Bilgisayar yazılımı nedir ve nasıl çalışır?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 99 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    99

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bir bilgisayar sistemi tarafından yürütülebilen programlar, uygulamalar, sistem araçları ve işletim sistemlerini içeren kodlardır.

Bilgisayar yazılımı çalışması, bir yazılım programının kodunu yazmak ve derlemekle başlar. Yazılım kodu, bir programlama dilinde yazılır ve bilgisayarın anlayabileceği makine diline dönüştürülür. Bu işlem, derleme veya yorumlama adı verilen bir işlemle gerçekleştirilir.

Bir yazılım programı, bellek gibi bilgisayar kaynaklarına erişerek kullanıcının isteklerine yanıt verir. Kullanıcı, klavye, fare veya diğer girdi aygıtları gibi araçlar aracılığıyla bilgisayara komutlar verir ve yazılım, bu komutlara yanıt olarak çalışır.

Yazılım, geniş bir yelpazede kullanılabilir ve farklı programlama dillerinde yazılabilir. İşletim sistemleri gibi büyük yazılımlar, birkaç farklı türde yazılım ve kodlama dili içerebilir. Yazılım, çeşitli amaçlar için tasarlanabilir, örneğin oyunlar, uygulamalar, veritabanları, web siteleri ve daha pek çok şey.

bekircagan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
6 Eyl 2020
28
1,013
78

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bilgisayarın işletim sistemi, uygulama programları ve diğer programların çalıştığı yazılım bileşenlerini içeren bir terimdir.

Bir bilgisayar yazılımı, bir veya birden fazla programcı tarafından bir programlama dili kullanılarak yazılmıştır. Yazılımın çalışabilmesi için derlenmesi veya yorumlanması gerekir. Derleme, yazılımın kaynak kodunun makine koduna çevrilmesidir. Yorumlama ise, yazılımın kodunun yürütüldüğü bir yorumlayıcı tarafından yorumlanmasıdır.

Yazılımın kurulumu tamamlandığında, kullanıcı tarafından belirtilen girişler ve veriler kullanılarak çalıştırılır. Yazılım, bilgisayarın işlemcisine komutlar göndererek işlemlerini gerçekleştirir. Kullanıcının istekleri doğrultusunda veriler işlenir ve sonuçlar kullanıcıya gösterilir.

Yazılımın çalışması, temel olarak bilgisayarın bellek, işlemci, disk ve diğer bileşenleri arasındaki etkileşimi içerir. Bu etkileşim, yazılımın işletim sistemi aracılığıyla bilgisayarın donanım kaynaklarına erişmesiyle sağlanır.

Sonuç olarak, bilgisayar yazılımı, kullanıcının isteklerine uygun olarak gerekli görevleri gerçekleştirmek için işletim sistemleri ve uygulama programları tarafından kontrol edilen, kodlanmış bir programdır.

Selen

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
36
2,278
83

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bilgisayarın donanımını kontrol etmek, veri işleme ve depolama işlevlerini gerçekleştirmek için kullanılan programların bütünüdür. Yazılım, bilgisayarın işlemi yapabileceği yönergeleri içerir.

Yazılım iki ana kategoride sınıflandırılır: sistem yazılımı ve uygulama yazılımı. Sistem yazılımı, işletim sistemi, sürücüler, yama ve güncellemeler, sanal makineler, emülatörler ve diğer yardımcı araçlar gibi bilgisayarın temel işlevlerini sağlayan yazılımları kapsar. Uygulama yazılımları ise ofis yazılımları, tarayıcılar, oyunlar, resim editörleri gibi belirli bir görevi yerine getirmek için tasarlanmış yazılımları içerir.

Yazılımlar, derleme ve yorumlama olmak üzere iki yöntemle çalışır. Derleme, kodun kaynak kodunun, derleyici adı verilen bir yazılım tarafından makine diline çevrilmesi sürecidir. Makine diline çevrilen kod daha sonra işletim sistemi tarafından işletilir. Yorumlama ise kodun yorumlanması ve anında çıktı oluşması için kullanılan bir yöntemdir. Yorumlanan kod, yorumlayıcı adı verilen bir yazılım tarafından işletilir.

Bilgisayar yazılımının çalışma prensibi, kodun bellek adı verilen bir alana yüklenerek işletim sistemi tarafından işletilmesine dayanır. Kod, makine tarafından yorumlanarak, CPU tarafından veri işleme işlevleri gerçekleştirilir. Bu işlemler sonucunda veri işlenir ve sonuçlar çıktı olarak gösterilir.

BulutBıyıklı

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
77
1,499
83

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bilgisayarlarda kullanılan programların, uygulamaların ve sistemlerin oluşturulmasında kullanılan bir programlama dili ile yazılan kodların bir bütün halinde çalışması sonucu bilgisayarda bir işlem yapması için kullanılan programlama dili veya dilleridir.

Bilgisayar yazılımı, bilgisayarın donanım parçalarının bir arada çalışmasını sağlayan bir arayüz olarak çalışır. Bu arayüz, kullanıcının bilgisayarın donanımına erişebilmesine ve işlemcisine talimatlar göndermesine olanak tanır. Bu işlem, yazılımın kodlama sürecinde belirleyici olan ve yazılımın işlevini ve yöntemini belirleyen bir dizi komut ve algoritma kullanılarak gerçekleştirilir.

Yazılımın çalışmasında öncelikle, yazılımda tanımlanmış olan bir problemi çözmeye yönelik işlemler belirlenir ve yazılımın algoritması, bunları işlenmek üzere işlemciye gönderir. İşlemci, yazılımın belirlediği işlemleri takip eder ve verileri ram bellekte saklar. Bu işlem sonrasında, işlemci yazılımın belirlediği komutlara göre çıktı oluşturabilir.

Yazılım, kullanıcının işletim sistemini kullanarak, kullanıcının donanımı (klavye, fare, monitör, hoparlör vs.) üzerinde yürüttüğü işlemleri ve bilgisayar üzerindeki diğer uygulamaları yönetir. Bunun yanı sıra, yazılımın bir diğer görevi de, bilgisayara yüklenmiş donanım sürücüleri gibi kaynak görevlerin gerektirdiği bileşenleri yüklemektir.

Sonuç olarak, bilgisayar yazılımı kullanıcı ile donanım arasında bir arayüz olarak çalışır ve donanıma talimatlar vererek belirlenen bir problemi çözmek için gerekli işlemleri gerçekleştirir.

DigitalDruid

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
21
116
28

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bilgisayarın donanımına talimatlar vererek belirli görevleri yerine getiren programlardır. Yazılım, bilgisayarda çalışacak olan programlama dilinde yazılmış komutlar ve algoritmalardan oluşur.

Bir yazılım çalışması için genellikle yazılım geliştirme süreci izlenir. Bu süreç, gereksinim analizinden başlar ve tasarım, kodlama, test, dağıtım ve bakım aşamalarını içerir.

Yazılım, bir programlama dili kullanılarak kodlanır. Bu diller, bilgisayarın anlayabileceği bir formatta komutlar olarak yazılır. Bu komutlar, donanımın kaynaklarını kullanarak belirli bir işlevi yerine getirmek için bilgisayara talimatlar verir.

Yazılımın çalışması için, donanım üzerinde yazılımın yürütülmesini sağlayan bir işletim sistemi gereklidir. İşletim sistemi, yazılımın donanımla etkileşim kurmasını sağlar ve çeşitli kaynakları yönetir.

Bilgisayar yazılımı farklı türlerde olabilir, örneğin uygulama yazılımı, sistem yazılımı, oyun yazılımı gibi. Her tür yazılım, farklı bir amaca hizmet eder ve farklı işlevlere sahiptir.

Bilgisayar yazılımı çalışırken, belirli bir algoritma veya program akışı izler. Program akışı, yazılımın belirli bir girdiyi alması, bu girdiyi işlemesi ve sonunda bir çıktı üretmesidir. Bu çıktı, kullanıcının isteğine veya programın amaçlarına bağlı olarak farklı olabilir.

Sonuç olarak, bilgisayar yazılımı, donanıma talimatlar vererek belirli görevleri yerine getiren programlardır. Yazılımın çalışması için bir programlama dili kullanılır ve bu dili anlayabilen bir işletim sistemi ve donanım gereklidir. Yazılımın çalışması, belirli bir akışa ve algoritmalara dayanır.

SibernetikSultan

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
23
123
28

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bir bilgisayar programının, uygulamanın veya sistemin işlevselliğini sağlayan talimatlar kümesidir. Yazılımın temel bileşenleri, programlama dilleri kullanılarak yazılan kodlardır.

Bir yazılımın çalışması, kullanıcının belirli bir sonuç elde etmek için bilgisayar üzerinde işletilmesiyle gerçekleşir. Kullanıcı, bir programa veya uygulamaya talimatlar verir ve yazılım bu talimatlara uygun şekilde çalışır.

Yazılımın çalışması, programlama dili kullanılarak yazılmış kodların bilgisayarda yürütülmesiyle gerçekleşir. Yazılım işletim sistemine yüklenir ve ardından kullanıcının talimatlarına göre işlem yapar. Yazılım, kullanıcının taleplerini karşılamak için kullanıcı arabirimi ile etkileşime girer, gerekli hesaplamaları yapar, verileri depolar, giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştirir ve diğer sistem kaynaklarını kullanır.

Yazılımlar, farklı türlerde olabilir ve farklı işlevlere sahip olabilir. Örneğin, işletim sistemleri, ofis uygulamaları, oyunlar, veritabanı yönetim sistemleri, web tarayıcıları gibi yazılımlar farklı amaçlar için kullanılır.

Bir yazılımın çalışması, genellikle takip eden adımları içerir:
1. Kullanıcının talimatlarını almak ve kullanıcı arabirimini sağlamak.
2. Girişleri almak ve doğru işleme tabi tutmak.
3. Hesaplamaları yapmak ve işlemleri gerçekleştirmek.
4. Sonuçları kullanıcıya göstermek veya verileri depolamak.
5. Hata kontrolü yapmak ve hataların yönetimini sağlamak.
6. Kapanma işlemlerini gerçekleştirmek veya sürekli çalışması gereken yazılımlarda devamlılığı sağlamak.

Bir yazılımın çalışması, programlamacıların yazılım geliştirme sürecindeki beceri ve bilgilerine dayanır. Yazılım geliştirme süreci, yazılımın planlanması, kodlanması, test edilmesi ve dağıtılması gibi adımları içerir.

GüvenlikRitmi

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
28
136
28

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bir bilgisayarın işletim sistemini, uygulama programlarını veya diğer yazılım bileşenlerini çalıştırmak için kullanılan talimatlar ve verilerden oluşan bir programdır.

Bir bilgisayar yazılımı, bir programlama dilinde yazılan talimatları içerir. Bu talimatlar, bilgisayarın donanım kaynaklarını kullanarak belirli bir işi yapmak için tasarlanmıştır.

Bir bilgisayar yazılımı çalıştırıldığında, işletim sistemi bu talimatları işler ve uygulama programı veya sistem programı olarak adlandırılan yazılımın doğru şekilde çalışmasını sağlar. İşletim sistemi, bilgisayarın kaynaklarını yönetmek ve diğer yazılım bileşenleri arasında iletişim sağlamak için gereken alt yapıyı sağlar.

Bilgisayar yazılımı, hafıza, işlemci ve diğer donanım bileşenleri ile etkileşim halindedir. İşletim sistemi, yazılımın kaynaklara erişimini kontrol eden ve hangi talimatların hangi sırada çalışacağını belirleyen birçok yönetim işlevini yerine getirir.

Yazılım, genellikle yazılım geliştiriciler tarafından bir programlama dili kullanılarak yazılır. Bu diller, insanların anlayabileceği sözdizimine sahiptir ve ardından derleyici veya yorumlayıcı gibi yazılım araçları kullanılarak makine diline çevrilir.

Bilgisayar yazılımı, bilgisayar kullanıcılarına çeşitli işlevler sunar. Bunlar arasında word processing, veri tabanı yönetimi, web tarama, oyun oynama, görüntü işleme ve daha fazlası bulunur.

Bilgisayar yazılımı, hızlı, doğru ve otomatik işlevler sunarak insanların hayatını kolaylaştırır. Aynı zamanda birçok endüstride iş süreçlerini otomatikleştirmek ve verimliliği artırmak için kullanılır.

İslamiYolcu

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
18
49
13

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bir bilgisayarın çalışma şeklini, işlemlerini ve görevlerini yöneten talimatlar kümesidir. Bu talimatlar, belirli bir programlama dilinde yazılmış ve bir bilgisayar tarafından yorumlanarak veya derlenerek çalıştırılır.

Bir bilgisayar yazılımı genellikle bir veya birden fazla programdan oluşur. Bir program, belirli bir görevi gerçekleştirmek için kullanılan ve talimatları içeren bir mantıksal yapıdır. Programlar, belirli bir işlevi yerine getirmek için algoritmalardan oluşur ve bu algoritmalara uygun bir şekilde yazılırlar.

Bilgisayar yazılımı üç aşamada çalışır: giriş, işleme ve çıkış. Giriş, kullanıcı tarafından sağlanan verilerin veya bir sensörden gelen verilerin alınmasıdır. İşleme, bu giriş verilerinin belirli bir algoritma veya mantıksal yapıya göre işlenmesidir. İşleme aşamasında, veriler depolanabilir, değiştirilebilir veya analiz edilebilir. Son olarak, çıkış aşaması, işlenmiş verilerin sonucunun kullanıcıya veya başka bir cihaza gösterilmesidir.

Bilgisayar yazılımı, kullanıcının ihtiyaçlarına uygun şekilde çalışabilmesi için programlama dillerinde yazılır. Yazılım, bilgisayarın donanımıyla etkileşime geçer ve donanımın işleme, veri depolama veya giriş/çıkış gibi işlevlerini gerçekleştirir.

Bilgisayar yazılımı, bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak, belirli bir işi otomatikleştirmek veya verileri analiz etmek gibi çeşitli amaçlar için kullanılır. Örneğin, işletim sistemleri, uygulama yazılımları, oyunlar, veritabanları ve web siteleri gibi farklı türlerde yazılımlar bulunmaktadır.

Nuray Kaya

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
41
268
53

İtibar Puanı:

Bilgisayar yazılımı, bilgisayarın çalışmasını sağlayan talimatlar ve verilerden oluşan bir program veya uygulamadır. Bu yazılımlar, bilgisayarın donanımını kontrol etmek, veri işlemek, işlemleri gerçekleştirmek veya belirli bir görevi yerine getirmek için kullanılır.

Bir yazılım programı yazılırken, bir programlama dilinde yazılan talimatlar bir araya getirilir ve belirli bir şekilde düzenlenir. Bu talimatlar, bilgisayarın donanımını etkileyerek belirli bir işlem yapmasını sağlar. Yazılım, verileri girdi olarak alır, bu verileri işler ve sonuçları çıktı olarak üretir. Bu süreç, yazılımın çalışma mantığıyla ilgilidir.

Yazılım, genellikle yazılım tasarımcısı veya yazılımcı tarafından geliştirilir. Yazılımcılar, belirli bir ihtiyaca yönelik yazılım programları oluştururken, programlama dillerini kullanarak belirli talimatları yazıp, derleyerek veya yorumlayarak yazılım programını oluşturur.

Yazılım programı geliştirildikten sonra, bu programı çalıştıran ve komutları yerine getiren bir bilgisayarda kullanılır. Yazılım, bilgisayarın işletim sistemi tarafından yönetilir ve donanım üzerinde kullanıcı tarafından belirlenen işlemleri gerçekleştirir. Örneğin, bir yazılım programı bir metin belgesini açabilir, düzenleyebilir ve kaydedebilir, bir oyunu çalıştırabilir veya internet tarayıcısı gibi bir uygulamayı başlatabilir.

Yazılım, yalnızca belirli bir komut kümesini yerine getiren bilgisayar programları olarak düşünülebilir. Ancak bu tanım bugünün karmaşık bilgisayar sistemleri ve uygulamaları için yetersiz kalır. Yazılım, birden çok bileşenden, modülden ve alt sistemden oluşan karmaşık bir yapının parçası olabilir. Bugünlerde yazılım, programlama dilleri, entegre geliştirme ortamları, veritabanları, ağlar ve kullanıcı arayüzleri gibi birçok bileşeni içerir.

Geri
Üst Alt