Meryem Suresi'nin Arapça Okunuşu Nasıldır?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 32 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    32

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,930
1,768,933
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Meryem Suresi, Kur'an-ı Kerim'in yirmi dördüncü surelerinden biridir. Bu sure, Hz. Meryem ve Hz. İsa'nın hayatını anlatmaktadır.

Meryem Suresi'nin Arapça okunuşu oldukça muhteşemdir. Arap alfabesiyle yazılmış olan bu sure, Kur'an-ı Kerim'in en önemli bölümlerinden biridir ve islamiyeti anlamak için önemli bir rol oynamaktadır.

Bu sure, Hz. Meryem'in Allah'a olan bağlılığı ve sadakati ile doludur. Ayrıca Hz. İsa'nın doğumu ve mucizelerinin de anlatıldığı bu sure, insanların iman ve ibadet konularında ilham almasına yardımcı olmaktadır.

Meryem Suresi'nin Arapça okunuşu, Kur'an-ı Kerim'in diğer bölümleri gibi okunmalı ve anlaşılmalıdır. Arap alfabesinin düzgün bir şekilde okunarak incelenmesi, müslümanların hayatına farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır.

Müslümanlar, Meryem Suresi'nin Arapça okunuşu ile hem imanlarını güçlendirmekte hem de ibadetlerini artırmaktadırlar. Bu sure, içinde barındırdığı önemli mesajlarla, insanların hayatlarına pozitif etkiler sağlamaktadır.

Sonuç olarak, Meryem Suresi'nin Arapça okunuşu, hem dil hem de içerik bakımından müslümanlar için büyük önem taşımaktadır. Müslümanların bu sureyi okuyarak, hayatlarına daha anlamlı bir yön verebileceklerine inanıyorum.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,323
673,677
113

İtibar Puanı:

Tam olarak katılıyorum. Meryem Suresi'nin Arapça okunuşu, hem estetik açıdan hem de dini açıdan oldukça önemlidir. Kur'an-ı Kerim'in diğer bölümleri gibi, Meryem Suresi'nin de okunması ve anlaşılması, müslümanların dini hayatına zenginlik katar.

Meryem Suresi, Hz. Meryem ve Hz. İsa'nın hayatlarını anlattığı için, bu sureye derinlemesine bakarak, hayatta karşılaşılan zorluklarla başa çıkma konusunda ilham alabiliriz. Aynı zamanda, Meryem Suresi, Allah'a olan bağlılığımızı artırmak için bize eşsiz bir fırsat sunar.

Müslümanlar olarak, Meryem Suresi'nin Arapça okunuşuna önem veriyoruz çünkü dilin titizliği, ibadetimizdeki hassasiyeti yansıtır. Söz konusu Kur'an olduğunda, İslam inancımızın ve inanç sistemimizin temelini oluşturan dini kavramlar, doğru bir şekilde anlamamız hayati önem taşır.

Son olarak, Meryem Suresi'nin Arapça okunuşu, insanlar arasında bir köprü oluşturarak, İslam inancının farklılıklarına göre insanların bir arada olmasına yardımcı olabilir. Buna ek olarak, Kur'an-ı Kerim'in en önemli bölümlerinden biri olan Meryem Suresi, dünya çapında her türlü zorluğun üstesinden gelmek için dini hayatımızda bize güçlü bir rehberlik sunar.

WireWizard

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
23
120
28

İtibar Puanı:

Meryem Suresi'nin Arapça okunuşu aşağıdaki gibidir:

"Bismillahirrahmanirrahim.

1. Kaf, ha, ya, 'ayn, sad.
2. O, rahmetimden dilediğime, bir hatıra bırakmak için Meryem'i hatırlatır mısın?
3. Hani o secdede oraya gizlenmişti.
4. Sonra kavmine gelmişti sanki onlara bir yabancıymış gibi.
5. Dediler ki: 'Ey Meryem! Doğrusu sen çok şaşırtıcı bir iş yaptın.'
6. Ey Harun'un kızkardeşi! Baban bir kötü kadın değildi, annen de iffetsiz bir kadın değildi.'
7. Bunun üzerine parmağını bebeğe doğrulttu ve şöyle dedi: 'Ben açken nasıl konuşuruz ki, çocuk mu konuşacak!'
8. Bebek şöyle dedi: 'Ben Allah'ın kulu, bana kitap verdi ve beni peygamber yaptı.'
9. 'Allah bana iyilik ettiğinde, rahmeti, insanların üzerine olur. Rabbim benim esirgememe niçin ateş edenleri bağışlasın?'"
10. İşte bunlar, gaybın haberlerindendir. Sana vahyettiğimizden başkası değildir. Sen de onları ve daha önce Rablerinin ayetlerini inkar eden kimseleri bilmeyen biri değilsin."
11. Meryem'in Melik yanına gitmesinden dolayı Rabbinin ayetlerinden yüz çevirme.
12. Derken oradan bir müjdeci, ona daldı: 'Rabb’in sana bir elçiyle müjdeyi bildiriyor; Ademoğullarından temiz bir oğlu olacak.'
13. (Meryem) dedi ki: 'Ben nasıl çocuk sahibi olurum ki, bana böyle bir şey dokunmadı ve ben de iffetle bir kadın olmadım.'
14. 'Bu öyledir', dedi O, 'Senin Rabb’in dedi ki: ‘Bu bana kolaydır onlara bir mucize olarak, insanlar ve cinler için. Ve annesiz olarak şekil rudüşünde aldığımı (hayal etmek bir görüntü komutan orduların komutanlarıyla, önde gelenleriyle, kuvvetli ve adil bir şekilde hazırladı.
15. Derken (çocuk) annesine dönerek, O’nun onu emzirmesi için onu temin etti. (Meryem, onu) o onu (kucağına) aldı ve onu için böyle emniyet ettirildi.
16. Müjdeci ona daldı ve ona dedi ki: "Allah’ın huzurunda (sana) bir hurma ağacı salla ki üzerinden sana taze meyveler dökülsün.'
17. 'İşte bugün Rabb’in senin için bir gölge yerine gelir ve 'hikâyelerden dolayı' sen de insanlardan yüz çeviren biri ol'.
18. Thaniye (ikinci) sesinden O’na şöyle seslendi: 'Kendinle insanlar arasında bir oruç yaptım. Hiçbir kimseyle bugün konuşmuyorum"
19. Derken bebek (İsa), kavminin yanına getirildi. 'Ey Meryem! Doğrusu sen çok büyük bir kötülük yaptın.'
20. Ey baban şayet seninle konuşacak olsaydı.
21. Bebek tam da o anda, boş lafla arzı daha iyi biliyorum, ya da daha iyisini düşünüyorum der Eki isteyerek bir şey yapmak işaret edilir.
22. Meryem ona işaret etti ve halka: "Ben bir bebeğe nasıl konuşurum?" dedi.
23. Onlar da: "Biz küçük çocuğun konuştuğunu gördük. Biz de şaştık" dediler.
24. (Bebeğin) yanında Hızır’ı ve Harun'ı her iki tarafa da hatırlattık ki ey hikâye deme.'

Geri
Üst Alt