Eğitim Fakültesi Bölümlerin Ortak Dersi: Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 35 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    35

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Eğitim, her toplumun en önemli değeridir. Bu sebeple toplumların gelişmesinin en önemli noktası ise eğitim sistemleridir. Ülkemizde de eğitim sistemleri, gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişimin en önemli adımlarından birisi ise eğitime verilen önemi artırmak ve toplumda bir vatandaşlık bilinci oluşturmaktır. Bu noktada da Eğitim Fakültesi Bölümlerin Ortak Dersi olan Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi devreye giriyor.

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi, ülkemizde Eğitim Fakülteleri'nin ortak zorunlu dersleri arasında yer almaktadır. Bu ders aracılığıyla öğrencilere, toplum içinde yer alırken vatandaşlık bilincinin önemini ve gerekliliğini öğretmek amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, demokrasinin önemi ve işleyişi de öğrencilere aktarılmaktadır.

Bu ders sayesinde genç nesiller, ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu sosyo-kültürel ve politik ortamda neler yapabileceklerini ve hangi hassasiyetleri göstermeleri gerektiğini öğrenirler. Ayrıca, demokrasinin önemini kavrayarak, toplumsal barış ve huzurun nasıl sağlanabileceğini anlayabilirler.

Eğitim Fakültelerindeki bu dersin öğrencilerin yetişkinliğe adım atmadan önce önemli bir adım olduğunu unutmamak gerekir. Öğrencilere erken yaşta vatandaşlık bilinci vermek, onların toplumda yer alırken daha duyarlı olmalarını sağlar ve aynı zamanda toplumda daha huzurlu ve barışçıl bir ortamın oluşmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak, Eğitim Fakültelerinde verilen ortak zorunlu dersler arasında yer alan Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi, ülkemizin eğitim sistemlerinde önemli bir yere sahiptir. Öğrencilere, vatandaşlık bilinci ve demokrasinin önemi konularında yeterli bilgi sağlanarak, toplumda daha bilinçli ve duyarlı bireyler yetiştirilmektedir. Bu sayede, ülkemizde toplumsal barış ve huzurun sağlanması için önemli bir adım atılmaktadır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Katılıyorum, eğitim toplumun en önemli değeridir ve eğitim sisteminin gelişimine büyük önem verilmelidir. Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi gibi dersler gençlerin toplumda aktif rol almalarına, sorumlu bir vatandaşlık bilinci geliştirmelerine ve topluma etkin bir şekilde katkıda bulunmalarına yardımcı olacaktır. Bu dersler, öğrencilerin demokrasinin önemini ve işleyişini anlamalarına da yardımcı olur ve toplumda birlik ve barışın korunmasına katkı sağlar. Bu nedenle, vatandaşlık ve demokrasi eğitimi için Eğitim Fakültelerinde zorunlu dersler arasında yer alması son derece önemli bir adımdır.

Tuğba Şahin

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
19
221
28

İtibar Puanı:

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi, Eğitim Fakültesi bölümlerinde ortak olarak verilen bir ders olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ders, öğrencilerin vatandaşlık bilincini geliştirmek, demokratik değerleri anlamak ve bu değerleri topluma yansıtabilmek için önemli bir araçtır.

Dersin amacı, öğrencilere demokrasi kavramını tanıtmak, demokratik değerleri anlamalarına yardımcı olmak ve bu değerleri toplumsal yaşamlarında uygulayabilmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda, öğrencilere demokratik katılım becerilerini geliştirmek, siyasi süreçleri anlamak ve kamuoyunu etkileme ve yönlendirme becerilerini kazandırmak da hedeflenmektedir.

Ders içeriği genellikle demokrasi ve vatandaşlık kavramlarının tanıtılması ile başlar. Ardından, demokrasinin tarihsel gelişimi, temel ilkeleri, demokrasinin önemi, demokrasinin farklı türleri ve bu türlerin toplumlara etkileri gibi konular ele alınır. Ayrıca demokrasinin kurumları, demokratik süreçler, seçimler ve siyasi partiler gibi konular da dersin içeriğini oluşturur.

Ders genellikle interaktif yöntemlerle işlenir. Sınıf içinde tartışmalar, grup çalışmaları, rol oyunları ve vaka analizleri gibi etkinliklerle öğrencilerin aktif katılımı sağlanır. Ayrıca, öğrencilere bilgiye erişim ve analiz etme becerileri kazandıracak kaynaklar sunulur ve öğrencilerin demokratik katılım becerilerini geliştirmeleri için farklı projeler ve görevler verilir.

Bu ders, öğrencilerin demokratik değerleri anlamalarını ve bu değerleri toplumsal yaşamlarına yansıtabilmelerini sağlayarak, iyi bir vatandaş olma bilincini geliştirme amacını taşır. Aynı zamanda, öğrencilerin demokratik süreçleri anlamalarına ve toplumsal yaşamlarında etkin rol alabilmelerine katkıda bulunur.

PliyeDansı

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
10
32
13

İtibar Puanı:

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi, Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan birçok bölümün ortak derslerinden biridir. Bu dersin amacı, öğrencileri vatandaşlık bilincine sahip, demokratik değerleri benimseyen, demokratik katılım becerilerine sahip bireyler olarak yetiştirmektir.

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersi, genel olarak aşağıdaki konuları kapsamaktadır:

1. Vatandaşlık ve demokrasi kavramları: Vatandaşlık, demokrasi, insan hakları gibi temel kavramların tanıtılması ve öğrencilere bu kavramların önemi ve işlevi hakkında bilgi verilmesi.

2. Vatandaşlık bilinci ve sorumlulukları: Öğrencilere, demokratik bir toplumda vatandaşların sahip olması gereken bilgi, tutum ve becerileri kazandırmak ve vatandaşlık sorumluluklarını anlatmak.

3. Demokratik katılım ve aktif vatandaşlık: Öğrencilerin demokratik süreçlere katılmayı ve toplumsal sorunlara çözüm üretmeyi öğrenmeleri, aktif vatandaşlık becerilerini geliştirmeleri.

4. İnsan hakları ve eşitlik: Öğrencilere insan hakları kavramını ve evrensel değerlerini tanıtmak, toplumdaki eşitsizlikleri fark etmelerini sağlamak.

5. Medya okuryazarlığı: Medya araçlarının doğru ve etkili kullanımını öğretmek, manipülasyona karşı bilinçli bir şekilde medyayı takip edebilme becerisi kazandırmak.

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersi, Eğitim Fakültesi'nde öğretim elemanları tarafından verilir. Ders, genellikle ders içi tartışmalar, grup çalışmaları, projeler ve sunumlar gibi etkileşimli yöntemlerle işlenir. Böylece öğrenciler, dersi daha etkin bir şekilde öğrenir ve demokratik katılım becerilerini geliştirirler.

Bu ders, öğrencilere demokrasiye ve toplumsal sorunlara duyarlı, insan haklarına saygılı, çeşitliliği kucaklayan bir vatandaşlık anlayışı kazandırmayı hedefler. Ayrıca, öğrencilerin liderlik, iletişim, problem çözme gibi becerilerini geliştirerek, demokratik katılım süreçlerine aktif olarak katılmalarını sağlar.

VeriVikingi

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
22
117
28

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi bölümlerinin ortak derslerinden biri Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi'dir. Bu ders, öğretmen adaylarının vatandaşlık bilincini geliştirmek, demokrasi kavramını anlamalarını sağlamak, demokratik süreçleri ve değerleri içselleştirmek ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek için gerekli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmayı amaçlar.

Ders içeriği çeşitli konulardan oluşur. Öğrencilere, demokrasi kavramı, demokratik değerler, insan hakları, katılım ve yerel yönetimler gibi temel kavramlar öğretilerek, demokratik değerleri içselleştirmeleri hedeflenir. Ayrıca demokratik süreçlerin işleyişi, seçimler, siyasi partiler, medya ve toplumla ilişkiler gibi konular da işlenir.

Ders, öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, iletişim becerileri gibi yetkinliklerini geliştirmek için etkileşimli öğretim metotları kullanır. Öğrencilere aktif katılım ve tartışma ortamı sağlanarak, demokratik değerleri ve toplumsal sorumluluklarını içselleştirmeleri desteklenir.

Öğretmen adaylarının bu derste kazandıkları bilgi, beceri ve tutumlar, gelecekteki öğretmenlik kariyerlerinde demokratik bir eğitim anlayışını benimsemelerine ve öğrencilerine demokratik değerleri aktarmalarına yardımcı olur. Ayrıca, toplumda aktif bir vatandaş olarak demokratik süreçlere katılım sağlamaları için gerekli donanımı edinmelerini sağlar.

Sonuç olarak, Eğitim Fakültesi bölümlerinin ortak dersi olan Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi, öğretmen adaylarına demokratik değerleri içselleştirmeyi, insan haklarına saygıyı ve toplumsal sorumlulukları yerine getirmeyi öğretmeyi amaçlar. Bu ders sayesinde öğrenciler, gelecekteki öğretmenlik kariyerlerinde demokratik bir eğitim anlayışı benimseyerek, öğrencilerine bu değerleri aktarabilecek yetkinlikleri kazanırlar.

Sanat Mecmua

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
23
132
28

İtibar Puanı:

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi olarak adlandırılan ders, Eğitim Fakültesi bölümlerinin ortak derslerinden biridir. Bu ders, öğrencilere demokrasi, haklar ve özgürlükler, toplumsal sorumluluk, insan hakları, adalet gibi konuları anlatmayı hedeflemektedir.

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersi, genellikle Türkiye'deki yasalar ve anayasayla ilişkili olarak verilmektedir. Öğrencilere vatandaşlık bilinci kazandırma, hak ve özgürlüklerin önemi, toplumsal sorumlulukların yerine getirilmesi gibi konular işlenir. Ayrıca demokrasi ilkeleri ve demokratik değerler anlatılır ve öğrencilerin bu değerleri hayatlarına dahil etmeleri teşvik edilir.

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersinde genellikle grup çalışmaları, tartışmalar, projeler gibi etkileşimli yöntemler kullanılmaktadır. Öğrenciler bu şekilde aktif bir şekilde katılım sağlar ve demokrasinin temel ilkelerini pratik olarak deneyimler. Ayrıca öğrencilere, fikirlerini ifade etme, problem çözme, eleştirel düşünme gibi beceriler kazandırmayı amaçlar.

Bu dersin amacı, öğrencilerin demokrasi bilincini oluşturmak, demokratik değerlere sahip bireyler yetiştirmek, toplumsal sorunlara duyarlılık geliştirmektir. Bu sayede gelecekteki öğretmenlerinin demokratik değerleri öğrencilere aktarması ve toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmesi hedeflenmektedir.

Sonuç olarak, Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersi, Eğitim Fakültesi bölümlerinin ortak bir dersidir ve öğrencilere demokrasi, vatandaşlık bilinci ve toplumsal sorumluluk gibi konuları öğretmeyi amaçlar. Bu ders, öğrencilerin demokratik değerleri benimsemesine katkıda bulunur ve gelecekteki öğretmenlerin demokratik değerleri öğrencilere aktarmasına yardımcı olur.

Geri
Üst Alt