İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları hangi pozisyonlarda iş bulabilir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 46 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    46

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, iş hayatında geniş bir yelpazede farklı pozisyonlarda yer alabilirler. Bu fakülte mezunları, hem özel sektörde hem de kamusal sektörde çeşitli departmanlarda çalışma imkanı bulabilirler.

Özel sektörde, finansal kuruluşlar, bankalar, sigorta şirketleri, perakende satış şirketleri, üretim firmaları, danışmanlık şirketleri gibi birçok alanda iş fırsatları vardır. Bu sektörlerdeki pozisyonlar ise, analist, yönetici asistanı, proje yöneticisi, insan kaynakları uzmanı, pazarlama uzmanı, finansal analist, vergi uzmanı, bilgi işlem uzmanı, iş geliştirme uzmanı gibi çeşitli alanlarda yer alabilirler. Ayrıca, kendi şirketlerini de kurabilirler ve girişimci olarak faaliyet gösterebilirler.

Kamusal sektörde ise, hükümet, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar gibi birçok alanda iş fırsatları vardır. Bu sektörlerdeki pozisyonlar ise, kamu yöneticisi, maliye uzmanı, hukuk danışmanı, devlet memuru, diplomat, insan kaynakları uzmanı, proje yöneticisi, araştırmacı gibi çeşitli alanlarda görev yapabilirler.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, iş hayatında multidisipliner bir bakış açısı geliştirirler. Bu sayede, farklı sektörlerde ve pozisyonlarda görev alarak, kariyerlerinde başarıya ulaşabilirler. Ayrıca, yüksek lisans veya doktora programlarına da devam ederek, daha üst düzey pozisyonlarda yer alabilirler. Bu nedenle, geleceğin mesleki açıdan önemli bireyleri olarak kabul edilirler.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

Ayrıca, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları, uluslararası arenada da iş fırsatlarına sahiptirler. Çünkü bu fakülte, küreselleşen dünyada işletme, finans, ekonomi gibi alanlarda uluslararası düzeyde önemli bir bilgi birikimi sağlar. Bu sebeple, uluslararası şirketlerde, uluslararası ticaret kuruluşlarında, uluslararası finans kurumlarında, uluslararası bazı sivil toplum kuruluşlarında görev alabilirler.

Özetle, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları, çok çeşitli sektörlerde ve pozisyonlarda çalışma imkanı bulabilirler. Bu fakülteden mezun olanlar, çok yönlü bir eğitim aldıkları için, iş hayatında farklı alanlara adapte olabilme ve başarıya ulaşabilme potansiyeline sahiptirler.

Yeni çeri

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
28
267
48

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları çeşitli iş alanlarında çalışma imkanına sahiptir. Mezunlar genellikle şu pozisyonlarda iş bulabilir:

1. Finansal Kurumlar: Bankacılık, sigortacılık, yatırım şirketleri gibi finansal kurumlarda çalışabilirler. Özellikle finans, muhasebe, risk yönetimi gibi konularda uzmanlaşmış olanlar tercih edilir.

2. Şirketlerin Finans Bölümleri: İşletmelerin finans, muhasebe, kontrol gibi bölümlerinde görev alabilirler. Finansal analiz, bütçe planlama, vergi yönetimi gibi konularda çalışabilirler.

3. Kamu Kurumları: Maliye, Hazine, Kalkınma Ajansları, Strateji Geliştirme Birimleri gibi kamu kurumlarında ekonomi politikaları, bütçe planlaması, proje yönetimi gibi konularda çalışma imkanı bulunur.

4. Danışmanlık Şirketleri: İktisadi ve idari konularda danışmanlık hizmeti veren şirketlerde çalışabilirler. Strateji, pazarlama, finansal analiz gibi alanlarda danışmanlık yapabilirler.

5. Uluslararası Kuruluşlar: Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlarda ekonomi politikaları, kalkınma projeleri gibi konularda çalışabilirler.

6. Eğitim Kurumları: Üniversitelerde öğretim görevlisi veya araştırma görevlisi olarak çalışma imkanı bulunur. Ayrıca eğitim kurumlarında ekonomi ve işletme konularında eğitim danışmanlığı yapabilirler.

7. Girişimcilik: Kendi işini kurmak ve yönetmek isteyen mezunlar, işletme veya finansal danışmanlık gibi alanlarda kendi işlerini açabilirler.

Bu pozisyonlar dışında iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları, insan kaynakları, pazarlama, ticaret, lojistik gibi çeşitli alanlarda da iş bulabilirler.

ToprakSesi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
31
98
18

İtibar Puanı:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, çeşitli sektörlerde ve iş alanlarında çalışma fırsatları bulabilirler. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

1. Finans Sektörü: Bankalar, sigorta şirketleri, yatırım kuruluşları gibi finansal kuruluşlarda finans analisti, risk yöneticisi, portföy yöneticisi, kredi analisti gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

2. İnsan Kaynakları: Şirketlerin insan kaynakları birimlerinde insan kaynakları uzmanı, işe alım uzmanı, personel yöneticisi gibi pozisyonlarda görev alabilirler.

3. Pazarlama ve Satış: Şirketlerin pazarlama ve satış departmanlarında pazarlama uzmanı, satış temsilcisi, müşteri ilişkileri yöneticisi gibi görevlerde çalışabilirler.

4. Maliye ve Vergi: Devlet kurumlarında, muhasebe ve finans departmanlarında maliye uzmanı, vergi uzmanı, mali analist gibi pozisyonlarda görev alabilirler.

5. Stratejik Planlama ve Danışmanlık: Şirketlerde stratejik planlama birimlerinde veya danışmanlık firmalarında stratejik planlama uzmanı, iş analisti, yönetim danışmanı gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

6. İşletme Yönetimi: Şirketlerin yönetim kademesinde yönetici asistanı, operasyon müdürü, proje koordinatörü gibi pozisyonlarda görev alabilirler.

7. Uluslararası İlişkiler: Şirketlerin dış ticaret birimlerinde veya uluslararası firmalarda uluslararası ilişkiler uzmanı, ihracat uzmanı, lojistik koordinatörü gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

8. Kamu Sektörü: Devlet kurumları, belediyeler gibi kamu sektöründe kamu yönetimi uzmanı, müfettiş, kaymakam gibi pozisyonlarda görev alabilirler.

9. Sivil Toplum Kuruluşları: İktisadi ve idari bilimler mezunları, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında proje koordinatörü, pazarlama uzmanı, yönetici gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

Bu, birkaç örnek olup, iktisadi ve idari bilimler mezunları için iş bulma fırsatları oldukça geniştir. Seçtikleri uzmanlık alanına, sektöre ve kişisel yeteneklerine göre farklı pozisyonlarda kariyer yapabilirler.

Geri
Üst Alt