Ev Dekorasyonunda Genellikle Yapılan Hatalar !

Erkan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
24 Haz 2019
65
23,295
83
İstanbul

İtibar Puanı:

Ev dekorasyonunda genellikle yapılan hatalar !
TAKIM HALİNDE MOBİLYA ALMAK,
Ah o mobilya mağazaları yok mu; kampanyalarla yeni evli çiftlere salon takımı, yatak odası takımı aldıran... O tuzaklara düşmeyin! Evet belki biraz daha ucuz ama değer mi? Her şeyiniz bir anda olmayıversin. Önce kanepenizi alın, paranız oldukça diğerlerini tamamlarsınız. Yavaş yavaş, beğenerek, içinize sinerek, sakin sakin seçerek alırsınız. Takım halinde alınan mobilyaları geçtim, tüm mobilyaların aynı ağaçtan olduğu dekorasyon şekli de çok sıkıcı! Arada farklı bir renk, bir doku, farklı bir döneme ait bir mobilya, antika bir parça ya da bitpazarından alınmış bir sehpa görmek istiyor insan. Eklektik stil adı verilen bu çeşitlilik, evinize hareket katacak.

BÜTÜN MOBİLYALARI DUVARA DAYAMAK,
Mekan küçükse yapacak çok da fazla bir şey yok dediğinizi duyar gibiyim. Ama yine de bir şeyleri ortaya çekmek, farklı yerleşimler yapmak mümkündür. En basiti yemek bölümüyle salonu ayırmak için yapacağınız çift taraflı kullanıma sahip kitaplık bile bu görüntüyü kırmaya yetecektir. Aksi takdirde ortasında dans pistine yer açmak için eşyaların duvar kenarına dizildiği hissi yaratan o acayip manzaraya sebep olacaksınız.

RENKTEN KAÇMAK,
Dekorasyonda renk kullanmaktan kaçınmak, hata yaparım diye klişe renklere yönelmek de çok büyük hatalardan. Toprak tonları, bej, kese kağıdı rengi, fildişi beyazı gibi artık duymaktan bile sıkıldığımız o renklerle hata yapmazsınız belki ama kendinizi ve evinize gelenleri sıkıcılıktan öldürebilirsiniz. Renkten kaçmayın. İlla bir duvarı sarıya boyayın demiyorum yastıkları renkli seçerek, araya canlı renkte aksesuvarlar ekleyerek evinize ve hayatınıza renk katabilirsiniz.

TELEVİZYONU BAŞ KÖŞEYE KOYMAK,
Salondaki en önemli duvara televizyonu yerleştirmek, hele yan taraflarında amaçsız raflarıyla o acayip televizyon üniteleriyle koca bir duvarı işgal etmek, yapılabilecek en büyük hatalardan. Bütün oturma elemanlarının televizyon izlenmesi amacıyla televizyona yönelmiş olduğu düzende televizyon izlenmediği sırada ne komik bir görüntü olduğu ortada. Bir kara deliğe bakan koltuklar... Televizyonun yalnızca düğmesine bastığımızda hayatımıza giren bir eşya olduğunu hatırlayıp, dekorasyonda o ölçüde pay vermek gerektiğini hatırlamak gerekiyor.

KÜÇÜK HALI ALMAK,
Mekanda yüzüyormuş gibi görünen halı ve kilimler kullanmak, dekorasyonda yapılabilecek en büyük hatalardan. El dokuması, kaliteli halılar da el yakıyor, metrekaresi büyüdükçe fiyatları astronomik olarak artıyor, farkındayım ama eğer mekana yakışacak büyüklükte bir halı almaya paranız yetmiyorsa halı almayıverin. Ya da daha az kaliteli ama yine de sentetik olmayan çözümlere yönelebilirsiniz.

TABLOLARI ÇOK YUKARIYA YA DA AŞAĞIYA ASMAK,
Tablolar ya da birden çok çerçeveden oluşan sanat eseri öbekleri için ortalama boya sahip bir insanın göz hizası esastır. Daha aşağıya ya da daha yukarıya astığınızda şaşkınlık yaratan, bir şey eksik kalmış ya da olmamış hissi yaratan bir görüntüye yol açarsınız.

Kaynak: Sabah.com.tr

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sema90

Emektar Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Tem 2019
81
29,852
83

İtibar Puanı:

Dekorasyonda renk kullanmaktan kaçınmak, hata yaparım diye klişe renklere yönelmek de çok büyük hatalardan. Toprak tonları, bej, kese kağıdı rengi, fildişi beyazı gibi artık duymaktan bile sıkıldığımız o renklerle hata yapmazsınız belki ama kendinizi ve evinize gelenleri sıkıcılıktan öldürebilirsiniz. Renkten kaçmayın. İlla bir duvarı sarıya boyayın demiyorum yastıkları renkli seçerek, araya canlı renkte aksesuvarlar ekleyerek evinize ve hayatınıza renk katabilirsiniz.

Bencede en çok yapılan hatalardan bir taneside renk. renk uyumsuzluğu tüm mobilya nın kalitesini yok edebiliyor. yani kaliteli iken kalitesiz olabiliryor. çok faydalı bilgiler.

Serapzile

Bana heryer paris
Kayıtlı Kullanıcı
4 Tem 2019
299
102,601
93

İtibar Puanı:

Benim için en önemli şey, halıların tamamen tüm duvar ve mobilyalarla renk kontrastının uyum halinde olmasıdır.Her gittim yerdede dikkat ettiğim en önemli dekorasyon datayıdır.Ne demişler kapısız ve halısız ev olmaz.

JohnnieWalker

Emektar Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Tem 2019
42
13,705
83

İtibar Puanı:

Tablolar ya da birden çok çerçeveden oluşan sanat eseri öbekleri için ortalama boya sahip bir insanın göz hizası esastır. Daha aşağıya ya da daha yukarıya astığınızda şaşkınlık yaratan, bir şey eksik kalmış ya da olmamış hissi yaratan bir görüntüye yol açarsınız.
katılıyorum.

Geri
Üst Alt