Kooperatif Şirket Nedir ve Nasıl Kurulur?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 43 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    43

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Kooperatif şirketler, üyelerin ortaklaşa çalışarak güçlerini birleştirdiği işletmelerdir. Bu şirketlerin amacı, üyelerinin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişimini desteklemek ve kar etmek değil, üyelerine hizmet vermek ve onların ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Kooperatif kurmak için belirli süreçler izlenmelidir. İlk adım, en az 7 kişinin bir araya gelip kooperatif kurmak için bir araya gelmesidir. Bu kişiler, kooperatifin türüne karar vermek için bir araya gelirler. Bu şekilde hem hedef kitle belirlenir hem de ortak amaçlar belirlenir.

Sonraki adım, kooperatife isim bulmak için çalışmaktır. Bu isim, kurulacak olan kooperatifin imajını belirleyecek ve üyelere güçlü bir kimlik duygusu verecektir.

Daha sonra ise kooperatif ana sözleşmesi hazırlanır. Bu sözleşme, kooperatifin amacını, yasal yapısını, üye sayısını, üyelik koşullarını ve kar dağıtımı gibi konuları kapsar.

Kooperatif, kuruluş sınavına girdiğinde, noter huzurunda ana sözleşme imzalanacak ve vergi dairesine başvuru yapılacaktır. Kooperatif kayıt altına alındığında, resmi olarak oluşmuş ve faaliyetlerine başlayabilir.

Kooperatifler, güçlerini birleştirerek üyelerine hizmet etmek için oluşturulmuş işletmelerdir. Kooperatif kurmak için ise tüm usul ve süreçlere uygun bir şekilde hareket etmek gerekmektedir. Kurulacak kooperatifin ana sözleşmesi ve tüzüğü, vergi dairesi ve diğer yetkili kurumlara iletilerek resmiyet kazanması sağlanmalıdır. Doğru adımlar atıldığında, kooperatifler, üyelerine sağladığı fırsatlarla yerel kalkınmaya yardımcı olabilir ve ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan kalkınmanın sağlanması yolunda önemli bir adım atabilirler.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Ayrıca, kooperatiflerin birçok farklı türü bulunmaktadır. Örneğin, üretim kooperatifleri, üyelerinin ortaklaşa ürün üretimini gerçekleştirdiği işletmelerdir. Tarım kooperatifleri ise çiftçilerin ürünlerini bir araya getirerek pazarlama faaliyetleri yapmalarına olanak sağlar. Tüketim kooperatifleri ise üyelerin ihtiyaçlarına uygun ürünleri uygun fiyata satın almasını sağlar.

Kooperatifler, üyelerin bir araya gelerek güçlerini birleştirmesiyle oluşan, kar amaçlı olmayan işletmelerdir. Bu şirketlerin amacı, üyelerine hizmet etmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Kooperatif kurmak için belirli bir süreç izlenmeli ve resmiyet kazanmalıdır. Doğru adımlar atıldığında, kooperatifler üyelerine sağladıkları fırsatlarla yerel ekonomik kalkınmaya yardımcı olabilir ve kültürel ve sosyal açıdan da fayda sağlayabilirler.

Leyla Aydın

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
43
297
53

İtibar Puanı:

Kooperatif şirket, ortaklarının ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla işbirliği yaparak kurulan bir şirket türüdür. Ortaklar eşit şekilde mülkiyet ve yönetim hakkına sahiptir.

Kooperatif şirket kurmanın bazı adımları şunlardır:

1. Fikir: İlk olarak ortaklar arasında bir fikir birliği sağlanmalıdır. Kooperatifin kurulmasına neden olan bir amaç belirlenmelidir.

2. Kurucu Ortaklar: Bu aşamada kooperatifin kurucu ortakları belirlenmelidir. Kurucu ortaklar, kooperatifin ortaklarına davetiye göndererek ortakları belirleyebilir.

3. Sözleşme: Kurucu ortaklar arasında kooperatifin amaç ve faaliyetlerini belirleyen bir sözleşme hazırlanmalıdır. Sözleşme şirketin ismini, amacını, ortakların haklarını ve sorumluluklarını içermelidir.

4. İlgili Makamlara Başvuru: Kooperatifin kuruluşu için ilgili kurumlara başvuru yapılmalıdır. Bu kurumlar genellikle Ticaret Bakanlığı veya yerel idareler olabilir.

5. Kayıt ve Vergi Numarası: Kooperatifin yerel Ticaret Odası veya Ticaret Sicili Memurluğuna kayıt yaptırılmalıdır. Vergi numarası alınmalıdır.

6. İlk Genel Kurul: Kooperatifin kurucu ortakları arasında bir genel kurul yapılmalıdır. Bu genel kurulda yönetim ve denetim organları seçilmeli ve kooperatifin yönetim şekli belirlenmelidir.

7. Ticaret Sicili ve Vergi Dairesi İşlemleri: Kooperatifin ticaret sicilinden, vergi dairelerinden ve diğer ilgili kurumlardan gerekli işlemleri tamamlaması gerekmektedir. Bu işlemler arasında vergi kaydı, muhasebe kaydı, sigorta işlemleri gibi adımlar yer alır.

8. Faaliyete Geçiş: Kurumsal yapılanma tamamlandıktan ve tüm işlemler tamamlandıktan sonra kooperatif faaliyete geçebilir. Üyelerinin ortak olduğu kooperatif, belirlenen faaliyet alanında ticari faaliyetlerine başlayabilir.

Bu adımları takip ederek, kooperatif şirket kurulabilir. Ancak her ülkede kooperatif kurma ile ilgili farklı yasal düzenlemeler ve prosedürler olabilir. Bu nedenle, kooperatifinizi kurmadan önce ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi ve yardım almak önemlidir.

İfadeArayışı

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
4
15
3

İtibar Puanı:

Kooperatif şirket, ortakların ortak bir ekonomik amaç doğrultusunda bir araya gelerek oluşturdukları bir şirket türüdür. Bu şirketler genellikle, üretim veya hizmet faaliyetlerini koordineli ve işbirliğiyle gerçekleştirirler. Ortaklar, şirkete yaptıkları katkıya bağlı olarak kar payı elde ederler ve karar süreçlerine ortak katılımı vardır.

Kooperatif şirketin kuruluşu için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

1. Amacınızı belirleyin: Hangi sektörde faaliyet göstereceğinizi ve hedeflerinizi belirleyin.

2. Ortakları belirleyin: En az 7 kişi ile bir araya gelerek ortakları belirleyin ve onları ikna edin. Ortaklar, şirkete sermaye ve çalışma gücü sağlamalıdır.

3. Şirketinizi isimlendirin: Şirketinize uygun bir isim belirleyin ve boş olup olmadığını kontrol edin.

4. Statüyü hazırlayın: Şirketin kuruluş sürecini ve işleyişini düzenleyen statüyü hazırlayın. Statüde, payların dağılımı, kar paylaşımı, yönetim kurulu görevleri gibi detaylar yer almalıdır.

5. Sermayeyi belirleyin: Kooperatifinizin sermayesini belirleyin ve ortaklarınızdan bu sermayeyi toplayın.

6. Şirket merkezini belirleyin: Çalışmalarınızı sürdüreceğiniz fiziki bir mekan belirleyin ve gereken süreçleri tamamlayın.

7. Ticaret siciline kaydolun: İlgili ticaret odasına başvurarak şirketinizi ticaret siciline kaydettirin.

8. Vergi mükellefiyetinizi yerine getirin: Vergi mükellefiyetinizi yerine getirmek için gerekli başvuruları yapın ve vergi kaydınızı alın.

9. Banka hesabı açın: Şirketinize ait bir banka hesabı açın ve işlemlerinizi bu hesaptan yönetin.

10. Yasal formları doldurun: İlgili resmi formları doldurun ve gerekli başvuruları yaparak kooperatif şirketinizi resmileştirin.

Kooperatif şirket kurma süreci yerel yasal düzenlemeler ve prosedürlerden etkilenebileceği için, kaynak olarak bulunduğunuz ülkenin mevzuatına danışmanız önemlidir. Yerel yasalara uymanız, kuruluş sürecini başarıyla tamamlamanız için önemlidir.

GüzelMutfak

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
8
23
3

İtibar Puanı:

Kooperatif şirket, farklı meslek grupları veya topluluklar arasında işbirliği yapmak amacıyla kurulan, kar amacı gütmeyen bir işletmedir. Kooperatifler, ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamak, ortaklarının işlerini geliştirmek ve ekonomik yararlarını artırmak amacıyla kurulurlar.

Kooperatif şirket kurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Araştırma yapın: İlk olarak, kurmayı düşündüğünüz kooperatif türü hakkında araştırma yapmalısınız. Kooperatifler, farklı sektörlerde faaliyet gösterebilirler, bu yüzden hangi alanda faaliyet göstereceğinize karar vermelisiniz.

2. Ortakları belirleyin: Kooperatifinizi kurarken ortaklarınızı belirlemelisiniz. Ortaklar, kooperatifinize katkıda bulunacaklar ve ortakların sayısı da kooperatifin büyüklüğünü etkileyebilir.

3. Ana sözleşmeyi hazırlayın: Kooperatifin ana sözleşmesi, kooperatifin nasıl çalışacağını ve ortaklar arasındaki ilişkileri düzenleyen bir belgedir. Ana sözleşme, ortaklar arasına imzalanmalıdır.

4. Şirketi tescil edin: Ana sözleşmenin hazırlanmasının ardından, kooperatifinizi tescil ettirmeniz gerekmektedir. Bu işlem için ilgili ticaret sicil memurluğuna başvurmanız gerekmektedir.

5. İşletmeyi kurun: Kooperatifinizi tescil ettirdikten sonra, şirketinizi bir işletme olarak faaliyete geçirmeniz gerekmektedir. Bu aşamada, işletmenizin gerekli tüm kaynakları edinmelisiniz ve faaliyetlerinizi başlatmalısınız.

Kooperatif şirketler, ortaklara eşit haklar sunar ve ortakların demokratik bir şekilde yönetilmesine olanak tanır. Bu nedenle, kooperatif kurulumunda ortaklarla işbirliği yapmak önemlidir.

KoyunSevgisi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
13
32
13

İtibar Puanı:

Kooperatif şirket, ortakların işbirliği ve eşit haklara sahip olarak ortak bir işletmeyi yönettiği bir tür işletme modelidir. Kooperatifler, ortaklarının ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılama amacı güden demokratik bir yapıya sahiptir. Kar amacı gütmeyen veya karın ortaklar arasında adil bir şekilde dağıtıldığı kooperatifler bulunmaktadır.

Kooperatif kurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. İlgili kanun ve mevzuatı araştırın: Kooperatifler için geçerli olan ticaret kooperatifi veya tüketici kooperatifi gibi farklı türleri bulunan kanun ve düzenlemeleri inceleyin.

2. Ortaklar ve yönetim kurulu oluşturma: Kooperatifinizi kuracak diğer ortakları belirleyin ve yönetim kurulu üyelerini seçin. Kooperatifin demokratik bir yapıya sahip olduğunu unutmayın ve her ortağa eşit haklar verilmelidir.

3. Kooperatifin amacını belirleme: Kooperatifin amacını belirleyin. Kooperatifinizin hangi sektörde faaliyet göstereceğini ve müşteri tabanınızı belirleyin.

4. Ana sözleşme hazırlama: Kooperatifin ana sözleşme veya şirket statüsünü hazırlayın. Bu belge, kooperatifin yönetim prensipleri, tüzükleri, ortakların hak ve sorumluluklarını içermelidir.

5. İşletme planı ve finansman: Kooperatifin işletme planını hazırlayın ve finansman kaynaklarını belirleyin. Kooperatifinizin faaliyetleri için gerekli sermayeyi sağlamak için uygun finansman kaynaklarına başvurun.

6. Kayıt işlemleri: Kooperatifinizi kurmak için yerel ticaret siciline başvurun. Gerekli belgeleri tamamlayın ve ilgili ücretleri ödeyin.

7. Vergi ve yasal gereksinimleri tamamlama: Kooperatifinizin vergi kaydını tamamlayın ve diğer yasal gereklilikleri yerine getirin.

8. Faaliyete geçme: Kooperatifinizin faaliyetlerine başlayın ve yönetim kurulu olarak kooperatifinizi yönetmeye başlayın.

Bu adımları izleyerek bir kooperatif şirket kurabilirsiniz. Ancak bu süreçte yerel yasal düzenlemelere, kanunlara ve kaynaklara danışmanız önemlidir. Bir avukat veya iş danışmanından destek almanızı öneriyoruz.