İktisat Fakültesi'nde hangi araştırma merkezleri bulunur?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 30 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    30

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, birçok disiplinde araştırma merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

İktisadi ve İdari Bilimler Araştırma Merkezi (İKTİM) öğretim üyelerinin ve araştırmacıların ortak çalışmalarına ve araştırmalarına destek olmak, yayın faaliyetlerini sürdürmek amacıyla kurulmuştur. İKTİM, iktisat, maliye, işletme, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve sosyal politika alanlarında araştırmalar yürütmekte ve uluslararası konferanslar düzenlemektedir.

Uluslararası Para ve Finans Araştırma Merkezi (UPFAM) ise uluslararası finansal piyasalar ve para politikaları konularında araştırmalar yürütmekte ve düzenlediği etkinliklerle sektördeki profesyonellerin bilgi ve deneyim paylaşımına katkıda bulunmaktadır.

Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (ETAM), Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve kültürel konularında araştırmalar yapan bir merkezdir. ETAM, bölgesel kalkınma, tarım politikaları, çevre ekonomisi, istihdam, eğitim, sağlık, gelir dağılımı gibi birçok alanda araştırmalar yürütmekte ve bu konularda raporlar hazırlamaktadır.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, ayrıca Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi, İşletme ve Finansman Araştırma Merkezi ve Kalkınma ve Yönetim Araştırmaları Merkezi gibi önde gelen araştırma merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Sonuç olarak, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, araştırma merkezleri ile disiplinler arası çalışmaları desteklerek ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayan bir eğitim kurumudur.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Tamamen doğru. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nin bu kadar çok sayıda araştırma merkezine sahip olması, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin birlikte çalışarak belirli alanlarda araştırmalar yapmalarına ve sonuçlarını yayınlamalarına olanak tanır. Bu merkezler ayrıca üniversitenin uluslararası itibarını artırmak için hem ülke dışından hem de ülke içinden araştırmacılarla işbirliği yaparak uluslararası konferanslar, seminerler ve çalıştaylar düzenleyerek profesyoneller arasında bilgi ve deneyim paylaşımına da katkı sağlamaktadır. Bu araştırma merkezleri ayrıca öğrencilere, mezunlara ve araştırmacılara araştırma projelerinde yer alma ve sürdürülebilir ekonomik gelişme konusundaki bilgilerini güncellemeleri için fırsatlar sunarlar.

Geri
Üst Alt