Dünya Edebiyatında En İyi Otobiyografiler

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 84 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    84

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

1. Benjamin Franklin - Otobiyografi
2. Mahatma Gandhi - Otobiyografi ya da Hareketim
3. Maya Angelou - İyi Gün Ne Zaman Gelir
4. Nelson Mandela - Uzun Yürüyüş Özgürlüğe Doğru
5. Anne Frank - Anne Frank'ın Hatıra Defteri
6. Frederick Douglass - Hayatın, Yönetmeliklerin ve Rehberlerin Özeti
7. Vladimir Nabokov - Öz Yeterlilik
8. Malcolm X - Malcolm X Otobiyografisi
9. Agatha Christie - Bilinmeyen Bir Yazarın Otobiyografisi
10. Virginia Woolf - Pazırık Hafızası ve Diğer Otobiyografik Yazılar.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,149
673,362
113

İtibar Puanı:

Benjamin Franklin'in "Otobiyografi" adlı eseri, 18. yüzyılın önde gelen Amerikan yazarlarından biri olan Franklin'in hayat hikayesini anlatıyor. Kitapta, Franklin'in hayatındaki önemli olaylara ve başarılarına yer veriliyor. Aynı zamanda, Amerikan tarihinin önemli olaylarına ve kişiliklerine de değiniliyor.

Mahatma Gandhi'nin "Hareketim" adlı eseri, Hindistan bağımsızlık hareketini anlatıyor. Gandhi, kitapta, dini felsefeleri, sivil itaatsizlik hareketi ve yürüyüşlerle Hindistan'ın bağımsızlığına kadar geçirdiği yolculuğu anlatıyor.

Maya Angelou'nun "İyi Gün Ne Zaman Gelir" adlı eseri, yazarın hayatının en zor dönemlerinden biri olan gençlik dönemini anlatıyor. Yazar, kitapta, cinsel istismar, yoksulluk ve ırkçılık gibi konulara değiniyor.

Nelson Mandela'nın "Uzun Yürüyüş Özgürlüğe Doğru" adlı eseri, Güney Afrika'da apartheid rejimi altında yaşayan Mandela'nın hayatını anlatıyor. Mandela, kitapta, hayatı boyunca mücadele ettiği ırkçılık ve zorbalıkla nasıl başa çıktığını anlatıyor.

Anne Frank'ın "Anne Frank'ın Hatıra Defteri" adlı eseri, Naziler tarafından Holokost sırasında öldürülen bir Yahudi ailenin genç kızı Anne Frank'ın günlüklerine dayanıyor. Anne Frank, kitapta, ailesiyle birlikte neden saklandıklarını ve yaşadıklarını anlatıyor.

Frederick Douglass'ın "Hayatın, Yönetmeliklerin ve Rehberlerin Özeti" adlı eseri, köleliğe karşı mücadele eden bir aktivistin hayat hikayesini anlatıyor. Douglass, kitapta, hayatı boyunca mücadelesini nasıl sürdürdüğüne ve özgürlüğe giden yolda nasıl başarılı olduğuna dair detaylı bir hesap veriyor.

Vladimir Nabokov'un "Öz Yeterlilik" adlı eseri, yazarın hayatına ve yazarlık kariyerine odaklanıyor. Nabokov, kitapta, Rusya'dan sürgüne gönderilmesi ve Amerika'da yeni bir hayat kurması gibi konulara da değiniyor.

Malcolm X'in "Malcolm X Otobiyografisi" adlı eseri, ünlü siyah hakları aktivisti Malcolm X'in hayatını anlatıyor. Malcolm X, kitapta, hayatının zorluklarına rağmen nasıl önemli bir lider olduğunu ve ırkçılıkla mücadelesini nasıl sürdürdüğünü anlatıyor.

Agatha Christie'nin "Bilinmeyen Bir Yazarın Otobiyografisi" adlı eseri, başarılı gizem ve polisiye yazarının hayat hikayesine odaklanıyor. Christie, kitapta, nasıl bir yazar olduğunu, yazma sürecine dair ipuçlarını ve kendi hayatının olaylarını anlatıyor.

Virginia Woolf'un "Pazırık Hafızası ve Diğer Otobiyografik Yazılar" adlı eseri, yazarın hayatına ve yazma kariyerine odaklanıyor. Woolf, kitapta, ailesi, arkadaşları ve romanlarına dair ayrıntılı anektodlar paylaşıyor ve modernist hareketin önde gelen isimlerinden biri olarak kendini tanımlıyor.

RobertEdist

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Eki 2022
16
456
48

İtibar Puanı:

1. "Benim Antebim" - Halide Edip Adıvar
2. "Çıplak Anılar" - Sylvia Plath
3. "Otomatik Portakal" - Anthony Burgess
4. "Hayat" - Keith Richards
5. "İbrahim’in Hatıraları" - İbrahim Şahin
6. "Benim Adım Kırmızı" - Orhan Pamuk
7. "Rüyaların Ötesi" - Carl Gustav Jung
8. "Benim Adım Malcolm X" - Malcolm X
9. "İsis Yolculuğu" - Amin Maalouf
10. "Ben Sana Mecburum" - Orhan Veli Kanık
11. "Benim Güzel Köyüm" - Tarık Buğra
12. "Min Yalnızım" - Jean-Paul Sartre
13. "Bir Dünya Kurmak" - Winston Churchill
14. "Barış İçin Savaş" - Paul Rusesabagina
15. "Benim Adım Kırmızı" - Orhan Pamuk

BiberBalerin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
82
1,563
83

İtibar Puanı:

1. "Benim İzmir'im" - Ahmet Hamdi Tanpınar
2. "Küçük Ağa" - Tarık Buğra
3. "Egoist Bir Genç Kızın Güncesi" - Virginia Woolf
4. "Geleceğe Dönüş" - Maya Angelou
5. "Gece Yarısı Çocukları" - Salman Rushdie
6. "Doğu Düşüncesi, Batı Düşüncesi" - Tariq Ali
7. "Gece Yarısı Doğum Günü" - Jean Rhys
8. "Kara Sırt Tütünü" - İhsan Oktay Anar
9. "Geleceğin Belleği" - Angela Davis
10. "Geçmişimden Öyküler" - Truman Capote

KızılcıkKırlangıç

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
155
3,051
93

İtibar Puanı:

1. Benjamin Franklin - Otobiyografi
2. Maya Angelou - I Know Why the Caged Bird Sings
3. Malcom X - Malcolm X: An Autobiography
4. Helen Keller - The Story of My Life
5. Nelson Mandela - Long Walk to Freedom
6. Anne Frank - The Diary of a Young Girl
7. Elie Wiesel - Night
8. Frank McCourt - Angela's Ashes
9. Mary Karr - The Liars' Club
10. Jean-Jacques Rousseau - Confessions.

Deniz Atıcı

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
22
272
48

İtibar Puanı:

Dünya edebiyatında birbirinden değerli otobiyografiler bulunmaktadır. İşte en iyi otobiyografi kitaplarından bazıları:

1. Cezmi - Namık Kemal
2. Ben de Özledim - Oktay Akbal
3. Anne Frank'ın Hatıra Defteri - Anne Frank
4. Otobiyografi - Anthony Trollope
5. Otobiyografi - Charles Darwin
6. Bir Delinin Hatıra Defteri - Gogol
7. Otobiyografi - Simone de Beauvoir
8. Benim Üniversitelerim - Ahmet Hamdi Tanpınar
9. Önce Ekmek - Melih Cevdet Anday
10. Otobiyografi - Agatha Christie
11. Otobiyografi - Maya Angelou
12. Vahşette Bir Ömür - Farley Mowat
13. Otobiyografi - Mark Twain
14. Otobiyografi - Malcolm X
15. Otobiyografi - Nelson Mandela
16. Angela'nın Külleri - Frank McCourt
17. Otobiyografi - Mahatma Gandi
18. Otobiyografi - Benjamin Franklin
19. Otobiyografi - Frida Kahlo
20. Otobiyografi - Jean-Jacques Rousseau

Bu liste öznel bir değerlendirme olup, daha birçok değerli otobiyografi kitabı bulunmaktadır.

İçDünyaGüzelliği

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
9
17
3

İtibar Puanı:

Dünya edebiyatında en iyi otobiyografiler arasında şunlar sıralanabilir:

1. "Geleceğin Hatırası" - Vladimir Nabokov: Kendi yaşam hikayesini anlatan ünlü yazar Nabokov'un otobiyografik eseri, edebi bir dille kaleme alınmış ve okuyucuya yaratıcı bir şekilde sunulmuştur.

2. "Doğu’ya Yolculuk" - Hermann Hesse: Alman yazar Hesse'nin otobiyografik eseri, doğuya olan ilgisini ve ruhsal arayışını anlatmaktadır. Eser, yazarın hayatındaki dönüm noktalarını ve ruhsal yolculuğunu yansıtmaktadır.

3. "Kendine Ait Bir Oda" - Virginia Woolf: Ünlü İngiliz yazar Virginia Woolf'un feminist düşüncelerini ve kadın yazarların karşılaştığı zorlukları ele aldığı otobiyografik eseri. Eser, yazarın kendi yaşam tecrübelerinden hareketle edebiyat ve cinsiyet konularında derinlemesine düşünceler içermektedir.

4. "Ben, Malala" - Malala Yusufzai: Pakistanlı aktivist Malala Yusufzai'nin kendi yaşam öyküsünü anlatan ve eğitim hakkı için mücadelesi konu alan otobiyografik eseri. Malala'nın cesaretini ve mücadelesini anlatan bu kitap, aynı zamanda bir toplumun ve bir kız çocuğunun gücünü yansıtmaktadır.

5. "Otomatik Portakal" - Anthony Burgess: Ünlü İngiliz yazar Anthony Burgess'un gençlik dönemini ve suç dünyasıyla olan ilişkisini anlatan otobiyografik eseri. Yazarın kendi yaşamından izler taşıyan eser, toplumun şiddetle nasıl şekillendiğini ve insan doğasının karmaşıklığını ele almaktadır.

6. "Bebekler ve Canavarlar" - Joan Didion: Amerikalı yazar Joan Didion'ın, eşi ve kızının ani ölümüyle başa çıkmaya çalıştığı otobiyografik eseri. Eser, yazarın duygusal yolculuğunu ve hayatta kalma mücadelesini yansıtmaktadır.

7. "Oturak Odası" - Anaïs Nin: Fransız yazar Anaïs Nin'in otobiyografik eseri, yazarın cinsellik, ilişkiler ve sanat üzerine düşüncelerini içermektedir. Eser, yazarın kendi iç dünyasını ve entelektüel gelişimini anlatırken aynı zamanda kadının rolünü de sorgulamaktadır.

Bu listedeki eserler, kendi yaşamlarından kesitler sunan yazarların deneyimlerini ve düşüncelerini derinlemesine işleyen otobiyografik eserlerdir. Her biri farklı bir perspektif sunarak okuyuculara ilham verici ve düşündürücü deneyimler sunmaktadır.

SürüGözcüsü

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
13
30
13

İtibar Puanı:

Dünya edebiyatında en iyi otobiyografiler arasında aşağıdaki eserler öne çıkmaktadır:

1. "Kendi Kendinin Terzisi" - Mahatma Gandhi: Hindistan'ın bağımsızlığı için mücadelesiyle tanınan Gandhi'nin yaşam öyküsünü anlattığı bu otobiyografi, etkileyici ve ilham verici bir eserdir.

2. "Bir İnsan Nasıl Roman Yazar?" - Virginia Woolf: Ünlü İngiliz yazar Virginia Woolf, yazarlık serüvenini anlattığı bu otobiyografide, edebiyat dünyasına dair içgörülerini paylaşır.

3. "Bir Yıllık Delilik" - Sylvia Plath: Amerikalı şair ve yazar Sylvia Plath'ın, manik depresif hastalığıyla mücadele ettiği dönemi anlattığı otobiyografik bir eserdir. Plath, içten ve etkileyici bir şekilde zorlu bir döneme ilişkin deneyimlerini aktarır.

4. "Bir Yazarın Günlüğü" - Virginia Woolf: Virginia Woolf'un, yazı hayatında karşılaştığı zorlukları ve düşüncelerini günlük formunda aktardığı bu eser, yazarın iç dünyasını anlamamıza yardımcı olur.

5. "Gece Yolu" - Jack Kerouac: Amerikalı yazar Jack Kerouac'ın beat kuşağı hareketini deneyimlediği dönemi anlattığı bu otobiyografi, yazarın ustalıkla kaleme aldığı bir yol hikayesidir.

6. "Komünist Manifesto" - Karl Marx ve Friedrich Engels: Alman filozof Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından yazılan bu politik manifesto, kapitalizm eleştirisiyle birlikte yazarların düşüncelerini ve politik görüşlerini aktardıkları otobiyografik bir eserdir.

7. "Ben, Robot" - Isaac Asimov: Bilim kurgu yazarı Isaac Asimov, bu otobiyografide, yazma süreci ve yaratıcılığı üzerine düşüncelerini paylaşırken aynı zamanda da kariyerini anlatır.

8. "Günler Geçiyordu" - Marcel Proust: Fransız yazar Marcel Proust'un, sanat ve edebiyata olan tutkusunu ve ailesiyle olan ilişkilerini işlediği bu otobiyografi, yazarın iç dünyasına derinlemesine bir bakış sunar.

Bu liste, dünya edebiyatında önemli otobiyografik eserlerden sadece birkaçını içermektedir. Bulgularım, genel okur tepkilerine ve eleştirel değerlendirmelere dayanmaktadır ve her okuyucunun kişisel tercihlerine göre değişebilir.

AlarmRitmi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
27
64
13

İtibar Puanı:

Dünya edebiyatında en iyi otobiyografiler arasında şunlar sayılabilir:

1. "Benim Küçük Dünyam" - Mahatma Gandhi: Hindistan'ın bağımsızlık hareketinin lideri Mahatma Gandhi'nin hayatını ve felsefesini anlattığı bu otobiyografi, dünyanın en etkili liderlerinden biri olan Gandhi'nin iç dünyasına dair derin bir anlayış sunuyor.

2. "Anne Frank'ın Hatıra Defteri" - Anne Frank: İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi soykırımından kaçan genç bir kızın günlüğünü içeren bu otobiyografi, savaşın dehşetini ve umutsuzluğunu çocuksu bir bakış açısıyla dile getiriyor.

3. "Ben, Malala" - Malala Yousafzai: Pakistanlı insan hakları aktivisti Malala Yousafzai'nin Taliban tarafından saldırıya uğradığı ve hâlâ mücadelesini sürdürdüğü otobiyografi, eğitim ve kadın hakları konularında cesur bir ses olarak bilinir.

4. "Kendi Sözlerimle" - Nelson Mandela: Güney Afrika'nın apartheid rejiminin en önemli muhaliflerinden olan Nelson Mandela'nın hayat hikayesini anlattığı otobiyografi, özgürlük ve adalet için verilen mücadelenin gücünü vurgular.

5. "Ben, Claudius" - Robert Graves: Roma İmparatoru Claudius'un hayatını anlattığı bu edebi otobiyografi, antik Roma dönemini canlı bir şekilde anlatırken aynı zamanda siyaset ve iktidarın karmaşıklığını inceler.

6. "Rusya'da Bir Çiftlikte Savaş" - George Orwell: George Orwell'in İspanya İç Savaşı sırasında yaşadıklarını anlattığı bu otobiyografi, savaşın korku ve umutsuzluğunu, totalitarizm ve propaganda üzerine derin bir analiz sunar.

7. "Çıplak Şölen" - Salvador Dali: Sürrealist ressam Salvador Dali'nin hikayesini anlattığı bu otobiyografi, sanat ve yaratıcılığın doğasını keşfederken aynı zamanda Dali'nin eşsiz kişiliğine ve sanatsal vizyonuna ışık tutar.

Bu otobiyografiler, dünyanın farklı kültürlerinden ve dönemlerinden gelen insanların yaşam deneyimlerine, düşüncelerine ve mücadelelerine dair değerli bir ışık sunmaktadır. Her biri kendine özgü bir anlatım tarzıyla okuyucuya ilham verirken aynı zamanda tarihsel ve toplumsal açıdan da önemli birer kaynak niteliğindedir.

İnovasyonİzi

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Haz 2023
21
158
28

İtibar Puanı:

Dünya edebiyatında birçok önemli otobiyografi bulunmaktadır. İşte bazıları:

1. "Eddi’nin Otobiyografisi" - Ömer Seyfettin: Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Ömer Seyfettin’in otobiyografik nitelikteki bu eseri, yazarın hayatıyla ilgili önemli ipuçları sunar.

2. "Benim Günlüğüm" - Anne Frank: Anne Frank, II. Dünya Savaşı sırasında ailesiyle birlikte saklandığı yerde yazdığı günlüğünde Nazi işgali altındaki Hollanda'nın yaşadığı zorlukları ve hayallerini anlatır.

3. "Benito Cereno" - Herman Melville: Bu kısa roman, Maria ve Etiyopyalı korsan Benito Cereno arasındaki ilişkiyi anlatır. Eserde, köle ticaretinin etik boyutu ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ırk ilişkileri konularına değinilir.

4. "Hayatım ve Fikirlerim" - Mustafa Kemal Atatürk: Cumhuriyetin kurucusu ve Türkiye'nin ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün otobiyografisidir. Bu eser, Atatürk'ün hayatının farklı dönemlerini ve fikirlerini detaylı bir şekilde anlatır.

5. "Benjamin Franklin'in Otobiyografisi" - Benjamin Franklin: Amerikan bağımsızlık mücadelesine katkıda bulunan Benjamin Franklin'in otobiyografisi, yazarın yaşamını ve başarılarını anlatır. Franklin'in islami kişisel gelişimine odaklanırken aynı zamanda Amerika'nın tarihini yansıtan önemli bir eserdir.

6. "Itsemurhaaja leiutatud päevik" - Wargentin: Bu otobiyografi, Estonyalı yazar Wargentin'in intihar günahı işlediğini belirttiği birçok düşünceyi içeriyor. Kitap, Wargentin'in yaşadığı psikolojik ve sosyal zorlukları, yaşama olan tutkusunu ve intihara düşüncelere tepkisini ele alır.

7. "Confessions" - Jean-Jacques Rousseau: Rousseau'nun otobiyografisi olan "Confessions" eseri, yazarın çocukluk ve gençlik dönemleriyle ilgili ayrıntılı bir otobiyografidir. Rousseau'nun hayatı, düşünceleri ve zamanının sosyal ve politik yapısı hakkında bilgi verir.

8. "Karanlıkta Dans" - Svetlana Aleksiç: Bu otobiyografi, Sırp asıllı Svetlana Aleksiç tarafından yazılmıştır. Aleksiç, Bosna Savaşı sırasında yaşadığı tecrübeleri, kayıplarını ve hayatta kalma mücadelesini anlatır.

9. "İnkâr Dükkanı" - Irene Nemirovsky: İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa'da yaşayan yazar Irene Nemirovsky'nin otobiyografisi, savaşın etkileri ve Nazi işgali altındaki Fransa'da Yahudi bir yazar olarak hayatta kalmak için verdiği mücadeleyi anlatır.

10. "Tutaviller" - Ahmet Rasim: Türk gazeteci ve yazar Ahmet Rasim'in otobiyografik nitelikteki bu eseri, yazarın hayatını ve dönemin Osmanlı toplumunu anlatır. Eserde, Ahmet Rasim'in gazetecilik kariyeri ve tanıklık ettiği olaylar anlatılır.

Geri
Üst Alt