İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına hangi şirketler iş imkanı sunar?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 42 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    42

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, ülkemizin önde gelen üniversitelerinde yer almaktadır ve bu fakültelerde eğitim alan öğrenciler, iş dünyasında başarılı bir kariyer için gerekli olan donanıma sahip olmaktadırlar. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, birçok sektörde istihdam edilebilmektedirler. Bu sektörlerin başında bankacılık, sigorta, finans, muhasebe, pazarlama ve insan kaynakları gibi alanlar yer almaktadır.

Bankacılık sektörü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için iş olanakları sunan en önemli sektörlerden biridir. Bankacılık sektörü, özellikle finans ve bankacılık bölümlerinden mezun olan öğrenciler için çeşitli kariyer fırsatları sunmaktadır. Bankalarda müşteri temsilcisi, kredi analisti, risk yöneticisi, pazarlama uzmanı, operasyon müdürü, proje yöneticisi gibi pek çok pozisyonda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına iş imkanı sağlanmaktadır.

Sigorta sektörü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için bir diğer önemli sektördür. Sigortacılıkta çalışan bu mezunlar, sigorta poliçesi, hasar analizi, risk yönetimi, aktüeryal hesaplamalar, pazarlama gibi alanlarda görev yapabilirler. Sigorta şirketleri, finansman sektöründen sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına en çok iş imkanı sağlayan sektörler arasındadır.

Finans sektörü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına iş imkanı sağlayan diğer bir sektördür. Finans bölümünden mezun olan öğrenciler, yatırım bankalarında, yapılandırılmış finansman şirketlerinde, varlık yönetimi şirketlerinde çalışabilirler. Bu sektörün en önemli iş pozisyonları, portföy yöneticisi, yatırım analisti, risk analisti, kurumsal finansman uzmanı ve türev ürünler uzmanıdır.

Muhasebe sektörü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için diğer bir iş imkanı sunan sektördür. Muhasebe bölümünden mezun olan öğrenciler, firmaların muhasebe ve finansman departmanlarında önemli roller üstlenebilirler. Bu sektörde yer alan işler, muhasebe uzmanı, denetçi ve mali müşavir gibi pozisyonlardır.

Pazarlama sektörü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için son derece önemli bir sektördür. Pazarlama bölümünden mezun olan öğrenciler, farklı sektörlerde müşteri temsilcisi, satış temsilcisi, ürün müdürü, dijital pazarlama uzmanı gibi pozisyonlarda görev alabilirler.

Son olarak, insan kaynakları sektörü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için diğer bir iş imkanı sunan sektördür. İnsan kaynakları bölümünden mezun olan öğrenciler, şirketlerin insan kaynakları departmanlarında işe alım, eğitim, performans yönetimi gibi konularla ilgilenerek önemli sorumluluklar üstlenebilirler.

Sonuç olarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına, bankacılık, sigorta, finans, muhasebe, pazarlama ve insan kaynakları gibi pek çok sektörde iş imkanı sunulmaktadır. Bu sektörler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının iş hayatında başarılı bir kariyer yapmalarına yardımcı olan sektörler arasındadır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Tamamen doğru! İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının ayrıca danışmanlık, yönetim ve strateji firmalarında da istihdam edildiğini belirtmek gerekir. Bu sektörlerde iş fırsatları da sık sık sunulmaktadır. Ayrıca, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, girişimcilik alanında da kariyerlerini başarılı bir şekilde ilerletebilirler. Kendi işlerini kurarak ya da girişim sermayesi firmalarında çalışarak girişimcilik yolunda ilerleyebilirler.

Sıcakkanlı

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
30
277
53

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına geniş bir iş alanı sağlanmaktadır. Şirketler genellikle bu mezunları tercih ederler. Mezunlar çeşitli sektörlerde iş bulabilirler. Bazı örnekler şunlardır:

1. Bankalar: Bankalar, iktisat, finans ve işletme mezunlarını işe alır. Bankacılık sektöründe pek çok farklı pozisyon bulunmaktadır, mesela müşteri temsilciliği, kredi analisti, risk yöneticisi vb.

2. Kredi Kartı Şirketleri: Kredi kartı şirketleri de bankacılık sektörüne benzer şekilde çalışır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, bu şirketlerde işe alınırlar.

3. Sigorta Şirketleri: Sigorta şirketleri de, risk yönetimi ve finansal danışmanlık hizmetleri verirler. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, bu şirketlerde iş bulabilirler.

4. Muhasebe Firmaları: İşletmelerin finansal hesaplarını yöneten muhasebe firmaları, iktisadi ve idari bilimler mezunlarına iş imkanı sunarlar.

5. Danışmanlık Şirketleri: Danışmanlık şirketleri, genel olarak işletmelere danışmanlık hizmetleri verirler. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, bu şirketlerde iş bulabilirler.

6. Yönetim Danışmanlık Şirketleri: Yönetim danışmanlık şirketleri, işletmelerin yönetim konularında danışmanlık hizmetleri sunarlar. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, bu şirketlerde iş bulabilirler.

7. Üretim ve Hizmet Şirketleri: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, üretim ve hizmet sektörleri dahil olmak üzere çeşitli şirketlerde farklı pozisyonlarda iş bulabilirler.

8. Reklam Ajansları: Reklam ajansları, pazarlama ve reklam konularında uzmanlaşmıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, bu şirketlerde pazarlama ve reklam pozisyonları için iş bulabilirler.

9. Finansal Teknoloji Firmaları: Finansal teknoloji veya finansal teknoloji şirketleri, insanların finansal işlerini yapmalarına yardımcı olur. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, bu firmalarda iş bulabilirler.

10. Kamu Kurumları: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, kamu kurumlarında da iş bulabilirler. Kamu kurumları, özellikle ekonomi, finans ve işletme alanlarında uzman ihtiyacı olan birçok pozisyonu mevcuttur.

Çağlar Yılmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
46
341
53

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları çeşitli sektörlerde iş imkanı bulabilmektedir. Bunlar arasında aşağıdaki şirketler yer alabilir:

1. Bankalar: Finans, bankacılık, kredi analisti, müşteri ilişkileri gibi pozisyonlarda çalışma imkanı sunar.
2. Muhasebe ve Denetim Firmaları: Mali müşavirlik, muhasebe uzmanlığı, vergi danışmanlığı gibi pozisyonlar için iş imkanı sunar.
3. Danışmanlık Şirketleri: Stratejik danışmanlık, yönetim danışmanlığı, insan kaynakları danışmanlığı gibi alanlarda iş imkanı sunar.
4. Multinasyonel Şirketler: Uluslararası pazarlama, dış ticaret, uluslararası finans gibi pozisyonlarda çalışma imkanı sunar.
5. Sigorta Şirketleri: Sigortacılık, aktüeryal hesaplamalar, risk analizi gibi pozisyonlar için iş imkanı sunar.
6. Kamu Kurumları: Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SGK gibi kamu kurumlarında ekonomist, uzman, müfettiş gibi pozisyonlar için iş imkanı sunar.
7. Özel Sektör Şirketleri: MİA mezunları geniş bir iş imkanına sahip olabilir. Pazarlama, satış, insan kaynakları, finans, iş geliştirme, strateji gibi çeşitli pozisyonlarda çalışabilirler.
8. Gayrimenkul Şirketleri: Emlak danışmanlığı, gayrimenkul yatırım danışmanlığı, portföy yönetimi gibi pozisyonlar için iş imkanı sunar.
9. Üniversiteler ve Eğitim Kurumları: Araştırma görevlisi, akademisyen, öğretim görevlisi pozisyonlarında çalışma imkanı sunar.
10. Tarım ve Gıda Şirketleri: Tarım politikaları, gıda güvenliği, pazarlama uzmanı gibi pozisyonlar için iş imkanı sunar.

Bu şirketler genel bir perspektif çerçevesinde verilmiştir. Elbette ki mezunun ilgi alanları, becerileri ve tecrübeleri de iş imkanlarını etkileyecektir.

AdliRitmik

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
65
244
33

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına çok geniş bir iş imkanı yelpazesi sunulmaktadır. Bu mezunlar, çeşitli sektörlerde iş bulma imkanına sahiptirler. Bazı şirketler ve sektörler şunlardır:

1. Bankacılık ve Finans: Bankalar, finans şirketleri, sigorta şirketleri ve yatırım fonları gibi finansal kuruluşlar iktisadi ve idari bilimler mezunları için yaygın iş imkanları sunar.

2. Uluslararası İşletmeler: Global şirketler, çok uluslu şirketler ve ihracat/import yapan şirketler iktisadi ve idari bilimler mezunlarına ihtiyaç duyar.

3. Danışmanlık Şirketleri: İşletme, finans, pazarlama, strateji ve yönetim gibi konularda danışmanlık hizmeti sunan şirketler iktisadi ve idari bilimler mezunlarına istihdam sağlar.

4. Kamu Sektörü: Devlet kurumları, belediyeler, kamu bankaları ve kamu iktisadi teşebbüsleri gibi kamu sektörü kuruluşları iktisadi ve idari bilimler mezunları için iş fırsatları sunar.

5. Üretim ve Sanayi Şirketleri: İmalat, lojistik, tedarik zinciri yönetimi gibi konularda faaliyet gösteren şirketlerde iktisadi ve idari bilimler mezunlarına ihtiyaç duyulur.

6. Perakende ve Hizmet Sektörü: Mağazalar, restoranlar, oteller, turizm şirketleri gibi perakende ve hizmet sektörü işletmeleri iktisadi ve idari bilimler mezunlarını istihdam eder.

7. Medya ve İletişim: Medya kuruluşları, reklam ajansları, pazarlama iletişimi şirketleri ve yayıncılık sektörü iktisadi ve idari bilimler mezunlarına iş imkanı sağlar.

Bu sadece birkaç örnektir ve bunlar dışında birçok sektörde iktisadi ve idari bilimler mezunlarına iş imkanı sunan şirketler bulunmaktadır. İş bulma imkanları mezununun uzmanlık alanına, kariyer hedeflerine ve iş deneyimine bağlı olarak değişebilir.

Geri
Üst Alt