Eğitim Fakültesi Bölümlerin Ortak Dersi: Konuşma ve Dinleme Pratikleri

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 35 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    35

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi öğrencilerinin tamamının ortak dersi olan Konuşma ve Dinleme Pratikleri, eğitim alanında kapsamlı bir bilgi birikimine sahip olmanın yanı sıra iletişim becerilerini etkili bir şekilde kullanmalarına yardımcı olur. Bu değerli ders, öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurma becerilerini, topluluk önünde sunum yapma yeteneklerini ve dinleme becerilerini geliştirir.

Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersi, öğrencilerin birbirleriyle aktif bir şekilde iletişim kurmalarına teşvik etmektedir. Öğrenciler, ders sırasında birbirleriyle konuşma ve tartışma konuları belirlerler ve birbirlerinin fikirlerini dinleyerek karşılıklı olarak fikirlerini paylaşırlar. Bu, öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurma becerilerini geliştirmelerine ve farklı bakış açılarını anlamalarına yardımcı olur.

Bir diğer önemli bileşen, öğrencilerin topluluk önünde sunum yapma becerilerini geliştirme fırsatıdır. Bu derste öğrenciler, topluluk önünde sunum yaparlar ve kendilerine güvenli bir şekilde ifade etme fırsatı bulurlar. Sunum becerileri, birçok alanda başarılı olmalarına yardımcı olur. Öğrencilerin iş dünyasında, siyasette veya sivil toplum kuruluşlarında sunum yapmaları gerektiğinde bu becerilerine güvenebilirler.

Ders ayrıca, dinleme becerilerini de geliştirmektedir. Öğrenciler, birbirlerinin fikirlerini anlamak için aktif dinleme tekniklerini öğrenirler. Bu, öğrencilerin sadece birbirleriyle değil, aynı zamanda öğretmenleri ve meslektaşlarıyla da daha iyi bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olur.

Sonuç olarak, Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersi, öğrencilerin başarılı bir iletişimci olmaları için gereken becerileri geliştirdiği önemli bir derstir. Eğitim Fakültesi öğrencileri için bu ders, gelecekteki başarıları için değerli bir adım olacaktır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,375
113

İtibar Puanı:

Katılıyorum. Konuşma ve dinleme pratikleri, öğrencilerin hem kişisel hem de mesleki hayatlarında gerekli olan becerileri kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Bu ders, öğrencilerin iletişim kurma konusunda özgüven kazanmalarını sağlayarak, farklı mesleklerde veya alanlarda karşılaşacakları iletişim zorluklarını aşmalarına yardımcı olur.

Özellikle öğretmen adayları için bu dersin önemi büyüktür. Öğretmenlerin, sınıfta öğrencilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri için hem konuşma hem de dinleme becerilerinin üst düzeyde olması gerekir. Bu yüzden Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersi, öğretmen adaylarına sınıfta öğrencilerle nasıl etkili bir şekilde iletişim kurabileceklerinin yollarını gösterir.

Benzer şekilde, diğer mesleklerde de bu becerilere sahip olmak önemlidir. Örneğin, iş dünyasında bir toplantıda sunum yapmak veya bir zorlu müşteriyle etkili bir şekilde iletişim kurmak için iyi bir konuşma ve dinleme becerisi gerekmektedir. Bu yüzden Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersi, öğrencilerin kariyerlerinde başarılı olmalarına yardımcı olacak birçok önemli beceriyi kazanmalarına imkan vermektedir.

Sonuç olarak, Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersi, eğitim alanındaki öğrencilerin önemli bir parçasıdır ve gelecekteki meslek hayatları için önemli bir adım olarak görülmelidir. Bu ders, öğrencilerin başarılı bir iletişimci olmaları için gereken tüm becerileri geliştirdiği için, öğrencilerin bu derse katılarak aktif bir şekilde öğrenmeleri çok önemlidir.

Fidan Akgül

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
62
319
53

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi bölümlerinde yer alan ortak derslerden biri, genellikle iletişim becerilerini geliştirmeyi hedefleyen Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersidir. Bu ders, öğrencilere etkili bir şekilde konuşma yapma ve dinleme becerilerini geliştirme fırsatı sunar.

Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersi, öğrencilere iletişim sürecinin önemini ve etkin bir şekilde iletişim kurmanın temel ilkelerini öğretir. Ders içeriği genellikle aşağıdaki başlıkları içerebilir:

1. İletişim ve iletişim sürecinin temel kavramları
2. Konuşma becerileri: beden dili, ses tonu, jest ve mimiklerin kullanımı
3. Etkili konuşma stratejileri: açık ve anlaşılır bir şekilde konuşma, vurgulama yapma, doğru tonlama
4. Dinleme becerileri: anlama, odaklanma, empati kurma
5. Sözlü iletişimde iletişim engelleri ve bunların nasıl aşılacağı
6. Grup içi iletişim: tartışma becerileri, fikir alışverişi yapma, uyumlu çalışma
7. Toplumsal iletişim: görgü kuralları, kültürel farklılıkların dikkate alınması

Ders genellikle hem teorik bilgileri içeren sunumlarla hem de uygulama ağırlıklı aktivitelerle işlenir. Öğrencilere, konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmeleri için çeşitli pratik deneyimler sunulur. Bu deneyimler arasında rol oynama, tartışma ve sunum yapma gibi etkinlikler bulunabilir.

Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersi, öğrencilere iletişim becerilerinin önemini kavramalarına ve bu becerileri geliştirebilmelerine yardımcı olur. İleri seviyelerdeki derslerde ise bu becerilerin öğretmenlik mesleği üzerindeki etkileri ve öğrenci ile öğretmen arasındaki iletişim bağlamında daha derinlemesine konular ele alınabilir.

PolisGurusu

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
26
101
28

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi bölümlerinde ortak olarak verilen dersler arasında "Konuşma ve Dinleme Pratikleri" dersi bulunmaktadır. Bu ders, öğrencilere iletişim becerilerini geliştirme, etkili konuşma ve dinleme tekniklerini öğrenme, tartışma ve ikna yeteneğini kazanma gibi konularda eğitim vermektedir.

Konuşma ve Dinleme Pratikleri dersi, genellikle iletişim alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilere yönelik olarak sunulmaktadır. Bu dersin amacı, öğrencilerin iletişim becerilerini güçlendirmek, etkili bir şekilde konuşma ve dinleme yapabilmelerini sağlamak ve bireylerarası iletişimlerini geliştirmektir.

Ders içeriği genellikle şu konuları kapsamaktadır:

1. İletişimin temelleri ve önemi
2. Dinleme becerileri ve teknikleri
3. Konuşma becerileri ve teknikleri
4. Beden dili ve jestlerin etkisi
5. Etkili iletişim stratejileri
6. Tartışma ve ikna becerileri
7. Topluluk önünde konuşma becerileri
8. Sunum teknikleri

Bu ders, öğrencilere iletişim becerilerini hem teorik hem de pratik olarak geliştirme fırsatı sunar. Öğrenciler, sınıf içinde etkileşimli grup çalışmaları, role-play, sunumlar ve diğer aktif öğrenme yöntemleri aracılığıyla iletişim becerilerini pekiştirebilirler. Bu sayede gelecekteki meslek hayatlarında daha etkin ve başarılı bir iletişim kurma yeteneği kazanırlar.

Geri
Üst Alt