Eğitim Fakültesi Bölümlerin Alan Dersi: Çocuk Hakları ve Etik

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 50 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    50

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin, öğretmenlik mesleğine hazırlık sürecinde çocukların haklarını ve meslek etiğini öğrenmeleri gerekmektedir. Çocuk Hakları ve Etik dersi, bu doğrultuda öğrencilerin bilinçlendirilmesi için önemli bir ders olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dersin amacı, öğrencilere çocuk hakları konusunda bilgi vermek ve bu hakların korunması için yapılan çalışmaları incelemektir. Aynı zamanda, öğrencilere etik değerlerin önemini kavratmak ve öğretmen-öğrenci ilişkisinde nasıl uygulanması gerektiğini öğretmektir.

Bu dersin içerisinde, çocuk hakları konusunda temel kavramlar, uluslararası sözleşmeler, Türkiye'de çocuk haklarına ilişkin yasal düzenlemeler ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra, çocukların toplumdaki yerleri ve sorunları, öğretmenlerin rolü ve sorumlulukları, çocuklarla çalışırken etik değerlerin nasıl uygulanacağı da dersin içeriği arasındadır.

Eğitim Fakültesi'nde bu dersin verilmesi, gelecekteki öğretmenlerin çocukların hakları ve korunması konusunda bilinçli hareket etmelerini sağlamaktadır. Öğretmenlerin etik değerlerin bilinciyle hareket etmeleri, öğrencilerin güvenli bir ortamda eğitim almalarını sağlayacak ve bu da toplumda daha sağlıklı bir neslin yetişmesine katkıda bulunacaktır.

Sonuç olarak, çocuk Hakları ve Etik dersi, Eğitim Fakültesi'nde öğrencilere çocuk hakları konusunda bilgi vererek, öğretmenlerin etik değerleri kavramaları ve öğretmen-öğrenci ilişkisinde doğru adımlar atmalarını sağlayarak gelecek nesil için olumlu bir adım atmaktadır. Bu dersin, diğer bölümlerde de okutulması gerektiği düşünülmektedir. Çünkü çocuklar geleceğimizdir ve onların haklarının korunması için herkesin sorumluluk alması gerekmektedir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,376
113

İtibar Puanı:

Çocuk Hakları ve Etik dersinin diğer bölümlerde de okutulması gerektiğini düşünüyorum. Çocuk hakları, sadece eğitim alanında değil, birçok farklı sektörde de önemli bir konudur. Dolayısıyla, bizlerin birer vatandaş olarak da çocuk haklarına saygı göstermemiz ve koruma altına almamız gerekmektedir.

Özellikle, çocuklarla doğrudan çalışan meslek grupları tarafından bu dersin alınması gerekmektedir. Örneğin, sosyal hizmetler bölümü öğrencileri, psikoloji bölümü öğrencileri veya tıp fakültesi öğrencileri gibi. Bu öğrenciler, kariyerleri boyunca çocuklarla doğrudan ilgilenecekler ve bu nedenle çocuk haklarına saygı gösterme ve koruma konusunda bilinçli olmaları gerekmektedir.

Ayrıca, dersin verilmesi çocukların haklarına ilişkin olan uluslararası sözleşmelerin, yasal düzenlemelerin ve iyi uygulama örneklerinin öğrenilmesine de katkı sağlayacaktır. Bu sayede, öğrenciler gelecekte karşılaşabilecekleri durumlarda çocukların haklarını korumak için doğru adımları atabileceklerdir.

Sonuç olarak, çocuk Hakları ve Etik dersi, sadece Eğitim Fakültesi'nde değil, diğer bölümlerde de okutulması gereken önemli bir dersdir. Çocuk haklarına saygı göstermek ve koruma konusunda bilinçli olmak, gelecekteki mesleki kariyerlerimizde ve toplum olarak sorumluluklarımızı yerine getirirken de önemlidir.

LahanaLimon

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
76
1,384
83

İtibar Puanı:

Çocuk hakları ve etik, eğitim fakültesinde birçok bölüme ait olan bir alan dersidir. Bu ders, eğitimde işlenen konuların en temel kurallarını açıklar. Öğrencilerin öncelikle çocukların haklarını öğrenmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte çocukların etik değerlerini öğretmeye yönelik metotlar da bu ders kapsamında ele alınmaktadır.

Çocuk hakları ve etik dersi, eğitim fakülteleri başta olmak üzere çocukların eğitimine odaklanan birçok farklı bölümde okutulur. Bu dersin amacı öğrencilere, çocukların sahiplendikleri hakların neler olduğunu ve bu hakların nasıl korunması gerektiğini öğretmektir. Aynı zamanda, öğrenciler çocukların etik değerlerini öğrenerek, etik değerlerin nasıl yerleştirileceği konusunda bilgi sahibi olurlar.

Çocuk hakları ve etik dersi kapsamında, öğrenciler çocukların gelişimi süreci ve çocukların farklı yaş gruplarına göre nasıl davranılması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olurlar. Bu sayede öğrenciler, bireysel gelişimleri doğrultusunda çocuklara doğru bir şekilde yaklaşabilirler.

Öğrenciler ayrıca, öğretmenlerin nasıl bir etik değerle hareket etmeleri gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olurlar. Öğrencilere, öğretmenlerin etik değerlere uymayan durumları nasıl yöneteceklerine dair stratejiler de öğretilir.

Sonuç olarak, çocuk hakları ve etik dersi, eğitim fakülteleri ve çocuklarla çalışan diğer bölümler için önemli bir dersdir. Bu ders, öğrencilerin çocukların haklarına saygı göstermelerini, etik değerleri doğru bir şekilde yerleştirmelerini ve öğretmenlerin etik değerlerine uygun davranmalarını sağlar.

KirazKaptan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
81
1,546
83

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan bölümlerin alan derslerinden biri de Çocuk Hakları ve Etik'dir. Bu ders, öğretmen adaylarına çocukların haklarını ve etik değerleri öğretmenlik mesleği açısından önemini öğretmeyi amaçlar.

Ders içeriği genellikle çocukların hakları, çocuk istismarı ve ihmali, çocukların korunması ve yaşama hakkı gibi konuları kapsar. Ayrıca etik değerler ve öğretmenin etik davranışları da ele alınır. Bu ders, öğrencilere çocukların özelliklerini anlamalarını, onların özel ihtiyaçlarına saygı duymalarını ve onları korumanın yollarını öğretir.

Bu ders, eğitim fakültelerinde en önemli derslerden biridir çünkü öğretmenlerin çocukların hakları konusunda bilgi sahibi olması ve etik değerlere uygun davranması, eğitimde kaliteli bir hizmet sunmanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, öğretmen adaylarına bu konuları öğretmek ve onların bu konuda farkındalıklarını artırmak son derece önemlidir.

Mahmut Aksoy

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
44
256
53

İtibar Puanı:

Çocuk Hakları ve Etik, Eğitim Fakültesi'ndeki birkaç bölümde alan dersi olarak sunulabilir. Bu bölümler arasında özellikle Anaokulu Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği gibi bölümler yer alır. Çocuk Hakları ve Etik dersi, öğrencilere çocukların hakları, çocuk haklarına saygı gösterme, çocuk istismarı ve ihmali konularında bilgi ve farkındalık kazandırmayı amaçlar.

Bu ders kapsamında, öğrenciler çocuk haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası sözleşmeleri, çocukların korunması ve desteklenmesi için yapılan çalışmaları, çocuk hakları ihlallerini ve bunların sonuçlarını öğrenirler. Aynı zamanda, çocukların haklarına saygı gösterilmesi için etik değerleri ve sorumlulukları öğrenirler.

Ders içeriği çocuk hakları ve etik konularına odaklanırken, öğrencilere bu alanda yapılan araştırmalar ve uygulamalar hakkında da bilgi verilir. Öğrenciler, çocuk haklarına uygun davranışlar geliştirme, çocuklara yönelik ahlaki ve etik sorumluluklarını yerine getirme becerilerini kazanır.

Çocuk Hakları ve Etik dersi, öğrencilerin çocukların haklarına saygı göstermeleri, onları korumaları ve güçlendirmeleri için gerekli olan bilgi ve becerileri geliştirmelerine yardımcı olur. Bu dersin amacı, gelecekteki öğretmenlerin çocukların haklarını koruma ve sağlama konusunda bilinçli ve duyarlı olmalarını sağlamaktır.

Geri
Üst Alt