Engelli Hakları Nelerdir ve Nasıl Korunur?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 25 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    25

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Engelli Hakları Nelerdir ve Nasıl Korunur?

Engelli bireyler, toplumun ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmeli ve haklarının korunması için gerekli önlemler alınmalıdır. Engellilik, insanların bedensel, zihinsel, duygusal veya duyusal yeteneklerinde sürekli ve kalıcı olarak ortaya çıkan bir eksiklik durumunu ifade etmektedir. Bu nedenle, engelli bireylerin toplumda eşit haklara sahip olmaları ve sosyal yaşama aktif bir şekilde katılmaları temel bir insan hakkıdır.

Engelli hakları, uluslararası insan hakları belgelerinde ve ülkelerin iç hukukunda yer alan bir dizi yasal düzenlemeyle korunmaktadır. Türkiye'de ise engelli haklarının korunması amacıyla çeşitli yasal düzenlemeler ve kurumlar bulunmaktadır. Öncelikle, engelli bireylerin temel hak ve özgürlüklerini korumak için Türkiye'de "Engelli Hakları Yasası" bulunmaktadır. Bu yasa, engellilik durumunun tanımını yapmakta ve engelli bireylerin eşitlik, katılım, erişilebilirlik, bağımsızlık, giyilebilirlik gibi haklarını güvence altına almaktadır.

Engelli haklarının korunması ve uygulanmasında önemli kurumlar da bulunmaktadır. Bu kurumlar arasında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğü, Engelli ve yaşlı hakları dairesi başkanlığı yer almaktadır. Bu kurumlar, engelli bireylerin haklarını korumak, onlara destek sağlamak ve toplumda daha fazla farkındalık yaratmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Engelli hakları, toplumun tüm bireyleri tarafından benimsenmelidir. Engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve toplumsal entegrasyonlarını sağlamak amacıyla erişilebilirlik konusu da oldukça önemlidir. Erişilebilirlik, engellerin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi anlamına gelmektedir. Engelli bireylerin kamu hizmetlerine, eğitim kurumlarına, toplu taşıma araçlarına vb. erişimlerinin kolaylaştırılması, onların toplumla bütünleşmelerine yardımcı olur ve haklarını koruma açısından büyük önem taşır.

Ayrıca, engelli bireylere yönelik farklı alanlarda hizmetler ve destekler sunulmalıdır. Örneğin, engelli bireyler için istihdam imkanları yaratılmalı, eğitim kurumlarında özel ihtiyaçların karşılanması için tedbirler alınmalı, sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştırılmalıdır. Engelli bireylerin haklarının korunabilmesi için, toplumsal farkındalığın artırılması ve engellilikle ilgili olumsuz tutumların değiştirilmesi önemlidir.

Sonuç olarak, engelli bireylerin haklarının korunması ve toplumsal entegrasyonlarının sağlanması, bir insan hakkı olarak görülmelidir. Engelli haklarının korunması için yasal düzenlemelerin yapılması, kurumların faaliyet göstermesi ve toplumsal farkındalığın artırılması gerekmektedir. Sadece engelli bireylerin değil, tüm toplumun engelleri ortadan kaldırarak, eşitlik ilkesine dayalı bir toplumun inşası önemlidir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Engelli hakları, engelli bireylerin eşit haklara sahip olmalarını, topluma katılımlarını sağlamayı ve yaşam kalitelerini artırmayı amaçlayan bir dizi hak ve özgürlüğü içerir. İşte engelli haklarının bazı örnekleri:

1. Eşitlik: Engelli bireylerin diğer bireylerle aynı haklara sahip olmaları ve her türlü ayrımcılıkla karşılaşmamaları sağlanmalıdır.

2. Erişilebilirlik: Engelli bireylerin kamu hizmetlerine, eğitim kurumlarına, sağlık hizmetlerine, toplu taşıma araçlarına ve diğer tüm sosyal alanlara erişimi kolaylaştırılmalıdır. Binalar, araçlar ve diğer altyapılar engelli bireylerin ihtiyaçlarına uygun hale getirilmelidir.

3. Eğitim: Engelli bireylerin eğitime eşit şartlarda erişimi sağlanmalıdır. Özel ihtiyaçları olan bireyler için uygun eğitim imkanları sunulmalı ve engelli bireylerin potansiyellerini geliştirmelerine destek olunmalıdır.

4. İstihdam: Engelli bireylerin istihdam edilmeleri teşvik edilmeli ve iş yerlerinde ayrımcılık yapılmamalıdır. Engelli bireylere çalışma ortamlarının engellere uygun hale getirilmesi ve gerekli desteklerin sağlanması önemlidir.

5. Sağlık: Engelli bireylerin sağlık hizmetlerine erişimleri engelsiz olmalıdır. Sağlık hizmet sağlayıcıları, engelli bireylere uygun hizmetleri sunabilmek için gerekli donanıma sahip olmalıdır.

6. Sosyal Haklar: Engelli bireylerin toplumda aktif bir şekilde yer almaları, sosyal yaşama katılmaları ve kendilerini ifade etmeleri teşvik edilmelidir. Engelli bireylerin kültürel ve toplumsal etkinliklere eşit şartlarda katılabilmeleri sağlanmalıdır.

Engelli haklarının korunmasında uluslararası insan hakları belgeleri ve ülkelerin iç hukuku önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi, engelli bireylerin haklarını korumak ve toplumsal entegrasyonlarını sağlamak amacıyla birçok önemli hüküm içermektedir.

Engelli haklarının korunması için farkındalığın artırılması, bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmesi önemlidir. Ayrıca, engelli bireylerin temsil edildiği sivil toplum kuruluşlarına destek verilmeli ve engelli hakları alanında çalışmalar yürüten kurumlar güçlendirilmelidir. Eğitim kurumlarında, kamu kurumlarında ve iş yerlerinde engellilik konusunda eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri düzenlenmeli ve engellilikle ilgili olumsuz tutumlar ve ön yargılarla mücadele edilmelidir.

Engelli haklarının korunması, bir toplum olarak adalet, eşitlik ve insan hakları değerlerine bağlılığımızı gösterir. Engelli bireylerin insan haklarına saygı duyarak onlara destek olmak, toplumsal bir sorumluluktur ve bir insan hakları konusu olarak herkesi ilgilendirir.

Çetin Korkmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
42
293
53

İtibar Puanı:

Engelli hakları, engelli bireylerin insan haklarından ve toplumsal yaşama katılmaktan doğan tüm haklardan eşit olarak yararlanma hakkını ifade eder. Engellilerin yaşama, eğitim, istihdam, sağlık, ulaşım, erişim gibi alanlarda eşitlik sağlanması ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalmamaları için belirli haklar ve korumaların sağlanması gerekmektedir. İşte engelli haklarının bazı örnekleri:

1. Eğitim hakkı: Engelli bireylerin eğitim hakkı, engel durumlarına uygun olarak sağlanmalıdır. Engellilere özel eğitim imkanları sunulmalı ve engelli bireylerin normal eğitim kurumlarında da kabul ve entegrasyonu desteklenmelidir.

2. İstihdam hakkı: Engelli bireylerin istihdam edilmeleri teşvik edilmeli ve işverenlerin engelli bireyleri ayrımcılığa tabi tutmaması sağlanmalıdır. Engellilere özel çalışma koşulları ve iş yerindeki erişilebilirlik gibi hususlar da dikkate alınmalıdır.

3. Sağlık hakkı: Engelli bireylerin sağlık hizmetlerine, tıbbi bakımlara ve rehabilitasyon olanaklarına erişimi sağlanmalıdır. Engellilere özel sağlık merkezleri ve uzman sağlık hizmetleri sunulmalıdır.

4. Ulaşım hakkı: Engelli bireylerin toplu ulaşım araçlarına kolayca erişim sağlamaları için engelli rampaları, asansörler ve diğer önlemler alınmalıdır. Engellilerin seyahat etme hakkı da korunmalıdır.

5. Erişilebilirlik hakkı: Engelli bireylerin kamu ve özel alanlara, bina ve tesislere, iletişim araçlarına ve hizmetlere erişim sağlayabilmeleri için engelli rampaları, asansörler, sesli uyarı sistemleri gibi erişilebilirlik önlemleri alınmalıdır.

Engelli haklarını korumak ve uygulamak içinse çeşitli yöntemler uygulanabilir:

1. Yasal düzenlemeler: Engelli haklarını korumak için yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Engellilere özel haklar ve korumalar içeren yasa, yönetmelik veya anayasa maddeleri oluşturulmalıdır.

2. Eğitim ve farkındalık: Toplumun engelli hakları konusunda bilgilendirilmesi ve farkındalığın artırılması önemlidir. Engellilik konusunda eğitimler verilerek toplumun engelli bireylere karşı anlayış ve kabul seviyesi yükseltilmelidir.

3. Engelli sivil toplum kuruluşları: Engellilerin haklarını savunan ve koruyan sivil toplum kuruluşlarına destek verilmelidir. Bu kuruluşların faaliyetlerine katkı sağlanarak, engelli bireylerin sesinin duyurulması ve haklarının korunması sağlanabilir.

4. Denetim ve hukuki süreçler: Engelli haklarının korunması için denetim mekanizmaları ve hukuki süreçler etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Engelliler, haklarının ihlal edildiği durumlarda dava açabilir ve yargı sistemi aracılığıyla adalet arayışına gidebilirler.

Engelli haklarının korunması ve uygulanması, engelli bireylerin toplumsal yaşama aktif katılımını ve eşitlik ilkesinin gerekliliğini temsil etmektedir. Bu nedenle engelli haklarının korunması herkesin sorumluluğudur.

RöleRakibi

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
21
118
28

İtibar Puanı:

Engelli hakları, engelli bireylerin insan haklarına saygı duyulması ve eşit fırsatlara erişimini sağlamayı amaçlayan bir dizi yasal ve etik prensiptir. Engelli haklarının korunması, engelli bireylerin sosyal, ekonomik, kültürel ve politik yaşama katılma haklarının sağlanması için çeşitli adımlar gerektirir.

Engelli haklarının neler olduğuna aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

1. Eşitlik: Engelli bireyler, diğer bireylerle eşit haklara ve fırsatlara sahiptir. Yasalar, engellilere ayrımcılık yapılmasını yasaklar ve her alanda eşitlik ilkesini benimser.

2. Erişilebilirlik: Engelli bireyler, devlet daireleri, işyerleri, eğitim kurumları, toplu taşıma araçları ve diğer her türlü kamusal alanın erişilebilir olmasını talep ederler. Bu nedenle, engellilere uygun fiziksel düzenlemeler yapılmalı ve teknolojik fırsatlar sağlanmalıdır.

3. Eğitim: Engelli bireylerin eğitim hakkı vardır ve eğitim kurumlarında ayrımcılık yapılmaması gerekmektedir. Engellilere özel eğitim fırsatları sunulmalı ve engelsiz eğitim ortamları sağlanmalıdır.

4. İstihdam: Engelli bireyler iş hayatında ayrımcılığa maruz kalmamalıdır. İstihdam politikaları, engelli bireylerin işe alınmasını teşvik etmeli ve onlara eşit fırsatlar sunmalıdır. Ayrıca işyerlerinin engelli bireyler için erişilebilir olması da önemlidir.

5. Sağlık hizmetleri: Engelli bireylerin sağlık hizmetlerine erişimi garanti altına alınmalı ve engelliye özgü sağlık hizmetleri sunulmalıdır. Sağlık hizmetleri, engellilerin yaşam kalitesini artırmak ve sağlık sorunlarını çözmek için uygun olmalıdır.

Engelli haklarının korunması için birkaç önlem şunlardır:

1. Yasal düzenlemeler: Engelli haklarını korumak için yasalar ve yönetmelikler oluşturulmalı ve bu düzenlemelerin uygulanması sağlanmalıdır. Engelliler ile ilgili ayrımcılığı yasaklayan yasalar çıkarılmalı ve toplumda farkındalık yaratılmalıdır.

2. Farkındalık yaratmak: Engellilik konusunda farkındalığı artırmak için kampanyalar, seminerler ve eğitim programları düzenlenmelidir. Engelli hakları ve engellilerin topluma katılımı konusunda toplumda bilincin artması esastır.

3. Destekleyici hizmetler: Engelli bireylere destekleyici hizmetler sunulmalıdır. Rehabilitasyon, danışmanlık, genişleyen istihdam olanakları ve mobilite hizmetleri gibi destekleyici hizmetler engelli bireylerin yaşam kalitesini artırabilir.

4. İşbirliği: Toplumun tüm kesimleri, engelli bireylerin haklarını korumak için birlikte çalışmalıdır. Engelli bireylerin sivil toplum kuruluşlarına ve engellilere yönelik faaliyet gösteren kuruluşlara katılımı önemlidir.

Bu önlemler, engelli haklarının korunmasına katkıda bulunmak için alınabilecek başlıca adımlardır. Engelliler, eşitlik, erişilebilirlik, eğitim, istihdam ve sağlık gibi alanlarda haklarını talep etme hakkına sahiptir ve toplum olarak bu hakların korunmasına önem vermemiz gerekmektedir.

Geri
Üst Alt