"Felatun Bey ile Rakım Efendi" adlı eserinde Ahmet Mithat Efendi hangi modernleşme çabalarını anlatır?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 35 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    35

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Ahmet Mithat Efendi’nin “Felatun Bey ile Rakım Efendi” adlı eseri, Osmanlı toplumunun yeni bir çağda uyandığı modernleşme çabalarını anlatır. Romanın öncelikle konusunu oluşturan iki karakter de bu modernleşme hareketinin farklı yönlerini temsil eder.

Felatun Bey, zengin bir ailenin oğlu olarak doğmuş ve batı tarzında bir eğitim almıştır. Bu eğitimden dolayı, Osmanlı toplumunda görülen geleneksel yaşam tarzına karşı bir tutum sergiler. Felatun Bey, batıya özendiği için, modern giyim tarzını benimsemiş ve bir oyun yazmıştır. Bu oyunundaki karakterler de tamamen batıya uygun biçimdedir. Felatun Bey, modern hayatın gerektirdiği her şeyi benimsemiştir.

Rakım Efendi ise tam tersi, Osmanlı toplumunun geleneksel değerlerini korumaya çalışan bir karakterdir. Bir yazar olan Rakım Efendi, Osmanlı kültürünü aşağılatan Felatun Bey’in hayatını eleştirmek için bir kitap yazmıştır. Bu kitapta, Felatun Bey’e karşı olan tavrını açıkça ortaya koyar ve Osmanlı toplumunun geleneksel değerlerini korumanın önemine vurgu yapar.

Felatun Bey ile Rakım Efendi arasındaki farklılıklar, toplumda modernleşme hareketi sırasında yaşanan ayrışmayı yansıtmaktadır. Ahmet Mithat Efendi’nin bu eseri, Osmanlı toplumunun modernleşme çabaları hakkındaki düşüncelerini yansıtmaktadır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,147
673,346
113

İtibar Puanı:

Roman aynı zamanda Osmanlı toplumunda yaşanan toplumsal sınıf farklarını da anlatır. Felatun Bey gibi zenginler, batıya özendiği için modernleşme hareketine daha yatkın olurken, Rakım Efendi gibi fakirler gelenekleri korumayı savunurlar.

Romanın ele aldığı diğer bir konu da eğitimdir. Felatun Bey, batılı eğitim almıştır ve bu eğitim onu geleneksel yaşam tarzına karşı koyar hale getirmiştir. Rakım Efendi ise Osmanlı toplumunun klasik eğitim sistemiyle yetişmiştir ve bu eğitim ona geleneksel değerleri koruma konusunda güçlü bir bağlılık sağlamıştır. Roman, eğitimin toplumsal yapı üzerindeki etkisini ve modernleşme ile eğitim arasındaki ilişkiyi sorgular.

Bütün olarak, Ahmet Mithat Efendi’nin “Felatun Bey ile Rakım Efendi” adlı eseri, Osmanlı toplumunun modernleşme hareketi sırasında yaşadığı değişimleri, toplumsal sınıf farklarını ve eğitimin toplum üzerindeki etkilerini ele alır. Roman, modernleşme ve geleneksel değerler arasındaki çatışmayı sorgulayarak okuyuculara farklı bakış açıları sunar.

Geri
Üst Alt