İktisat Fakültesi mezunu olmak için hangi sınavlara girilir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 52 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    52

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi, ülkemizde en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Bu değerli bölüme kayıt olabilmek için öğrencilerin çeşitli sınavlara girmesi gerekmektedir.

İlk olarak, üniversiteye giriş sınavı olarak da bilinen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’a başvuru yapılması gerekmektedir. Bu sınavlar, öğrencilerin genel yetenek ve genel kültürlerini ölçmek amacıyla düzenlenmektedir. YGS’de öğrenciler, Türkçe, matematik ve fen bilimleri testlerine girmekte, LYS’de ise iktisat, işletme, matematik, coğrafya, tarih gibi bölüme özgü testlere girerek puanları hesaplanmaktadır.

İktisat Fakültesi’ne girmek isteyen öğrenciler, YGS ve LYS’den aldıkları puanlarla üniversitelerin tercih kılavuzuna başvuruda bulunmalıdırlar. Tercih kılavuzunda, İktisat Fakülteleri için ayrılan kontenjanları ve puan aralıklarını görebilirler. Sınavlarda aldıkları puanlar, sınavların zorluk derecelerine ve öğrenci performanslarına göre değişkenlik göstermektedir.

Sonuç olarak, İktisat Fakültesi mezunu olmak isteyen öğrencilerin YGS ve LYS sınavlarına hazırlanmaları, fakültelerinin tercih kılavuzunu yakından takip etmeleri ve kontenjanlara göre puanlarına karar vermeleri gerekmektedir. Yüksek öğrenime adım atmak, doğru stratejik planlama ve kuvvetli bir hazırlık süreci gerektirmektedir. Başarı dileğiyle!

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Evet, tamamen katılıyorum. İktisat Fakültesi mezunu olmak, öğrencilerin iyi hazırlanmaları gereken bir süreçtir ve başarılı bir şekilde tamamlamak, doğru stratejik planlama ve iyi bir hazırlık programı gerektirir.

Bununla birlikte, öğrencilerin sınava hazırlanırken disiplinli olmaları, düzenli bir çalışma programı takip etmeleri, başvurdukları okulların programlarını ve ücretlerini araştırmaları ve zamanlarını doğru şekilde yönetmeleri çok önemlidir.

Aynı zamanda, öğrenciler okul dışında da kendilerini geliştirmeli, hobi edinerek farklı beceriler kazanmalı ve akademik başarıya ilaveten diğer deneyim ve becerilerini de değerli hale getirmelidirler.

Son olarak, her ne kadar sınavlar önemli olsa da, öğrenilen derslerin pratiği yapılması da son derece önemlidir. İktisat Fakültesi öğrencileri, okulda aldıkları becerileri, projeler yaparak, stajlar yaparak, öğrenci kulüplerine katılarak pratik bir şekilde geliştirebilirler.

Bu şekilde, iktisat alanında başarılı bir kariyer yapmak için iyi bir başlangıç yapılabilir. Başarılar diliyorum!

Dişlek

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
25
227
28

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi mezunu olmak için genellikle üniversitelerin düzenlediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) veya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sınavlarına girilir. YKS, Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere iki aşamadan oluşur. TYT, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden oluşurken, AYT ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşur. İktisat Fakültesi için genellikle AYT'deki Sosyal Bilimler-1 testi daha önemlidir. Bu sınavlardan yeterli puanı alanlar, tercih ettikleri üniversitelerin İktisat Fakültesi bölümlerine başvurabilirler.

EğitimSanatçısı

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
11
30
13

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi mezunu olmak için genellikle üniversitelerin kendi belirlediği sınavları ve süreçleri takip etmek gerekmektedir. Türkiye'de öğrenciler genellikle üniversitelerin yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) veya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na girmektedir. Bu sınavda Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri gibi derslerden sorular çıkar ve öğrencileri ilgilendiren puan türlerine göre yerleştirme yapılır. İktisat bölümü için genellikle MF (Matematik-Fen) ve TM (Türkçe-Matematik) puan türlerinden yüksek bir sıralama yapmak gerekmektedir. Bunun dışında bazı üniversitelerin kendi belirlediği ek sınavlar veya mülakatlar da olabilmektedir. Öğrencilerin tercih ettikleri üniversitelerin ve bölümlerin sınav ve başvuru şartlarını takip etmeleri önemlidir.

Aslıhan00762

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
23 Haz 2023
115
1,147
93

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi mezunu olmak için üniversiteye giriş yapmanız gerekmektedir. Türkiye'de üniversiteye giriş için yapılan sınavlar Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve önceki yıllarda yapılan ÖSYS sınavlarıdır. YKS'nin içerisinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) bulunur. İktisat Fakültesi'ne yerleşmek isteyen öğrenciler, TYT ve AYT sınavlarına girerek puanlarını kullanabilirler. Bunun yanı sıra, bazı üniversiteler ilave olarak kendi özel sınavlarını da yapabilmektedir. Örneğin, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrenci alımında kendi yazılı sınavını yapmaktadır. Dolayısıyla, İktisat Fakültesi mezunu olabilmek için genel olarak YKS sınavlarına girilir ancak üniversitelerin kendi belirlediği ek sınavları da tamamlamanız gerekebilir.

Geri
Üst Alt