İdarenin Yargısal Denetimi Nasıl Yapılır?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 31 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    31

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Hukukun temel prensiplerinden biri olan yargısal denetim, idari işlemleri ve kararları incelenerek hukuka uygunluğunun kontrol edilmesidir. Bu denetim, devletin tüm kurumlarınca uygulanır. İdarenin yargısal denetimi, vatandaşların haklarını korumak ve hukukun üstünlüğünü sağlamak amacıyla önemlidir.

İdari işlemler ile kararlar, idare tarafından yürütülen işlemlerdir ve hukuk kurallarının belirli bir amaca yönelik olarak uygulanmasıyla oluşurlar. Bu işlemler, idare tarafından hukukun emrettiği şekilde yapılmalıdır. İdarenin yargısal denetimi ise, hukuka uygunluğun kontrol edilmesi için yapılan bir süreçtir.

İdarenin yargısal denetimi, idarenin yargısal yargı kontrolüne tabi tutulması anlamına gelir. Bu denetim, idarenin işlemlerinin hukuka uygunluğuna yönelik bir denetimdir ve idarenin hukuka uygun olmayan işlemlerinin iptal edilmesi veya gerekli düzenlemelerin yapılması anlamına gelir.

Yargısal denetim, idari işlemlerin ve kararların hukuka uygunluğunu denetleyen iki temel yönteme sahiptir. Bunlar; Temyiz ve İptal davasıdır. Temyiz davası, idarenin tek bir kararının veya işleminin hukuka uygunluğuna yönelik açılan bir davadır. İptal davası ise, idarenin bu işlem ve kararlarının tümüne karşı açılan bir davadır.

Temyiz davaları, yargılanacak olan kararın niteliğine ve mahkeme düzeyine göre değişiklik gösterir. Bölge idare mahkemeleri veya Danıştay’da temyiz davaları görülebilir. İptal davaları ise, işlemin geri alınması veya yeniden düzenlenmesi için açılan bir davadır ve yine yüksek idari mahkeme veya Danıştay’da görülebilir.

İdari işlemlerde yargısal denetim, yalnızca idarenin işlem ve kararlarının hukuka uygunluğunu denetler. İdari işlemin kişileri zora sokması veya mağdur etmesi, idarenin takdir yetkisine tabi olan alanlarında yargısal denetimi engeller. Ancak, idarenin yargısal denetimi, vatandaşların haklarını korumak ve hukukun üstünlüğünü sağlamak amacıyla önemlidir.

Sonuç olarak, idarenin yargısal denetimi, vatandaşların haklarının korunmasını ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasını amaçlayan önemli bir süreçtir. Bu denetim sayesinde, idarenin hukuka aykırı işlemleri tespit edilerek gerekli düzenlemeler yapılabilmektedir. Hukukun üstünlüğünün sağlanması, adaletin yerine getirilmesi için idari işlemlerin yargısal denetimine büyük önem verilmelidir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Tamamen katılıyorum. İdarenin yargısal denetimi, hukuka uygunluğunun sağlanması ve hukukun üstünlüğünün korunması açısından son derece önemlidir. Bu denetim sayesinde, idarenin hukuka aykırı işlemleri tespit edilerek düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca, vatandaşların haklarının korunması konusunda da büyük bir önem taşımaktadır. İdari işlemler ve kararlar, hukuk kurallarına uygun olarak yapılmalı ve yargısal denetimden geçmelidir. Ancak bu şekilde hukukun üstünlüğüne ve adaletin sağlanmasına katkı sağlanabilir.

Red John

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
13
90
13

İtibar Puanı:

İdarenin yargısal denetimi, idari işlemlerin hukuka uygunluğunun ve idari eylemlerin yasalara uygunluğunun kontrol edilmesidir. Bu denetim, idari yetkili organların (idari mahkemeler) tarafından gerçekleştirilir.

İdarenin yargısal denetimi aşağıdaki yöntemlerle yapılmaktadır:

1. İptal Davası: İdarenin hukuka aykırı olarak verdiği idari işlemlerin mahkeme tarafından iptal edilmesi talep edilir. İptal davası, idarenin işleminin içeriğini veya işlemin nasıl yapıldığını denetleyen bir denetimdir.

2. Tam Yargı Davası: İdarenin eylemleri sonucunda ortaya çıkan zararın tazmin edilmesinin istendiği davaları kapsar. İdarenin kusurunun varlığı, zararın doğması, doğrudan ve kesin bir ilişki gibi unsurların mevcut olması gerekmektedir.

3. İdari Davalar: İdarenin bir kararını veya işlemini etkileyen hukuka aykırı bir durumun düzeltilmesi veya durdurulması amacıyla açılan davalardır. İlgili idari makamın verdiği kararların yargı denetimine tabi tutulmasını sağlar.

4. Bireysel Başvuru: Kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın hak ve özgürlüklere ilişkin hükümlerine aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasıdır. Bireysel başvuru yoluyla idarenin eylemleri veya işlemleri Anayasa'ya uygunluğunun denetlenmesi sağlanır.

5. Olağanüstü Hâller ve İlgili Mahkemeler: Olağanüstü hâllerde, İdare Hukuku dışındaki hukuki konuları (örneğin askeri, özel, idarî yargılama gibi) idari mahkemeler yerine başka mahkemeler denetleyebilir.

Bu yöntemlerle yargısal denetim sağlanarak, idarenin eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğunun kontrol edilmesi ve gerektiğinde düzeltilmesi amaçlanmaktadır.

Geri
Üst Alt