İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde hangi araştırma alanları bulunur?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 42 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    42

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, ülkemizin en önemli ve temel fakültelerinden biridir. Bu fakültede öğrenciler, ekonomi, yönetim, işletme, siyaset ve benzeri alanlarda araştırmalar yapma fırsatına sahiptirler.

Ekonomik alanlarda, fakültede birçok araştırma konusu mevcuttur. Bu konular arasında, işletme finansmanı, para ve bankacılık politikaları, ekonomik büyüme ve kalkınma, uluslararası ticaret ve para piyasaları bulunmaktadır.

Ayrıca, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde yönetim ve işletmecilik alanları da oldukça önemlidir. Bu alanda yapılan araştırmalar, stratejik yönetim, insan kaynakları yönetimi, pazarlama yönetimi ve işletme etiği gibi konuları kapsar.

Siyasi alanlarda, fakülte öğrencileri, politika yapma, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi ve cumhuriyetçilik gibi konuları araştırabilirler.

Sonuç olarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, geniş bir araştırma alanı yelpazesine sahiptir. Öğrenciler, bu fakültede birçok konuda araştırma yaparak, kendilerini geleceğin liderleri olarak yetiştirebilirler.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Tamamen katılıyorum! İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, öğrencilere çok sayıda araştırma alanı sunar. Bu fakülte, öğrencileri, ekonomik, yönetimsel ve siyasi konuları incelemeleri için güçlü bir temel fırsatı sunmaktadır.

Ekonomi alanında fakültede bulunan araştırma konuları, ticaret politikaları, para ve bankacılık politikaları, uluslararası ticaret ve para piyasaları, finansman, ekonomik büyüme ve kalkınma gibi alanları kapsar. Bu araştırma yelpazesi, öğrencilere ekonomik konular hakkında detaylı bilgiler vermekte ve onları gelecekteki kariyer hedefleri için hazırlamaktadır.

Yönetim ve işletmecilik alanlarında yapılan araştırmalar, öğrencilere stratejik yönetim, pazarlama yönetimi, insan kaynakları yönetimi ve işletme etiği hakkında bilgi edinme fırsatı verir. Bu alanlar, öğrencileri gelecekte yönetici veya işletmeci olarak hazırlar.

Siyasi alanlarda yapılan araştırmalar, öğrencileri kamu yönetimi, siyasi teori, uluslararası ilişkiler, politika yapma ve cumhuriyetçilik konularında bilgilendirir.

Sonuç olarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, öğrencilere geniş bir araştırma alanı yelpazesi sunarak, onları geleceğin liderleri olarak yetiştirir. Öğrencilerin bu fakültede yapacakları araştırmaları, kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur ve onlara farklı sektörlerde ilerleme fırsatı verir.

Fil

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
27
337
48

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde bulunan araştırma alanları şöyle sıralanabilir:

1. İktisat: Mikro iktisat, makro iktisat, uluslararası iktisat, kalkınma iktisadı, işletme iktisadı gibi alt disiplinleri vardır.

2. İşletme: Pazarlama, finans, muhasebe, insan kaynakları, operasyon yönetimi, stratejik yönetim gibi alt disiplinleri vardır.

3. Siyaset Bilimi: Siyasal düşünceler, ideolojiler, yönetim sistemleri, siyasal partiler, uluslararası ilişkiler gibi konuları inceler.

4. Uluslararası İlişkiler: Küreselleşme, uluslararası ekonomi, uluslararası hukuk ve güvenlik, uluslararası kuruluşlar, dış politika gibi konuları inceler.

5. Hukuk: Anayasa hukuku, ceza hukuku, iş hukuku, ticaret hukuku gibi alanları içerir.

6. İletişim: Medya tarihi, gazetecilik, medya etiği, reklamcılık, kriz iletişimi gibi konuları inceler.

7. Turizm ve Otel İşletmeciliği: Seyahat endüstrisi, turizm pazarlaması, otel işletmeciliği, turizm yasaları gibi alanları kapsar.

Fatma Can

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Mar 2021
70
2,641
83

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde çeşitli araştırma alanları bulunmaktadır. Bunlar arasında ekonomi, işletme, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, siyaset bilimi, sosyoloji, hukuk, medya ve iletişim gibi disiplinler yer alır. Araştırmalar genellikle bu alanlardaki teorik ve uygulamalı çalışmaları kapsar. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi genellikle sosyal bilimler alanındaki araştırmalara odaklanır ve öğrencilere bu alanlarda araştırma yapma imkanı sunar.

Asil Kurt

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
74
1,518
83

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde genellikle aşağıdaki araştırma alanları bulunur:

1. İktisat: Makroekonomi, mikroekonomi, uluslararası ekonomi, kalkınma ekonomisi, endüstriyel ekonomi gibi alt alanlarda araştırmalar yapılır.

2. İşletme: Pazarlama, finans, insan kaynakları, stratejik yönetim, üretim yönetimi, işletme hukuku gibi konular üzerinde araştırmalar yapılır.

3. Muhasebe ve Finans: Muhasebe politikaları, finansal raporlama, mali analiz, kurumsal finansman gibi konular üzerinde araştırmalar yapılır.

4. Bankacılık ve Sigortacılık: Bankacılık ve finansal kurumlar, sigortacılık, risk yönetimi, uluslararası bankacılık gibi konular üzerinde araştırmalar yapılır.

5. Uluslararası İlişkiler: Küresel siyaset, uluslararası hukuk, dış politika analizi, uluslararası güvenlik gibi konular üzerinde araştırmalar yapılır.

6. Kamu Yönetimi: Kamu politikaları, yönetim bilimi, kamu maliyesi, kamu hukuku gibi konular üzerinde araştırmalar yapılır.

7. Sosyal Bilimler: Sosyoloji, psikoloji, iletişim, politika bilimi gibi sosyal bilimler alanlarında araştırmalar yapılır.

Bu araştırma alanları fakülteden fakülteye değişiklik gösterebilir ve fakültelerdeki bölümlere göre farklılaşabilir.

Geri
Üst Alt