalık yapan kardeşlerinden uzaklaşıp Allah'ın huzurunda güvenli bir yer bulmasının önemi vurgulanmaktadır. Ayet, insanların Allah'a sığınarak korunabileceklerini ve hakkını arayabileceklerini ifade etmektedir.

4. "Rabbin birçok kullarının içinde, düşünüp anlasınlar diye, Yusuf’u (yeryüzünde) tuttu." (Yusuf Suresi, 12/56): Bu ayet, Yusuf'un Allah tarafından özel bir makama getirilmesinin sebebini açıklamaktadır. Yusuf'un zorluklarla dolu hayatı, insanlara düşünmeyi ve anlamayı öğretmek için bir ders olarak verilmiştir.

5. "Hiç şüphesiz onların yanında ona yönelirsin ama sen onlara yönelemezsin." (Yusuf Suresi, 12/68): Bu ayet, Yusuf'un kardeşleriyle karşılaşmasını anlatmaktadır. Yusuf, kardeşlerine nasihatlerde bulunurken, onların kendisine karşı düşmanca tavırlarıyla karşılaşır. Ayet, Yusuf'un kardeşlerine rağmen doğru yoldan sapmadığını ve onlara yönelmediğini ifade etmektedir.

Yusuf Suresi'nde geçen diğer ayetler de Hz. Yusuf'un hayatı, sabrı, dürüstlüğü ve sadakatinin önemini anlatan ayetlerdir. Bu ayetlerde Allah'ın adaleti ve gücü de vurgulanmaktadır.

Saçınİncisi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
32
72
18

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 12. suresidir ve Yusuf peygamberin hayatını anlatır. Surenin içerisinde yer alan önemli ayetler arasında şunlar bulunur:

1. "Şüphesiz biz, onu yeryüzünde sağlam bir makama varis kılıp ona ilim verdik." (Yusuf 12/22): Bu ayette Yusuf peygamberin ilim ve hikmetle donatıldığı vurgulanır. Yusuf peygamberin İbrahim ve İshak peygamberlerin soyundan gelmesi ve özel olarak seçilmiş olması, onun ilim sahibi ve hikmetli bir lider olarak görevlendirilmesini sağlar.

2. "Nefsini korumayı becerenlerden ancak bir kadın onun peşinden koştu." (Yusuf 12/23): Yusuf peygamberin güzelliği ve cazibesi, zengin bir kadının ona ilgi duymasına neden olur. Ancak Yusuf peygamber, Allah'a karşı gelmekten kaçınır ve bu kadının tekliflerine direnir. Bu ayet, insanın nefsine karşı koyması ve doğruyu seçmesi gerektiğini vurgular.

3. "Eğer ona ulaşmayacak bir yerden arkasından koşuşursa, yakalanıp iftiraya uğrar ve suçlu bulunur." (Yusuf 12/25): Bu ayette, Yusuf'un iffetini korumak için bir köşeye çekildiği sırada, kadının iftira atmaya çalıştığı anlatılır. Yusuf peygamber, masumiyetini korur ve zulme boyun eğmez. Bu ayet, masumiyetin ve adaletin önemini vurgular.

4. "İki genç arkadaşından birisi su taşıyıcısıydı. Öbürü de kadehçiydi." (Yusuf 12/36): Yusuf peygamber, zindanda bulunan iki genç adamın rüyalarını yorumlar. Birisi su taşıyıcısı, diğeri ise kadehçi olarak görevlidir. Yusuf peygamber, hapis hayatında bile ilim ve hikmetiyle insanlara yardım etmeyi sürdürür.

5. "Nihayet kötü koku sürerken bir gemiye binmişlerdi." (Yusuf 12/41): Yusuf peygamber, hapisten çıkışında bir gemiye binecek ve orada kendisini tanımlayan bir olay yaşayacaktır. Bu olay, Yusuf peygamberin hayatındaki dönüm noktalarından biridir ve onun gelecekteki yönetici olacağının işaretidir.

Yusuf Suresi, birçok ahlaki ve dini değeri içeren hikayesiyle önemli dersler veren bir suredir. İncelenen bu ayetler, Yusuf peygamberin sabrı, adaleti, azimliği ve Allah'a olan güveni gibi önemli karakteristik özelliklerini vurgular.

SanatEseri

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
6
16
3

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 12. suresidir ve Hz. Yusuf'un hayatını anlatmaktadır. Surede yer alan bazı önemli ayetlerin anlamları şunlardır:

1. "Şüphesiz ki biz, insanı doğru bir yol üzerine hidayet ettik. Artık doğru yoldan sapan kimseye de kendi zararına olan sapıklığına yol açarız." (Yusuf, 12/53): Bu ayet, insanların Allah'ın hidayetiyle doğru yolu bulduklarını ve sapıklığa düşmeleri durumunda da kendi zararlarına sapıklığa devam ettiklerini ifade eder.

2. "Şeytan onların hasedinden dolayı ona (Hz. Yusuf'a) vesvese verdi." (Yusuf, 12/5): Bu ayet, Hz. Yusuf'un kardeşleri tarafından kıskanıldığını ve şeytanın da bu kıskançlıktan faydalanarak vesvese verdiğini ifade eder.

3. "Yusuf arkadaşlarına: 'Rüyamda gördüm, bir sıcaklıktan on bir yıldız, Güneş'i ve Ay'ı gördüm, hepsi etrafımda secde ediyordu' dedi." (Yusuf, 12/4): Bu ayet, Hz. Yusuf'un rüyasını anlatması ve bu rüyanın ileride gerçekleşecek olayları haber verdiğini ifade eder.

4. "Rabbi şeklinin en güzeline gelince, beni zindandan çıkardı ve sizi de bedevî ülkelerden getirdi. İşte şu sizin babanızın dedelerinden sonra gelip yerleştirmek istediğiniz mülk. Rabbim dilediğine hikmetini verir, rahmeti de geniş olandır." (Yusuf, 12/100): Bu ayet, Hz. Yusuf'un kardeşlerine hitaben konuşmasıdır. Hz. Yusuf, kardeşlerini affeder ve onlara Allah'ın rahmetini hatırlatır.

Bu ayetler, Yusuf Suresi'nin önemli mesajlarını ve Hz. Yusuf'un hayatında yaşanan olayları anlatmaktadır.

Elifnaz Şimşek

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
52
271
53

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kuran-ı Kerim'in 12. suresidir ve Hz. Yusuf'un hayatını anlatır. Surenin önemli ayetleri arasında aşağıdaki anlamlara sahip olanlar vardır:

1. "Andolsun ki, Yusuf ve kardeşleri hakkında soruyordular." (Yusuf Suresi, 7. Ayet) - Bu ayet, Hz. Yusuf ve kardeşleri hakkında insanların merak ettiği ve sorular sorduğu anlamına gelir. Ayet, Hz. Yusuf'un hikayesinin insanlar üzerindeki etkisini ve ilgi çekiciliğini vurgular.

2. "Rüyada on bir yıldız, güneş ve ay gördüm; bana secde ediyorlardı." (Yusuf Suresi, 4. Ayet) - Bu ayet, Hz. Yusuf'un çocukken gördüğü rüyayı anlatır. Rüyasında on bir yıldız, güneş ve ay görmesi ve bu cisimlere secde edilmesi, Hz. Yusuf'un ileride büyük bir makama sahip olacağı ve yakınlarının kendisine saygı göstereceği anlamına gelir.

3. "Andolsun ki, Yusuf'u kardeşlerine gönderdiğinde: 'Ben sizin en hayırlınızım.' dedi." (Yusuf Suresi, 90. Ayet) - Bu ayet, Hz. Yusuf'un kardeşlerine yaptığı önemli bir açıklamayı ifade eder. Hz. Yusuf, kardeşlerine, kardeşlerinin kendisine yaptıkları kötülüklere rağmen onların en hayırlısı olduğunu söyleyerek onları affeder.

4. "Bir kent halkının kadınları dediler ki: 'Azîz'in karısı, genç köleleri kendisi için baştan çıkarmak istiyor, gerçekten de bizi kendisini seviyorlar." (Yusuf Suresi, 30. Ayet) - Bu ayet, Hz. Yusuf'un azize olan sadakatini ve iffetini gösterir. Hz. Yusuf'un sahip olduğu güzellik ve cazibenin azizenin dikkatini çektiği ve onun tarafından baştan çıkartılmak istendiği anlatılır.

5. "Allah dilediğine rahmetini lütfeder. Zira rahmet sahiplerinin en hayırlısıdır." (Yusuf Suresi, 64. Ayet) - Bu ayet, Allah'ın dilediğine merhamet ettiğini ve merhamet sahibi olduğunu ifade eder. Ayet, Allah'ın rahmetinin en müstesna ve değerli olduğunu vurgular.

Sincap

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
30
334
53

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 12. suresidir ve Yûsuf'un hayatını anlatan bir suredir. Surenin önemli ayetleri ve anlamları şunlardır:

1. Ayet: "Elif, Lam, Ra. Bunlar kendisinden sonra gönderilen kitapların anlamlarıdır. Hikmet sahibi, hakkıyla bilen Allah tarafından indirilmiştir." - Bu ayet, Yusuf Suresi'nin diğer surelerden farklı olduğunu ve Allah tarafından indirildiğini ifade eder.

3. Ayet: "Şüphesiz biz, sana bu Kur'an'ı vahyettik." - Bu ayet, surenin Allah tarafından Hz. Muhammed'e vahiy yoluyla iletildiğini ifade eder.

4. Ayet: "Hani Yusuf babasına demişti ki: 'Babacığım! Gerçekten ben rüyamda on bir yıldızı, güneşi ve ayı gördüm. Onlara secde ediyorlar.' " - Bu ayet, Yusuf'un rüyasını babası Yakub'a anlatmasını ve rüyanın gelecekte ona verilecek makamı simgelemesini anlatır.

12. Ayet: "Ey sevgili kardeşlerim, giriştirilen bu işten dolayı sakın üzülmeyin, cesaretinizi kaybetmeyin. Eğer inançlı iseniz hiç üzülmeyin." - Bu ayet, Yusuf'un kardeşlerine yaşadıkları sıkıntı için teselli verir ve Allah'a güvenmeleri gerektiğini vurgular.

23. Ayet: "Kadın da, Yusuf'a tutkun oldu ve onun yüzünden iftira atarak eşyayı kilitleyip kapıyı kapattı. Çömeliver, dedi. İşte bu güzellik nihayet senin elinde olacaktır." - Bu ayet, Yusuf'un zor durumda kaldığını ve azgın bir kadının iftirası nedeniyle hapse atıldığını anlatır.

53. Ayet: "Ben tevbe ederek Allah'a yöneldim. Şüphesiz O, çok tevbeleri kabul edendir, çok merhamet edendir." - Bu ayet, Yusuf'un zulme uğramasına rağmen tevbe edip Allah'a sığındığını ve Allah'ın tevbeleri kabul eden ve merhametli olduğunu ifade eder.

100. Ayet: "Babalarının yüzünü iz sürerek dönüp geleceklerini kesin bir biçimde biliyorlar." - Bu ayet, Yusuf'un kardeşlerinin yaptıklarının sonuçlarından kaçamayacaklarını anlatır.

Bu ayetler, Yusuf Suresi'nde yer alan önemli olayları, kıssaları ve mesajları içerir. Surenin tamamı, Yusuf'un hayatındaki zorluklar, sabır, güven ve Allah'a teslimiyet konularını işler.

Şirin

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
25
326
48

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi'nde geçen önemli ayetler şunlardır:

1. "Rüyalarda anlattığınızı bana getirin, eğer rüyaları yorumlamada ustadır iseniz." (Yusuf 12/36)

Bu ayet, Yusuf'un kardeşlerinin davranışlarının ne kadar yanlış olduğunu vurgulamaktadır. Kardeşler, Yusuf'un rüyasını kıskanmış ve onu sıkıntıya sokmak için planlar yapmışlardır. Bu ayette Yusuf, kardeşlerinin rüyalarını yorumlaması için onlara meydan okur ve gerçekten Allah'ın verdiği bir yeteneği olduğunu kanıtlamaktadır.

2. "Katıldılar ve onu önce kuyuya attılar. Biz de ona kendisine vahyettiğimizi bildirenlerden olduk." (Yusuf 12/15)

Bu ayet, Yusuf'un görevini ve Allah'ın ona vahiy gönderdiğini vurgulamaktadır. Yusuf'un kardeşleri, onu kıskandıkları için bir kuyuya atmışlardır. Ancak Allah, bu durumu Yusuf'a bildirerek onun görevini yerine getirmesi için bir fırsat vermiştir.

3. "Ondan sonra bir de (kadın) onların her biri mana almak isteyen cariyesiyle beraber oturmuşlardı." (Yusuf 12/23)

Bu ayet, Yusuf'un zindanda iken trajik bir olayla karşılaştığını anlatır. Yusuf, kendisine dayanan bir kadının iftirası sonucunda zindana atılmıştır. Bu ayette, Yusuf'un masumiyeti ve olayın gerçeklerinin ortaya çıkması vurgulanır.

4. "Andolsun ki o bir imtihandı ancak çoğu ona aldanmaz." (Yusuf 12/52)

Bu ayet, Yusuf'un Mısır'da yaşadığı zorlu sürecin bir imtihan olduğunu ve çoğunluğunun bu imtihanı geçemediğini anlatır. Yusuf, birçok zorlukla karşı karşıya kalmış ancak sabrederek imtihanı başarıyla atlatmayı başarmıştır.

5. "Benden önceki o iki kişinin rüyalarını bana anlatınız. Eğer rüyaları yorumlama hususunda bir bilginiz varsa." (Yusuf 12/41)

Bu ayet, Yusuf'un zindanda iken iki tutsakla karşılaşması ve onların rüyalarını yorumlama yeteneğini kullanmasını vurgulamaktadır. Yusuf, kendisine tanrısal bir bilgi verildiği için bu rüyaları yorumlama yeteneğine sahiptir ve bu yeteneği kullanarak diğer tutsakların rüyalarını yorumlamaktadır.

FierceCombatant

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
13
70
13

İtibar Puanı:

Yusuf Suresi, Kuran-ı Kerim'in 12. suresidir ve Hz. Yusuf'un hayatını anlatır. Surenin önemli ayetleri ve anlamları şunlardır:

1. "Andolsun, biz bu Kur'an'da en güzel bir kıssayı anlattık ki, hepsi gerçekten bir ders ve ibret alıp düşünsünler diye." (Yusuf Suresi, 12:3)

Bu ayet, Yusuf Suresi'nin kısasını gerçek ve öğretici bir hikaye olarak sunduğunu vurgular. Hayat hikayesi, okuyanlara dersler ve ibretler sunmayı amaçlar.

2. "Sadakallahü'l-Azim." (Yusuf Suresi, 12:111)

Bu ifade "Allah, en yüce ve en büyük olanıdır." anlamına gelir. Ayette, anlatılan olayların gerçek olduğunu ve Allah'ın hikmetinin bu olaylarda tecelli ettiğini vurgular.

3. "İşte bunlardan özlediği kadını geçerek evine gitti de orada bir genç buldu. Muhakkak ocela ve ahirette kendiliğine yapacağı bir hedeften dolayı ona kapısını kapamış. Eğer Rabbinin âyetlerinden sabreden olmasaydı, mutlaka onu haksızlıkla düşkün bulunup zindana atardık." (Yusuf Suresi, 12:26-27)

Bu ayet, Yusuf'un iffeti ve sabrı konusunda önemli bir olayı anlatır. Yusuf, zulmetmek isteyen kadının teklifini reddeder ve olay sonucunda zindana atılır. Ayet, nefsin arzularına karşı durmanın ve Allah'ın izniyle sabretmenin önemini vurgular.

4. "Ey zindan arkadaşları, sizin düşünen, akıllı olduğunuzu gördüm; ama ben sizin yanınıza elimi uzatmaktan Allah'a sığınırım." (Yusuf Suresi, 12:36)

Yusuf, zindana atıldığında bu ayetle zindan arkadaşlarına hitap eder. Yusuf, onlara Allah'a sığınmanın önemini anlatır ve yardım isteyerek Allah'tan yardım diler. Bu ayet, Allah'a sığınmanın ve O'na olan güvenin önemini vurgular.

Yusuf Suresi'nin diğer ayetleri de Hz. Yusuf'un hayatından önemli olayları ve yaşadığı deneyimleri anlatır. Bu sure, sabır, sadakat, Allah'ın lütfu, iffet, doğruluk gibi değerleri vurgular ve bu değerlerin önemini aktarır.

Geri
Üst Alt