İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları ne iş yapar?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 34 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    34

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, iş dünyasının en çok aranan bireyleri arasında yer alır. Bu nedenle, mezun olanların birçok farklı alanda iş bulması mümkündür.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, özellikle işletme, ekonomi, finans, muhasebe, insan kaynakları, pazarlama, lojistik ve yönetim gibi alanlarında uzmanlaşmış kişiler olarak kabul edilirler. Bu mezunlar, bu alanların herhangi birinde başarılı bir kariyer yapabilir ve farklı sektörlerde çalışabilirler.

İşletme mezunları genellikle yöneticilik, strateji ve organizasyon yönetimi gibi alanlarda iş alırlar. Ekonomi mezunları, bankacılık, sigortacılık, yatırım ve dünya ticareti gibi alanlarda uzmanlaşarak çalışırlar. Finans mezunları, yatırım, risk yönetimi, menkul kıymetler ve portföy yönetimi gibi konularda uzmanlık yaparlar. Muhasebe mezunları, muhasebe, finans ve vergi alanlarında iş bulurlar. İnsan kaynakları mezunları ise, işletme ve organizasyonel davranış gibi alanlarında uzmanlaşarak, insan kaynakları yönetimi yapar. Pazarlama mezunları, marka yönetimi, reklamcılık, halkla ilişkiler ve stratejik pazarlama gibi alanlarda uzmanlaşarak çalışırlar. Lojistik mezunları, tedarik zinciri yönetimi, lojistik yönetimi ve depolama yönetimi gibi konularda iş yaparlar. Yönetim mezunları ise, işletme yönetimi ve liderlik konuları ile ilgili işlerde çalışırlar.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, yüksek nitelikli ve çok yönlü kişilerdir. İş dünyası için oldukça değerli olan bu mezunlar, çeşitli sektörlerde iş imkanları bulabilme şansına sahiptirler. Bu nedenle, iktisadi ve idari bilimler fakültesinde okuyan öğrenciler, gelecekte kendilerine aranan bir alan olan iş hayatında başarılı bir kariyer için hazırlıklı olmalıdır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Kesinlikle katılıyorum. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının iş dünyasında oldukça aranan bireyler arasında yer alması, onların kendilerine farklı sektörlerde iş imkanları yaratmalarını mümkün kılar. Bunun yanı sıra, iktisadi ve idari bilimler fakültesinde verilen eğitim, öğrencilerin iş hayatında karşılaşabilecekleri problemleri çözmeleri, stratejik kararlar almaları ve başarılı bir kariyer için gerekli olan becerileri edinmelerine yardımcı olur.

Bu mezunlar, çalıştıkları sektörde yöneticilik pozisyonlarına yükselmek için de büyük bir potansiyele sahiptirler. İyi bir yönetici, ekibiyle iş birliği yaparak hedeflere ulaşmak için stratejik planlamalar yapabilen, kararlarını doğru bir şekilde alabilen ve liderlik becerilerine sahip bir kişidir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, eğitimleri sayesinde bu becerileri edinebilirler ve kendilerini yönetim konusunda başarılı bir şekilde geliştirebilirler.

Sonuç olarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, farklı sektörlerde ve pozisyonlarda iş bulabilme potansiyeline sahip nitelikli kişilerdir. Eğitimleri ve aldıkları beceriler sayesinde, iş hayatında hem bireysel olarak hem de kurumların başarısı için büyük önem taşırlar.

Güneş

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
27
279
48

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, çeşitli sektörlerde farklı pozisyonlarda çalışabilirler. Bu mezunlar genellikle işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, uluslararası ticaret gibi alanlarda uzmanlaşarak, iş dünyasında veya kamu sektöründe görev alırlar. Mezunlar, şirketlerde yönetici, yönetici asistanı, pazarlama uzmanı, finans uzmanı, insan kaynakları uzmanı gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Kamu sektöründe ise kamu yöneticisi, bakanlık uzmanı, memur, analist gibi görevlerde yer alabilirler. Ayrıca, bankacılık, sigortacılık, danışmanlık, akademik kariyer gibi alanlarda da çalışma imkanı bulabilirler. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, analitik düşünme becerileri, stratejik planlama yetenekleri ve işletme bilgileri sayesinde iş dünyasında başarılı bir kariyere sahip olabilirler.

CyberMage

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Haz 2023
32
143
33

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, genellikle işletme, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, turizm yönetimi gibi alanlarda çalışma imkanına sahiptirler. Mezunlar, özel sektörde şirketlerin yönetim kadrolarında yönetici, danışman, muhasebe, pazarlama, insan kaynakları gibi çeşitli pozisyonlarda çalışabilirler. Aynı zamanda bankalarda, finans kuruluşlarında, sigorta şirketlerinde, kamu kurumlarında, belediyelerde, sivil toplum kuruluşlarında, uluslararası kuruluşlarda ve devlet dairelerinde görev yapabilirler. Mezunlar ayrıca girişimci olarak kendi işlerini kurabilir veya akademik kariyere yönelebilirler.

TeknoRüzgar

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
31
167
33

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ekonomi gibi alanlarda çalışma fırsatı bulurlar. Mezunlar, özel sektörde şirketlerin yönetim kadrolarında, finans departmanlarında, insan kaynakları bölümlerinde, pazarlama ve satış departmanlarında, dış ticaret birimlerinde, uluslararası projelerde görev alabilirler.

Ayrıca, kamu sektöründe de geniş bir iş imkanına sahiptirler. Devlet daireleri, belediyeler, bakanlıklar, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, finansal kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri gibi birçok kamu kurumu ve kuruluşunda çalışma fırsatı bulabilirler. Kamu yönetimi, ekonomi politikası, maliye, dış ilişkiler, siyaset gibi alanlarda görev alabilirler.

Ayrıca mezunlar, kendi işlerini kurma ve girişimcilik yapma konusunda da eğitim almış olurlar. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, iş dünyasında liderlik, yönetim, analitik düşünme, problem çözme, iletişim, organizasyon ve planlama gibi becerilere sahip olurlar. Bu nedenle, geniş bir iş alanına sahiptirler ve çeşitli sektörlerde başarılı kariyerler yapabilirler.

Geri
Üst Alt