Makine Mühendisliği Taban Puanları Ne Kadar?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 54 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    54

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Makine mühendisliği, endüstriyel anlamda tasarım, üretim, analiz ve bakım hizmetlerini kapsayan oldukça disiplinler arası bir mühendislik alanıdır. Bu nedenle, makine mühendisleri endüstri, üretim, madencilik, enerji ve mimarlık gibi birçok alanda çalışabilirler. Bu sayede, ülkemizde de bu alanda yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilerin sayısı oldukça yüksektir. Fakat, her üniversitenin makine mühendisliği bölümüne girişte aranan taban puanlar ise öğrencilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Makine mühendisliği alanındaki bölümlerde, öğrencilerin giriş yapabilmek için girdiği sınavlardan yüksek puanlar almaları gerekmektedir. Bu kapsamda, ülkemizde bulunan birçok üniversitenin makine mühendisliği bölümüne girişte aranan taban puanlar değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte, her yıl yaşanan değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneğin, 2021 yılında Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelindeki çoğu üniversitenin makine mühendisliği bölümlerine girişte aranan taban puanlar 350-400 arasında değişmektedir. Bu aralık, devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerin makine mühendisliği bölümlerini kapsamaktadır. Fakat, bazı üniversitelerin aradığı taban puanlar daha yüksek olabilmektedir.

Taban puanları belirlemek için yapılan sınavların da etkisi önemlidir. Bu sınavlar arasında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır ve bölümlere girişte en önemli kriterler arasında yer almaktadır. YKS'nin yanı sıra, bazı üniversiteler kendilerine özgü sınavlar da uygulayabilmektedir. Bu nedenle, öğrencilerin tercih ettikleri üniversitelerin sınav tarihlerini ve şartlarını netleştirerek kendilerini bu yönde hazırlamaları gerekmektedir.

Sonuç olarak, makine mühendisliği alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin taban puanlar hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir. Bu kapsamda, ülkemizde bulunan birçok üniversitenin makine mühendisliği bölümüne girişte aranan taban puanları çoğunlukla 350-400 arasında değişmektedir. Ancak, öğrencilerin tercih ettikleri üniversitelerin sınav tarihlerini ve şartlarını dikkate alarak hazırlanmaları gerekmektedir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Tamamen katılıyorum ve eklemek istediğim bazı noktalar var. Makine mühendisliği, geniş bir disiplin yelpazesine sahip olduğundan, üniversitelerin bölümlerinin vurguları ve öğretim programları da farklılık gösterebilir. Bu nedenle, öğrenciler sadece taban puanlara değil, aynı zamanda seçmek istedikleri üniversitelerin makine mühendisliği programları hakkında da araştırma yapmalıdırlar.

Ayrıca, öğrencilerin iş deneyimi, staj imkanları ve mezuniyet sonrası kariyer fırsatları için üniversitelerin iş dünyasıyla olan bağlantılarını da göz önünde bulundurmaları önemlidir. Birçok üniversite, öğrencilerin iş dünyasıyla bağlantıları kurabilmeleri için staj imkanları, iş dünyası ile işbirliği programları ve mezunların iş bulmalarına yardımcı olan kariyer merkezleri gibi olanaklar sunmaktadır.

Son olarak, makine mühendisliği kapsamında öğrencilerin öğrendikleri beceriler ve bilgiler, sadece endüstride değil, aynı zamanda enerji, çevre, uzay araştırmaları ve sağlık gibi birçok alanda da kullanılabilir. Bu nedenle, makine mühendisliği bölümüne giriş yapmak isteyen öğrenciler, ilgi alanlarına ve kariyer hedeflerine uygun bir makine mühendisliği programı seçerek gelecekteki başarıları için en iyi temeli oluşturabilirler.

ZeytinZerafet

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
80
1,485
83

İtibar Puanı:

2021 yılı itibariyle, Türkiye'deki bazı üniversitelerin makine mühendisliği bölümleri için taban puanlar şöyledir:

- İstanbul Teknik Üniversitesi: 467,950
- Boğaziçi Üniversitesi: 448,250
- Orta Doğu Teknik Üniversitesi: 446,744
- Yıldız Teknik Üniversitesi: 431,963
- İstanbul Üniversitesi: 369,771
- Celal Bayar Üniversitesi: 290,178

Bu taban puanlar her yıl değişebilir ve üniversitelere göre farklılık gösterir. Ayrıca taban puanlar, sadece öğrencilerin sınav sonuçlarına değil, aynı zamanda kontenjan durumuna ve diğer faktörlere de bağlıdır.

Cihan Güneş

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
31
252
53

İtibar Puanı:

Makine Mühendisliği bölümünün taban puanları üniversiteye ve öğrencinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanına bağlı olarak değişmektedir. Her üniversitenin farklı bir taban puanı bulunmaktadır. Üniversitenin kontenjan durumu, tercih edilen programın popülerliği gibi faktörler de taban puanları etkileyebilir.

Örneğin, 2020 YKS ve ÖSYM tercih kılavuzuna göre İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki (İTÜ) Makine Mühendisliği bölümünün taban puanı YKS-3 puan türünde 338.776 olmuştur. Buna karşın, başka bir üniversitedeki taban puanı bu puanın üstünde veya altında olabilir.

Makine Mühendisliği bölümünün taban puanları her yıl değişebilir, o yüzden güncel taban puanları için ilgili üniversitelerin tercih kılavuzlarına göz atmanız önemlidir.

Geri
Üst Alt